Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-11-08, 01:22
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-03-18 23:30
Φύλο: Άντρας
Αρχαίο Audi 80L

Τυχαίνει να βρίσκεται στην κατοχή μου ένα Audi 80L (1600cc και καίει super) από τα 70s, το οποίο δεν έχει κανένα τρακάρισμα ή σοβαρή φθορά και μπορεί να λειτουργήσει με κάποια σχετικά μικρή προσπάθεια.

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς κάτι από τα παρακάτω:

1. Υπάρχει οποιοσδήποτε λόγος να κρατήσω το αυτοκίνητο; Τα τέλη είναι 202€ τα οποία νομίζω είναι πάνω από την αξία του αυτοκινήτου ως έχει αυτή τη στιγμή.

2. Υπάρχει περίπτωση απόσυρσης και αν ναι πώς/πόσο/πότε;

3. Υπάρχει διαδικασία ανακύλωσης και αν ναι πώς/πόσο/πότε;

Ευχαριστώ!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-11-08, 03:03
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Τυχαίνει να βρίσκεται στην κατοχή μου ένα Audi 80L (1600cc και καίει super) από τα 70s, το οποίο δεν έχει κανένα τρακάρισμα ή σοβαρή φθορά και μπορεί να λειτουργήσει με κάποια σχετικά μικρή προσπάθεια.

Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς κάτι από τα παρακάτω:

1. Υπάρχει οποιοσδήποτε λόγος να κρατήσω το αυτοκίνητο; Τα τέλη είναι 202€ τα οποία νομίζω είναι πάνω από την αξία του αυτοκινήτου ως έχει αυτή τη στιγμή.

2. Υπάρχει περίπτωση απόσυρσης και αν ναι πώς/πόσο/πότε;

3. Υπάρχει διαδικασία ανακύλωσης και αν ναι πώς/πόσο/πότε;

Ευχαριστώ!
1. Εξαρτάται από το αν χρειάζεσαι αυτοκίνητο και αν ναι, τι αυτοκίνητο χρειάζεσαι. Αν οι ανάγκες που σου καλύπτει το δικαιολογούν, τότε ναι. Αλλά μάλλον έχεις δίκιο για την τιμή του.

2. Μάλλον όχι. Η απόσυρση ήταν κρατικό έναυσμα για να φύγουν από την κυκλοφορία αυτοκίνητα που δεν έκαιγαν αμόλυβδη ή γενικά ρύπαιναν πολύ.

3. Ναι. Όταν ανακύκλωσα το Bird Magnet Mk I (Seat Ibiza '91) υπήρχε μόνο μία εταιρεία ανακύκλωσης, τώρα υπάρχουν 2-3. Η διαδικασία είναι απλή και δωρεάν. Συμπληρώνεις μια αίτηση (την κατεβάζεις σε PDF από το site), παίρνεις ένα τηλέφωνο να ξεκινήσεις τη διαδικασία. Σε προωθούν σε κάποιον άλλο οργανισμό (εμένα στην ΕΛΠΑ) που είναι ενήμερος και θα έρθει να παραλάβει το αυτοκίνητο είτε αυτό μπορεί να κινηθεί είτε όχι. Χρειάζεσαι επίσης τις πινακίδες του και την άδεια κυκλοφορίας, κλειδιά (βολικά για τη μεταφορά του), και μία φωτοτυπία της ταυτότητάς σου. Τα παραδίδεις μαζί με τη συμπληρωμένη φόρμα/δήλωση, το αυτοκίνητο αλλάζει χέρια, κι αυτό είναι. Μπορείς επίσης να βάλεις μέσα στο αυτοκίνητο ό,τι ηλεκτρικές/ηλεκτρονικές συσκευές θέλεις επίσης να ανακυκλώσεις (αλλά ίσως να είναι καλή ιδέα να τους το πεις από το τηλέφωνο). Όταν το αυτοκίνητο ανακυκλωθεί, θα λάβεις ταχυδρομικά τη βεβαίωση καταστροφής του, που μπορείς να δώσεις στο λογιστή σου για τη φορολογική σου δήλωση.

Αυτά!
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Morgul For This Useful Post:
Archmage (13-11-08), pazo (13-11-08)
  #3  
Παλιά 13-11-08, 11:37
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζει κανείς κάτι από τα παρακάτω:

1. Υπάρχει οποιοσδήποτε λόγος να κρατήσω το αυτοκίνητο; Τα τέλη είναι 202€ τα οποία νομίζω είναι πάνω από την αξία του αυτοκινήτου ως έχει αυτή τη στιγμή.
Ο μοναδικός λόγος είναι συναισθηματικός, αν βέβαια είσαι δεμένος με το αυτοκίνητο. Διαφορετικά τα πάγια έξοδα κάθε χρόνο είναι 400 ευρώ, για τέλη κυκλοφορίας και ασφάλεια.

Ανάλογο προβληματισμό είχα και εγώ για το αν θα έπρεπε να στείλω στην ανακύκλωση μία cortina του 74. Ομολογώ οτι αυτό το αυτοκίνητο το αγαπούσα. Αν και δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση και για να πάρει μπρός ήθελε κέρασμα ο παπάς με βενζίνη, είχα την ελπίδα κάποια στιγμή να την περιποιηθώ. Τελικά , μετά και απο πιέσεις του πατέρα μου, το αυτοκίνητο οδεύει στην ανακύκλωση με την διαδικασία που περιέγραψε ο Morgul. Είναι παραπάνω απο 2 εταιρίες και μάλιστα σε ορισμένες πρέπει να το πάς εσύ. Επέλεξα την εταιρία αυτή που θα έρθει να μου το πάρει από το σπίτι.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-08, 13:11
legend77 Ο χρήστης legend77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 23-02-09 14:32
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδες! Ψυχραιμία!!!!

Επειδή είναι μεγάλη αμαρτία να καταστρέψετε αυτοκίνητα τόσο παλιά και συνάμα τόσο όμορφα, υπάρχει και άλλος τρόπος αν θέλετε πραγματικά να κρατήσετε τα αυτοκίνητά σας.

Υπάρχουν λέσχες παλαιών αυτοκινήτων που μπορούν να σας προμηθεύσουν ειδικές πινακίδες έτσι ώστε να απαλλαγείτε απο τα τέλη κυκλοφορίας.

Λέσχες που μπορούν να σας δώσουν πινακίδες είναι σίγουρα η ΦΙΛ.Π.Α. και η EOS και άλλη μία που δεν μπορώ να θυμηθώ!

Αν όντως επιθυμείτε να κρατήσετε τα αυτοκίνητά σας, ενημερώστε με με π.μ. να σας πώ τις περεταίρω διαδικασίες. Πάντως τα λεφτά δεν είναι πολλά! Λεπτομέρειες με π.μ. !!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:53.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.