Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #26  
Παλιά 27-03-09, 12:43
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξέρω αν θα παίξω το ρόλο του διαιτητή ή του συνηγόρου του διαβόλου, κάποιες απορίες θα εκφράσω.

Mystakid,
Επανειλημμένα στα γραφόμενά σου μιλάς για την αλήθεια, το καλό, το κακό, το αντικειμενικό και το υποκειμενικό. Δεδομένου ότι α άποψή σου είναι πάντα θεολογική αυτό που μου προκαλεί εντύπωση είναι η θέση σου για την αλήθεια.
Προσπαθώντας να μιλήσω από θεολογική (και όχι μόνο) σκοπιά νομίζω ότι αυτό που δεν έχει ειπωθεί ούτε μια φορά σ’ αυτή τη χειμαρρώδη συζήτηση είναι ότι το ανθρώπινο μυαλό είναι πεπερασμένο. Υπάρχουν πολλά πράγματα, αντικείμενα όπως λες, τα οποία μπορούμε να τα αντιληφθούμε μόνο μερικώς. Ακόμα και στο φυσικό κόσμο. Π.χ. ο ηλεκτρισμός. Ενώ ξέρουμε πολλά πράγματα για αυτόν, δε μπορούμε να διαμορφώσουμε μια πλήρη εικόνα για το τι ακριβώς είναι ο ηλεκτρισμός καθαυτός. Το ίδιο συμβαίνει και με τη ζωή. Ενώ είμαστε πολύ εξοικειωμένοι μ’ αυτήν, δεν έχουμε μία συγκεκριμένη εικόνα για να την απεικονίσουμε, αυτό που έχουμε είναι μια λέξη μόνο. Στο πεδίο της θρησκείας τώρα, το ίδιο ακριβώς συμβαίνει με την έννοια θεός. Δε μπορούμε να έχουμε μια ξεκάθαρη εικόνα γι’ αυτόν, πράγμα που σύμφωνα με τον παραπάνω συλλογισμό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Και για να περάσουμε στη φύση της αλήθειας. Αν σε παρακολουθώ καλά, δηλώνεις ότι αυτή βρίσκεται στην ΚΔ, στον Ιησού και το Λόγο Του. Σωστά. Πώς μπορεί να φτάσει όμως κανείς σ’ αυτή; Να την κάνει δική του; Μας δίνεις συχνά κάποια σχεδιαγράμματα (θα με ενδιέφερε να μας πεις από πού προέρχονται) και προσπαθείς να μας εξηγήσεις πώς ακριβώς πραγματοποιείται αυτή η πορεία προς την αλήθεια, η άνοδος από το κάτω προς το πάνω ή / και η έξοδος από το μέσα προς το έξω. Και σ’ αυτό ακριβώς βρίσκεται η ένστασή μου.

Νομίζω ότι οι τρόποι που μας φανερώνεται η αλήθεια είναι διάφοροι. Ο πρώτος, βέβαια, είναι ο κυριολεκτικός στον οποίο θεωρώ ότι είσαι προσκολλημένος (λόγω των διαγραμμάτων). Γενικότερα πάντως οι περισσότεροι σκέφτονται / σκεφτόμαστε μ’ αυτόν τον τρόπο, πολύ περισσότερο απ’ ότι στο παρελθόν, λόγω της απέραντης γνώσης που έφεραν στο φως οι φυσικές επιστήμες.

Ο δεύτερος τρόπος που μας παρουσιάζεται η αλήθεια είναι ο συμβολικός. Και, νομίζω ότι είναι αδιαμφισβήτητο, ότι η ΚΔ βρίθει αυτής της αλήθειας, της συμβολικής. Τι να πρωτοθυμηθώ, τις παραβολές; Το θαύμα στην Κανά, που ο Ιησούς κάνει το νερό κρασί; Είναι πάρα πολλά.

Και εδώ αρχίζουν τα προβλήματα. Πόσο προετοιμασμένος και κατάλληλα εφοδιασμένος είναι κανείς για να εξηγήσει αυτή τη συμβολική / μεταφορική γλώσσα; Να εισχωρήσει πίσω από το σύμβολο και να φτάσει στην αλήθεια; Το πεπερασμένο του μυαλού μας απ’ τη μια και η φύση της αλήθειας που δεν μπορεί να αναπαρασταθεί κυριολεκτικά απ’ την άλλη, θέτουν σημαντικά εμπόδια στην πορεία μας. Και πώς μπορεί να είναι κανείς σίγουρος ότι η Ανάσταση του Ιησού, η πιο ουσιώδης αλήθεια της θρησκείας μας, είναι κυριολεκτική ή συμβολική;

Μ’ αυτή τη σκέψη, να μεταπηδήσω λίγο στον Deltatango που θέτει το ερώτημα Θεολογία ή Ιστορία. Απ’ όσο γνωρίζω, η μία δεν αποκλείει ακόμα την άλλη. Μάλλον αλληλοτροφοδοτούμενες είναι. Και στο σχολείο, ο θεωρητικός στόχος είναι τέτοιου είδους μαθήματα να διδάσκονται όχι μόνο κάθετα αλλά και παράλληλα.

Τελικά, αυτό που προσπαθώ να πω και δεν ξέρω αν το έχω καταφέρει ακόμα είναι ότι ο mystakid μιλάει για «λιτές εξηγήσεις» και «τελεία γνώση», θεωρώντας τα πράγματα εφικτά και πραγματοποιήσιμα. Απορώ μάλιστα που ορισμένοι τον θεώρησαν ιερέα. Εντάξει, παραδέχομαι ότι έχω «κλέψει» βλέποντας στο προφίλ σου mystakid, αλλά είμαι σίγουρη ότι ένας ιερέας δε θα προσπαθούσε να μας αποκαλύψει την αλήθεια με το δικό σου τρόπο. Ο λόγος ενός ιερέα ή και θεολόγου πάει πέρα από διαγράμματα και κυριολεκτικές εξηγήσεις. Νομίζω ότι ένας ιερέας θα προσπαθούσε να ανοίξει εκείνες τις ατραπούς του μυαλού μας που δεν έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιούμε σ’ αυτόν τον πραγματικά πεζό κόσμο που μας περιβάλλει.

Και να τελειώσω λέγοντας ότι, παρά τους όποιους διανοητικούς μας περιορισμούς, έχω την πεποίθηση ότι όλοι εδώ μέσα έχουμε κατακτήσει τις στοιχειώδεις γνώσεις που απαιτούνται για να κάνουμε τη ζωή μας να αξίζει πραγματικά. Αν τώρα, μπορέσουμε και καταφέρουμε και κάτι ακόμα πιο μεγάλο, καλώς να’ ρθει ….
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Chressida For This Useful Post:
Deltatango (27-03-09), varthol (27-03-09)
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.