Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-09, 12:29
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Το Σύνδρομο της κουλτούρας του ασυνείδητου

Ο Bertrand Russell γράφει στο βιβλίο του «Κείμενα για την θρησκεία»: «Τίποτα δεν υπάρχει στη συνείδηση πέρα από την ασυνείδητη παρουσία των αρχών και των κανόνων που έμαθες όταν ήσουν μικρός». Οι συνειδητές σκέψεις και πράξεις δηλαδή, δεν παύουν να επηρεάζονται από όσα, ανεξέλεγκτα, σφηνώθηκαν μέσα στο μυαλό μας από την κουλτούρα του περιβάλλοντος στο οποίο γεννηθήκαμε.

Επειδή το φαινόμενο αυτό αποτελεί αδυναμία του ανθρώπινου εγκεφάλου, η οποία εκάστοτε παρουσιάζει συμπτώματα ασθένειας, θεωρώ ότι η ονομασία του ως Σύνδρομο της Κουλτούρας του Ασυνείδητου δεν είναι υπερβολική.

Οι άθεοι διανοούμενοι Bertrand Russell, Michael Onfray, Richard Dawkins, και Régis Debray, των οποίων βιβλία κυκλοφόρησαν πρόσφατα στην Ελλάδα, γνωρίζουν πολύ καλά τα συμπτώματα του συνδρόμου αλλά η γνώση αυτή, ως φαίνεται, δεν στάθηκε αρκετή για να αναχαιτίσει την δράση του και στους ίδιους.
Ελέγχουν την τάση για πίστη σε θεούς, αλλά δεν τα καταφέρνουν εξίσου καλά με την τάση όλων των άθεων να αποδίδουν την πατρότητα της ιδέας του Θεού στους… άγριους. Ο ίδιος ο Russell γράφει τα εξής: Ο άγριος αισθάνεται, όπως κι εμείς, το βάρος της αδυναμίας του μπροστά στις δυνάμεις της Φύσης, αλλά, έχοντας μέσα του μεγαλύτερο σεβασμό για την Δύναμη, είναι πρόθυμος να προσκυνήσει τους Θεούς του χωρίς να εξετάσει αν αξίζουν την λατρεία του. Η σκέψη αυτή του Russell περιέχει τρία λάθη:

- Θεωρεί τον “άγριο” νοητικά κατώτερο από εμάς, επειδή προσκυνάει τους θεούς του χωρίς να εξετάσει αν αξίζουν την λατρεία του, και παραβλέπει το γεγονός ότι εμείς προσκυνάμε μια ωραιοποιημένη παραλλαγή των θεών αυτού του άγριου.
- Οι θεοί-στοιχεία της φύσης καθώς και οι θεοί πάτρωνες των γραμμάτων και των τεχνών αποτελούν έργο των φιλοσόφων και όχι του ανόητου λαού.
- Δεν εξέτασε σε ικανοποιητικό βαθμό τα έθιμα και τους θεούς στους οποίους πίστευαν οι “άγριοι”, τα οποία έχουν καταγραφεί στον Χρυσό Κλώνο του Frazer, ούτε τίμησε με την προσοχή του τα αρχαϊκά κείμενα, τους μύθους και τις παραδόσεις των λαών, όπου μερικά από τα λόγια του καημένου του άγριου διασώθηκαν.

Ασυναίσθητα, όπως πάντα συμβαίνει, υπέκυψε στο σύνδρομο.

Αναφέρω το Σύνδρομο αφενός διότι η εξαιρετικά ριζοσπαστική θεωρία την οποία υποστηρίζω με φέρνει συνεχώς αντιμέτωπο με την συμπεριφορά που υποβάλλει στους ανθρώπους και αφετέρου, επειδή θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει επιστημονικός όρος για την ιδιότητα (ελάττωμα μάλλον) αυτή του εγκεφάλου μας.
Από όσο γνωρίζω, οι μόνοι που το λαμβάνουν υπόψη τους συνειδητά, ως έναν επικίνδυνο παρερμηνειογόνο παράγοντα, είναι οι αρχαιολόγοι.

Αφορμή για να αναφερθώ στο σύνδρομο αποτέλεσε η περίπτωση του θέματος «Περί μύθων και θρύλων», το οποίο μετά από 35 μηνύματα, των οποίων μερικά πολύ σύντομα, και 515 εμφανίσεις, έκλεισε επειδή δεν μπορούσε να συνεχιστεί ως μονόλογος.
Το τελευταίο μήνυμα ήταν δικό μου και μάλλον και η ευθύνη για την κατάληξη που είχε το θέμα είναι δική μου.

Το σύνδρομο πάντως εμπλέκεται κατά τον εξής τρόπο:
Το θέμα έκλεισε με το… σχεδόν συμπέρασμα ότι για χιλιετίες η ανθρωπότητα χτίζει ναούς σε θεούς θύτες. Επ΄ αυτού λίγοι θα τολμούσαν να φέρουν αντιρρήσεις, δεδομένου του γνωστού φόβου που τρέφουν οι άνθρωποι για τους θεούς. Με τις θεές όμως -διάβαζε Θεά-, δεν συμβαίνει το ίδιο. Οι άνθρωποι πάντα τις αγαπούσαν και συνεχίζουν να τις αγαπούν. Γιατί λοιπόν δεν βρέθηκε κάποιος να υπερασπιστεί τον Παρθενώνα;

Τον λαμπρότερο ναό των Χριστιανών, τον οποίο οι εκλεπτυσμένες φαντασιώσεις των θεολόγων απαίτησαν να αφιερωθεί στην σοφία του Θεού, ο λαός τον μετέτρεψε σε ναό της Αγιά-Σοφιάς. Αλλά βεβαίως δεν θα περίμενε κανείς η αντίρρηση να έρθει από μέρος Χριστιανού. Όμως δεν υπήρξε, ανάμεσα σε όσους διάβασαν τα μηνύματα του θέματος, κάποιος που να τιμά τον Παρθενώνα όχι μόνο ως αρχιτεκτονικό αριστούργημα, αλλά και ως Ναό αφιερωμένο στην Αθηνά;

Είμαι της γνώμης ότι ακόμα και αν όλοι όσοι διάβασαν τα περί ναών θεών-θυτών ήταν δωδεκαθεΪστές, και πάλι κανένας δεν θα έφερνε αντίρρηση διότι, εξαιτίας του συνδρόμου, πιστεύουν βαθιά στην καρδιά τους ότι η μυθολογία είναι παραμύθια.
Αν εμείς γνωρίζαμε την ιστορία της Αθηνάς, θα την γνώριζαν αναγκαστικά και οι υπόλοιποι και δεν θα είχαν υπάρξει ποτέ οι γελοιότητες περί Αφροκεντρισμού και μαύρης Αθηνάς. Η Αθηνά ήταν θεομάχος και η παράδοση των Ελλήνων αποδεικνύει πως οι Έλληνες είναι απόγονοι θεομάχων (στον Όμηρο οι ιερείς φοβούνται τους βασιλιάδες σε αντίθεση με τους υπόλοιπους λαούς όπου οι βασιλιάδες φοβούνται τους ιερείς). Η αντιπαλότητα Ελλήνων – Εβραίων οφείλεται στο γεγονός ότι οι Εβραίοι είναι θεολάτρες. Η ιστορία των Αιγυπτίων, από την άλλη μεριά, περιγράφει μια αιώνια διαμάχη μεταξύ θεομάχων και θεολατρών με τελικούς νικητές, δυστυχώς, τους θεολάτρες.
Η ιστορία όλων μας δηλαδή πάει πολύ πιο πίσω απ όσο πιστεύουν οι θιασώτες της διαμάχης Ελληνιστών – Αφροκεντριστών γι αυτό και οι απόψεις τους στερούνται αξίας και σημασίας.

Το σύνδρομο αποτελεί παρωπίδες οι οποίες δεν μας επιτρέπουν να δούμε γύρω μας και να ανακαλύψουμε την ιστορία μας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-09, 11:30
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχικά, να σου πω ότι έχω μεγάλη δυσκολία να σε παρακολουθήσω ώρες – ώρες. Γενικά, οι αναρτήσεις σου μου προκαλούν την αίσθηση ότι κάτι θέλεις να πεις, αλλά τι; Απορώ, επίσης, με την ικανότητά σου να μεταχειρίζεσαι την κάθε θεωρία με τέτοιο τρόπο ώστε να τη φέρεις εκεί που θέλεις. Και να σου υπενθυμίσω ότι αυτό δεν είναι καθόλου επιστημονικό, μιας και αποφάσισες να βάλεις αυτό το θέμα στην Επιστήμη.

Για το σύνδρομο που κάνεις λόγο τώρα. Σπεύδεις, μάλιστα, να το χαρακτηρίσεις ελάττωμα του εγκεφάλου μας και παρωπίδες που δε μας επιτρέπουν να δούμε γύρω μας.

Δεν ξέρω αν πρόκειται για ελάττωμα, αλλά αν έχεις δίκιο τότε μάλλον ούτε εσύ ούτε κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να το διορθώσει. Αυτό που ξέρω είναι ο πρώτος που έφερε στην επιφάνεια και μελέτησε το σύνδρομο αυτό ήταν ο Carl Jung, ο οποίος έκανε λόγο και όρισε το συλλογικό ασυνείδητο και τα αρχέτυπα. Και αυτός είναι μάλλον ο επιστημονικός όρος που ψάχνεις να βρεις. Η θεωρία του Jung , μάλιστα, παραμένει ζωντανή και δεν έχει ακυρωθεί από τη σύγχρονη ψυχολογία και ψυχανάλυση.

Τόσο τη θεωρία του Jung όσο και των ορισμό των αρχετύπων μπορείς να τη βρεις σε εκατοντάδες εκδοχές στο δίκτυο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να τις παραθέσω εδώ.

Για τη θρησκεία μόνο που μοιάζει να σε ενδιαφέρει περισσότερο, να πω ότι δεν μπορώ να καταλάβω πώς μπορείς και βγάζεις συμπεράσματα για όλους μας. Ας πούμε, «το γνωστό φόβο που τρέφουν οι άνθρωποι για το Θεό» δεν τον έχω αισθανθεί ποτέ μου. Και φαντάζομαι ότι δεν είμαι η μόνη. Ο Μεσαίωνας έχει παρέλθει προ πολλού και ο Θεός της δικής μας θρησκείας, τουλάχιστον, δεν είναι ούτε Θεός - τιμωρός, ούτε Θεός - θύτης. Αν πιστεύω στο Θεό, πιστεύω γιατί σ’ αυτόν βρίσκω παρηγοριά κι ελπίδα, γιατί κοντά του μπορώ να βρω τη λύτρωση στους πραγματικούς, ενδόμυχους, αρχετυπικούς φόβους μου.

Αυτό το Θεό μου έμαθαν στο σχολείο, γι’ αυτό το Θεό μου μιλούσε η γιαγιά μου κάθε βράδυ πριν προσευχηθεί μπροστά στο εικόνισμα, σ’ αυτό το Θεό μαθαίνουν να πιστεύουν ή να μην πιστεύουν και τα παιδιά μου.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Chressida For This Useful Post:
Alaman (29-03-09), Xenios (03-03-09)
  #3  
Παλιά 03-03-09, 22:04
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό που ξέρω είναι ο πρώτος που έφερε στην επιφάνεια και μελέτησε το σύνδρομο αυτό ήταν ο Carl Jung, ο οποίος έκανε λόγο και όρισε το συλλογικό ασυνείδητο και τα αρχέτυπα.
Σ’ ευχαριστώ για την πληροφορία την σχετική με το συλλογικό ασυνείδητο. Διάβασα σχετικά αλλά, όπως αναφέρει ο καθηγητής Πελεγρίνης, αναφέρεται: στην εντός μας επιβίωση της εμπειρίας των ανθρωπίνων ειδών, την οποία κληρονομήσαμε από το παρελθόν.
Το συλλογικό ασυνείδητο δηλαδή αναφέρεται, όπως εξάλλου και ο όρος προσδιορίζει, σε συλλογικά εμφυτευμένες πληροφορίες από το απώτερο παρελθόν. Το σύνδρομο για το οποίο κάνει λόγο ο Russel, και στο οποίο αναφέρομαι εγώ, είναι ατομικό. Γινόμαστε δηλαδή αυτό που μας κάνει η κουλτούρα μέσα στην οποία γεννιόμαστε.

Εσύ γράφεις ότι πιστεύεις στον Θεό που σου έμαθαν στο σχολείο. Στον Θεό στον οποίο προσευχόταν η γιαγιά σου. Συγχώρησέ με που χρησιμοποιώ όσα έγραψες για να κάνω κατανοητό τι εννοώ, αλλά παραδέχεσαι ότι έγινες Χριστιανή επειδή γεννήθηκες σε χριστιανικό περιβάλλον. Δεν θα γινόσουν δηλαδή Χριστιανή αν γεννιόσουν σε μη χριστιανική κοινωνία.

Πολύ σωστά διέγνωσες το ενδιαφέρον μου για την θρησκεία. Πιστεύω ότι εξ αιτίας της θρησκείας έχουμε απολέσει την ταυτότητά μας. Θα σου ζητήσω για δεύτερη φορά να με συγχωρήσεις διότι πρέπει να ομολογήσω ότι δεν έχω νιώσει ποτέ αυτούς τους ενδόμυχους αρχετυπικούς φόβους και, επιπλέον, είμαι απόλυτα βέβαιος ότι σε όποιο περιβάλλον και αν γεννιόμουν πάλι άθεος θα ήμουν.

Όσον αφορά στον φόβο του Θεού, δεν τον νιώθεις επειδή έχεις πλάσει έναν δικό σου πανάγαθο Θεό (υποθέτω ότι δεν εννοείς τον Ιησού). Οι άνθρωποι που πίστευαν στους θεούς των παραδόσεων μόνο φόβο αισθάνονταν γι αυτούς.
Σύμφωνα με τον Πλούταρχο υπάρχουν οι άθεοι -οι οποίοι δεν φοβούνται τους θεούς-, οι δεισιδαίμονες –οι οποίοι πιστεύουν στους θεούς που φοβούνται- και οι υποθετικοί πιστοί που θα πίστευαν στον αγαθό θεό που πρεσβεύει ο Πυθαγόρας, αλλά οι οποίοι δεν υπάρχουν. Επομένως, κατά τον Πλούταρχο υπάρχουν μόνον οι άθεοι και εκείνοι που φοβούνται τους θεούς που πιστεύουν.
Κατά βάθος όμως ο Πλούταρχος είναι πεπεισμένος ότι δεν είναι δυνατόν κάποιος να πιστεύει στο θεό χωρίς να τον φοβάται. Στην παράγραφο 165 Β αναλύοντας τα της αθεΐας γράφει για τον άθεο ότι: "καταλήγει, με το να μην πιστεύει στους θεούς, στο να μην τους φοβάται".Και βεβαίως ο Επίκουρος προσπαθούσε να κάνει την ζωή των ανθρώπων πιο ευχάριστη διδάσκοντάς τους να μην φοβούνται τους θεούς.

Χρονικά έχουμε απομακρυνθεί αρκετά από τον καιρό των θεών φόβητρων –παρόλο που και ο Θεός της Παλαιάς Διαθήκης εμπνέει φόβο-, αλλά αυτό δεν τους κάνει λιγότερο ενδιαφέροντες. Είναι γοητευτικοί, ασχολήθηκα μαζί τους, ερεύνησα και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ήταν πράγματι φοβεροί και τρομεροί.

Αν σου προτείνω να εξετάσουμε μόνο μια από τις δραστηριότητές τους: την Κρίση ζώντων ανθρώπων, την οποία περιγράφουν τόμοι αιγυπτιακών κειμένων, αναφέρει ο Πλάτων και δεν αρνείται η Παλαιά Διαθήκη (οι πολίτες των Σοδόμων επρόκειτο να κριθούν από τον Θεό όσο ακόμα ήταν ζωντανοί) και δεχτείς, θα πρέπει να ζητήσουμε από τον Xenios να μας μεταφέρει κάπου αλλού, γιατί σίγουρα εδώ δεν θα μπορούμε πάλι να παραμείνουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-09, 22:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι εξ αιτίας της θρησκείας έχουμε απολέσει την ταυτότητά μας. Θα σου ζητήσω για δεύτερη φορά να με συγχωρήσεις διότι πρέπει να ομολογήσω ότι δεν έχω νιώσει ποτέ αυτούς τους ενδόμυχους αρχετυπικούς φόβους και, επιπλέον, είμαι απόλυτα βέβαιος ότι σε όποιο περιβάλλον και αν γεννιόμουν πάλι άθεος θα ήμουν.
Καθόμαστε για πολλές μέρες και διαβάζουμε κείμενα ασύνδετα, κείμενα ακατανόητα, μύθους και θρύλους, τραβηγμένους από τα μαλλιά, για να έρθεις σήμερα να μας πεις, ότι είσαι εσύ ο προχωρημένος και εμείς καθυστερημένοι, εμείς φοβόμαστε, αλλά εσύ είσαι το παλικαράκι, που δεν έχει νοιώσει τον αρχέτυπο φόβο.

Έλεος!

Λατρεύω τον θεό που πιστεύω γιατί το γουστάρω, δεν τον έχω φοβηθεί ποτέ μου. Μπορεί να γεννήθηκα Χριστιανός Ορθόδοξος, αλλά η πίστη μου είναι αποτέλεσμα μεγάλης αναζήτηση, μέσα από έντονη αμφισβήτηση, μέσα από ψάξιμο. Τα σημάδια της ύπαρξης Του, αφορούν μόνο εμένα και κανέναν άλλο. Δεν είμαι ικανός να κάνω κήρυγμα και δεν είναι αυτή η δουλειά μου.

Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ή να μην πιστεύεις, δεν έχεις δικαίωμα να υποβιβάζεις τους άλλους, σαν δήθεν δειλούς.
Για μια ακόμα φορά σε κείμενο σου, είσαι σε λάθος δρόμο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-09, 10:21
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Και, γενικότερα, πέρα από κάποιους βασικούς μας προβληματισμούς για τη θρησκεία που σαφώς και μπορούν να αποτελέσουν αντικείμενο συζήτησης, το να κάθεται ο ένας να διατυμπανίζει ότι είναι άθεος και ο άλλος ότι είναι θεοσεβούμενος, για μένα τουλάχιστον, δεν έχει νόημα.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-03-09, 16:40
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Συμφωνώ με τον Delta ότι το παρόν θα πρέπει να μεταφερθεί στα θεολογικά.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-03-09, 21:56
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθόμαστε για πολλές μέρες και διαβάζουμε κείμενα ασύνδετα, κείμενα ακατανόητα, μύθους και θρύλους, τραβηγμένους από τα μαλλιά, για να έρθεις σήμερα να μας πεις, ότι είσαι εσύ ο προχωρημένος και εμείς καθυστερημένοι, εμείς φοβόμαστε, αλλά εσύ είσαι το παλικαράκι, που δεν έχει νοιώσει τον αρχέτυπο φόβο.
Είχα μείνει με την εντύπωση ότι το πρωί έστειλα το μήνυμα που ακολουθεί, αλλά φαίνεται ότι έκανα μόνο προεπισκόπηση.
Αρχή παράθεσης:

Εδώ βρισκόμαστε κάτω από την σκέπη της επιστήμης και το θέμα είναι σε τι ποσοστό είμαστε προϊόν του περιβάλλοντος στο οποίο γεννηθήκαμε.
Αυτή την φορά δεν είμαι καθόλου εκτός θέματος και όσο για παλικαρισμούς, παλικάρι είναι εκείνος που νικάει τον φόβο του και όχι εκείνος που δεν τον αισθάνεται.

Δεν τον ένιωσα ποτέ αυτόν τον φόβο που αναφέρατε, ούτε είχα ποτέ μου υπαρξιακές ανησυχίες. Επιπλέον, με τον θάνατο σβήνουν τα πάντα και έτσι δεν μου χρειάζεται η εύνοια κανενός θεού.

Το θέμα ωστόσο παραμένει και είναι σοβαρό! Εκείνος που καταλήγει στα πιστεύω του μετά από προβληματισμό και αναζήτηση διαθέτει καλλίτερης ποιότητας εγκέφαλο από εκείνον που αρκείται στις πληροφορίες που τοποθετήθηκαν στον εγκέφαλό του ερήμην του. Είναι σωστή αυτή η άποψη;

Ποιος αξίζει σεβασμού; Εκείνος που ξεπερνάει τους δασκάλους του ή εκείνος που διαιωνίζει τα διδάγματά τους;

Συνεχώς με κατηγορείς για αυθαιρεσία και για συμπεράσματα τραβηγμένα από τα μαλλιά επειδή όσα λέω είναι πρωτόγνωρα και αντίθετα με την γενικά αποδεκτή σοφία του επιστημονικού κατεστημένου.

Μερικές φορές σκέπτομαι ότι έκανα λάθος που δεν δήλωσα καθηγητής πανεπιστημίων του εξωτερικού, διδάκτωρ απώτερης προϊστορίας και θρησκειολογίας. Ίσως τότε δεν άκουγα τόσο συχνά τα περί συμπερασμάτων τραβηγμένων από τα μαλλιά. Όμως δεν φοίτησα σε κανένα πανεπιστήμιο και δεν ποτίστηκα με τις ιδέες κανενός. Είμαι ένας απλός συνταξιούχος ναυτικός αλλά μελετάω το θέμα μου για τριάντα χρόνια τώρα και προκαλώ οποιονδήποτε, από εκείνους τους πανεπιστημιακούς που εξέδωσαν τις ανεπίτρεπτες μεταφράσεις των ταφικών κειμένων, να βγει και να τις υπερασπιστεί.

Πρόκειται για την γνώση του παρελθόντος μας την οποία την έχουμε στερηθεί επειδή τα αρχαία κείμενα έχουν κακοποιηθεί. Και δεν είναι μόνο αυτό. Είναι και τα θύματα που περιμένουν δικαίωση.

Λες ότι η πίστη σου είναι αποτέλεσμα αναζήτησης και για τον λόγο αυτό μου είναι σεβαστή. Κάνε όμως τον κόπο να αναλογιστείς για λίγο τι αντίκτυπο θα μπορούσε να έχει η επιβεβαιωμένη πληροφορία ότι η Κρίση, όπως την αντιλαμβανόμαστε σήμερα, δεν είναι παρά η φθαρμένη ανάμνηση μιας Κρίσης ζώντων ανθρώπων, μιας Κρίσης με μεθόδους σαν αυτές που χρησιμοποιούσε ο Προκρούστης.

Όπως καταλαβαίνεις πρόκειται για εξαιρετικά σοβαρό θέμα και σε βεβαιώ ότι το αντιμετωπίζω με την δέουσα σοβαρότητα.
Τα κείμενα δεν επιτρέπουν καμιά αμφιβολία ότι η Κρίση άρχισε ως Κρίση ζώντων και γι’ αυτό δεν μπορεί πλέον το γεγονός αυτό να παραμείνει άγνωστο για πολύ.
Τέλος παράθεσης

Δεν ξέρω που θα μπορούσε να συνεχιστεί η συζήτηση αυτή. Το σύνδρομο αναγκαστικά οδηγεί στα θρησκευτικά. Η ανάλυση όμως του ίδιου του συνδρόμου είναι ενδιαφέρουσα και, επιπλέον, η συνειδητοποίηση της επιρροής του πιστεύω πως μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-09, 09:04
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το θέμα θεωρώ πως έχει ξεφύγει από την επιστημονική θεώρηση και το μετέφερα εδώ όπου φαίνεται ότι θα καταλήξει. Βέβαια και η μελέτη της κοινωνιολογίας και της μυθολογίας είναι επιστήμη (έστω και με την ευρεία έννοια) αλλά η γνώμη μου είναι ότι οι θεωρίες, οι προβληματισμοί και τα επιχειρήματα που αναπτύσσονται πλέον δεν εμπίπτουν στο πνεύμα της επιστήμης.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-03-09, 13:12
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα μείνει με την εντύπωση ότι το πρωί έστειλα το μήνυμα που ακολουθεί, αλλά φαίνεται ότι έκανα μόνο προεπισκόπηση.
Ελπίζω αυτό να μην κρύβει υποψία, ότι διαγράψαμε το μήνυμα;

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ βρισκόμαστε κάτω από την σκέπη της επιστήμης και το θέμα είναι σε τι ποσοστό είμαστε προϊόν του περιβάλλοντος στο οποίο γεννηθήκαμε.
Αυτή την φορά δεν είμαι καθόλου εκτός θέματος και όσο για παλικαρισμούς, παλικάρι είναι εκείνος που νικάει τον φόβο του και όχι εκείνος που δεν τον αισθάνεται.
Δεν νομίζω ότι έχουμε πει και πολλά επιστημονικά πράγματα και ο αρμόδιος οργανωτής, ήδη το μετέφερε, στο θεολογικό.

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τον ένιωσα ποτέ αυτόν τον φόβο που αναφέρατε, ούτε είχα ποτέ μου υπαρξιακές ανησυχίες. Επιπλέον, με τον θάνατο σβήνουν τα πάντα και έτσι δεν μου χρειάζεται η εύνοια κανενός θεού.
Αυτό μου θυμίζει λίγο Πιραντέλο. Δεν είπα πουθενά ότι φοβάμαι, χρησιμοποίησα την δικιά σου έκφραση, για να ισχυριστώ ότι δεν φοβάμαι.

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα ωστόσο παραμένει και είναι σοβαρό! Εκείνος που καταλήγει στα πιστεύω του μετά από προβληματισμό και αναζήτηση διαθέτει καλλίτερης ποιότητας εγκέφαλο από εκείνον που αρκείται στις πληροφορίες που τοποθετήθηκαν στον εγκέφαλό του ερήμην του. Είναι σωστή αυτή η άποψη;
Ποιος αξίζει σεβασμού; Εκείνος που ξεπερνάει τους δασκάλους του ή εκείνος που διαιωνίζει τα διδάγματά τους;
Αν πιστεύεις ότι αυτό που λες είναι επιστημονικό, έχεις πάρει τελείως λάθος δρόμο η σκέψη σου. Δεν ενισχύει τους ισχυρισμούς σου, το ότι είσαι καθηγητής, ο καθένας μας είναι αυτό που είναι. Αν έχω δύο μεταπτυχιακά και αν διαβάζω Πλάτωνα από το πρωτότυπο, δεν ενισχύει τις απόψεις μου, ίσως να ενισχύει μόνο την επιχειρηματολογία μου.
Γιατί να αξίζει περισσότερο σεβασμό ο άθεος από τον πιστό; Σέβομαι τις απόψεις και των δύο, υποκλίνομαι στην επιχειρηματολογία τους, αντιτάσω την δικιά μου.
Όταν ξεκινάς μια συζήτηση και κάθεσαι πάνω σε έδρανο, για να φαίνεσαι πιο ισχυρός, έχεις χάσει ήδη την μισή επιχειρηματολογία σου.

Δεν θα κρίνω ότι είσαι διδάκτωρ θρησκειολογίας και δεν έχεις διαβάσει έλληνες φιλοσόφους, αλλά η αναφορά στις σπουδές σου και στην ακαδημαϊκή σου καριέρα, θα ξαναπώ, δεν προσφέρει, επιχειρήματα στην κουβέντα μας.

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε όμως τον κόπο να αναλογιστείς για λίγο τι αντίκτυπο θα μπορούσε να έχει η επιβεβαιωμένη πληροφορία ότι η Κρίση, όπως την αντιλαμβανόμαστε σήμερα, δεν είναι παρά η φθαρμένη ανάμνηση μιας Κρίσης ζώντων ανθρώπων, μιας Κρίσης με μεθόδους σαν αυτές που χρησιμοποιούσε ο Προκρούστης.
Επιβεβαωμένη επιστημονικά εννοείς; Πάλι θα ανατρέξουμε σε εκείνο το κείμενο που γράφτηκε πριν 6000 χρόνια και αφορά μια ιστορία πριν 30.000 χρόνια;
Έλεος, πολύ βαριά κουβέντα είπες, με αυτό το επιβεβαιωμένη. Αυτό δεν είναι επιστήμη, δεν ειναι καθόλου τεκμηριωμένο. Αλλά και ακόμα αν αυτό γινόταν στην Αίγυπτο πριν 30.000 χρόνια, δεν έχει να κάνει με την κρίση ψυχών. Φυσικά εσύ δεν παραδέχεσαι τις ψυχές, άρα οδηγούμεθα στο αδιέξοδο.

Σχόλιο προς τον οργανωτή του Θεολογικού Club : Aν μας πετάξετε, δικαίως και από εδώ, μπορείτε να μας πάτε στο ιστορικό, τουλάχιστον εκεί είμαι εγώ οργανωτής
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-03-09, 18:17
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολλές σκέψεις στριμωγμένες όλες μαζί ...

Για την επιστήμη, ήθελα πρώτα να πω κάτι. Είπε ο Platinum παραπάνω ότι η κοινωνιολογία είναι επιστήμη με την «ευρεία έννοια». Η διατύπωσή του, μάλιστα, δείχνει ότι της κάνουμε κάτι σαν χάρη που τη θεωρούμε επιστήμη. Να πω λοιπόν ότι επιστήμες δεν είναι μόνο τα Μαθηματικά, η Ιατρική ή η Φυσική. Επιστήμες είναι και η Ιστορία, η Θεολογία, η Φιλοσοφία, η Ψυχολογία, η Λογοτεχνία κλπ. Η δεύτερες ονομάζονται Επιστήμες του Ανθρώπου ή Ανθρωπιστικές και η διαφορά τους με τις πρώτες είναι ότι είναι επιστήμες της απροβλεψίας, με την έννοια ότι αφού το ανθρώπινο στοιχείο, σε όλες του τις εκδηλώσεις είναι απρόβλεπτο, το ίδιο απρόβλεπτες είναι και οι επιστήμες που το αφορούν.

Και, βέβαια, περνώντας στη Θεολογία, οι επιστήμες δεν είναι αιώνιες, ανεβοκατεβαίνουν όπως οι αξίες του χρηματιστηρίου. Λαμπρό παράδειγμα η Θεολογία, που κάποτε ο λόγος της ήταν ηγεμονικός, στη σημερινή εποχή όμως, έχει χάσει μεγάλο μέρος της αίγλης της. Αυτό, όμως, δεν ακυρώνει την αξία της, ούτε σημαίνει ότι η ανθρωπότητα δεν χρωστάει πολλά στην επιστήμη αυτή.

Deltatango,
Πώς είναι δυνατό να κάνουμε αξιοπρεπή ή μάλλον στοιχειώδη συζήτηση όταν ψάχνεις να βρεις ποιος έχει καλύτερης ποιότητας εγκέφαλο από τον άλλο; Ο καθένας έχει αυτό που έχει, είναι αυτό που είναι και ένα πρώτο βήμα προς την κατάκτηση μιας μικρής, ελάχιστης σοφίας είναι να μπορέσουμε να τον αποδεχτούμε. Αυτό που η Λατίνοι ονόμαζαν sapientia και ένας σπουδαίος γάλλος διανοητής μεταφράζει ως εξής : καμιά εξουσία, μια στάλα γνώση, μια στάλα σύνεση και όσο πιο πολύ καλό γούστο.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Chressida για αυτό το μήνυμα:
Deltatango (05-03-09)
  #11  
Παλιά 05-03-09, 19:20
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπίζω αυτό να μην κρύβει υποψία, ότι διαγράψαμε το μήνυμα;
Όχι! Στεναχωρήθηκα όταν διαπίστωσα το λάθος που είχα κάνει και ένιωσα την ανάγκη να απολογηθώ αφού ήξερα ότι κι εσύ είχες στεναχωρηθεί που άργησα να απαντήσω (αυτό είναι μεν προσπάθεια για λίγο χιούμορ, αλλά ταυτόχρονα και προσπάθεια για να ξεθυμώσει η Chressida που δεν της αρέσει η μονομαχία μας!)Δεν αλλάζω την παρένθεση η οποία γράφτηκε πριν εμφανιστεί το σχόλιο της Chressida.

Δεν νομίζω ότι έχουμε πει και πολλά επιστημονικά πράγματα και ο αρμόδιος οργανωτής, ήδη το μετέφερε, στο θεολογικό.
Ωστόσο, αν παραμέναμε εκεί ίσως κάποιος γνώστης ψυχολογίας κατέθετε μερικές πιο εξειδικευμένος γνώσεις επί του θέματος.

Δεν θα κρίνω ότι είσαι διδάκτωρ θρησκειολογίας και δεν έχεις διαβάσει έλληνες φιλοσόφους, αλλά η αναφορά στις σπουδές σου και στην ακαδημαϊκή σου καριέρα, θα ξαναπώ, δεν προσφέρει, επιχειρήματα στην κουβέντα μας.
Εδώ δεν μπορώ να διακρίνω αν κάνεις χιούμορ. Θα προτιμούσα πάντως να κάνεις χιούμορ ή έστω και να ειρωνεύεσαι, παρά να διαπιστώσω ότι δεν δίνεις και μεγάλη σημασία σε όσα γράφω.
Είχα γράψει: Όμως δεν φοίτησα σε κανένα πανεπιστήμιο και δεν ποτίστηκα με τις ιδέες κανενός. Είμαι ένας απλός συνταξιούχος ναυτικός αλλά μελετάω το θέμα μου για τριάντα χρόνια τώρα… κτλ.
Οι σημαίες που κυματίζουν στο avatar είναι η D (Delta) και η Τ (Tango) του διεθνούς κώδικα και τις ύψωσα μια μέρα στο πέλαγος για να τις φωτογραφήσω.

Τα κείμενα που αντιγράφηκαν στις πυραμίδες πριν από 6500 χρόνια δεν γνωρίζουμε πότε πρωτογράφηκαν. Η ιστορία όμως εκείνη που άρχισε πριν από 30.000 χρόνια (στην πραγματικότητα πολύ περισσότερα) συνεχιζόταν με παραλλαγές σε όλες τις εποχές και ουσιαστικά συνεχίζεται ακόμα. Τα ίχνη της είναι ολοφάνερα, αλλά πώς να σε πείσω αφού συστηματικά αποφεύγεις να δεσμευτείς στην δημιουργία μιας κοινά αποδεκτής βάσης.

Δέχεσαι, λόγου χάρη, ότι υπήρξε κάποιος που πρώτος μίλησε για θεούς και ψυχές; Δεν το δέχεσαι.
Σου αρκεί ότι ο Αριστοτέλης ασχολήθηκε με το θέμα της ψυχής και σου διαφεύγει το γεγονός ότι κι εκείνον κάποιος τον πληροφόρησε σχετικά, και άρα δεν είναι η αυθεντία επί του θέματος.

Επίσης, κάνεις κακή χρήση του όρου “επιστημονικό.” Επιστημονική δεν είναι μια θεωρία όταν αναπτύχθηκε από επιστήμονα αλλά όταν βασίζεται στις επιστημονικές μεθόδους, οι οποίες δεν είναι καθόλου αποκλειστική ιδιοκτησία των επιστημόνων.
Δεν θα παρασυρθώ να πω ότι η σημερινή κατάσταση της ανθρωπότητας, για την οποία κανείς δεν έχει λόγους να υπερηφανεύεται, οφείλεται στους σεβαστούς πανεπιστημιακούς δασκάλους οι οποίοι δε κατόρθωσαν να δασκαλέψουν σωστά την ανθρωπότητα, διότι δικαίως θα κατηγορηθώ ότι ξεφεύγω από το θέμα.

Θεολογία λοιπόν! Η Κρίση! Ο μύθος του Προκρούστη, ο Πλάτων, η Παλαιά Διαθήκη και τόμοι επί τόμων αιγυπτιακών κειμένων αναφέρονται σε Κρίση ζώντων ανθρώπων.
Η επιστημονική μέθοδος απαιτεί να ελέγξουμε τις πληροφορίες για την Κρίση αυτή και να αποφανθούμε αν είναι βάσιμες ή όχι. Αν είναι βάσιμες τότε προχωράμε στην σύγκριση της Κρίσης ζώντων με την Κρίση ψυχών για να διαπιστώσουμε κατά πόσο η μια είναι αποτέλεσμα της άλλης.

Μην μου πεις ότι δεν μπορούμε να το κάνουμε επειδή δεν είμαστε ειδικοί, διότι μετά από δεκαετίες μελέτης έχω γίνει ειδικός και θα σου παραθέσω έτοιμα ευρήματα (τα οποία είναι τα μόνα που απαιτούν χρόνο).
Λυπάμαι πάντως που δεν έγινε συζήτηση για το σύνδρομο!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 05-03-09, 19:30
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Deltatango,
Πώς είναι δυνατό να κάνουμε αξιοπρεπή ή μάλλον στοιχειώδη συζήτηση όταν ψάχνεις να βρεις ποιος έχει καλύτερης ποιότητας εγκέφαλο από τον άλλο;
Έχεις δίκιο! Ζητώ συγνώμη. Πάντως αυτό που σκεφτόμουν ήταν περισσότερο οκνηρία πνεύματος παρά κακή ποιότητα εγκεφάλου.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 05-03-09, 19:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα παρασυρθώ να πω ότι η σημερινή κατάσταση της ανθρωπότητας, για την οποία κανείς δεν έχει λόγους να υπερηφανεύεται, οφείλεται στους σεβαστούς πανεπιστημιακούς δασκάλους οι οποίοι δε κατόρθωσαν να δασκαλέψουν σωστά την ανθρωπότητα, διότι δικαίως θα κατηγορηθώ ότι ξεφεύγω από το θέμα.
Να "δασκαλέψουν" είναι ατυχής όρος. Επαναλαμβάνεσαι, στην προσπάθεια σου, να ισχυροποιήσεις την θεωρία σου και με οδηγείς στο συμπέρασμα, ότι είσαι οπαδός του Νίτσε

Προσωπικά θα σταματήσω εδώ την συζήτηση, γιατί απλά είμαι οπαδός της διαλογικής συζήτησης, που έχει μια πρόοδο, που οδηγεί κάπου. Εσύ είσαι στημένος εκεί ψηλά, θαυμάζεις τον εαυτό σου και την λογική σου, μιας και κατάφερες και ξέφυγες από τις προκαλήψεις, ε; Εγώ ο αδαής εδώ κάτω, τι να κάνω;

Θεολογία λοιπόν! Η Κρίση! Ο μύθος του Προκρούστη, ο Πλάτων, η Παλαιά Διαθήκη και τόμοι επί τόμων αιγυπτιακών κειμένων αναφέρονται σε Κρίση ζώντων ανθρώπων.
Νάτα πάλι, τα πάμε βόλτα και τα ξαναφέρνουμε.

Η επιστημονική μέθοδος απαιτεί να ελέγξουμε τις πληροφορίες για την Κρίση αυτή και να αποφανθούμε αν είναι βάσιμες ή όχι. Αν είναι βάσιμες τότε προχωράμε στην σύγκριση της Κρίσης ζώντων με την Κρίση ψυχών για να διαπιστώσουμε κατά πόσο η μια είναι αποτέλεσμα της άλλης.
Για ποια επιστήμη μου μιλάς; Στις τοπικές μυθολογίες αναφέρεσαι.
Φαντάσου τι γνώμη θα σχηματίσουν για εμάς, αν κάποιος 20.000 χρόνια μετά, βρει και διαβάσει το βιβλίο του J.R.R. Tolkien, Lord of the Rings. Θα φρικάρει ο άνθρωπος, θα σχηματίσει απίστευτες εντυπώσεις για τους προγόνους του και θα μπει σε ένα φορουμ της εποχής του, να αναφέρει, ότι οι αρχαίοι γήινοι, είχαν διάφορες φυλές, είχαν μάγους, είχανε χόμπιτ, είχαν νεράιδες, είχανε orcs και άλλα χαριτωμένα.

Με αυτή την χαριτωμένη παράγραφο, θέλω απλά να σου πω, ότι στις μυθολογίες γράφτηκαν σημεία και τέρατα, λίγη φαντασία να έχει κανείς και γράφει ότι του κατέβει.

Αυτά δεν είναι επιστημονικά δεδομένα και είναι τουλάχιστον αστείο, να το ισχυρίζεσαι.

Θα επαναλάβω ότι δεν θα απαντήσω σε μήνυμα, που θα είναι στο ίδιο πνεύμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 05-03-09, 23:12
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σχόλιο προς τον οργανωτή του Θεολογικού Club : Aν μας πετάξετε, δικαίως και από εδώ, μπορείτε να μας πάτε στο ιστορικό, τουλάχιστον εκεί είμαι εγώ οργανωτής
...Η μόνη μου παρατήρηση σαν moderator του θεολογικού τμήματος, είναι η εγγραφή εκείνου του (αρχικού) θ με κεφαλαίο. Άλλο Θεός και άλλο ''θεός και θεοί''. Χωράνε όλοι (τη καλή θελήσει) σε αυτόν τον χώρο, ως πεδίο συζητήσεων και παραθέσεως απόψεων προς υποβοήθηση της προσωπικής διάκρισης των αναγνωστών... (άλλωστε, ποιος μπορεί να εκβάλλει τον κοσμοκράτορα από τον τόπο του; για μας τους θεϊστές, μόνο ο Παντοκράτορας). Έτσι, το πεδίο ανακάλυψης - αποκάλυψης της Αλήθειας, μεταφέρεται αλλού. Στην καρδιά και νου και γενικότερα στη ζωή του καθενός, εναπόκειται ο ''εξοστρακισμός'' αυτών που θεωρεί κίβδηλο/ους, συγχρόνως κρατώντας ό,τι θεωρεί αληθινό, με μια παρατήρηση καίρια: στην πράξη κι όχι απλά στην θεωρία.

Θέλει διάκριση και πολύ περισσότερο ευθύ φωτισμό, για την επίτευξη αυτού του στόχου. Πνευματική - καρδιακή διάκριση και όχι εγκεφαλική - διανοητική διεργασία...

Υπό αυτήν την οπτική, συμφωνώ για κατάργηση της έννοιας θεός από αυτόν που δεν είναι (δλδ δαίμων), κατά τον ορισμό (παράλογος) θεός - θύτης.

Έτσι, κι εγώ κατά κάποιο τρόπο είμαι άθεος, αφού θέλω (και το κάνω) να ξεκαθαρίζω το σιτάρι από το άχυρο.... το αληθές από το αληθοφανές. Πλην όμως η υλοποίηση της (παραπάνω) θεωρίας του (υγιούς) αθεϊσμού σε πράξη, απέχει, εξαρτώμενο από την α-πάθεια και α-λήθεια του ανθρώπου.

Όποιος θα ήθελε να είναι αντικειμενικός, καλό θα ήταν να προβληματίζεται ειδικά με την ''αντικατάσταση''. Μήπως και σβήνοντας την έννοια του θεού, με την πρόφαση επιθυμίας κατάργησης του πλάνου θεού - θύτη, συγκαταργεί και τον Αληθινό Θεό, διοχετεύοντας την πίστη του ''απόλυτα'' ή διαμοιρασμένα σε ''άλλους υποδοχείς'' πχ στην επιστήμη, στο χρήμα, στο εδώ και ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΡΑΠΕΡΑ κλπ. Εκτιμώ, πως χωρίς να το καταλάβει, αντικαθιστά τον υπεράνω επιστήμης (εξωσυμπαντικό αλλά ενσαρκωθέντα) Θεό, [μη γνωριζόμενο αντι-κείμενο, αλλά συγ-κείμενο, καθώς (υπό προϋποθέσεις) μέσα Σε αυτόν ζούμε και κινούμεθα και εσμέν…, όπως τα ψάρια μέσα στο νερό…] με το προσωπικά ''ελεύθερα'' ( ; ) πιστευόμενο. Έτσι, όσο η πίστη δεν καταργείται, κάπου στοχεύει, αφού αυτή τον κινεί, αυτή τον προσανατολίζει. Μιλώντας όμως για κίνηση προς... και προσανατολισμό, εισάγονται οι έννοιες ορθό ή λάθος. Αν ΔΕΝ υπάρχουν, τότε γιατί η όλη συζήτηση ότι ''εμείς'' είμαστε οι λάθος;

Το thread είναι πιο εύκολο να είναι κάποιος άθεος ή πιστός εμπερικλείει κάποια σχετικά στοιχεία.

Μπροστά σε αυτήν την δράση (πίστη – ενέργεια) ακόμη και (εξαντλημένη η θεωρία) στα ενδοσυμπαντικά, προκαλούμε αντίδραση. Μπροστά στην κρίση μας, και κατάθεση πίστης και αυτοδιάθεσης, χωρίς να το επιδιώκουμε προκαλούμε την Κρίση. Ζώντων ή νεκρών. Ή ζώντων και νεκρών, καθώς η ενέργεια ΔΕΝ χάνεται. Ούτε και το πρόσωπο.

Το (υγιές) ελληνικό πνεύμα, όταν εξάγει τον άνθρωπο από την δεισιδαιμονία και παράλογο, εισάγοντάς τον δια των επιστημών στο λογικό, (από μαγεία σε ιατρική, από μύθο σε ιστορία, από φαντασία σε γεωγραφία…) δεν είναι τόσο ‘’ανόητο’’ να μην ενδεικνύει ως οδοδείκτης το υπέρλογο. Συσχετιζόμενο (μάλιστα) με την αναφερθείσα πυθαγόρεια τριαδικότητα, κάπως μας νουθετεί - κρίνει, όταν πιστεύουμε στο ‘’λογικό’’ αποφεύγοντας το ‘’παράλογο’’ αλλά μη πιστεύοντας στην ύπαρξη του υπερλόγου (στάση αθέου). Σαν να λέμε: Ναι στη φύση, με φιλότιμη προσπάθεια κατάργησης της παραφύσης, αλλά αδυναμία αντίληψης της υπερφύσης. Κι αυτό είναι εν μέρει λογικό. Πόσο όμως παράλογη φαντάζει αυτή η ‘’λογική’’ όταν για χάριν του παρόντος κυνηγάμε τις σκιές του παρελθόντος μη ελπίζοντες στην ύπαρξη του μέλλοντος; (όχι της φαντασίωσης και της συναισθηματικής – θρησκευτικής ελπίδας, αλλά της τελειολογικής πορείας του ανθρώπινου γένους με σύμπασα - συνοδοιπορούσα τη φύση; ).
Κάθε δευτερόλεπτο που περνά, αν πιστεύουμε ΜΟΝΟ στο εδώ και τώρα στο φυσικό και λογικό, στο παρόν, προσπαθούντες να ξεφύγουμε από τις σκιές του παρελθόντος, το παράλογο και παραφυσικό, ΜΗ πιστεύοντες στην υπερφύση…. μας καταρρίπτει αυτήν την αντιτριαδική θεώρηση, είθε προβληματίζοντας τουλάχιστον τον εμμένον προσανατολισμό παρελθοντολογίας...

Μετά το μέλλον τι; κλείνει ο χρόνος; έ! από εκεί άρχεται η φιλοσοφία της όντως Ζωής (με κεφαλαίο) ή, τα μετά του θανάτου… welcome (λοιπόν) to the club. :-) έχοντας θέλοντας δεν θέλοντας, έναν θάνατο με τις σκιές του, ή να τον μεταθέσουμε, ή να του ξεφύγουμε, ή να τον κοροϊδέψουμε. Ο Αναστηθείς εκ νεκρών Κύριος, δια του ελληνορθόδοξου Φωτός, μας καλεί να τον νικήσουμε, ακολουθώντας Τον (όχι μετα-φυσικά με υποσχέσεις ρύζια ..., αλλά από εδώ με τον τρόπο ζωής μας και εις τους αιώνες).

Κι αυτός που ψάχνει ειλικρινά χωρίς να κλείνει (αυτόχειρα) τις πόρτες, θα βρει… Ζωή. Αλήθεια και Ανάσταση κι όχι απλά ανάταση (και έξοδο από τα παράλογα...).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 05-03-09 στις 23:24
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-03-09, 11:19
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Να "δασκαλέψουν" είναι ατυχής όρος. Επαναλαμβάνεσαι, στην προσπάθεια σου, να ισχυροποιήσεις την θεωρία σου και με οδηγείς στο συμπέρασμα, ότι είσαι οπαδός του Νίτσε
Κλίνω προς τον Νίτσε και αποκλίνω από τον Αριστοτέλη.

Προσωπικά θα σταματήσω εδώ την συζήτηση, γιατί απλά είμαι οπαδός της διαλογικής συζήτησης, που έχει μια πρόοδο, που οδηγεί κάπου.
Αυτό προσπαθώ να πετύχω, γι’ αυτό και συνεχώς ζητώ να ξεκινήσουμε από μια κοινά αποδεκτή βάση.

Για ποια επιστήμη μου μιλάς; Στις τοπικές μυθολογίες αναφέρεσαι.
Φαντάσου τι γνώμη θα σχηματίσουν για εμάς, αν κάποιος 20.000 χρόνια μετά, βρει και διαβάσει το βιβλίο του J.R.R. Tolkien, Lord of the Rings.
Εξισώνοντας την μυθολογία με τα παραμύθια είμαι της γνώμης ότι δυσαρεστείς τους πάντες: θεοσεβείς και άθεους.
Όλοι οι λαοί παραδίδουν περίπου την ίδια ιστορία όσον αφορά σε θεούς και Γίγαντες και επομένως δεν πρόκειται για φαντασιώσεις.

Οι μύθοι απλά παρέχουν μια ευλογοφανή εξήγηση για ακατανόητες πληροφορίες που μεταφέρει η παράδοση.

Και εγώ δεν νομίζω ότι έχει νόημα να συνεχίσουμε την συζήτηση αφού οι απόψεις μας είναι εκ διαμέτρου αντίθετες και οι διαφορές μας αγεφύρωτες.
Ομολογώ ότι σε ζηλεύω που διαβάζεις αρχαίο κείμενο χωρίς να έχεις ανάγκη μεταφραστές και μεταφράσεις. Θαυμάζω την αρχαία ελληνική γλώσσα και μάλιστα δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί η εξέλιξη στην περίπτωσή της λειτουργεί τόσο περίεργα (ίσως να συμβαίνει και με άλλες γλώσσες) να αγγίξει δηλαδή την τελειότητα και να την απολέσει.

Τέλος πάντων. Θα σε ενοχλήσω μια τελευταία φορά με το θέμα της Κρίσης διότι υπάρχει ένας στίχος του Ησιόδου που αναφέρεται σ’ αυτήν και οι μεταφραστές, κατά την άποψή μου, τον παραφράζουν.
Ο Ησίοδος γράφει στην Θεογονία, στον στίχο 535:

Καί γάρ οτ' εκρίνοντο θεοί θνητοί τ’ άνθρωποι Μηκώνη τότ'…
(τότε…ακολουθεί η ιστορία όπου ο Προμηθέας ξεγέλασε τον Δία προσφέροντάς του σκέτα κόκαλα τυλιγμένα σε λίπος)

Οι μεταφραστές του Ησιόδου το ρήμα εκρίνοντο το μεταφράζουν με διάφορους τρόπους:
- Γιατί όταν κανονίζονταν οι θεοί και οι θνητοί άνθρωποι στη Μυκώνη…κτλ. (Σωκράτης Σκάρτσης, στις Εκδόσεις ΚΑΚΤΟΣ)
- Γιατί όταν οι θεοί και οι θνητοί οι άνθρωποι χώριζαν μεταξύ τους στη Μυκώνη…(Σταύρος Γκιργκένης, Εκδόσεις Ζήτρος)
- Όταν στην Μυκώνη θεοί και άνθρωποι θνητοί κανόνιζαν τις μεταξύ τους σχέσεις. (Απόστολος Μ. Τζαφερόπουλος στις Εκδόσεις Γεωργιάδης)

Ο κ. Γκιργκένης παραθέτει και το σχόλιο του αρχαίου σχολιαστή, σύμφωνα με το οποίο η φράση του Ησίοδου σημαίνει «εκρίνετο τι θεός και τι άνθρωπος εν τη Μυκώνη»
Η Κρίση θεών είναι γνωστή και από άλλα αρχαία κείμενα.

Θα ήθελα λοιπόν να μου πεις αν κατά την γνώμη σου θα μπορούσαμε να αποδώσουμε τον συγκεκριμένο στίχο ως: «Κρινόταν ποιος ήταν θεός και ποιός άνθρωπος»
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:41.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.