Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Οδηγώντας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-08, 15:38
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Παράνομα διόδια;

Τους ασκούς του Αιόλου άνοιξε το θέμα της κάκιστης κατάστασης που βρίσκεται η Νέα Εθνική Οδός Πατρών Κορίνθου, σε συνδυασμό με το υψηλό κόστος διέλευσης, που καλούνται να πληρώσουν μόνο οι Έλληνες οδηγοί!

Αυτή την αποκάλυψη έκανε χτες ο Νομάρχης Αχαΐας Δημήτρης Κατσικόπουλος, ο οποίος, δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι οι τουρίστες που έρχονται από την Πάτρα με κατεύθυνση την Αθήνα, δεν πληρώνουν διόδια, καθώς υπάρχει Ευρωπαϊκή Νομοθεσία, σύμφωνα με την οποία, δεν επιβάλλεται κόστος διέλευσης, όταν δεν πληρούνται οι όροι ασφαλείας που έχουν θεσπιστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση!

«Καλούμε τον κόσμο να μην πληρώνει τα διόδια για να χρησιμοποιεί αυτό τον δρόμο. Οι ξένοι, δεν πληρώνουν βάσει νομοθεσίας της Ευρωπαϊκής Ένωσης, καθώς ο δρόμος αυτός δεν πληροί καμία προδιαγραφή για Εθνικό οδικό δίκτυο. Μόνο όσοι τρώνε κουτόχορτο, πληρώνουν για να σκοτωθούν», δήλωσε φανερά φορτισμένος ο κ. Κατσικόπουλος, ο οποίος συμπλήρωσε ότι και όσοι περνούν χωρίς να πληρώσουν, δεν αντιμετωπίζουν καμία κύρωση: «Ακόμα και αν ο οποιοσδήποτε οδηγός περάσει χωρίς να πληρώσει, τον αφήνουν χωρίς να του κάνουν τίποτα. Και αυτό για να μην ανοίξει το θέμα, επειδή το γνωρίζουνε», είπε ο κ. Κατσικόπουλος.

Τα έσοδα από τα Διόδια της Πατρών Κορίνθου, όπως αναφέρουν εκτιμήσεις ειδικών, ανέρχονται καθημερινά σε 80.000 ευρώ, καθώς το κόμιστρο που καλούνται να πληρώσουν οι οδηγοί που χρησιμοποιούν τον συγκεκριμένο δρόμο είναι από τα υψηλότερα στη χώρα, καθώς αγγίζει τα 2,5 ευρώ και παρά το μεγάλο αυτό ποσό, περίπου 100 χιλιόμετρα του δρόμου από την Πάτρα μέχρι την Κόρινθο, δεν έχει φωτισμό το βράδυ, ενώ περίπου τόσα είναι και τα χιλιόμετρα χωρίς διαχωριστική νησίδα, την στιγμή που η συνολική απόσταση των δυο πόλεων είναι μόλις 150 χιλιόμετρα.

Πηγή: Patrasnews, 15/01/2008
Κώδικας:
http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8047
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-08, 15:40
Το avatar του χρήστη Easty
Easty Ο χρήστης Easty δεν είναι συνδεδεμένος
ό,τι προλάβουμε
 

Τελευταία φορά Online: 28-12-23 16:56
Φύλο: Άντρας
Για μια και πλέον ώρα οι φορείς του νομού, αλλά και κάτοικοι της περιοχής, προχώρησαν σε κατάληψη των διοδίων του Ρίου, αφήνοντας τα οχήματα να περνούν ελεύθερα, χωρίς να πληρώνουν το σχετικό αντίτιμο.

Η ενέργεια αυτή ήταν συμβολικού χαρακτήρα και πραγματοποιήθηκε στις 8.30 το πρωί της Τετάρτης, ως διαμαρτυρία προς την αδιαφορία που δείχνει η Πολιτεία για την κάκιστη κατάσταση στην οποία βρίσκεται ο δρόμος που συνδέει την Πάτρα με την Κόρινθο και έχουν σημειωθεί αμέτρητα τροχαία δυστυχήματα. «Τα λόγια πλέον περισσεύουν, δεν αντέχουμε άλλα θύματα», τόνισε χαρακτηριστικά ο αντινομάρχης περιβάλλοντος, Ανδρέας Τριανταφυλλόπουλος.

οι εκπρόσωποι των φορέων της Πάτρας και της Αχαΐας, περίπου στις 9.30 αναχώρησαν από σημείο με προορισμό την Αθήνα, προκειμένου να συναντηθούν με τον Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ και να του θέσουν για μία ακόμα φορά, το θέμα της επικινδυνότητας του εθνικού οδικού δικτύου και να ζητήσουν τη λήψη άμεσων μέτρων για την αντιμετώπισή του. Οι φορείς της Αχαΐας, θα ζητήσουν από το υπουργείο:

- Την άμεση αποκατάσταση των φθορών του ασφαλτοτάπητα στην Πατρών – Κορίνθου και την τοποθέτηση αντιολισθηρής στρώσης, παράλληλα με την άμεση έναρξη των εργασιών, για το νέο αυτοκινητόδρομο.

Επίσης θα ζητήσουν:

- Αμεση τοποθέτηση διαχωριστικών στηθαίων ασφαλείας στα διαπιστωμένα επικίνδυνα τμήματα της εθνικής οδού.

- Ηλεκτροφωτισμό των επικίνδυνων τμημάτων και,

- Αναστολή της καταβολής διοδίων, μέχρι της αποκατάστασης ασφαλών συνθηκών χρήσης των οδών.

Πηγή: Patrasnews, 16/01/2008
Κώδικας:
http://www.patranews.gr/news.asp?ID=8060
__________________
Ό,τι προλάβουμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-08, 16:06
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Easty Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή την αποκάλυψη έκανε χτες ο Νομάρχης Αχαΐας Δημήτρης Κατσικόπουλος, ο οποίος, δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι οι τουρίστες που έρχονται από την Πάτρα με κατεύθυνση την Αθήνα, δεν πληρώνουν διόδια, καθώς υπάρχει Ευρωπαϊκή Νομοθεσία, σύμφωνα με την οποία, δεν επιβάλλεται κόστος διέλευσης, όταν δεν πληρούνται οι όροι ασφαλείας που έχουν θεσπιστεί από την Ευρωπαϊκή Ένωση!
Καλά, να υπάρχουν και πολιτικοί που δεν διαβάζουν τη νομοθεσία...

Μιλάει για αυτήν και ως τώρα δεν έχω βρεί κάτι που να δικαιολογεί άρνηση πληρωμής.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-08, 16:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά, να υπάρχουν και πολιτικοί που δεν διαβάζουν τη νομοθεσία...

Μιλάει για αυτήν και ως τώρα δεν έχω βρεί κάτι που να δικαιολογεί άρνηση πληρωμής.
Ενδέχεται να καλύπτεται και από τους νόμους της ΕΕ περί συμβολαίων (που δεν ξέρω κατά πόσον ισχύουν στην Ελλάδα). Η καταβολή των διοδίων αποτελεί σύναψη συμβολαίου — πληρώνεις προκειμένου να χρησιμοποιήσεις αυτοκινητόδρομο, και οι παραλήπτες των διοδίων αναλαμβάνουν να χρησιμοποιήσουν συγκεκριμένο μέρος των εσόδων τους για να κρατήσουν το δρόμο σε ασφαλή κατάσταση, κλπ κλπ.

Αν οι υποχρεώσεις της μίας πλευράς δεν τηρούνται, οι υποχρεώσεις της άλλης αναστέλλονται ή το συμβόλαιο σπάει. Κοινώς: αν δεν σου παρέχουν ό,τι υποχρεούνται να σου παρέχουν, δεν υποχρεούσαι κι εσύ να τους πληρώσεις.

Ξέρει κανείς αν ισχύει αυτό στην Ελλάδα;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-01-08, 00:02
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όχι τίποτα άλλο, εμένα μου τη λένε ότι δεν διαβάζω προσεκτικά...


Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάει για αυτήν και ως τώρα δεν έχω βρεί κάτι που να δικαιολογεί άρνηση πληρωμής.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-01-08, 17:51
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με την ίδια λογική δε θα έπρεπε να πληρώνουμε φόρους...
Άλλο με τη λογική το τι νομίζουμε και άλλο να υπάρχει νόμος που να μας δίνει το δικαίωμα να μην πληρώσουμε τα διόδια..Έτσι δεν είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-08, 18:32
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ας βρεθεί η σχετική νομοθεσία (ελληνική ή της ΕΕ) και το συζητάμε. Όπως και να'χει, και χωρίς διόδια, έχω οδηγήσει σ'αυτό το δρόμο συνολικά τρεις φορές, και δε θέλω να τις κάνω τέσσερεις. Πίκρα, ειδικά για νέο οδηγό που έχει πάρει δίπλωμα σε λάθος χώρα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-01-08, 18:39
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτο γίνεται οταν εισαι απολύτιστος και το μόνο που θαυμάζει ο κοσμος ειναι το παρελθόν των προγόνων σου και η χαλαρότητα της σύγχρονης κουλτούρας σου..

Οι δρόμοι είναι απαράδεκτοι!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-08, 20:31
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<από τους νόμους της ΕΕ περί συμβολαίων (που δεν ξέρω κατά πόσον ισχύουν στην Ελλάδα). Η καταβολή των διοδίων αποτελεί σύναψη συμβολαίου — πληρώνεις προκειμένου να χρησιμοποιήσεις αυτοκινητόδρομο>>

τσκ τσκ.... αγγλοσάξονες :-)

με την εξαίρεση των διοδίων βάσει παραχώρησης (concession), στην Ελλάδα τουλάχιστον το ποσό που πληρώνουμε στα διόδια είναι "τέλος", δηλαδή χαράτσι δημοσίου χαρακτήρα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-01-08, 10:07
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
τελικά Μιχάλη βρήκες κάτι στο κείμενο ή όχι;
εγώ πάντως μια γρήγορη ματιά που έριξα διαπίστωσα ότι με την Ελλάδα δεν έχει ασχοληθεί καθόλου. Ειδικότερα αναφέρει την Ελλάδα ανάμεσα σε άλλες χώρες < operators>>, κατά τρόπο εντελώς εσφαλμένο καθώς τέτοια σύμβαση μεταξύ Ελληνικού Δημοσίου και ιδιωτικού φορέα υφίσταται μόνο στην περίπτωση της Αττικής Οδού που έχει δοθεί με concession (κατασκευή και εκμετάλλευση).
Για όλες τις υπόλοιπες ΕΘνικές οδούς φορέας των διοδιών είναι η ΤΕΟ, όπου <<Η ΤΕΟ Α.Ε. είναι δημόσια επιχείρηση, μονομετοχική με κύριο μέτοχο το Ελληνικό Δημόσιο το οποίο εκπροσωπείται από το Υπουργείο Οικονομικών.>> (γιακ, πώς μπορεί να είναι αφενός μονομετοχική αφετέρου να έχει κύριο μέτοχο; )


ΥΓ τελικά τα περί απόσβεσης του κόστους κατασκευής κλπ, τα έχει στην οδηγία 38/2006 (http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/...008:01:EN:HTML), η οποία όμως ακόμα δεν ισχύει, δηλαδή διαχωρίζει τα διόδια που λειτουργούν πριν το καλοκαίρι του 2008. Δεν νομίζω ότι ακόμα μπορεί να αποτελέσει δικαιολογία για να μην πληρώσει κάποιος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elbereth : 18-01-08 στις 10:19 Αιτία: προσθήκη
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-01-08, 11:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν έχω βρεί τίποτα ως τώρα, όχι ότι μπορώ να καταλάβω και όλους τους όρους ή να μυρίσω τα παραθυράκια.
Για αυτό στο πρώτο μήνυμά μου λέω ότι ο κύριος Νομάρχης μιλάει γενικά για μία οδηγία χωρίς να την έχει διαβάσει. Αυτό το θεωρώ απαράδεκτο και επικίνδυνο, μιας και αν κάποιος δεν δεχτεί να πληρώσει μάλλον τον περιμένει η στενή.
Τι θα πεί τότε; "Ο κύριος Νομάρχης μου είπε να μην πληρώσω";
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:49.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.