Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 14-02-09, 00:14
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Θεωρώ τον εαυτόν μου, απίστευτα ανίκανο, να εξηγήσω τον Αριστοτέλη, απλά κάθε φορά που τον διαβάζω, νοιώθω την απίστευτη ασημαντότητα μου και λίγο… εκνευρίζομε.
Χαίρομαι για την κουβέντα μας! Αλλά διαπιστώνω ότι οι απόψεις μας αποκλίνουν όλο και περισσότερο. Θα βρεθούμε να μονομαχούμε εσύ στο ένα άκρο και εγώ στο άλλο. Χρειάζεται επειγόντως κάποιος ενδιάμεσα να μεταβιβάζει τα λεγόμενα, διαφορετικά σε λίγο θα ακούγονται μόνο οι πιστολιές!!

Αγαπάς το έργο του Αριστοτέλη, αλλά εκνευρίζεσαι επειδή δεν τον καταλαβαίνεις πάντα απολύτως. Εγώ εκνευρίζομαι γενικά με τους φιλοσόφους επειδή γράφουν ο ένας για τον άλλον και όχι για να μορφώσουν ή να συμβουλέψουν τους μη φιλοσοφούντες. Τον μη φιλοσοφούντα λαό τον φρόντισε μόνο ο Επίκουρος. Οπότε καταλαβαίνεις: εσύ Αριστοτέλη, εγώ Επίκουρο, το χάσμα είναι αγεφύρωτο.

Όσον αφορά στον Πλάτωνα, όπως είδες έχει μεγάλες επιφυλάξεις ως προς την αθανασία της ψυχής, άσε που λέει ότι έχουμε δυο-τρεις ψυχές.
Τον Αριστοτέλη και τον Επίκουρο στον υπόλοιπο κόσμο, μακριά από τα σαλόνια των λογίων και τις αίθουσες των κολλεγίων, λίγοι τους γνωρίζουν. Τον Πλάτωνα όμως, λόγω Ατλαντίδας τον ξέρουν ακόμα και οι αναλφάβητοι. Οι υπόλοιποι θησαυροί της παράδοσης που μας μετέφερε ο Πλάτων είναι:
- Σωστή χρονολογία για τον κατακλυσμό. Ο οποίος, κατά την άποψή μου, ευθύνεται για τον καταποντισμό της Ατλαντίδας (Ατλαντίδα = παγκόσμια παράλια ζώνη χαμένη κάτω από την θάλασσα).
- Τιτανική προέλευση των ανθρώπων (θα διαβάσω ολόκληρο τον Αριστοτέλη αν μου πεις ότι θεωρεί πως οι ψυχές των ανθρώπων έχουν τιτανική προέλευση).
- Μας πληροφορεί ότι: «η θεά διάλεξε και κατοίκησε πρώτο τον τόπο που είχε πολλές πιθανότητες να βγάλει ανθρώπους που θα της έμοιαζαν.»
- Αναφέρει τα ανθρώπινα κοπάδια που δημιούργησαν οι θεοί.
- Αναφέρει το σημάδεμα των κρινόμενων κατά την Κρίση. Και για να μην σε κουράζω, το αποκορύφωμα:
- Κρίση ζώντων.

Το θέμα της ψυχής έχει παράλληλη διαδρομή με το ζήτημα “θεοί” στην εξελικτική πορεία που έχουν διανύσει τόσες χιλιάδες χρόνια μαζί. O καθένας όμως φαίνεται να επιλέγει και να μελετάει τον σταθμό αυτής της διαδρομής από τον οποίο γοητεύεται. Εσύ, στο ζήτημα της ψυχής, γοητεύεσαι από τον σταθμό “Αριστοτέλης” παρόλο που δεν αποτελεί τον αρχικό, τον αυθεντικό σταθμό, αφού ο Αριστοτέλης απλά ανέλυσε την πληροφορία περί ψυχής την οποία παρέλαβε. Δεν ανακάλυψε την ψυχή!
Εγώ γοητεύομαι από τους Ομηρικούς θεούς, αλλά μαγεύομαι από τους αιγυπτιακούς επειδή είναι κατά τουλάχιστον 2.000 χρόνια αρχαιότεροι, από άποψης καταγραφής.
Συμφωνώ ότι υπάρχουν επιρροές από τον ένα λαό στον άλλο, αλλά δεν μπορούμε να μιλάμε για προέλευση των θεών ενός λαού από έναν άλλο λαό. Τόσο στους θεούς των Ελλήνων, λόγου χάρη, όσο και στους θεούς των Αιγυπτίων και των Σουμέριων, υπάρχουν θεοί θεομάχοι που συμμάχησαν με τους ανθρώπους κατά των υπόλοιπων θεών (εκείνοι που μπαίνουν στην κιβωτό και σώζονται το οφείλουν πάντα σε κάποιον θεό ο οποίος τους ειδοποίησε κρυφά).
Οι Αιγύπτιοι έχουν και έναν θεό, τον Baba, ή Baby, ο οποίος κατηγορείται ότι είναι εκείνος που, με τον φαλλό του, δημιούργησε σε διάστημα εκατομμυρίων ετών τα ανθρωποζώα τύπου Ενκιντού (Το έπος του Γκίλγκαμες) τα οποία ήρθε μετά ο Ρα, με τον φαλλό του κι αυτός, για να τα μεταμορφώσει σε κανονικούς ανθρώπους. Είναι να μην είναι γοητευτικοί τέτοιοι θεοί;
Καλό σου βράδυ!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-02-09, 03:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά διαπιστώνω ότι οι απόψεις μας αποκλίνουν όλο και περισσότερο. Θα βρεθούμε να μονομαχούμε εσύ στο ένα άκρο και εγώ στο άλλο. Χρειάζεται επειγόντως κάποιος ενδιάμεσα να μεταβιβάζει τα λεγόμενα, διαφορετικά σε λίγο θα ακούγονται μόνο οι πιστολιές!!
Μα είναι λογικό φίλε μου να έχουμε εκ διαμέτρου αντίθετες απόψεις. Εγώ πιστεύω στην ύπαρξη της ψυχής και εσύ όχι.
Δεν είμαι καθόλου ικανός να σε πείσω, παρά να παραθέσω τα επιχειρήματα μου.

Έχω καταλάβει εδώ και αρκετά μηνύματα, ότι έχεις μια λατρεία στον δωδεκάθεο, σεβαστή η άποψη σου, όμως χρησιμοποιείς λανθασμένα επιχειρήματα ή θα τολμούσα να πω αυθαίρετα.

Λες :

Όσον αφορά στον Πλάτωνα, όπως είδες έχει μεγάλες επιφυλάξεις ως προς την αθανασία της ψυχής, άσε που λέει ότι έχουμε δυο-τρεις ψυχές.
Αυτό πως το διέκρινες; Να σου μεταφέρω ένα μέρος από το έργο του Πλάτωνα "Φαίδων", με τους διαλόγους με τον Σωκράτη, λίγο πριν πεθάνει.

Και θα έλεγε αλήθεια, Σιμμία, εκτός από το ότι έχει καταλάβει. Γιατί δεν έχει καταλάβει με ποια έννοια επιζητούν τον θάνατο και με ποια έννοια είναι άξιοι του θανάτου και ποιου θανάτου οι αληθινοί φιλόσοφοι. Ας το συζητήσουμε εμείς μεταξύ μας, είπε, κι αυτούς ας τους κατά μέρος. Νομίζουμε λοιπόν πως ο θάνατος είναι κάτι;

Βεβαιότατα, είπε ο Σιμμίας παίρνοντας το λόγο.

Άραγε είναι κάτι διαφορετικό από την απαλλαγή της ψυχής από το σώμα; Και μήπως θάνατος δεν είναι να μείνει το σώμα χωριστά κι αυτόνομο, αφού απαλλαγεί από την ψυχή, και η ψυχή να υπάρχει χωριστά κι αυτόνομα, αφού απαλλαγεί από το σώμα; Είναι κάτι άλλο άραγε ο θάνατος από αυτό;

Όχι, αυτό ακριβώς, είπε.

Σκέψου λοιπόν, καλέ μου, αν θα συμμεριστείς και συ την άποψή μου. Γιατί από αυτά, νομίζω, θα προχωρήσουμε παραπέρα στα θέματα που εξετάζουμε. Σου φαίνεται ότι είναι γνώρισμα φιλοσόφου ανθρώπου να κατατρίβεται με τις υποτιθέμενες ηδονές αυτού του είδους, δηλαδή φαγητά και ποτά;

Καθαρές κουβέντες, χωρίς να σε μπλέκουν οι υψηλοί διαλογισμοί του Αριστοτέλη.

Αγαπάς το έργο του Αριστοτέλη, αλλά εκνευρίζεσαι επειδή δεν τον καταλαβαίνεις πάντα απολύτως. Εγώ εκνευρίζομαι γενικά με τους φιλοσόφους επειδή γράφουν ο ένας για τον άλλον και όχι για να μορφώσουν ή να συμβουλέψουν τους μη φιλοσοφούντες.
Ναι εκνευρίζομαι, γιατί αυτό δείχνει την ασημαντότητα μου, την ανικανότητα μου να πιάσω τα νοήματα, του μεγαλύτερου φιλοσόφου όλων των εποχών.
Γι αυτό καταφεύγω πυκνά συχνά στις ερμηνείες, παλαιών και νέων ερμηνευτών του έργου του και τότε μένω άφωνος, μπροστά στην απίστευτη ικανότητα του.

Μου αναφέρεις τον Επίκουρο, θα πρέπει εδώ να διευκρινίσουμε, ότι από τα πολλά έργα του Επίκουρου, ελάχιστα έχουν διασωθεί, κυρίως γιατί τα γραπτά του πέρασαν από τσεκούρι, λόγω της ανατρεπτικής του θεωρίας και κανένα δεν μας έφτασε αυτούσιο, παρά μέσα από τα φίλτρα των λεγομένων Επικούρειων φιλοσόφων, Ρωμαίων κατά μεγάλο αριθμό.

Ο κόσμος της φιλοσοφίας είναι τεράστιος, οι απόψεις που έχουν τεθεί και από τους κλασικούς και από τους μετέπειτα μέχρι και τους σημερινούς, δαιδαλώδης και πολύπλοκος.

Ο Αριστοτέλης ταλαντεύεται ανάμεσα στον ιδεαλισμό και τον υλισμό. Κάθε πράγμα, κατ' αυτόν, αποτελείται από ύλη και πνεύμα, που είναι μεταξύ τους αδιάσπαστα ενωμένα. Η ύλη είναι παθητική, είναι η δυνατότητα του πράγματος, ενώ το πνεύμα ενεργητικό, δηλ. η δύναμη που μεταβάλλει τη δυνατότητα σε πραγματικότητα. Ο κόσμος, κατά τον Αριστοτέλη, είναι ενιαίος και αιώνιος, ενώ η οικουμένη έχει σχήμα σφαίρας με κέντρο τη Γη. Με το να δέχεται την καταγωγή των γνώσεων από τις αισθήσεις, πλησιάζει πολύ τον υλισμό. Τέλος με την τυπική λογική βλέπει την αντικειμενική πραγματικότητα "στατικά" και όχι μέσα στην αέναη μεταβολή και κίνησή της. Ο Αριστοτέλης ήταν ο φιλόσοφος που διετύπωσε την θεωρία της ύπαρξης του πέμπτου στοιχείου της φύσης. Συγκεκριμένα οι Έλληνες φιλόσοφοι απο την Ιωνία θεωρούσαν οτι στην φύση υπάρχουν τέσσερα στοιχεία ή ουσίες. Γή, ύδωρ, πύρ και αήρ. Ο Αριστοτέλης πρόσθεσε στην τετράδα τον αιθέρα ο οποίος θα αποτελέσει την πέμπτη ουσία την πεμπτουσία. Το στοιχείο αυτό παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες, είναι αγέννητο, αγήρατο, άφθαρτο, αϊδιο, αναυξές και αναλλοίωτο. Επιπλέον εντοπίζεται στον "άνω τόπο" όπου κατοικεί η Θεότητα.

Πρόσεξε λίγο την παρακάτω παράγραφο. Η εξήγηση δεν είναι δικιά μου.

Η ψυχή αρχή των ζώντων. Η λέξις αρχή από του Αριστοτέλους κατέστη σημαντικότατος φιλοσοφικός όρος. Τας διαφόρους σημασίας της αρχής οι νεώτεροι περιέλαβον εις την αρχήν του είναι (λόγον πραγματικόν ή αιτιώδη) και εις την αρχήν της γνώσεως (γνωστικόν λόγον) ή κατ' Αριστοτέλην “αρχήν του γνώναι και της κινήσεως”.

Τον μη φιλοσοφούντα λαό τον φρόντισε μόνο ο Επίκουρος. Οπότε καταλαβαίνεις: εσύ Αριστοτέλη, εγώ Επίκουρο, το χάσμα είναι αγεφύρωτο.
Αυτό είναι ολίσθημα, για να το πω ποδοσφαιρικά είναι φάουλ. Οι φιλόσοφοι της κλάσης ενός Σωκράτη, ενός Πλάτωνα, ενός Αριστοτέλη, δεν φιλοσοφούσαν σε κλειστό κύκλο, δίδασκαν, όπως σήμερα διδάσκουν τα παιδιά μας, τα διάφορα μαθήματα. Ο τότε φιλόσοφος, ήταν και μαθηματικός και φυσικός και γεωγράφος και φιλόλογος.
Από μικρά τα παιδιά τα δίδασκαν οι φιλόσοφοι. Μην μπλέκεις με την σημερινή θεωρία περί φιλοσοφίας. Δεν ήταν τίποτα άλλο, από ότι λέει η λέξη φιλόσοφος, δηλαδή φίλος της σοφίας.
Ο ισχυρισμός σου ήταν εντελώς ατυχής.

Εγώ γοητεύομαι από τους Ομηρικούς θεούς, αλλά μαγεύομαι από τους αιγυπτιακούς επειδή είναι κατά τουλάχιστον 2.000 χρόνια αρχαιότεροι, από άποψης καταγραφής.
Όπως σου εξήγησα και στην αρχή, αυτό το είχα καταλάβει με το πρώτο σου μήνυμα Δεν μπορώ να σου πω να μην τους εκτιμάς, να μην τους αγαπάς, να μην τους σέβεσαι ή να μην τους ... πιστεύεις. Σέβομαι τις απόψεις σου, αλλά θέλω να σε διαβεβαιώσω, ότι η μελέτη σου και η έρευνα σου, περί μη ύπαρξης της ψυχής, είναι ατελής, όταν κλείνεις τα μάτια, σε απίστευτο αριθμό διαφορετικών απόψεων, λέγοντας ότι δεν πάω τους φιλοσόφους επειδή, στράφηκαν κατά του Ομήρου ή ότι άλλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-02-09, 12:58
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Αρχική δημοσίευση από Xenios.
Έχω καταλάβει εδώ και αρκετά μηνύματα, ότι έχεις μια λατρεία στον δωδεκάθεο, σεβαστή η άποψη σου, όμως χρησιμοποιείς λανθασμένα επιχειρήματα ή θα τολμούσα να πω αυθαίρετα.
Όποιος ξεφυλλίσει το υπέροχο βιβλίο του καθηγητή Θεοδόση Πελεγρίνη, «Λεξικό της Φιλοσοφίας», πιστεύω πως δεν θα αργήσει να διαπιστώσει ότι κάθε θεωρία που εισάγεται από κάποιο φιλόσοφο γίνεται αιτία διαμάχης μεταξύ φιλοσόφων, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αντίθετα φιλοσοφικά ρεύματα.
Εγώ, που τους παρακολουθώ και θέλω να μορφωθώ από τη σοφία τους, ποιόν να πιστέψω; Πως θα βρω εκείνον που έχει γνώση των πραγμάτων και δεν προσφέρει απλά την άποψή του;

Πρέπει να αποκτήσω με μελέτη και κόπο την γνώση ενός πράγματος. Να έχω απόλυτη βεβαιότητα για την ορθότητα της γνώσης αυτής και μετά να αναζητήσω ανάμεσα στους φιλοσόφους εκείνον που την κατέχει.
Βρίσκω λοιπόν ότι ο Επίκουρος: απέρριψε την άποψη περί της θείας πρόνοιας και αντιτάχθηκε κάθε είδους φόβο που προκαλεί η πεποίθηση ότι τα πάντα προέρχονται από κάποιες υπερκείμενες δυνάμεις. Καθώς και ότι: ο Επίκουρος υποστήριζε ότι η ψυχή επίσης αποτελείται από άτομα. (Λεξικό της Φιλοσοφίας, σ.811)

Η ψυχή δηλαδή δεν θεωρείται άυλη, μάλιστα στην συνέχεια το λεξικό αναφέρει ότι ο Επίκουρος δίδασκε πως μετά τον θάνατο η ψυχή διαλύεται στα συστατικά της άτομα. Άρα, ψυχή = διεργασίες του εγκεφάλου.

Ας έρθουμε τώρα σε εκείνο που εγώ πιστεύω, για να μην με θεωρείς άδικα Δωδεκαθεϊστή. Πιστεύω ότι οι σημερινές, καθώς και οι αντιλήψεις των αρχαίων Ελλήνων, περί ψυχής και Θεού, είναι η μεν πρώτη αποτέλεσμα μιας φάρσας που τα αρχαϊκά κείμενα έπαιξαν στους Αιγύπτιους ιερείς και η δεύτερη, μια φάρσα που έπαιξε η ίδια η ζωή.
Θεωρώ ως τα μόνα μη μολυσμένα με τις περί Θεού και ψυχής ιδέες, τα περίφημα εξωγήινα όντα, τα οποία αν τύχει και υπάρχουν και κάποτε φτάσουν μέχρι εδώ, θα γελάσουν με την καρδιά τους μαζί μας.

Θα γνωρίζεις την «αλληγορία του σπηλαίου» του Πλάτωνα. Θα μεταφέρω όμως εδώ, για τους τυχόν αναγνώστες, την περίληψη που παραθέτει ο καθηγητής Πελεγρίνης: σε ένα σπήλαιο κάτω από τη γη βρίσκεται ένας αριθμός ανθρώπων αλυσοδεμένων κατά τέτοιο τρόπο, ώστε να έχουν την δυνατότητα να βλέπουν τον απέναντί τους τοίχο• δεν μπορούν να κοιτάξουν ούτε πίσω τους ούτε δεξιά τους ούτε αριστερά τους.
Επιπλέον, πίσω τους είναι αναμμένη μια φωτιά, έτσι ώστε οτιδήποτε λαμβάνει χώρα πίσω από την πλάτη τους να αναπαρίσταται εν είδει σκιάς στον απέναντί τους τοίχο.

Επειδή οι αλυσοδεμένοι άνθρωποι του σπηλαίου σε ολόκληρη τη ζωή τους τα μόνα πράγματα* τα οποία έχουν δει είναι οι σκιές των τελευταίων αυτών, πιστεύουν ότι οι σκιές που βλέπουν στον απέναντί τους τοίχο είναι τα ίδια τα πράγματα.
Εάν κάποιος από τους αλυσοδεμένους ανθρώπους του σπηλαίου, όμως, σπάσει τις αλυσίδες του και, αφού ανεβεί από το σπήλαιο στην επιφάνεια της γης, δει, κάτω από το φως του ήλιου πλέον, τα πράγματα, θα καταλάβει την πλάνη* στην οποία ζούσε όσο ήταν αλυσοδεμένος κάτω στο σπήλαιο και θα αντιληφτεί ότι οι συνάνθρωποί του, οι οποίοι εξακολουθούν να βρίσκονται αλυσοδεμένοι στο σπήλαιο, ζουν βυθισμένοι μέσα σε παραισθήσεις* και ψευδαισθήσεις*.
Κατά τον Πλάτωνα, ο απελεύθερος δεσμώτης είναι ο φιλόσοφος, ο οποίος είναι σε θέση να συλλάβει τα πραγματικά όντα*, τις ιδέες*, και όχι τα είδωλά* τους.

(*Οι αστερίσκοι δηλώνουν ότι οι συγκεκριμένες λέξεις αποτελούν φιλοσοφικούς όρους).

Ο Πλάτων χρησιμοποιεί αυτή την αλληγορία για τους δικούς του σκοπούς, και βεβαίως, ο καθένας μπορεί να την χρησιμοποιήσει υποστηρίζοντας ότι οι αλυσοδεμένοι είναι εκείνοι που ζουν στο σκοτάδι μη ασπαζόμενοι τις ιδέες του.

Τους πραγματικά αλυσοδεμένους, εξαιτίας των λανθασμένων αντιλήψεών τους, ωστόσο, τους υποδεικνύει κατά καιρούς η Ιστορία. Άρα, εκείνοι που έχουν δίκιο τελικά θα δικαιωθούν.

Εγώ είμαι συνειδητά άθεος. Μπορώ να υποστηρίξω τη θέση μου χωρίς αναπόδεικτες φιλοσοφικές θεωρίες, με μεθόδους επιστημονικής έρευνας, και αυτό μου δίνει το δικαίωμα να θεωρώ αλυσοδεμένους τόσο τους πιστούς όσο και τους γιαλαντζί άθεους τύπου Dawkins και Onfray, για να αναφέρω μόνο δυο από τους συγγραφείς των οποίων οι αθεϊστικές αντιλήψεις μεταφράστηκαν τελευταία στα ελληνικά.

Το δικαίωμα να αποκαλείται άθεος έχει μόνο εκείνος που πιστεύει απολύτως, και χωρίς το ελάχιστο ψήγμα αμφιβολίας, ότι οι απάνθρωποι θεοί των προγόνων μας υπήρξαν, και φυσικά, γνωρίζει και ποιοι ήταν.

Εγώ, με αρκετά υπερφίαλο τρόπο, κατέθεσα την πίστη μου. Εσύ, σε ποια σκιά πιστεύεις;
Υ.Γ. Μην θυμώσεις με την τελευταία πρόταση. Είναι απλώς μια πιστολιά στον αέρα!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-09, 13:21
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικα (ως αναγνωστης μιλαω) το μονο που βλεπω ειναι τεραστια κειμενα που αδυνατω να διαβασω και να παρακολουθησω ως συζητηση
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 14-02-09 στις 13:51
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-02-09, 14:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Το δικαίωμα να αποκαλείται άθεος έχει μόνο εκείνος που πιστεύει απολύτως, και χωρίς το ελάχιστο ψήγμα αμφιβολίας, ότι οι απάνθρωποι θεοί των προγόνων μας υπήρξαν, και φυσικά, γνωρίζει και ποιοι ήταν.
Αυτή είναι ενδιαφέρουσα νέα θεωρία, που δεν την έχω ξανασυναντήσει
Το δικαίωμα να αποκαλείσαι άθεος, το έχουν όλοι, όσοι δεν πιστεύουν σε κανένα θεό, όσοι δεν πιστεύουν σε θεούς, παλιούς και νέους. Τελεία και παύλα. Δεν περίμενα να ακούσω ορισμό του άθεου, σε σχέση με τους ... θεούς των προγόνων. (Ότι θα γινόμουν και συνήγορος του διαβόλου, ούτε που το περίμενα )

Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ, με αρκετά υπερφίαλο τρόπο, κατέθεσα την πίστη μου. Εσύ, σε ποια σκιά πιστεύεις;
Υ.Γ. Μην θυμώσεις με την τελευταία πρόταση. Είναι απλώς μια πιστολιά στον αέρα!
Να κάνω μια αθώα ερώτηση; Μας ανακάτεψες τον Ρα τους Τιτάνες και τον Δία για να καταλήξεις στο ηθικό δίδαγμα, του γιατί είσαι άθεος; Υπάρχει κανείς με λίγη γνώση από μυθολογία, που να πιστεύει ότι οι θεοί του Ολύμπου ήταν δίκαιοι καλοί και αγαθοί;

Υποβιβάζεις τον συνομιλητή σου, ρωτώντας σε ποια σκιά πιστεύεις. Ασχολήθηκα με το θέμα γιατί πίστεψα ότι θα μπορούσαμε να κάνουμε μια καλή συζήτηση. Αν και είμαστε στο θεολογικό Club, η κουβέντα μας ήταν καθαρά φιλοσοφική, τουλάχιστον από μεριάς μου

Παρ' ότι έχω διαβάσει για τις σύγχρονες θρησκείες, δεν με ενδιέφερε, σαν αναγνώστη, να μυηθώ στις αρχαίες θρησκείες, τις θεωρούσα πάντα υποδεέστερες και πάντα πίστευα ότι δεν θα άξιζε να ασχοληθώ.

Ξεκίνησες ένα θέμα, για την περί ανυπαρξίας ψυχής θεωρία σου, σε άσχετη θεματολογία, αλλά το ξεπεράσαμε και το ανεξαρτητοποιήσαμε. Σου απέδειξα περίτρανα ότι έκανες τραγικό λάθος να μιλάς για έρευνα περί ψυχής και να μην έχεις ιδέα για τα όσα είπαν οι δύο κορυφαίοι φιλόσοφοι, Αριστοτέλης και Πλάτωνας. Κάποια στιγμή μου είπες, ότι δεν πας τους φιλοσόφους με διάφορες δικαιολογίες.

Είναι τουλάχιστον αστείο, να θεωρεί κανείς ότι κάνει έρευνα, με εξαιρέσεις των πλέον σημαντικών πηγών, επειδή δεν του πάνε ή .... επειδή του μηδενίζουν την έρευνα.

Δεν υφίσταται λόγος να συνεχίσουμε, μ΄ αυτόν τον τρόπο, αν παρέθεσα κάποια κείμενα, δεν το έκανα για να επιδείξω τις γνώσεις μου, αλλά για να καταλάβεις το άτοπο της "έρευνας" σου.

Επίσης, το τι θεό πιστεύει ο καθένας, είναι προσωπικό δεδομένο, δεν πιστεύω αυτό να το εκλάβεις σαν αδυναμία να υπερασπιστώ την πίστη μου, ε;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Oasis (14-02-09)
  #21  
Παλιά 14-02-09, 19:02
Deltatango Ο χρήστης Deltatango δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 

Τελευταία φορά Online: 10-05-09 08:18
Φύλο: Άντρας
Υποβιβάζεις τον συνομιλητή σου, ρωτώντας σε ποια σκιά πιστεύεις.
Σου ζήτησα να μην θυμώσεις με αυτή την πρόταση δηλώνοντας κατ’ αυτόν τον τρόπο ότι επρόκειτο για αθώο πείραγμα.

Παρ' ότι έχω διαβάσει για τις σύγχρονες θρησκείες, δεν με ενδιέφερε, σαν αναγνώστη, να μυηθώ στις αρχαίες θρησκείες, τις θεωρούσα πάντα υποδεέστερες και πάντα πίστευα ότι δεν θα άξιζε να ασχοληθώ.
Αυτές οι υποδεέστερες θρησκείες μας μετέδωσαν την περί θεού ιδέα. Όμως οι πάντες θεωρούν τους προγόνους ανόητους. Με κατηγόρησες σε προηγούμενο μήνυμα ότι παρουσιάζομαι σαν δάσκαλος. Έχω αφιερώσει περί τα τριάντα χρόνια στην αναζήτηση της πηγής της περί θεού ιδέας και γνωρίζω πράγματα που δεν είναι δυνατόν να γνωρίζουν όσοι δεν έχουν ασχοληθεί σχετικά. Κανένας δεν μπορεί να είναι παντογνώστης και γι’ αυτό πρέπει να είναι σεβαστή η γνώμη του κάθε ειδικού στον τομέα του.

Δεν υφίσταται λόγος να συνεχίσουμε, μ΄ αυτόν τον τρόπο, αν παρέθεσα κάποια κείμενα, δεν το έκανα για να επιδείξω τις γνώσεις μου, αλλά για να καταλάβεις το άτοπο της "έρευνας" σου.
Πατάσσεις χωρίς να έχεις ακούσει!
Λυπάμαι που σας δημιούργησα πρόβλημα.
Δεν θα επανέλθω εφόσον αποτελώ ενόχληση.
Ευχαριστώ θερμά για την φιλοξενία και την ώθηση που η Acrobase έδωσε στο site μου.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-02-09, 19:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Deltatango Εμφάνιση μηνυμάτων
Πατάσσεις χωρίς να έχεις ακούσει!
Λυπάμαι που σας δημιούργησα πρόβλημα.
Δεν θα επανέλθω εφόσον αποτελώ ενόχληση.
Ευχαριστώ θερμά για την φιλοξενία και την ώθηση που η Acrobase έδωσε στο site μου.
Να με συγχωρείς, δεν σου είπα ότι αποτελείς πρόβλημα.
Απλά σου σχολίασα την μελέτη σου και αν ο σκοπός ήταν η ώθηση στο site σου, μάλλον λάθος κατάλαβες από τα συμπεράσματα που βγήκαν.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-02-09, 09:53
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο διάλογος συνεχίζεται σε νέο θέμα εδώ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:02.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.