Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #331  
Παλιά 09-01-10, 19:57
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΜΑΡΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΙΑ ΤΗΣ ΦΛΕΓΜΟΝΟΔΕΙΣ ΠΑΘΗΣΕΙΣ Τ ΕΝΤΕΡΟΥ<<
  #332  
Παλιά 09-01-10, 20:40
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
ειναι καλος δηλαδη.. ωραια την παρασκευη εχουμε κλεισει ραντεβου με τον κυριο Μαρη για να δουμε..
  #333  
Παλιά 11-01-10, 17:40
1pJZpVtp
Guest
 

Γειά σας. Έχω εδώ κ περίπου 1 μήνα που ανακάλυψα την acrobase κ είναι η πρώτη φορά που επικοινωνώ μαζί σας.Εγώ έχω ελκώδη κολίτιδα εδώ κ 6 χρόνια κ τα τελευταία 4 περίπου είμαι σε θεραπεία με remicade (καμία άλλη θεραπεία δεν με βοηθούσε δυστυχώς).Ήξερα ότι είναι ένα πολύ ισχυρό φάρμακο, αλλά όχι ότι είναι τόσο τραγικές οι παρενέργειές του.
Οφείλω να ομολογήσω ότι απο την στιγμή που διάβασα τις εμπειρίες που είχατε με το remicade ο χρόνος σταμάτησε για μένα. Έκανα πολύ καιρό να συνέλθω ψυχολογικά κ ακόμη όμως φοβάμαι κ τρέμω με τον παραμικρό πόνο που με πιάνει. Φοβάμαι ότι τα καλά χρόνια που μου απομένουν δεν θα είναι πολλά κ πανικοβάλλομαι.
Θα μου πείτε πως κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει κ θα έχετε δίκιο..
Το καλό είναι ότι απο κολονοσκόπηση που έκανα το καλοκαίρι το έντερο είναι καθαρό, δεν έχει καμία φλεγμονή ευτυχώς!
Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά θέλω αν ξέρει καποιος να μου πει (ίσως από εμπειρία του) αν μπορώ να κόψω το remicade (δεν παίρνω κανένα άλλο φάρμακο), τι εναλλακτικές φαρμάκων υπάρχουν, πόσο μπορεί κανείς να είναι υγιής χωρίς φάρμακα κ κλείνοντας θέλω να μου συστήσετε έναν καλό γιατρό (απλά θέλω ακριβή στοιχεία για να μπορέσω να επικοιν. μαζί του. Σας ευχαριστώ..
  #334  
Παλιά 11-01-10, 22:51
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Ερώτηση προς sofia 1981 ή όποιον γνωρίζει. Τι είναι η ιριδοκυκλιτιδα , ποιά τα συμπτώματα και ποιά η αντιμετώπιση;
  #335  
Παλιά 11-01-10, 23:38
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Η ΙΡΥΔΟΚΥΚΛΙΤΙΔΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ ΝΟΣΟΥ ΤΟΥ ΚΡΟΝ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΑΤΙ.ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΝΤΟΝΟ ΠΟΝΟ ΟΤΑΝ ΒΓΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΦΩΣ ΕΙΤΕ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΙΤΕ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΕΚΑΝΑ ΕΝΕΣΕΙΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΤΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΤΑΡΑΚΤΗ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗΣ.
  #336  
Παλιά 11-01-10, 23:40
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΕ ΓΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΝΟΣΟ ΤΟΥ ΚΡΟΝ Κ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΥΣ ΑΣΘΕΝΕΙΣ???ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ....
  #337  
Παλιά 11-01-10, 23:44
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Wink

Αρχική Δημοσίευση από 1pJZpVtp Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σας. Έχω εδώ κ περίπου 1 μήνα που ανακάλυψα την acrobase κ είναι η πρώτη φορά που επικοινωνώ μαζί σας.Εγώ έχω ελκώδη κολίτιδα εδώ κ 6 χρόνια κ τα τελευταία 4 περίπου είμαι σε θεραπεία με remicade (καμία άλλη θεραπεία δεν με βοηθούσε δυστυχώς).Ήξερα ότι είναι ένα πολύ ισχυρό φάρμακο, αλλά όχι ότι είναι τόσο τραγικές οι παρενέργειές του.
Οφείλω να ομολογήσω ότι απο την στιγμή που διάβασα τις εμπειρίες που είχατε με το remicade ο χρόνος σταμάτησε για μένα. Έκανα πολύ καιρό να συνέλθω ψυχολογικά κ ακόμη όμως φοβάμαι κ τρέμω με τον παραμικρό πόνο που με πιάνει. Φοβάμαι ότι τα καλά χρόνια που μου απομένουν δεν θα είναι πολλά κ πανικοβάλλομαι.
Θα μου πείτε πως κανείς δεν ξέρει τι του ξημερώνει κ θα έχετε δίκιο..
Το καλό είναι ότι απο κολονοσκόπηση που έκανα το καλοκαίρι το έντερο είναι καθαρό, δεν έχει καμία φλεγμονή ευτυχώς!
Δεν θέλω να σας κουράσω άλλο, απλά θέλω αν ξέρει καποιος να μου πει (ίσως από εμπειρία του) αν μπορώ να κόψω το remicade (δεν παίρνω κανένα άλλο φάρμακο), τι εναλλακτικές φαρμάκων υπάρχουν, πόσο μπορεί κανείς να είναι υγιής χωρίς φάρμακα κ κλείνοντας θέλω να μου συστήσετε έναν καλό γιατρό (απλά θέλω ακριβή στοιχεία για να μπορέσω να επικοιν. μαζί του. Σας ευχαριστώ..

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΓΩ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟ ΤΟ REMICATE ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΠΑΙΡΝΑ Κ ΕΓΩ Κ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ Κ ΤΩΡΑ ΠΕΡΝΩ HUMIRA K ASACOL.ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΘΕ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΑΝΤΙΔΡΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.ΑΠΟ ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΜΕ ΠΑΘΗΣΗ ΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΩΣ ΤΑ ASACOL ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΦ'ΟΡΟΥ ΖΩΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΣΕ ΥΦΕΣΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ Κ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ Κ ΜΙΑ 2Η ΓΝΩΜΗ....
  #338  
Παλιά 12-01-10, 20:04
salotinos Ο χρήστης salotinos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-10 19:19
Η διαθεσή μου τώρα:
Σίδηρο σε ενέσιμο μορφή παίρνει κανείς ; Ποιά και πως χορηγείται;
  #339  
Παλιά 22-01-10, 02:54
αναστασιος Ο χρήστης αναστασιος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-11 21:57
grohn

έχω και γω νόσο του "γροην" εδώ και 8 χρονια δοκίμασα τα πάντα με πολλές e "ξαρσεις" πολύ κορτιζόνη έπαθα οστεοπενία 1 βήμα πριν την οστεοπόρωση τώρα εδώ και 3 χρονια κάνω "ρεμικαδε" και είμαι δόξα τον theo καλά αλλα τώρα τελευταία βγάζω κάτι σπυράκια με πύον στα χερια δεν ξέρω τι είναι αυτά και γίνονται πληγές deb ξέρω τι είναι


exw kai gw noso tou grohn edw kai 8 xronia dokimasa ta panta me poles e ksarseis poly kortizoni epatha osteopenia 1 bima prin tin osteoporosi twra edw kai 3 xronia kano remicade kai eime doksa ton theo kala alla tora teleutaia bgazw kati spurakia me puon sta xeria den kserw ti eine ayta kai ginonte pliges deb kserw ti eine

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 24-01-10 στις 18:40 Αιτία: greeklish http://speech.ilsp.gr/greeklish/greeklishdemo.asp
  #340  
Παλιά 22-01-10, 02:56
αναστασιος Ο χρήστης αναστασιος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-11 21:57
grohn

εγω κανω μονο ρεμιγκειτ καθε μηνα δεν παιρνω τπτ αλλο
  #341  
Παλιά 22-01-10, 03:07
αναστασιος Ο χρήστης αναστασιος δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-02-11 21:57
crohn

και ο ποδας εινε πολυ καλος γιατρος εμενα με εσωσε εχω τιν νοσο 8 χρονια εινε στον αγιο λουκα στιν θεσσαλονικη
  #342  
Παλιά 24-01-10, 14:15
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Smile

Αρχική Δημοσίευση από αναστασιος Εμφάνιση μηνυμάτων
και ο ποδας εινε πολυ καλος γιατρος εμενα με εσωσε εχω τιν νοσο 8 χρονια εινε στον αγιο λουκα στιν θεσσαλονικη

Εγώ έχω κακή εμπειρία από τον Άγιο Λουκά.Σε ευχαριστώ για την πρότασή σου πάντως.



ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΛΟΥΚΑ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΟΥ ΠΑΝΤΩΣ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 24-01-10 στις 18:38 Αιτία: κεφαλαία
  #343  
Παλιά 26-01-10, 01:10
thanos106 Ο χρήστης thanos106 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-10 01:10
Δεν ήξερα ότι υπάρχει site για την πάθησή μας και το βρήκα τυχαία. Είμαι 55 ετών και η νόσος εμφανίστηκε ξαφνικά (όπως μου είπαν τελικά οι γιατροί από το ιστορικό) πρίν από 10 χρόνια. Τα συμπτώματα τότε ήταν διάρροιες και έντονες εντερικές διαταραχές λίγο μετά το γεύμα για διάστημα 10-15 ημερών. Από εκεί και πέρα και για αρκετό χρόνο μετά (3-4 χρόνια) δεν είχα άλλο σύμπτωμα παρά μόνο περιοδικά και με διαλλείματα 4-5 μηνών κάποιες έντονες εντερικές διαταραχές τις οποίες σαν Έλληνας ωχαδερφιστής (και διαγνώστης!!!) τις απέδιδα απλά στην διατροφή (πολύ φαγητό, ηλικία κλπ) και το stress και από την άλλη εφόσον είχα βρεί το κόλπο (έτσι νόμιζα) να τη σκαπουλάρω σχετικά γρήγορα με κανένα lexotanil απέφευγα να πάω στο γιατρό. Τελικά τον Ιούλιο του 2008 το ηρεμιστικό δεν δούλεψε και μπήκα ευσπευσμένα στον Ευαγγελισμό με ατελή ειλεό. Διεπιστώθη νόσος του crohn με στένωση εντέρου και άπειρες φλεγμονές και αφού οι γιατροί με ξεχέσανε (να είναι καλά οι άνθρωποι) για την παραμέληση της υγείας μου εγχειρήθηκα με αφαίρεση εντέρου 80 εκ. Έκανα σύμβασή με τον Ευαγγελισμό και το κέντρο της Ε.Ε. στο Βέλγιο για 2 χρόνια και μπήκα στο πρόγραμμα έρευνας της αζαθειοπρίνης (δηλαδή κατά πόσο συμβάλει στη καταστολή της νόσου). Το πρόγραμμα περιλαμβάνει δωρεάν πλήρη παρακολούθηση (αιματολογικές εξετάσεις και κολονοσκοπίσεις σε τακτά χρονικά διαστήματα). Δεν μου έχουν δώσει κανένα διαιτολόγιο, ούτε μου είπαν να κάνω τίποτε άλλο ιδιαίτερο εκτός του να κόψω το κάπνισμα.
Μετά την εγχείρηση και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα σχετικό σύμπτωμα και το μόνο που μου θυμίζει την νόσο είναι οι αζαθειοπρίνες που τις παίρνω βέβαια καθημερινά. Η τελευταία κολονοσκόπηση έδειξε κάποια υποτροπή στο σημείο της τομής (ένωσης) του εντέρου, αλλά όπως μου είπαν ελέγχεται ως "φυσιολογική" και απ' ότι έχω διαβάσει όντως είναι έτσι δεδομένου ότι οι έχοντες εγχειριστεί δύσκολα αποφεύγουν να ξαναεγχειριστούν εντός της επόμενης δεκαετίας μετά την πρώτη εγχείριση.
Διαβάζοντας τα σχόλια εδώ μέσα μαθαίνω για φάρμακα που δεν τα ήξερα, βλέπω ότι οι άνθρωποι άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο φοβούνται και ως τελικό συμπέρασμα διαπιστώνω ότι η νόσος αυτή όσον αφορά συμπτώματα, εξάρσεις κλπ κλπ ποικίλει από οργανισμό σε οργανισμό και η μέθοδος καταστολής της δεν μπορεί να είναι η ίδια για όλους.
Συνεπώς σαν παθών (και σε βαρειά κατάσταση απ' ότι μου λένε, άσχετα αν εγώ δεν το διαπιστώνω στον εαυτό μου) χωρίς να είμαι γιατρός θα πρότεινα ειδικότερα στους νεότερους
- να πάρουμε απόφαση ότι θα ζήσουμε με το πρόβλημα για το υπόλοιπο της ζωής μας. Άλλωστε όλοι κάτι έχουν είτε το γνωρίζουν είτε όχι, εμάς μας έτυχε αυτό τι να κάνουμε?? Το καλό είναι ότι το ξέρουμε
- κόψιμο του καπνίσματος (δια ροπάλου)
- ελεγχόμενη και μικρή ποσότητα τροφής και ποτού
- ιατρικες εξετάσεις (αιματολογικές, κολονοσκοπίσεις κλπ) σε τακτά χρονικά διαστήματα άσχετα αν υποφέρουμε ή όχι
- όχι άγχος (όσο μπορούμε)
- απαρέκλητη τήρηση των ιατρικών οδηγιών
- ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ
- μη ξεχνάμε ότι σε καμιά περίπτωση ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ή πρόκειται να γίνει καρκίνος

Εύχομαι ότι καλύτερο για όλους και δράττομαι της ευκαιρίας να ευχαριστήσω δημόσια τους γιατρούς μου στον Ευαγγελισμό κ. Μάντζαρη Δ/ντή Β Γαστρεντερολογικής να κ. Δημήτρη Μαγγανά Δ/ντή Χειρουργό Α' Χειρουργικής.
Ευχαριστώ
  #344  
Παλιά 27-01-10, 22:15
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Τι γίνεται ρε παιδιά?? Σαν πολύ δε μαζευτήκαμε? Κι εγώ που νόμιζα ότι νοσώ μόνο εγώ και καμιά δεκαριά άτομα ακόμη.... Εγώ έχω εξεταστική και έχω πήξει στο διάβασμα. Μετά λέω να πάω σε κανένα διατροφολόγο μπας και καμιά ειδική διατροφή βοηθήσει περεταίρωωωωω... Τι να πω..??? ΥΠΟΜΟΝΗ! Όπως και να χει ωραία είναι η ζωή. Κοινότοπο αλλά πάντα επίκαιρο και δοκιμασμένο. Α!!! Και τώρα ακούστε ένα ανέκδοτο/ αίνιγμα που έβγαλα μόνη μου για την πάθησή μας: Όταν ακούει τιιι ένας ασθενής με crohn (ειδικά σε έξαρση) είναι τρισευτυχισμένος??????????
Απάντηση: "ΠΛΑΦΦ"!!!!!!!από το θόρυβο που κάνει το χοντρό και σχηματισμένο σκατό όταν πέσει στον υγρό πάτο της χεστρούλας. ΧΑΧΑΧΑΧΑ Πνευματώδες εεεε???
  #345  
Παλιά 29-01-10, 00:23
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
τι κανετε παιδια?θα ηθελα να μαθω ποια ειναι περιπου η διατροφη σας!εμενα το μονο που ημουν σιγουρη οτι με ενοχλουσε ηταν το κρεμυδι και τα δημητριακα(μπορει και το γαλα)αλλα πριν λιγες μερες διαπιστοσα οτι μπορει να με ενοχλουν και οι ελιες,καταταλα τρωω λιγο απο ολα και οσπρια και τα παντα.πειτε μου πανω κατω τι σας ενοχλει μολις το τρωτε μπας και ανακαλυψω και αλλα τροφιμα που ενοχλουν και μενα και δεν τα ειχα αρει χαμπαρι.
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:45.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.