Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Τα δικαιώματα μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-07, 00:26
pixies Ο χρήστης pixies δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-07 15:29
Question Εθνικη Σχολη Δημοσιας Διοικησης

Ποσο καλη ειναι?
κατα ποσο αν μπεις,βγεις,καταλαβεις 1-2 πραγματα και πιασεις δουλεια εχεις το κεφαλι σου ησυχο απο κει κ περα?
εχω ολη την καλη διαθεση να χασω ενα χρονο απτη ζωη μου και να δωσω αλλα ο πατερας μου φανατικος εχθρος του δημοσιου και καθε τι κομματικου προτιμαει μεταπτυχιακο για να μην ''εχω τον καθε μαλακα πανω απτο κεφαλι μου''
απο σπουδες,ειμαι στο τελευταιο ετος οργανωσης κ διοικησης επιχειρησεων.

πειτε μου αν τυχον ξερετε καποιον(κομματικα ανεξαρτητο κατα προτιμηση) που μπηκε κ δεν εμεινε ευχαριστημενος...
ειναι οντως τοσο τραγικα τα πραγματα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-07, 01:00
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αν μιλάμε για την Ανωτάτη Σχολή Δημόσιας Διοίκησης, έχει δώσει εξετάσεις και έχει πετύχει πολύ στενό συγγενικό μου πρόσωπο.

Μπορώ να σου πω απλά μερικά πράγματα.
Είναι πολύ δύσκολη η επιλογή, συνήθως δίνουν 5-7000 και παίρνουν κάπου 120 άτομα, θέλει πολύ διάβασμα για να περάσεις, με απλά λόγια αν έχεις ανώτατο δίπλωμα (απολύτως απαραίτητο) θα πρέπει για 8 έως 10 μήνες να διαβάσεις του σκοτωμού, να πας στα ειδικά φροντιστήρια κοκ

Ο ανταγωνισμός είναι πολύ δύσκολος και περνάνε μόνο οι ΠΟΛΥ ΠΟΛΎ διαβασμένοι. Ξεχνάμε εδώ τα βύσματα και τα πολιτικά μέσα, ίσως να είναι ο πιο αδιάβλητος διαγωνισμός του Δημοσίου.

Φυσικά αν τα καταφέρεις μπαίνεις και 2 χρόνια περίπου στην σχολή, στην διάρκεια της φοίτησης θεωρείσαι δημόσιος υπάλληλος, παίρνεις περίπου 1000 ευρω τον μηνα μισθό και όταν τελειώσεις ανεβαίνει στην βαθμίδα Β την δημόσιας διοίκησης που σημαίνει ότι αφήνεις πίσω σου 5-6 βαθμούς υποδεέστερων βαθμίδων.

Στο ξαναλέω αν δεν ρίξεις το διάβασμα της ζωής σου και αν δεν εξαφανιστείς για κάμποσο χρόνο καλύτερα να μην πας να δώσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-07, 19:37
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξεχνάμε εδώ τα βύσματα και τα πολιτικά μέσα, ίσως να είναι ο πιο αδιάβλητος διαγωνισμός του Δημοσίου.
Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου φυσικά!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-07, 21:17
pixies Ο χρήστης pixies δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-07 15:29
Αρχική Δημοσίευση από Platinum Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω. Γιατί και εγώ αν το πάμε έτσι αγοράκι του μπαμπά ξεκίνησα στην επαρχία, έδωσα το δικό μου στίγμα και όταν ωρίμσαν οι συνθήκες στο Δημόσιο βρέθηκα. Αν νομίζεις ότι μπορώ να σου δώσω γνώμη που θα σεβαστείς (όχι να ακολουθήσεις) τότε θα επανέλθω.
ναι ρε συ,εννοειται.
οποιαδηποτε εμπειρια δεκτη,αν κ νομιζω οτι απεχει η σχολη δημοσιας διοικησης απο τις συνηθισμενες δημοσιες υπηρεσιες(αν κ δεν ξερω που εισαι εσυ).
αν δε θες να τα γραψεις εδω στειλε πμ.


Αρχική Δημοσίευση από CORSAIR Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου φυσικά!
αυτο ψαχνω να μαθω.
οτι η εισαγωγη ειναι αδιαβλητη ειναι σιγουρο βασικα,μου το εχει πει ατομο απο μεσα.
αφου μπεις στην υπηρεσια τι γινεται ομως...?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-07, 21:36
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εσύ τι περιμένεις να είναι;

Δημόσιο είναι όπου και αν σε στείλουν ή στο Υπουργείο Οικονομικών ή σε Νομαρχία.

Δημόσια με την εξασφάλιση του, με την σιγουριά ότι θα έχεις δουλειά μέχρι να πάρεις την σύνταξη σου, με τα δάνεια σου με τους ειδικούς όρους για να κτίσεις το σπίτι σου, με την σιγουριά.

Ταυτόχρονα στο ίδιο το δημόσιο που ξέρουμε όλοι, θα συναντήσεις ασφαλώς την ισοπέδωση των πάντων, την πολλές φορές άδικη αξιολόγηση που γίνεται (με ελάχιστες εξαιρέσεις), την παντελή έλλειψη της μαγικής λέξης που λέγεται κίνητρο...

Δεν καταλαβαίνω τις αμφιβολίες σου και τις ερωτήσεις σου, εκτός αν δεν ξέρεις καλά την Ελληνική ....παράδοση και ήρθες πρόσφατα από το εξωτερικό :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-07, 01:04
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα πράγματα δεν είναι καλά τώρα αλλά στο μέλλον θα βελτιωθούν. Είναι δύσκολο να μπεις λόγω συναγωνισμού μιας και γίνεσαι αυτομάτως δημόσιος υπάλληλος και βγαίνεις με μεγάλο βαθμό και χρόνια προϋπηρεσίας. Το παρπάπον των αποφοίτων είναι ότι δεν προωθούνται σε διευθυντικές θέσεις αλλά αυτό στα επόμενα χρόνια σίγουρα θα αλλάξει. Αν μπορείς προετοιμάσου αλλά μην θεωρείς δεδομένη την επιτυχία επομένως έχε και εναλλακτικό σχέδιο. Ο πατέρας σου που μιλάει με τόση σιγουριά σου έχει εναλλακτική λύση;
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-07, 01:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Γνωστοί μου που είχαν τελειώσει κάποιο μεταπτυχιακό μπήκαν χωρίς τρελλό διάβασμα και χωρίς μέσο. Εξαρτάται πώς έχεις μάθει να διαβάζεις και αν μπορείς να μείνεις στα ουσιώδη και να μην προσπαθείς απλά να απομνημονεύσεις τα πάντα.
Δεν ξέρω κατά πόσο είσαι υποχρεωμένος να πας επαρχία για κάποιο διάστημα.
Το ερώτημα είναι αν θα είσαι ευχαριστημένος με τον μισθό του δημοσίου καθώς και με το γεγονός ότι ενώ θα έχεις τελειώσε μια τέτοια σχολή θα ανεβαίνουν στην ιεραρχία κομματικοί φίλοι που θα έχουν απλά το βύσμα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-03-07, 15:54
pixies Ο χρήστης pixies δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-07 15:29
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα είναι αν θα είσαι ευχαριστημένος με τον μισθό του δημοσίου καθώς και με το γεγονός ότι ενώ θα έχεις τελειώσε μια τέτοια σχολή θα ανεβαίνουν στην ιεραρχία κομματικοί φίλοι που θα έχουν απλά το βύσμα.
nomizw auto einai to thema pou fobatai o pateras mou.
xenie,de mou eipes an emeine euxaristimeno to proswpo pou les afou petuxe.
ta diadikastika auta ta kserw k gw.exw tin autaparnisi na diavasw 1 xrono gia na mpw.
mipws omws oso adiablites einai oi eksetaseis prin,toso xalia einai ta pragmata molis tha exeis na sinanastrefesai me tous..upallilous tou dimosiou apo kei k pera?
milisa k gw me apofoito tis sxolis autis k mou eipe oti oi alloi upalliloi de se blepoun me kalo mati gt me to pou mpaineis exeis kaluteri thesi apo autous pou tous pire xronia na ftasoun ekei pou ftasan.
o pateras mou exei logistiko grafeio k poli tha ithele na paw na doulepsw ekei alla de thelw me tpt(eparxiaki poli,koritsaki tou mpampa klp)



auto pou me tromakse pio poli einai auto to arthro!

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_...01/2005_132155


sugnwmi gia ta greeklish alla den exei ellinika o upologistis pou xrisimopoiw auti ti stigmi

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pixies : 06-03-07 στις 16:04
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-07, 16:24
pixies Ο χρήστης pixies δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-07 15:29
Unhappy

loipooooon????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-09, 16:55
ΝΤΕΠΥ
Guest
 

Smile kalh tyxh!!

[QUOTE=pixies;43112]loipooooon????[/QUO

ΕΙΜΑΙ 31, ΓΥΝΑΙΚΑ, ΑΡΚΕΤΑ ΦΙΛΟΔΟΞΗ ΘΑ ΕΛΕΓΑ, ΜΕ ΠΤΥΧΙΑ ΤΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΗΣ & ΑΕΙ ΟΡΓ. ΚΑΙ ΔΙΟΙΚ.ΕΠΙΧ/ΣΕΩΝ ΣΤΟ ΠΑΝ.ΠΕΙΡΑΙΩΣ(ΠΑΠΕΙ), ΑΓΓΛΙΚΑ,Η/Υ,ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΚΑΙ ΣΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΩ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ, ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΑΝΟΙΞΕΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ!!!
ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΘΑ ΕΚΑΝΑ!!!
ΕΔΩΣΑ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΓΙΑ ΕΦΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.
ΤΟ 2007 ΔΙΑΒΑΖΑ -ΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΖΙ- ΓΙΑ ΕΣΔΔ (ΕΘΝ ΣΧΟΛΗ ΔΗΜ.ΔΟΙΟΚ.), ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΤΗΝ ΥΛΗ, ΔΕ ΠΗΓΑ ΚΑΝ ΝΑ ΔΩΣΩ.
ΘΑ ΔΩΣΩ ΤΩΡΑ (ΤΟ Σ/Κ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΛΠΙΖΩ Κ ΠΟΛΛΑ.
ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΒΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ... ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΛΟΓ.ΓΡΑΦΕΙΟ.
ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ-Κ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ Κ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ-ΝΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΜΑ, ΧΩΡΙΣ ΣΕΒΑΣΜΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ, ΓΙΑ 1000 ΕΥΡΩ(ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ)...
ΕΠΙΠΛΕΟΝ... ΕΓΩ ΒΑΡΕΘΗΚΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ(ΟΧΙ ΚΑΤΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟ,ΜΗ ΦΑΝΤΑΖΕΣΑΙ) ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ "ΧΩΝΕΤΑΙ" ΑΛΛΟΣ-ΓΝΩΣΤΟΣ Η' ΒΑΛΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΕΣ (ΑΠΟ ΣΠΟΝΤΑ!)
ΑΥΤΑ!!
ΕΓΩ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ ΟΤΙ Κ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΝΟΙΧΤΑ!! ΕΧΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-07, 16:38
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Επιφυλάσσομαι να σου απαντήσω. Γιατί και εγώ αν το πάμε έτσι αγοράκι του μπαμπά ξεκίνησα στην επαρχία, έδωσα το δικό μου στίγμα και όταν ωρίμσαν οι συνθήκες στο Δημόσιο βρέθηκα. Αν νομίζεις ότι μπορώ να σου δώσω γνώμη που θα σεβαστείς (όχι να ακολουθήσεις) τότε θα επανέλθω.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-07, 22:57
pixies Ο χρήστης pixies δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-12-07 15:29
μεχρι τωρα απεφευγα οτι ειχε να κανει με δημοσιο,γιαυτο.
ηλπιζα να μου πειτε κατι διαφορετικο,ειναι η αληθεια(οτι στο δημοσιο δουλευουν τα πιο γαματα παιδια και εχει φοβερη πλακα κ τετοια),αλλα που..
ξενιε,στην τελικη τι εγινε με το ατομο που ξερεις που περασε?
τελειωσε,ειναι σε καποια υπηρεσια τωρα?ειναι ευχαριστημενο?
αυτα ηθελα να μαθω βασικα
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-07, 23:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pixies Εμφάνιση μηνυμάτων
ξενιε,στην τελικη τι εγινε με το ατομο που ξερεις που περασε?
τελειωσε,ειναι σε καποια υπηρεσια τωρα?ειναι ευχαριστημενο?
αυτα ηθελα να μαθω βασικα
Είναι ακόμα στην πρακτική της, γενικά δεν έχει παράπονα μέχρι στιγμής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-03-07, 00:39
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pixies Εμφάνιση μηνυμάτων
(οτι στο δημοσιο δουλευουν τα πιο γαματα παιδια και εχει φοβερη πλακα κ τετοια),
Όχι να το παινευτούμε δηλαδή...

Σοβαρά τώρα αυτό εξαρτάται από τους ανθρώπους που θα συναντήσεις και θα συνεργαστείς. Αυτό ισχύει και για το Δημόσιο και για τον ιδιωτικό τομέα. Εγώ είμαι από τους τυχερούς που βρέθηκα με καλούς συναδέλφους και περνάμε καλά παρά τις δυσκολίες.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-01-11, 17:24
krokem Ο χρήστης krokem δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-01-11 22:39
Καλησπέρα, θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω αν ξέρει κάποιος, εάν υποθέσουμε ότι τελειώνεις τη σχολή δημόσιας διοίκησης και διορίζεσαι, μετά μπορείς να πάρεις μετάθεση για κάποια άλλη πόλη ή μένεις υποχρεωτικά Αθήνα για κάποια χρόνια στην αρχή?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.