Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-10-09, 19:56
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
σας αρέσει η μαγειρική;

Μαγειρική! αλήθεια υπάρχει μεγαλύτερη απόλαυση από ένα ωραίο γεύμα!
ή και στη συνέχεια από ένα υπέροχο γλυκό;
Σαν νοικοκυρά που είμαι ασχολούμαι πολύ με την κουζίνα.
Μου αρέσει να δημιουργώκαι θέλω οι δικοί μου άνθρωποι καθώς και οι επισκέπτες μου, να μένουν ευχαριστημένοι. Η μεγαλύτερη ικανοποίηση για μένα είναι όταν ακούω -γειά στα χέρια σου όλα ήταν πολύ ωραία!
Φαντάζομαι κι έτσι πρέπει να είναι, ότι,η αγάπη για τη μαγειρική
είναι αγάπη για δημιουργία. Προυποθέτει εκτός από αγάπη και φαντασία.
Η δε ζαχαροπλαστικήπρουποθέτει επιπλέον και μαθηματική ακρίβεια.
Στο φαγητόμπορείς να προσθετοαφαιρέσεις στην ζαχαροπλαστική όμως όχι.
Και τα δύο όμως είναι μια ολόκληρη φιλοσοφία.
Εσείς τι προτιμάτε να μαγειρεύετε ή να φτάχνετε γλυκά;Γενικά σας αρέσει να δημιουργείτε στην κουζίνα;Ή μόνο να τα τρώτε;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-10-09, 20:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσείς τι προτιμάτε να μαγειρεύετε ή να φτάχνετε γλυκά;Γενικά σας αρέσει να δημιουργείτε στην κουζίνα;Ή μόνο να τα τρώτε;
Με την μαγειρική ασχολήθηκα τα τελευταία χρόνια, λόγω ανάγκης, αφού έμεινα μόνος...

Αφ' ενός είμαι καλοφαγάς και ταυτόχρονα πολύ δύσκολος και εκλεκτικός. Έτσι έπρεπε να μάθω να μαγειρεύω.

Ποτέ δεν θεώρησα το μαγείρεμα σαν κάτι φοβερά δύσκολα. Φυσικά έπαθα και έμαθα, είχα όμως και τις συνταγές της Μητέρας μου και φυσικά την αδελφή μου, σύμβουλο, κριτή και δοκιμαστή

Δεν έχω μεγάλη γκάμα φαγητών, αλλά όπως λένε, αυτά που κάνω είναι σχετικά καλά.

Αυτό που μισώ απίστευτα, είναι το πλύσιμο των πιάτων... μιλάμε για μίσος άσβεστο... Παλιά μαζεύονταν ... γκουμούτσες ... τώρα έχω αφαιρέσει όλα τα πιρούνια απο την κουζίνα και έχω αφήσει τρία μόνο Έτσι όταν μένω από πιρούνια ... βράζω νερό για πλύσιμο

Σας κάνω το τραπέζι, μου πλένετε τα πιάτα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-10-09, 20:37
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απ' ότι διάβασα Στέλιο η μητέρα σου ήταν Μικρασιάτισσα,
κιεγώ μεγάλωσα με Μικρασσιάτες κι έχω γνώση πως μαγειρεύουν. Είναι καλοί και δημιουργικοί άνθρωποι και οι γυναίκες
φοβερές μαγείρισες κι εγώ έχω επιρεαστεί πολύ απ' αυτούς. Οσο για τα πιάτα ένα πλυντηριάκι είναι μια καλή λύση.Πάντως μπράβο σου που τα καταφέρνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-10-09, 20:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από HelenA Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τα πιάτα ένα πλυντηριάκι είναι μια καλή λύση.Πάντως μπράβο σου που τα καταφέρνεις.
Μα πλυντηριάκι για να πλύνω ένα τσουκάλι και δυο πιατα;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-10-09, 21:40
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα πλυντηριάκι για να πλύνω ένα τσουκάλι και δυο πιατα;
Μα...το γεμίζεις και μετά το βάζεις σε λειτουργία
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-10-09, 22:45
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Εγώ προσωπικά δεν έμαθα ποτέ μου να μαγειρεύω και αυτό είναι κάτι που δυστυχώς με "δένει" πολλές φορές άσχημα. Άν και έχω μείνει για αρκετό χρονικό διάστημα μόνος μου (ώς φοιτητής 4 χρόνια καθώς και τώρα ώς στρατεύσιμος σε παραμεθώριο), δυστυχώς ποτέ δεν "φιλοτιμήθηκα" να μάθω παρ όλες τις προσπάθειες κυρίως του πατέρα μου αλλά και συγκεκριμένα μιας φίλης μου στα φοιτητικά μου χρόνια που ζούσαμε μαζί.

Το πρόβλημα νομίζω είναι πως δεν έχω κάποιο κίνητρο για να ξοδέψω χρόνο στο να μάθω να μαγειρεύω (που πιστεύω πως απαιτείται αρκετός) μιας και είμαι βέβαιος πως δεν πρόκειται να αποκτήσω τον "ενθουσιασμό" ,καθώς και δεν νομίζω πως θα μου χρησιμεύσει κάπου πραγματικά...και εξηγούμαι..

Έστω ότι μαθαίνω να μαγειρεύω..μήπως πρόκειται να μαγειρέψω καθώς θα γυρίζω κουρασμένος απο τη δουλειά; Μήπως πρόκειται να κάτσω να φτιάξω μουσακά τη στιγμή που ξέρω πως θα μου πάρει την υπόλοιπη μέρα μου; Και γενικά θα κάθομαι ΚΑΘΕ μέρα να κάνω όλη αυτή την "ιεροτελεστεία" που κάνει ο πατέρας μου κάθε πρωί όταν σηκώνεται για να ετοιμάσει το φαγητό,ύστερα απο ένα κουραστικό (ή εννίοτε βαρετό) 8ωρο δουλειάς; Προσωπικά δεν με συναρπάζει κάτι τέτοιο...Απο την άλλη βέβαια "τρέμω" στην ιδέα πως μετά τη δουλειά θα τρώω συνέχεια απ έξω, επιβαρρύνοντας σημαντικά την τσέπη μου και κυρίως την υγεία μου!

Δεν λέω βέβαια ωραίο είναι να έχεις τη γνώση και να φτιάξεις ένα υπέροχο γεύμα σε φίλους, πόσο μάλλον σε ένα "αίσθημα"! Αλλά "αξίζει" τόσο ξόδεμα χρόνου για τις ελάχιστες αυτές στιγμές;

Σε γενικές γραμμές νομίζω πως όλη αυτή η "ιεροτελεστεία" που ανέφερε η Helena, αρμόζει ποιό πολύ σε γυναίκες που βρίσκουν και τη μαγειρική ώς ένα πολύ ευχάριστο τρόπο απασχόλησης.
Δεν ξεχνάω κιόλας τα λόγια του πατέρα μου:"ποτέ μην πείς σε μια γυναίκα ότι δεν μαγείρεψε καλά σήμερα, ακόμα και άν όντως το φαγητό...δεν τρώγεται! Θα την πληγώσεις πάρα πολύ!" (προσωπικά άν εμένα κάποιος μου πεί ότι δεν του άρεσε το φαγητό που του έφτιαξα-έτσι φαντάζομαι δηλαδή-στα..παλιά μου τα παπούτσια...άς πάει να αγοράσει κάτι..):P
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-09, 18:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε γενικές γραμμές νομίζω πως όλη αυτή η "ιεροτελεστεία" που ανέφερε η Helena, αρμόζει ποιό πολύ σε γυναίκες που βρίσκουν και τη μαγειρική ώς ένα πολύ ευχάριστο τρόπο απασχόλησης.
How typical!!!
Έχεις την εντύπωση ότι δεν έχουμε τίποτε άλλο να κάνουμε;;;;;;
Μετά μην παραπονιέστε όταν σαν τρώνε το μισθό τα deliveries!

Η μαγειρική είναι υποκειμενικό θέμα, και γνωρίζω αρκετούς άντρες που είναι ικανότατοι - και όχι μόνο στη ψήσιμο μπριζόλας! (βλέπε και μεγάλοι chef - πού είσαι Rider?)

Εμένα πάλι είναι ίσως το μόνο που μου αρέσει στο σπίτι. Είναι δημιουργικό, θέλει διάθεση και φαντασία, κι αν δεν το αγαπάς δε μπορείς να το κάνεις... τόσο απλά.
Είναι ωραίο να μπορείς να προσφέρεις στην οικογένεια, τους φίλους, ή τον καλό/ή σου ένα ωραίο γεύμα, να έχεις "νοιαστεί" και να έχεις μπει στη διαδικασία να προσπαθήσεις έστω.
Δεν είμαι τόσο φαν της ζαχαροπλαστικής, όσο της μαγειρικής. Μου αρέσει να ανακαλύπτω καινούργιες συνταγές, να δοκιμάζω, να αλλάζω - να βάζω το "προσωπικό μου στίγμα" σε κάθε δημιουργία.
Η μέχρι τώρα πορεία έχει δείξει πως σαφώς δεν έχω δηλητηριάσει κανέναν και μάλλον πορεύομαι με ικανοποιητική επιτυχία
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.