Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 29-05-09, 15:30
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Ναιάς, πόσο δίκιο έχεις! Ομολογώ, δεν θα ήθελα να βρεθώ σε αυτή τη θέση να πείσω ένα παιδάκι να φάει όταν ΔΕΝ θέλει!! Ξέρω, βλέπω απο τα ανήψια μου τι δύσκολο που είναι! Οι γονείς θέλουν αντοχές!!
Να εξηγήσω ότι όταν λέω 10 φορές δεν είναι σε συνεχόμενες ημέρες, αλλά σε αντίστοιχο προγραμμα εβδομάδας. Δηλαδή να μην παραιτηθούν με την πρώτη ή τις πρώτες φορές αλλά λίγο λίγο να δίνουν κ να συνεχίσουν μέχρι τον αριθμό των δέκα, που φαντάζομαι μπορεί να είναι ελαστικός!

Μάραλιν, ωραία ιδέα! Τη σημειώνω για εφαρμογή!
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 29-05-09, 16:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από christi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κάποιες εκπομπές που έχω παρακολουθήσει, οι συντελεστές υποστήριξαν την άποψη ότι, τα παιδιά θα πρέπει να καταναλώσουν μια τροφή που δεν τους αρέσει για 10 φορές, ώστε να εξοικειωθούν με τη γεύση κ μετά θα την εντάξουν στη διατροφή τους και δεν θα αντιδρούν.
(Sygnwmi gia ta greeklish)

Den to pistevw ayto. Exw psyxiko trayma me ta rebythia, ta opoia mia dyo fores, mou ta edwsan, me epimonh.... Ayto htan... apo tote den exw janafaei rebythia, den thelw na ta xerw, den exoyme diplwmatikes sxeseis, par' olo moy aresoyn ola ta alla ospria .
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 29-05-09, 21:04
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
(Sygnwmi gia ta greeklish)

Den to pistevw ayto. Exw psyxiko trayma me ta rebythia, ta opoia mia dyo fores, mou ta edwsan, me epimonh.... Ayto htan... apo tote den exw janafaei rebythia, den thelw na ta xerw, den exoyme diplwmatikes sxeseis, par' olo moy aresoyn ola ta alla ospria .
Δύο φορές μόνο!!! Αυτό είναι το λάθος!!
Έπρεπε να επιμείνουν ως τις δέκα!! Δεν ξέρεις τι χάνεις!!!

Για να απαντήσω ρεαλιστικά κ χωρίς να κάνω λίγη πλάκα, θα έλεγα πως ο καθένας δικαιούται να μην του αρέσει κάποιο φαγητό ή κάποια φαγητά. Και όταν είπα τροφή δεν εννοούσα να γίνει κ για όλες τις τροφές, απλά να μην παραλείπονται εντελώς τα λαχανικά ή τα όσπρια (που μου θύμισες) που είναι συνηθισμένο στα παιδάκια.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-06-09, 07:55
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Μία μικρή διόρθωση, που και εγώ την έμαθα πρόσφατα από γιατρό. Όταν λέμε κόκκινο κρέας, εννοούμε όλα τα κρέατα, και το χοιρινό, εκτός των πουλερικών.
Μικρή διόρθωση στη διόρθωση. Η επιστήμη τροφίμων από την οποία προέρχονται οι όροι (οι οποίοι είναι συμβατικοί εν είδει χονδρικής κατάταξης), κατατάσσει αρνί και βοδινό/μοσχάρι στα κόκκινα κρέατα, χοιρινό και κοτόπουλο στα λευκά. Τώρα αν οι γιατροί επιμένουν να βάζουν όλα τα κρέατα των θηλαστικών μαζί και των πτηνών χώρια ας χρησιμοποιήσουν πιο δόκιμο όρο.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-06-09, 17:28
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Platinum,

Το έψαξα όσο μπορούσα, όχι βέβαια για να διαφωνήσουμε εδώ για το τι σημαίνει κόκκινο κρέας. Απλά όταν έχεις έλλειψη σιδήρου, χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλή χοληστερίνη και ο καρδιολόγος σου λέει τσάκισε το κόκκινο κρέας, το οποίο συμπεριλαμβάνει και το αγαπημένο σου χοιρινό, κι εσύ τσακίζεις τα σουβλάκια με «συνταγή γιατρού», αν κάποιος αμφισβητήσει αυτήν την πεποίθηση σε βάζει σε σκέψεις.

Λοιπόν, αντιγράφω από το βιβλίο Οικιακής Οικονομίας, Β΄ Γυμνασίου του ΟΕΔΒ, σελ. 49 :

« Στην ομάδα του κρέατος, του ψαριού και των τροφών με παρόμοια σύνθεση ανήκουν οι ακόλουθες τροφές :

- κόκκινο κρέας και τα προϊόντα του, δηλαδή μοσχάρι, χοιρινό, αρνί, κατσίκι, και ο κιμάς τους, τα αλλαντικά και τα λουκάνικά τους
- τα εντόσθια, όπως συκώτι, πνευμόνια, έντερο
- κοτόπουλο, γαλοπούλα και τα αλλαντικά τους
- ψάρι και θαλασσινά
- αβγά
- όσπρια
- υποκατάστατα κρέατος (π. χ. σόγια) ».
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 01-06-09 στις 17:34
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-06-09, 08:12
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλά δεν θα τα χαλάσουμε για έναν ορισμό ο οποίος είναι χονδρικός και αλλάζει κατά καιρούς και ανάλογα με το αντικείμενο (πχ στη γαλλική γαστρονομία υπάρχουν κόκκινα, λευκά και μαύρα κρέατα). Το ζήτημα είναι ότι οι γενικεύσεις που με περισσή ευκολία χρησιμοποιούνται (δυστυχώς και από επιστήμονες) είναι στις περισσότερες περιπτώσεις "αστικοί μύθοι" και λιγότερο επιστήμη.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-09, 15:34
katerina27 Ο χρήστης katerina27 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-09 10:48
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα σας! καπου γραφετε οτι η ατκινς εχει κατηγορηθει για διαφορα! δεν περιμενα κατι διαφορετικο να ακουσω για πρωτη απαντηση ! δεν υπαρχει ομως κανενα τετοιο θεμα! εχω ψαξει παρα πολυ τη συγκεκριμενη διατροφη, την κανω παραπανω απο χρονο κ ολες μα ολες οι εξετασεις μου ειναι καλυτερες απο ποτε! ειμαι νοσηλευτρια κ εχω συζητησει αρκετα κ στο περιβαλλον μου για το συγκεκριμενο θεμα κ η διατροφη αυτη κατηγορειτε αδικως οπως αλλωστε ετσι κατηξγορειτε οποιαδηποτε διατροφη ειναι εκτος της μετρησης των θερμιδων κ μειωση λιπαρων που λενε οι διαιτολογοι! θα μπορουσα να σας ελλεγα αρκετα για τη συγκεκριμενη διατροφη ομως ειναι παρα πολλα κ δεν ειναι ωρα τωρα. αν ομως κατσετε να την μελετησετε πραγματικα θα δειτε οτι δεν ισχυει τιποτα τετοιο προκειτε για μια πολυ υγειηνη διατροφη που δεν παραλειπει τιποτε απο το ημερησιο μενου!!1 τ ο τονιζω αυτο γιατι εκει υπαρχει η παρεξηγηση απο αυτους ομως που δεν ξερουν!! το μονο που εχω να σας πω ειναι οτι οι αμερικανοι επιστημονες σκευτονται να τροποποιησουν την πυραμιδα της διατροφης κ αυτο γιατι αν εχετε προσεξει στην βαση της πυραμιδας ειναι ολο υδατανθρακες που τελικα ανακαλυψαν οτι δεν ειναι κ τοσο καλο να παραφορτωνουμε τον οργανισμο με αυτους! οι υδατανθρακες για το μονο λογο που υπαρχουν ειναι 1ον η εναργεια πραγμα το οποιο μποει να το παρει κ απο την καυση του λιπους ο οργανισμος κ 2ον κ το μονο σημαντικο, ειναι οτι ειναι απαραιτητη μια μικρηποσοτητα τους στο νοτιαιο μυελο! αυτο ομοως μεταφραζεται στο οτι η καταναλωση τους πρεπει να ειναι οχι κομμενη οπως πολοι πιστευον απλα καπως περιορισμενη σε σχεση με την καταναλωση την οποι κανει ενας καθημερινος ανθρωπος! κ κυριος οτι ολο οι υδατανθρακες δεν ειναι ιδιοι! τους υδατανθρακες που χρειαζομαστε καλο ειναι να του προμυθευομαστε απο λαχανικα κ οχι απο ψωμια μακαρονια ρυζια κτλ! σε αυτο συμφωνουν ολες οι διαιτες κ αυτο ακριβως λελει κ η διαιτα ατκινς κοχι οτι απαγορευει τιποτα! αυτο απλα για μια γρηγορη ενημερωση κ να σας πω κ κατι! ασχολουμε πολυ με τη διατροφη κ κατα καιρους εχω παει σε ενα σωρο διαιτολογους κ εχω κανει διαφορες υποτιθεμενα καλες διατροφες που απλα θεωρουνται καλες γιατι ειναι κοινωνικα αποδεκτες απο το συνολο του κοσμου ου ομως εχει αυτη την αποψη γιατι αυτο του εχοτυν περασει κ πολλες φορες δεν ξερει καν αν οντως εχουν καποιο καλο αντικτιπο στον οργανοσμο τους! ποτε μα ποτε δεν ειδα καμια θετικη αλλαγη στη ζωη μου κ στο σωμα μου!! εδινα χρηματα κ δεν επαιρνα τιποτα! ποιο ειναι το καλο οταν μετρα ς θερμιδες, οταν δεν τρως μετα τις 8 κ διαφορα τετοια κ οταν σταματας την διαιτα σε πιανουν κρισεις βουλιμιας γαι ολα αυτα τα οποια στερηθηκες τοσο καιρο κ μια ζωη περιορισμο στις θερμιδες δεν μπορεις να εχεις κ παλι ξαναπερνεις τα κιλα κ παμε παλι απο την αρχη1!~ το να τρως συγκεκριμενα φαγητα κ αν μην μπορεις να απολαυσεις μια εξοδο με την παρεα σου για φαγητο, το να τρως τοσο που θεωρειτε καλο απο τα βιβλια για τον οργανισμο σου αλλα εσυ παρτην κατω καθε τοσο να λυποθυμας απο την πεινα!! αν αυτο θερουμε ολοι μα ς καλη κ υγειηνη διατροφη τοτε χαλαλι σας!! δημοκρατια εχουμε κ επιλεγουμε οτι θελουμε! ομως δεν κατακρινουμε οταν δεν ειμαστε απολυτα σιγουροι γιααυτο που λεμε!! εγω ειμαι τελεια με αυτη τη διατροφη γιατια απλα μειωνω τους υδατανθρακες αυτο ειναι ολο κ τιποτα παραπανω. χοληστερινες τρυγλυκεριδια ειναι απλα τελεια κ για πρωτη φορα στη ζωη μου που εχω το στιγμα- το σιδηρο μου ανεβηκε! που τωρα 28 χρονια παιρνω σκευασματα αλλ αποτε δεν εφτασε ουτε μεχρι τα ορια! εχω ευεξια , ορεξη,τα μαλλια μου τα νυχια μου ολα ειναι μια χαρα κη κυτταριτιδα εχει περιριστει στο λιγοστο!!! αυτα! ευχαριστω που με διαβασατε! ηταν απλα μια ενημερωση για να μημν διαιωνιζετε πραγματα που δεν υσχυουν
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-09, 15:54
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από katerina27 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα σας! καπου γραφετε οτι η ατκινς εχει κατηγορηθει για διαφορα! δεν περιμενα κατι διαφορετικο να ακουσω για πρωτη απαντηση ! δεν υπαρχει ομως κανενα τετοιο θεμα! εχω ψαξει παρα πολυ τη συγκεκριμενη διατροφη, την κανω παραπανω απο χρονο κ ολες μα ολες οι εξετασεις μου ειναι καλυτερες απο ποτε! ειμαι νοσηλευτρια κ εχω συζητησει αρκετα κ στο περιβαλλον μου για το συγκεκριμενο θεμα κ η διατροφη αυτη κατηγορειτε αδικως οπως αλλωστε ετσι κατηξγορειτε οποιαδηποτε διατροφη ειναι εκτος της μετρησης των θερμιδων κ μειωση λιπαρων που λενε οι διαιτολογοι!...
Επειδή την παρατήρηση για την δίαιτα Ατκινς την έκανα εγώ, έχω να πω στον κόσμο που διαβάζει το φόρουμ, να εμπιστεύετε κ να ρωτάει τον γιατρό του. Οφείλω να επισημάνω κ πάλι ότι έχει κατηγορηθει για πολλά κ αυτό δεν μπορείτε να το αρνηθείτε. Οι επιστήμονες κάνουν τόσες έρευνες για να καταλήξουν κάπου! Εσείς πως μπορείτε τόσο εύκολα να πείτε οτι "δεν υπάρχει τέτοιο θέμα" κ απλά "έχετε συζητήσει αρκετά"!
Το γεγονός ότι είστε νοσηλεύτρια θα έπρεπε να σας κάνει ακόμη πιο προσεκτική στις τοποθετήσεις σας. Δεν μπορείτε να λέτε οτι δεν υπάρχει τέτοιο θέμα με βάση την παρατήρηση στον εαυτό σας κ με συζητήσεις.

Δεν έχω να προτείνω στο κόσμο κάτι, (διότι δεν συνηθίζω να προτείνω κάτι στον τομέα της ιατρικής που δεν είναι η δουλειά μου κ είναι τόσο ευαίσθητος τομέας) μα το μόνο σίγουρο που λεω είναι: όποιος ενδιαφέρεται για δίαιτα κτλ να ρωτήσει γιατρούς - διαιτολόγους κ όχι να βασιστεί σε οποιαδήποτε ανάρτηση σε οποιοδήποτε φόρουμ.

Δεν με ενδιαδέρει το θέμα παραπάνω ούτε θέλω να μάθω παραπάνω για τον δικό σας τρόπο διατροφής κ δίαιτας, καθώς επαναλαμβάνω ότι είναι καθαρά ιατρικό θέμα κ εύκολα ένας μη ειδικός μπορεί να το προσεγγίσει λάθος!


Συμπλήρωση: Κατερίνα, όλα αυτά που λες, είναι απλά δικές σου παρατηρήσεις. Σωστά; Δεν είσαι γιατρός ή διατροφολόγος; Αν θέλεις απάντησε σε αυτό το ερώτημα για να γνωρίζει ο κόσμος αν διαβάζει μια επιστημονική ή μια προσωπική άποψη.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 19-06-09 στις 15:59
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-06-09, 10:47
katerina27 Ο χρήστης katerina27 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 20-06-09 10:48
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
καλημερα σε ολους! καταρχας δεν βρισκω το λογο να διακρινω μια επιθετικοτητα σε σχεση με αυτα που εγραψα! δεν διαφωνω σε κατι μαζι σας απο οτι εχετε πει απλα παραθετω κι εγψω την αποψη μου! ο καθενας ειναι υπευθυνος του εαυτου του να δεχθει οτι θελει. δεν ειναι καποιο site το οποιο επιδεικνυουμε κατι νομιζω!μια συζητηση καναμε η οποια νομιζω οτι της δωσατε μεγαλο μεγεθος! οχι διατροφολογος δεν ειμαι αν αυτη η απαντηση σας ικανοποιει! ειμαι ομως νοσηλευτρια οπως προαναφερα με 6 χρονια σπουδων κ 7 χρονια στο χωρο αν λεει κατι αυτο κ εχω σχηματισει μια αποψη για καποια διατροφη οπως εχετε σχηματισει κ εσεις αναλογη, απο κει κ περα δε νομιζω πως υπαρχει λογος να διακρινω μια εντονη αντιδραση! εγω δεν αντεδρασα μαζι σας απλα ξαναλεω οτι ειπα ην αποψη μου κ την υποστηριζει κ ενα αρκετα μεγαλο πληθυσμιακο κομματι! σας ευχαριστω κ λυπαμαι εαν παρεξηγησατε το θεμα αλλα ειμαι ελευθερη να εκφερω μια γνωμη οπως κι εσεις εκφερατε. το γεγονος οτι η γνωμη ειναι αντιθετη με τη δικια σας δε νομιζω οτι ειναι λογος να περνει τετοια διασταση το θεμα. καθε γνωμη κ αποψη ειναι αποδεκτη!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-06-09, 11:05
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Κατερίνα,
Δεν υπάρχει καμία επιθετικότητα, κ ευχαριστώ για την απάντηση. Ξεκαθαρίσατε πλήρως ότι μιλάτε μόνο από προσωπική άποψη. Σε θέματα ιατρικής καλό είναι να μην υποστηρίζουμε θεωρίες κτλ για τις οποίες δεν έχουμε αρμοδιότητα. Δεν συμφωνείτε με αυτό; Γιατί σας φαίνεται επιθετικό; Επειδή δεν συμφωνώ κ δεν λαμβάνω υπόψη μου το δικό σας βίωμα σε σχέση με την δίαιτα; Εδώ αντάλλασουμε βεβαίως απόψεις, μα θέλει λίγο παραπάνω προσοχή σε ιατρικά θέματα στα οποία δεν χωρά άποψη, μα επιστημονική προσέγγιση.

Θέλησα απλά να επισημάνω το αυτονόητο, δηλ να πηγαίνουμε στο γιατρό για οτιδήποτε σε σχέση με δίαιτα καθώς έχει η συγκεκριμμένη διαίτα κατηγορηθεί για πολλά.

Δεν είχα σκοπό να μιλήσω με βάση κ εγώ προσωπικά βιώματα, αλλά αν αυτό σας πείσει, θα σας έλεγα τότε για δικό μου πρόσωπο το οποίο ακολούθησε τη συγκεκριμμένη δίαιτα, και μετά από 6 ή 7 μήνες διαγνώστηκε πρόβλημα αναιμίας, και διαταραχή στη λειτουργία του θυρεοειδή αδένα. Κανένα άλλο σχόλιο δεν έχω να κάνω πάνω σε αυτό.

Θα τονίσω για άλλη μια φορά, η διατροφή κ οι διαταραχές της είναι πρόβλημα που μόνο γιατροί διατροφολόγοι μπορούν να αντιμετωπίσουν. Κάτι που είχε αποτελέσματα σε κάποιον δεν σημαίνει ότι θα έχει τα ίδια αποτελέσματα σε κάποιον άλλο. Δεν ακολουθούμε κάτι που ακούσαμε ότι "δούλεψε" σε κάποιον, μπορεί να μην δουλεύει για εμάς, μπορεί να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα υγείας.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.