Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #451  
Παλιά 03-10-11, 21:23
Nikoleta31 Ο χρήστης Nikoleta31 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-11 20:23
Αρχική Δημοσίευση από happybee Εμφάνιση μηνυμάτων
Γειά σου Νικολέτα! Κι εγώ είμαι καινούρια στο forum. Πάσχω κ εγώ απο τη νόσο εδώ και 3 χρόνια. Όπως κι εσύ δεν είχα ιδιαίτερα συμπτώματα, και όταν έγινε η διάγνωση το πρώτο πράγμα που ρώτησα είναι τι θα γίνει όταν θελήσω να κάνω παιδιά. Κι εμένα ο γιατρός μου μου είπε οτι τα χαπια είναι ακίνδυνα. Μην ανησυχείς, άλλωστε αν διαβάσεις παλιότερα μηνύματα στο forum θα δεις οτι υπάρχουν κ άλλες μαμάδες με νόσο crohn. Μην σταματήσεις να παίρνεις τα χάπια σου ακόμα κ αν δεν έχεις συμπτώματα, και σε περίπτωση εγκυμοσύνης, απο ότι μου είπε ο γιατρός μου, ίσως μειωθεί λίγο η δόση. Dont worry, μπορείς να κάνεις παιδάκι άφοβα!!!

Ψάξε και στο διαδύκτιο και θα δεις οτι δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος!
Ευχαριστώ πολυ όλους σας για τις απαντήσεις. Είναι καλο να μοιραζεσαι τους προβληματισμούς σου με άλλους
Απάντηση με παράθεση
  #452  
Παλιά 03-10-11, 21:34
Nikoleta31 Ο χρήστης Nikoleta31 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-10-11 20:23
Αρχική Δημοσίευση από NIKANN Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σε ολους και απο μενα.Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποιος με διαγνωση πιθανη νοσος κρον και πως το αντιμετωπισε.Γιατι υπαρχει ο ορος πιθανη ενω η θεραπεια πρεπει να ξεκινησει κανονικα?Τελικα ποσο πιθανη η απιθανη ειναι αυτη η νοσος????Εχω κανει κολονοσκοπηση και βιοψια αλλα και τα δυο μιλουν για πιθανη νοσο.Εχει καποιος παρομοια εμπειρια??
Αν κατάλαβα καλα (γιατί κι εγώ καινούρια είμαι στην όλη διαδικασία) κι εμένα ο γιατρός μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση αν όλα πανε καλα να κάνω ξανά κολονοσκοπηση μετα απο καποιο διαστημα και να έχουν φύγει τα ελκη οπότε να σταματήσει και η θεραπεία σταδιακά. Νομίζω ότι με το πιθανό εννουν ότι μπορεί και να μη χρειαστεί να ξαναασχοληθεις με το θέμα. Μακάρι δηλαδή για όλους.
Τώρα ειδική όπως είπα δεν είμαι κι εγώ το ψάχνω.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoleta31 για αυτό το μήνυμα:
NIKANN (04-10-11)
  #453  
Παλιά 04-10-11, 09:51
Το avatar του χρήστη george1978
george1978 Ο χρήστης george1978 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 01-10-13 14:45
στα δεκατεσσερα μου , οταν ξεκινησε ολη αυτη η ιστορια με την υγεια μου , οι γιατροι μου ελεγαν οτι πασχω η απο ελκοδη κολιτιδα η απο crohn . δεν ειχαν καταληξει .η θεραπια γινοταν κανωνικα. μετα απο 3 χρονια και πηγαινοντας πλεον στο γεννηματα στην αθηνα ( μεχρι τοτε με ειχαν κρατησει στον παιδων αγια σοφια ) μου ειπαν οτι εχω crohn . μοιαζουν οι δυο ασθενειες , ξαδερφακια τις λενε . στην αρχη το ψαχνουν ..... πιστευω πως θα εχεις μια απαντηση , κανε μονο λιγο υπομονη . το σιγουρο ειναι πως εχεις κατι στο εντερο σου και οι θεραπιες ειναι συγκεκριμενες . μην απογοητευεσαι , εχεις δρομο μπροστα σου , μην το βαζεις κατω και οσο μπορεις ηρεμια .... ψηλα το κεφαλι !
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην george1978 για αυτό το μήνυμα:
NIKANN (04-10-11)
  #454  
Παλιά 04-10-11, 22:56
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
Έχει υποστεί κάποιος χειρουργίο;Ολική κολεκτομή ;Αν ναι, θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη σας γιατί όσο να'ναι αλλιώς στα λέει ένας ειδικός και αλλιώς κάποιος που το έχει βιώσει..Θα περιμένω γνώμες!!
Απάντηση με παράθεση
  #455  
Παλιά 05-10-11, 20:42
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Arwen Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει υποστεί κάποιος χειρουργίο;Ολική κολεκτομή ;Αν ναι, θα με ενδιέφερε να ακούσω την γνώμη σας γιατί όσο να'ναι αλλιώς στα λέει ένας ειδικός και αλλιώς κάποιος που το έχει βιώσει..Θα περιμένω γνώμες!!
Πρόκειται να κάνεις?
Γιατί αν δεν πρόκειται και ρωτάς απλά και μόνο για να στρεσσαριστείς περισσότερο κακώς κάνεις....
Να σου πω μόνο πως μόνο το 25 - 30% από τους crohnnies πάνε στο χειρουγείο (είτε για συρίγγια είτε για κοψίματα κλπ..)
Το ξέρω, το ποσοστό δεν είναι μικρό αλλά δεν είναι και 100%
Όσον αφορά την ολική κολεκτομή είναι ακόμη πιο σπάνια...
bye..
__________________
Και όποιος πει κακό για μας, να του βγει το μάτι σα λουκουμάς....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 05-10-11 στις 20:54
Απάντηση με παράθεση
  #456  
Παλιά 05-10-11, 21:41
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Παιδια καλησπερα
Εχει χαθει λιγο η μπαλα με την crohn.
Οταν μιλαμε για κολεκτομη εδω μεσα ειναι σαν να προκαλουμε την κριση να μας βρει.
Δεν ειναι δυνατον να ζησουμε μια καλη ζωη αν περιμενουμε τον καρκινο.
Δυστυχως η ζωη μας εχει γινει τοσο σκατα που δεν πρεπει να σκεφτομαστε και αλλα αρνητικα.
Οσα εχουν γραφτει εδω μεσα εχουν βαση αφου ολοι μας λιγο πολυ εχουμε τις εμπειριες μας.
Ακομη και καλα να ειμαστε απο την αρρωστια υπαρχουν τοσα αλλα ασχημα που μπορει να μας βρουν.
Ο κανονας για την περιπτωση μας ειναι ο εξης: παιρνουμε κανονικα τα φαρμακα μας, κανουμε κολονοσκοπηση και γαστροσκοπηση καθε δυο χρονια, και στελνουμε τους δικους μας σε ψυχολογους για να ξεπερασουν το προβλημα το δικο μας, που το εχουν κανει και δικο τους.
Αλλαξτε τον τροπο σκεψης σας, για να μην θυμαστε τον εαυτο σας παντα αρρωστο.
Ευτυχια και υγεια μπορεις να βρεις στα πιο απλα και καθημερινα πραγματα!!
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Gabriel_Knight For This Useful Post:
Elli84 (06-10-11), mamanicks (06-10-11)
  #457  
Παλιά 05-10-11, 23:37
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Το βασικότερο πρόβλημα είναι πώς αντιμετωπίζει ο καθένας την κατάσταση. Εγώ ποτέ δεν θεωρώ οτι είμαι άρρωστη... ούτε και η οικογένειά μου το βλέπει έτσι. Το μόνο που με απασχολεί είναι οτι δεν μπορώ να φάω κάποιες τροφές που μου αρέσουν, κατά τα άλλα δεν με ενοχλεί τίποτα άλλο! Και αυτοσαρκάζομαι με την όλη κατάσταση, πχ αν είμαι έξω και πρέπει να πάρω το χάπι μου λέω στους φίλους μου οτι ήρθε η ώρα να πάρω το LSD μου κλπ, και γενικά στο σπίτι ποτέ δεν το αντιμετωπίσαμε σαν κάτι πολύ κακό που μας βρήκε, και τι θα κάνουμε τώρα κλπ κλπ. Μια πάθηση είναι που πρέπει να μάθουμε να ζούμε με αυτή. Μην παραδίνετε τα όπλα λες και είναι το πιο σοβαρό πράγμα στον κόσμο... Αισιοδοξία και όλα καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #458  
Παλιά 06-10-11, 23:57
katerina's Ο χρήστης katerina's δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-10-11 23:58
Καλησπέρα ...πάσχω κι εγώ απο crohn τα τελευταια 15 χρόνια (τωρα ειμαι 40)ευτυχως με σχετικά ήπια συμπτώματα. Τα τελευταία 2 χρόνια εχω σταματήσει τα salofalk γιατί ενας ανοσολόγος μου βρήκε οτι 'επασχα απο σαλμονέλλα και μετα απο 6μηνη αντιβίωση θεώρησα ότι θεραπέυτηκα και ότι τελικά ουδέποτε είχα crohn!! Τον τελευταίο καιρό όμως έχω καθημερινα διαρροιες (1-2) με εντονο πόνο και παρατήρησα και δερματικές φλεγμονές στα πόδια. Θα παω την Δευτέρα στον γιατρό αλλα με εξίταρε το βιβλίο που ανέφερες...οι καιροί ομως είναι δύσκολοι και εγω φοβάμαι να δώσω αρ. κάρτας σε αυτο το site γι'αυτό θέλω να σε ρωτήσω αν τα προβιοτικά την γλουταμίνη και το slippery elm τα λέει στο βιβλίο ή είναι δικης σου ερευνας αποτέλεσμα.
Απάντηση με παράθεση
  #459  
Παλιά 07-10-11, 17:04
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
Με παρεξηγήσατε..Δεν ρώτησα χωρίς λόγο..Όντως θα κάνω χειρουργίο , σε ολική κολεκτομή, και ήδη θα έπρεπε να είχα κάνει απλά προέκυψαν κάποια θέματα και το καθυστέρησα..Άμα είχα άλλη επιλογή δεν θα το συζητούσα..Απλά θέλω να ξέρω πως είναι αφου γίνει, για να ξέρω στο περίπου τι έχω να αντιμετωπίσω..
Απάντηση με παράθεση
  #460  
Παλιά 07-10-11, 21:26
Το avatar του χρήστη nightcrawler
nightcrawler Ο χρήστης nightcrawler δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-01-18 02:12
Cool yo yo yo

Φίλη Arwen καλησπέρα.
Πολλές φορές για να συνεχίσουμε να ζούμε πρέπει να κάνουμε κάποιες θυσίες.
Σκέψου πώς θα εξελισσόταν η υγεία σου αν ΔΕΝ είχες την δυνατότητα να κάνεις την επέμβαση, πόσο θα ζούσες κλπ. Αυτό να έχεις ως "baseline". Ό,τι κερδίσεις από κει και πέρα είναι ευπρόσδεκτο.
Αρκετές φορές δυστυχώς η βέλτιστη λύση εμπεριέχει πολλούς συμβιβασμούς. Δεν παύει όμως να είναι η βέλτιστη.
Μη μασάς! Όλα συνηθίζονται!

Anyway, μπήκα να μοιραστώ μαζί σας ένα χρήσιμο λινκ από το ibd blogspot που έχει πληροφορίες για τα κέντρα πιστοποίησης αναπηρίας που αντικαθιστούν τις υγειονομικές επιτροπές των νομαρχιών.
Να το: http://ibd-gr.blogspot.com/2011/10/blog-post.html
__________________
All my life I've had one dream, to achieve my many goals.
Απάντηση με παράθεση
  #461  
Παλιά 08-10-11, 00:21
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
Δεν διαφωνώ μαζί σου Ελπίζω μόνο και θέλω να είναι η βέλτιστη λύση!
Απάντηση με παράθεση
  #462  
Παλιά 08-10-11, 00:33
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Arwen καλησπερα
Γνωμη μου ειναι να παρεις και δευτερη γνωματευση απο αλλο νοσοκομειο.
Δεν ξερω το λογο που θα κανεις κολεκτομη. Ισως ειναι σοβαρος. Αν δεν εχει βρεθει κατι κακο προσπαθησε να το αναβαλεις. Ο λογος ειναι οτι καινουρια φαρμακα θα κυκλοφορησουν που υποσχονται πολυ καλα αποτελεσματα. Αν και εφτασα πολυ κοντα στην κολεκτομη λογω μη αποτελεσματικοτητας των φαρμακων, εντουτοις εικοσι χρονια τωρα εχουν ελαφρα συμπτωματα. Τους τελευταιους εννεα μηνες εχω προβλημα λογω αφαιρεσης της χολης απο πολυποδες. Δυστυχως απο τοτε εχω συνεχεια διαρροια. Τα οργανα μας οσο και αν λενε οι γιατροι οτι δεν παιζουν σημαντικο ρολο, μας ειναι απαραιτητα. Στη δικη σου την περιπτωση θα πρεπει να εισαι απολυτως σιγουρη για να το κανεις.
Απάντηση με παράθεση
  #463  
Παλιά 08-10-11, 00:41
Gabriel_Knight Ο χρήστης Gabriel_Knight δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-04-13 11:27
Η διαθεσή μου τώρα:
Κατι ακομη.
Σας παραπεμπω να διαβασετε την ομηλια του Steve Jobs το 2005 οταν εμαθε οτι ειχε καρκινο στο παγκρεας. Εχει ολο το νοημα της ζωης και του θανατου. Πραγματικα πρεπει να εμπνεομαστε απο τετοια ατομα. Αφιερωστε πεντε λεπτα να το διαβασετε και θα ξεχασετε την crohn και οτι αλλο κακο μας βασανιζει.
Απάντηση με παράθεση
  #464  
Παλιά 08-10-11, 17:16
Arwen Ο χρήστης Arwen δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 12-08-14 21:09
Έχω πάρει ήδη αρκετές γνώμες..και όλες καταλήγουν στο ίδιο..Η αλήθεια είναι πως δεν είμαι σίγουρη αν θέλω να κάνω την εγχείρηση, γιατί πιστεύω ότι ίσως γίνω καλά και χωρίς..Αλλά μέχρι στιγμής τίποτα..Και με προβληματίζει γιατί αμα συνεχίσω έτσι ,πως θα τα βγάλω πέρα με το πανεπιστήμιο..Γιαυτό και έχω αρχίσει να σκέφτομαι τόσο σοβαρά να κάνω το χειρουργίο..Ίσως να είναι μια λύση που θα βοηθησει , αλλά απο την άλλη δεν είναι και απλό...!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #465  
Παλιά 08-10-11, 17:48
captain.k Ο χρήστης captain.k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-04-15 14:19
Αρχική Δημοσίευση από nightcrawler Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλη Arwen καλησπέρα.
Πολλές φορές για να συνεχίσουμε να ζούμε πρέπει να κάνουμε κάποιες θυσίες.
Σκέψου πώς θα εξελισσόταν η υγεία σου αν ΔΕΝ είχες την δυνατότητα να κάνεις την επέμβαση, πόσο θα ζούσες κλπ. Αυτό να έχεις ως "baseline". Ό,τι κερδίσεις από κει και πέρα είναι ευπρόσδεκτο.
Αρκετές φορές δυστυχώς η βέλτιστη λύση εμπεριέχει πολλούς συμβιβασμούς. Δεν παύει όμως να είναι η βέλτιστη.
Μη μασάς! Όλα συνηθίζονται!

Anyway, μπήκα να μοιραστώ μαζί σας ένα χρήσιμο λινκ από το ibd blogspot που έχει πληροφορίες για τα κέντρα πιστοποίησης αναπηρίας που αντικαθιστούν τις υγειονομικές επιτροπές των νομαρχιών.
Να το: http://ibd-gr.blogspot.com/2011/10/blog-post.html
καλησπερα!μια ερωτηση επειδη ειδα το λινκ περνω το επιδομα λογο crohn εδω και 5 χρονια σιγουρα.ξερεις αν μας κοβουν σε αυτη την επιτροπη δλδ ειναι ποιο αυστηροι το 67% μου το ειχαν δωσει...χειρουργειο δοξα το θεο δεν εχω κανει και σκεφτομε μη τυχον πιαστουν απο εκει και καλα θεωρηθω ποιο (υγειης)...οσο γινετε τουλαχιστον!ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 5 (0 μέλη και 5 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.