Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-07-08, 08:32
omkara Ο χρήστης omkara δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-07-08 08:32
συνεχης διογκωση φλεβών που οφειλεται?

Καλημέρα σε όλους!
Το προβλημα μου ξεκίνησε εδω και μια βδομαδα, παντα ειχα διογκωμένες φλέβες στα χέρια με ελλεινη οψη, ειχα παλιοτερα καποια διατροφικά προβληματα και επειδη ειμαι πολυ αδυνατη ο διατροφολογος υποστηριζει οτι ειναι απο την ελλειψη λιπώδη ιστου. Την τελευταια βδομαδα εχω εντονο πρηξιμο και φοβερους πονους στα ποδια, οι φλεβες εχουν διογκωθει και καθε μέρα παρατηρω οτι εμφανιζονται κι άλλες. Απο τους πονους πηγα σε νοσοκομειο εκανα τριπλεξ αλλα ευτυχως δεν ειναι φλεβιτιδα, ο γιατρος μου λειπει και απο το τηλεφωνο μου ειπε οτι ισως οφειλεται σε ελλειψη πρωτεινων. Το ζητημα ειναι οτι υποφέρω απο τους πονους και έχω φρικάρει απο την οψη του ποδιου. Γνωρίζει καποιος που μπορει να οφειλεται? τι μπορω να κάνω για τον πονο. Το κακο ειναι οτι περπατάω πολυ καθημερινα και αυτο δυσχεραίνει ακομη το προβλημα. Σας παρακαλω αν μπορει καποιος ας μου απαντησει αμέσα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-07-08, 14:57
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από omkara Εμφάνιση μηνυμάτων
Την τελευταια βδομαδα εχω εντονο πρηξιμο και φοβερους πονους στα ποδια, οι φλεβες εχουν διογκωθει και καθε μέρα παρατηρω οτι εμφανιζονται κι άλλες. Απο τους πονους πηγα σε νοσοκομειο εκανα τριπλεξ αλλα ευτυχως δεν ειναι φλεβιτιδα, ο γιατρος μου λειπει και απο το τηλεφωνο μου ειπε οτι ισως οφειλεται σε ελλειψη πρωτεινων. Το ζητημα ειναι οτι υποφέρω απο τους πονους και έχω φρικάρει απο την οψη του ποδιου. Γνωρίζει καποιος που μπορει να οφειλεται? τι μπορω να κάνω για τον πονο.
Είναι σημαντικό να διαχωρίσεις την "εν τω βάθει" φλεβική θρόμβωση που ανιχνεύεται με τον υπέρηχο, από την επιφανειακή φλεβική θρόμβωση και φλεγμονή. Δεδομένου οτι έκανες ήδη υπέρηχο/τρίπλεξ, και εφόσον δεν έχει αλλάξει δραματικά κάτι απο τότε το πιο πιθανό είναι οτι έχεις μια επιφανειακή φλεβική θρόμβωση.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι: κρύο νερό τοπικά, υπερυψωμένα πόδια και κάποιο αναλγητικό/αντιφλεγμονώδες (πχ ponstan, depon κλπ). Ίσως να σε βοηθήσει και κάποιο τοπικό φάρμακο, αν και γενικά δεν πρόκειται να αλλάξει δραματικά την εξέλιξη της νόσου. Η ανακούφιση από τα συμπτώματα θα πάρει μερικές ημέρες και η πλήρης ίαση μπορεί να πάρει μερικές εβδομάδες. Κατα τα άλλα, τοπικές υποτροπές εμφανίζονται σχετικά συχνά.

Επαναλαμβάνω οτι όλα τα παραπάνω αφορούν κυρίως την επιφανειακή φλεβοθρόμβωση που είναι μια μάλλον ακίνδυνη (αν και επώδυνη) κατάσταση.

Φιλικά,
Πέτρος
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:46.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.