Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #211  
Παλιά 02-10-09, 09:55
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
ναι...εμενα μου εχει συμβει να λειψω καποιες μερες απο την δουλεια γιατι πονουσα πολυ η ειχα πυρετο (ευτυχως εγω δεν ειχα παρα πολλες διαροιες). ειναι θεμα εργοδοτη και στην φυση της δουλειας σου το αν μπορεις να λειψεις πολλες μερες η οχι...εγω πχ ελειψα 3 μηνες το καλοκαιρι λογω χειρουργειων και μαλιστα ηταν ξαφνικο χωρις να ειδοποιησω απο πριν...αλλα δεν αντιμετωπισα προβλημα στην δουλεια μου...μην το σκεφτεσαι ομως απο πριν και σε προβληματιζει....δεν εχω καταλαβει εαν ηδη εργαζεσαι η το σκεφτεσαι παντως μην νιωθεις οτι μειονεκτεις σε κατι η οτι δεν μπορεις να δουλεψεις!!! εννοειται πως θα δουλευεις αφου το θελεις!!! συνηθως δειχνουν κατανοηση οι εργοδοτες αλλα ακομα κ στην χειροτερη περιπτωση που χασεις την δουλεια εξαιτιας της ασθενειας...κατι που θεωρω απαραδεκτο...θα βρεις αλλη δουλεια )) οσο για το modulen...αντεξα να πιω...μισο ποτηρι!! ))))
  #212  
Παλιά 02-10-09, 10:17
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Nai egrazomai alla epeidi eimai se exarsi eimai spiti edw kai mia vdomada. O giatros mou mou eipe oti prepei na parameinw spiti gia kamia dekaria meres akomi mexri na aisthanthw kalytera. Den vlepw veltiwsi omws kai lew ti tha ginei ean se 10 meres den eimai kalytera. Oso gia to modulen kai egw den to antexw me tipota vrika omws sto internet oti mporeis na prostheseis geuseis kai na to kanoun kalytero. Esy pws eisai twra meta to xeirourgio?
  #213  
Παλιά 02-10-09, 15:38
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
tha proteina na meineis sto spiti afou sto proteine o giatros k pisteuw pws tha deixoun katanoisi apo tin ergasia sou...egw den ekana to xeirourgeio logw exarsis tis nosou...imoun se exarsi ton teleutaio xrono alla oxi toso wste na apaitei xeirourgeio...egw epatha diatrisi enterou...mia apo tis spanies epiplokes tis nosou opos mou eipan k mpika sto xeirourgeio tin idia mera pou to epatha...sta kala kathoumena...gia na glitwsw tin sipsi!!! 2 xeirourgeia ekana se 15 meres...kai twra exw eileostomia k tha kanw ena akoma xeirourgeio ton noemvri na vglaw tin stomia...mporw na pw oti an k me tin stomia apo ton iounio niwthw poli kalitera apo oti prin to xeirourgeio...k fainetai k stis exetaseis mou....oi giatroi lene oti an ola pane kala meta pou tha xemperdepsw me ta xeirourgeia mporei na kanei k xronia i nosos na me enoxlisei poli....k tha pairnw mono salofalk pou pairnw k twra....makari na ginei auto!!!! tha deiksei...min se pairnei apo katw k min agxonesai gia themata opos i douleia!!! den axizei ))
  #214  
Παλιά 02-10-09, 17:14
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Se euxaristw para poly gia to kouragio kai sou euxomai eilikrina na pane ola kala. Bravo sou pou to antimetopizeis etsi sou axizoun sygxaritiria kai bravo pou epitelous aisthanesai kalytera. Euxomai ypomoni se olous mas. Milisa me tin douleia kai mou eipan na koitaxw na eimai kala kai meta na epistrepsw. Telika egw prokatavolika agxonomai.
  #215  
Παλιά 02-10-09, 17:20
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Να υποβάλω θερμή παράκληση, να γράφουμε με Ελληνικούς χαρακτήρες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #216  
Παλιά 03-10-09, 17:05
nik1983 Ο χρήστης nik1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 04:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Είναι πολύ σημαντική παράμετρος η ψυχολογία, αλλά όταν όλα πάνε στραβά (ή τα περισσότερα τουλάχιστον) που να βρεις κουράγιο και δύναμη να κάνεις υπομονή??? Εγώ έχω 5 χρόνια crohn και είμαι σε συνεχή θεραπεία με αζαθιοπρίνες και τα τελευταία 2.5 και με remicade και ήδη μου έχουν προκαλέσει οστεοπόρωση (και είμαι 26 χρονών). Και όσο σκέφτομαι και τι πρόκειται να επακολουθήσει στα επόμενα χρόνια με πιάνει μαύρη απελπισία. Είμαι και άνεργος αυτήν την περίοδο -το πιο σημαντικό κατά την άποψη μου- και πρόσφατα χωρισμένος και είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά. Τουλάχιστον είναι σε ύφεση το έντερο, αλλά με τέτοια ψυχολογία δεν βλέπω να κρατάει για πολύ ακόμα...
  #217  
Παλιά 05-10-09, 09:02
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Εκανα θεραπεία με αζαθειοπρίνινι για 2 χρονια και μετα την σταμάτησα. Τωρα την ξαναρχισα. Μου έδωσε να παίρνω μαζί και φυλικό οξύ και ασβέστιο. Η πάθηση είναι άτιμη και τουλάχιστον σε μένα δεν μπορώ ποτέ να βρω τι φταίει και τι όχι. Ενα έχω καταλάβει μετά από 13 χρόνια. Η ψυχολογία παίζει σημαντικό ρόλο. Εγώ όταν πιάνω πάτο, αισθάνομαι ανάπηρη, δεν μπορώ να χαρώ τη ζωή και λέω αυτό είναι δίνω μια και λέω όχι θα τα καταφέρω και θα βγω πάλι. Τρώω πιο προσεχτικά αλλά όχι απόλυτα αυστηρά, βγαίνω έξω ακόμα και εαν χρειάζεται να είμαι κοντά στη τουαλέτα και ψάχνω να ασχοληθώ με πράγματα που με ευχαριστούν. Δεν ξέρω εαν νιώθετε το ίδιο αλλά θέλει κουράγιο και ανθρώπους να μας καταλαβαίνουν.
  #218  
Παλιά 05-10-09, 10:07
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
savira xairomai pou milises stin douleia sou to exw perasei k egw auto pou les...k etsi prepei na kanoume gia na min mas pernei apo katw...otan eidika pianeis pato opos les k vlepeis oti parakatw den paei tote prepei na vriskeis dinami k na proxwras pali...sta diskola vriskeis dinami pou den xereis oti tin exeis
  #219  
Παλιά 05-10-09, 10:11
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Ακριβώς έτσι και ο ένας να δίνει κουράγιο στον άλλον. Νικ1983 μην απογοητευεσαι. Καλυτερα θα νιώσεις και δουλειά θα βρεις. Ενα ένα. Κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν και όλα θα πάνε καλά.
  #220  
Παλιά 05-10-09, 13:48
nik1983 Ο χρήστης nik1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-10 04:29
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Υπάρχουν στιγμές που βρίσκω το κουράγιο και "φτιάχνω" την ψυχολογία μου για να συνεχίσω και να ορθοποδήσω αλλά αυτήν η καταραμένη -ψυχολογία- πάει πάνω κάτω σαν τρελή... Δηλαδή, εκεί που είμαι καλά και με σχετικά καλή ψυχολογία, την αμέσως επόμενη στιγμή πέφτω κατακόρυφα και απογοητεύομαι. Αμέσως μετά, μπορεί να ξαναεπανέλθω, σκεπτόμενος τα πολύ χειρότερα και είμαι καλύτερα. Αλλά αυτές οι μεταπτώσεις με τρελαίνουν και επηρεάζουν, δυστυχώς, και τους γύρω μου. Το παθαίνετε και εσείς αυτό? Ευχαριστώ πολύ πάντως για την στήριξη! Είναι πολύ σημαντικό αυτό που λες savira να δίνουμε κουράγιο ο ένας στον άλλο γιατί εμείς καταλαβαινόμαστε πολύ καλύτερα από ότι μας καταλαβαίνουν άλλα αγαπημένα πρόσωπα που έχουμε, οι οποίοι θέλουν αλλά δεν μπορούν να μας νιώσουν 100%.
  #221  
Παλιά 05-10-09, 21:17
padelos Ο χρήστης padelos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-11-09 17:06
ti simptomata exei?
psaxno kamia wra tora alla kaneis den grafi kati
  #222  
Παλιά 06-10-09, 00:59
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Το παθαίνετε και εσείς αυτό?

Όταν δεν είμαι καλά με το έντερο, αλλά ακόμα και όταν είμαι, κάποιες φορές πέφτω ψυχολογικά και επηρεάζω βέβαια και τους γύρω μου.. Έχω αυτοεκτίμηση, αλλά η αυτοπεποίθησή μου, ειδικά όταν πρόκειται για θέμα, για περίπτωση σχέσης ή στον σεξουαλικό περίπου τομέα, πέφτει κατακόρυφα. Αισθάνομαι, ας πούμε, μειονεκτικά σε σχέση με άλλα υγιή άτομα... Ντρέπομαι καμιά φορά για τα χάπια, ή έρχομαι σε λίγο δύσκολη θέση... Τέλος πάντων τουλάχιστον έχουμε την ευκαιρία να ζούμε. Και με κάποια ποιότητα.. και να περιμένουμε κάτι καλύτερο.. την ύφεση για παράδειγμα αν είμαιστε σε έξαρση.. Δεν είμαστε και καρκινοπαθείς δηλαδή... ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ

padelos, τα συμπτώματα είναι: διάρροιες, πόνοι στην κοιλιά, πυρετός, περιπρωκτική νόσος (συρίγγιο, ραγάδα δακτυλίου, πρόβλημα τέλος πάντων με τον κώλο), κούραση και άλλα....... Ελπίζω να μην έχεις τίποτα!
  #223  
Παλιά 06-10-09, 09:17
Savira Ο χρήστης Savira δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 22-10-10 17:04
Η διαθεσή μου τώρα:
Καταρίνα για χρόνια ολόκληρα προσπαθούσα να το κρίψω από φίλους, σχέσεις κλπ τι είχα ακριβώς γιατί ντρεπόμουνα. Επειδή τα συπτώματα τις παθησεις είναι τέτοια που εντάξει σε κάνει να ντρέπεσαι. Τελικά δεν βοηθάει πουθενά αυτό. Κλείστηκα στον εαυτό μου και δεν πήγαινα πουθενά. Όταν γνώρισα τον άνδρα μου δεν του είπα τίποτα μέχρι που με έπιασε η πρώτη κρίση και του το εμπιστεύτηκα. Με πήγαινε βόλτες με το αυτοκίνητο, μπαίναμε σε καφετέριες και μου έλεγε μην αγχώνεσαι οι τουαλέτες είναι εκεί και άλλα τέτοια. Στην τελική είμαστε άνθρωποι και μας αγαπάνε για τον χαρακτήρα μας και την δύναμη μας όχι για το πόσες φορές πάμε τουαλέτα. Δικιά μου εμπειρία βέβαια δεν ξέρω εαν αισθάνεστε το ίδιο αλλά μας αξίζει να ζούμε και να μας αγαπάνε έτσι πως είμαστε.
  #224  
Παλιά 06-10-09, 10:14
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
κ εγω αντιμετωπισα προβληματα με την σχεση μου λογω της νοσου...προβληματα επειδη εγω κλειστηκα στον εαυτο μου κ απομακρυνθηκα απο την σχεση μου ενω εκεινος δεν ειχε κανενα προβλημα. Ηξερε απο την αρχη για το προβλημα μου και ηταν παντα διπλα μου κ με τερααααστια κατανοηση. Εγω ομως δεν ενιωθα καλα κ απομακρυνθηκα πολυ. Η σχεση εκεινη εχει τελειωσει αλλα εκεινος ο ανθρωπος συνεχιζει να ειναι διπλα μου σε ολα τα δυσκολα...στα χειρουργεια...σε ολα... κ ξερω οτι δεν θα ειχε προβλημα να ειμαστε μαζι ακομα κ τωρα που εχω την στομια...οποτε savira εχεις απολυτο δικιο...ειμαστε ανθρωποι κ μας αγαπανε για τον χαρακτηρα μας...κ δεν πρεπει να νιωθουμε ασχημα για το προβλημα που εχουμε...γιατι στην τελικη μπορει να καταστρεψουμε εμεις την σχεση μας χωρις ουσιαστικα να υπαρχει προβλημα...
  #225  
Παλιά 06-10-09, 10:16
elfreedom Ο χρήστης elfreedom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-05-11 17:12
Η διαθεσή μου τώρα:
ενα ακομα συμπτωμα που ειχα πολυ εντονα εγω ηταν πολλες αφθες στο στομα...κ πολυ εντονη κοπωση με το παραμικρο...
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.