Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Φιλοσοφία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-03-08, 16:53
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
O ΠΟΝΟΣ - Εχθρός ή Φίλος;

Ο πόνος είναι μια πανανθρώπινη εμπειρία, τόσο ο σωματικός όσο και ο ψυχικός. Αγγίζει μικρους και μεγαλους χωρίς διάκριση, ένα ειδος Νέμεσις Ισότητας.

Ιατρικά, προσδιορίζεται σαν την "κοινοποίηση" της φύσης προς ένα οργανισμό για την κακη η προβληματικη λειτουργία ενός οργάνου. Πιθανός σκοπός του να μας "προειδοποιήσει" για επαπειλούμενη καταστροφή, απώλεια ή ζημία. Να μας σώσει απο κάποιο κίνδυνο.

Θεολογικά, προσδιορίζεται σαν συνέπεια απομάκρυνσης απο τον "φυσικό χώρο" που είναι κοντα στο Θεό, σαν "αποτέλεσμα" , συνέπεια της στέρησης του Θεού, εξαιτίας της προσωπικής μας εγωϊστικης στάσης για επιλογή του ιδίου θελήματος (προσοχή, όχι ως "τιμωρία").

Φιλοσοφικά, δεν αποκλείεται να είναι ένα "σωτηριολογικό εργαλείο" , ένας μηχανισμός που μας επαναφέρει στην "φυσική τάξη" , μας σώζει, μας αποδίδει "σώους" δηλαδή ολοκληρωμένους , μετα τον κατατεμαχισμό που έχουμε υποστεί σαν υλικά και πνευματικα όντα.

Εχετε εμπειρίες του πόνου, σε σας ή σε δικους σας ανθρώπους; Πώς λειτουργησε ο πόνος , ο δικός σας αλλά και των άλλων, στην προσωπική σας ζωή; Νοιώθετε τον πόνο σαν φίλο ή σαν εχθρό;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 29-03-08 στις 16:58
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-03-08, 16:58
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ηξερα ενα ατομο που εχει ορκιστει εκ πεποιθησεως να μη προκαλεσει ποτε πονο σε κανενα ον, εστω και ελαχιστο. Μεχρι και σε πειραγματα ας πουμε που συμμετεχουν τσιμπιες, ξυλο κλπ, αρνειται να συμμετεχει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-03-08, 17:30
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ηξερα ενα ατομο που εχει ορκιστει εκ πεποιθησεως να μη προκαλεσει ποτε πονο σε κανενα ον, εστω και ελαχιστο. Μεχρι και σε πειραγματα ας πουμε που συμμετεχουν τσιμπιες, ξυλο κλπ, αρνειται να συμμετεχει
Ε;

(τώρα πείτε μου... έχει κάνει κανείς σας, μικρότερο σχόλιο; )
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-03-08, 20:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να τολμήσω να απαντήσω; Συγγραφική αδεία τα λέω όπως θέλω...

Από ιατρικής απόψεως, το μόνο που γνωρίζω είναι πως ο πόνος και το αίμα είναι προειδοποίηση του οργανισμού στην οποία οφείλουμε να δίνουμε σημασία. Για τα περαιτέρω, υπάρχουν και γιατροί στη βάση μας.

Από θεολογικής απόψεως, σίγουρα υπάρχουν πιο καταρτισμένα άτομα από μένα για ν' απαντήσουν.

Από φιλοσοφικής απόψεως... Μάλλον να το δω από την ανθρώπινη, πεζή μου σκοπιά...

Εννοείς τον πόνο που σε κάνει να σφαδάζεις και νιώθεις πως δεν μπορείς να σωθείς; Εννοείς τον πόνο που σου ακινητοποιεί το σώμα, σου παγώνει την καρδιά, που σου στέλνει χίλιες μαχαιριές και δεν ξέρεις πώς να τις αποφύγεις; Τον πόνο που σου καίει τα όνειρα, σου μαυρίζει τις ελπίδες, σου ξεσκίζει τα σωθικά σαν το φίδι που αλλάζει δέρμα σερνάμενο ανάμεσα στις πέτρες;
Τον πόνο που σε χτυπάει αλύπητα όταν νιώθεις πως προδόθηκες από τη ζωή, τις καταστάσεις, τους ανθρώπους που πίστεψες ή αγάπησες, και ουρλιάζεις "γιατί" αλλά απάντηση δεν παίρνεις; Τον πόνο που σε φτύνει, σε μεταλλάσει, σε τουμπάρει σ' ένα μηχανοκίνητο άνθρωπο που σκορπάει γύρω του κακία;
Ο πόνος μπορεί να γιατρευτεί και να σε κάνει έναν καλύτερο άνθρωπο, σε σώζει και σε αποδίδει "σώο", όταν η κραυγή για "βοήθεια" ακουστεί και πάρει το "κατάλληλο" φάρμακο, όταν "πιαστείς" από τα κατάλληλα χέρια.
Από την άλλη πάλι... μπορεί να μην ακουστεί, να παραμείνει εκεί, να κατατρώει την καρδιά σου, μπορεί απλά να σε αφήσει ένα μισερό, κουρελιασμένο, πονεμένο άνθρωπο, που θα σκορπάει γύρω του περισσότερο πόνο... ίσως πιο δυνατό... ίσως πιο αμείλικτο...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-03-08, 21:51
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστευετε οτι ο πονος μπορει να εχει λυτρωτικο περιεχομενο;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-03-08, 21:54
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε αλλους ναι, σε αλλους οχι.. ολα ειναι δυνατα σε αυτον τον πλανητη (και που να δεις στους αλλους!)
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 29-03-08, 22:14
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστευετε οτι ο πονος μπορει να εχει λυτρωτικο περιεχομενο;
Ασφαλώς και έχει λυτρωτικό «περιεχόμενο»...

Για παράδειγμα: ο tertios έχει πονοκέφαλο. Δεν έχει διάθεση. Προτιμά να πέσει για ύπνο, απ' το να περιδιαβαίνει τη βάση. Αυτό έχει λυτρωτικό περιεχόμενο για όλους εμάς τους υπόλοιπους...

Ο πόνος του, είναι φίλος μας...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 29-03-08, 22:20
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλο το χιουμορ αλλα πρεπει να το σκισουμε.........
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 29-03-08, 22:25
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Λοιπόν... για να ξαναγυρίσουμε στο θέμα, αν κι έχω ήδη απαντήσει αλλά αφού δεν ασχολείται κανείς...

Ναι... ο πόνος μπορεί να έχει λυτρωτικό περιεχόμενο αν ξεσπάσει σωστά, αν ακουστεί, αν δεχθεί κατανόηση, βοήθεια, αγάπη, συμπαράσταση, παρηγοριά...
Αν όχι, αν συναντήσει αδιαφορία, σκληρότητα, χλευασμό, μάτια κλειστά και αυτιά βουλωμένα... τότε μετατρέπεται σε καταστροφή που κανείς δεν ξέρει πού και ποιους θα χτυπήσει...

Αλλά πρώτα από όλα... ο πόνος πρέπει να φωνάξει για λύτρωση...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-08, 22:31
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαφωνω. Ο πόνος οδηγει σε ταπεινωση, σε συνειδηση της αδυναμιας μας, σε συναισθηση οτι δεν ειμαστε παντοδυναμοι και πανισχυροι. Και αυτη η ταπείνωση στρεφει το νου προς τα ανω, και παν δωρημα ανωθεν καταβαινον εκ του πατρος των Φωτων. Και αυτη η ταπεινωση, λυτρωνει. Πόνος ευεργετης!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 29-03-08, 22:35
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαφωνω. Ο πόνος οδηγει σε ταπεινωση, σε συνειδηση της αδυναμιας μας, σε συναισθηση οτι δεν ειμαστε παντοδυναμοι και πανισχυροι....... Πόνος ευεργετης!
Αυτό για τους υπερόπτες...
Όταν έχεις ήδη συνείδηση της ταπεινότητάς σου και της θέσης σου... τότε τι γίνεται;
Πόνος ευεργέτης;
Μάλλον μιλάμε πολύ θεωρητικά.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 29-03-08, 22:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η εκτιμηση, η λατρεια, η επιζητηση του πονου, ειναι ενα στοιχειο που καλως η κακως ο χριστιανισμος εχει μεχρι ενα σημειο κοινο με αλλες θρησκειες αυταπαρνησης της σαρκας

Φυσικα εξαρταται και για τι πονο μιλαμε... και για ποιον. Δεν οδηγει ΠΑΝΤΑ σε ταπεινωση, και υπαρχουν και αλλα πιο ευχαριστα πραγματα που μπορουν να μας λυτρωσουν
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 29-03-08, 22:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οταν βλεπεις το δικο σου ανθρωπο να λιωνει μερα με την ημερα απο την αρρωστεια, οπως μου ετυχε, ο πονος λειτουργει ευεργετικα.Δεν ειναι υπεροψια αυτο.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 29-03-08, 22:42
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν βλεπεις το δικο σου ανθρωπο να λιωνει μερα με την ημερα απο την αρρωστεια, οπως μου ετυχε, ο πονος λειτουργει ευεργετικα.Δεν ειναι υπεροψια αυτο.
Άλλο είπα εγώ...
Ο πόνος οδηγεί σε ταπείνωση αυτούς που μπορεί να είναι υπερόπτες. Κι ίσως στην υπεροψία ο πόνος να είναι απαραίτητος.
Με τους ήδη ταπεινούς αναρωτήθηκα τι γίνεται. Πόσο λυτρωτικός μπορεί να είναι;
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 29-03-08, 22:42
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Θα το προσεγγίσω φιλοσοφικά περισσότερο το θέμα... και θα αναφερθώ στον πόνο με την ευρεία έννοια (όχι τον σωματικό).

Πόνος: φίλος ή εχθρός;
Και τα δύο συνάμα, οι δύο όψεις του ίδιου νομίσματος (με το οποίο "πληρώνεις" και "πληρώνεσαι"!)

Σε σχέση με το αν έχει λυτρωτικό ή όχι περιεχόμενο, πιστεύω ότι μόνο στην περίπτωση που κάποιος/α έχει ενοχές για κάτι ίσως αισθανθεί λυτρωτικά, (μέσω του πόνου...) κάτι που δεν είναι βέβαιο, γιατί πάντα θα υπάρχει το γεγονός το οποίο δεν αλλάζει...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:08.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.