Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > AcroBase > Acro Club
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 3 Ψήφοι, 2,33 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 12-04-08, 17:02
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Disclaimer: Τα παρακάτω σχόλια μπορεί να σάς φανούν περίεργα. Εγώ ο ίδιος είμαι περίεργος, το ομολογώ. Τα γράφω απλά και μόνο στη μακρινή περίπτωση που μπορεί να φανούν χρήσιμα και εποικοδομητικά. Επίσης είχα αρχίσει να γράφω το μήνυμα αυτό πριν διαβάσω την απάντηση της Eldeva, με την οποία συμφωνώ 1000%.

Προσωπικά δε θα ήμουν ποτέ σήμερα διαχειριστής ή / και δημιουργός ενός φόρουμ, δηλαδή η απάντησή μου στην ερώτηση θα ήταν ουσιαστικά "θα παραιτούμουν από τη διαχείρισή της"! Γι'αυτό το λόγο, τα σχόλιά μου ίσως και να τείνουν όλα προς μία κατεύθυνση του στυλ "να κάνουμε αυτό το site να μοιάζει λιγότερο με ένα @%&^!#^ τυπικό web forum". Πιστεύω ότι ειδικά για την Acro, η ιδέα της μορφής της ως forum ήρθε πέντε χρόνια πιο αργά απ'ό,τι έπρεπε, και θεωρώ την ιδέα "forum" ξεπερασμένη.

Τέλος τα πιο πολλά πράγματα θα σάς φανούν μάλλον πιο "τεχνικής" φύσης.


Θα έκανα την εμφάνιση πιο απλή και μινιμαλιστική (web 2.0 style). Δείτε οποιαδήποτε σελίδα του φόρουμ, πόσα πολλά πλαίσια, borders, tables έχει. Πολύ "visual noise". Το κεφάλι μου ζαλίζεται!

Θα έβγαζα πολλά features από τα forums, ώστε κατά το δυνατόν να μη μοιάζει όλο αυτό το πράγμα με vbulletin. Θα ξεκινούσα σίγουρα από τα πιο "εύκολα". Παράδειγμα: στη σελίδα που βρίσκομαι τώρα κάτω αριστερά έχει ένα "Δικαιώματα-Επιλογές" πλαίσιο. Αυτό θα έπαιρνε πόδι. Ομοίως όλος ο footer. Τα "εικονίδια μηνύματος" κάτω από το textarea που γράφω τώρα. Ολα αυτά κατά τη γνώμη μου μπερδεύουν, έχουν πολλή άχρηστη πληροφορία. Πάνω δεξιά γράφει "Καλώς ήρθατε avel. Τελευταία επίσκεψή σας: Χθες στις 23:22". Γιατί με καλωσορίζει σε κάθε σελίδα; Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει πότε ήρθα τελευταία φορά;

Παρόμοια και στην πρώτη σελίδα. Μοιάζει με άσχημο portal κατά τη γνώμη μου. Θα πέταγα ή θα έκρυβα επιμελώς quote of the day, RSS νέα (εάν ήθελα να διαβάσω ειδήσεις, θα πήγαινα στον RSS reader μου), χρήσιμα links κ.λπ.

Το crack^Wfacebook το κοροϊδεύω, αλλά σε τέτοια θέματα usability είναι τόσο μπροστά από sites σαν το acrobase^W. Το κάθε τι εκεί είναι μελετημένο στη λεπτομέρεια.

Συνεχίζω με τη σελίδα μιας συζήτησης (showthread.php). Ενα σωρό στοιχεία για κάθε χρήστη. Περιοχή, φύλο, αριθμός μηνυμάτων, η διάθεσή του καθενός... Και πάλι verbose header σε κάθε μήνυμα, borders, και πάλι θόρυβος (visual noise). Οι περισσότερες λειτουργίες απ'αυτές, αν δε φύγουν, κατά τη γνώμη μου θα πρέπει τουλάχιστον να κρυφτούν, όπως π.χ. το μενού που βγαίνει πατώντας στο username του χρήστη.

Τα avatar ίσως είναι κάτι χρήσιμο και συμπαθητικό, αν και προσωπικά έχω απενεργοποιήσει embedded εικόνες και avatars. Το avatar υποτίθεται ότι βοηθάει κάποιον να κάνει εύκολα το συνειρμό του ποιος γράφει ένα μήνυμα, αλλά με πολλούς χρήστες να αλλάζουν το avatar τους κάθε τρεις και λίγο αυτό γίνεται πιο πολύ ενοχλητικό παρά χρήσιμο, κατά την ταπεινή μου γνώμη...

Pages! Ποιο το νόημα των pages σε μία web κοινότητα; Αν θέλετε να πείτε κάτι σε μορφή Instant Messaging σε κάποιον, γιατί όχι Jabber; Στο forum συνδέομαι σαν "αόρατος", και τυχαίνει πολλές φορές παρ'όλα αυτά να δέχομαι pages από διαχειριστές! Μια φορά είχα ανοίξει τη σελίδα με τα νέα μηνύματα, και άνοιξα με middle click σε νέα tabs καμμιά δεκαριά συζητήσεις για να διαβάσω. Κάθε σελίδα είχε στη μέση της ένα "page" από διαχειριστή που έλεγε "σε βλέπω". Ημαρτον! Γι'αυτό ακριβώς έμπαινα αόρατος!

Αυτά όσον αφορά μερικά τεχνικά / χρηστικά (as in usability) θεματάκια.

Ως προς πιο γενικά θέματα, περί κατεύθυνσης, ουσίας, στόχου, κανονισμών, περιεχομένου, δε μπορώ να σκεφτώ κάτι ουσιώδες και χρήσιμο αυτή τη στιγμή, αφού δεν έχω πραγματικά αντίληψη του απώτερου στόχου της acrobase.gr, εάν υπάρχει. Η γνώμη μου περί κατεύθυνσης είναι ήδη στο άλλο thread.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-04-08, 17:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω δεξιά γράφει "Καλώς ήρθατε avel. Τελευταία επίσκεψή σας: Χθες στις 23:22". Γιατί με καλωσορίζει σε κάθε σελίδα; Γιατί θα έπρεπε να με νοιάζει πότε ήρθα τελευταία φορά;
Θα σου φανεί παράξενο αλλά συμφωνώ μαζί σου σε πολλές αναφορές σου. Αυτές οι άχρηστες πληροφορίες και εμένα με εκνευρίζουν.

Θα πρέπει να δούμε τι μπορούμε να αφαιρέσουμε.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-04-08, 17:39
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα έκανα την εμφάνιση πιο απλή και μινιμαλιστική (web 2.0 style).
Καλη ιδεα, και τη σκεφτομουν για να ψησω την Εντελβα. Ελπιζω να αρεσει στον Χαμόν

Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Pages! Ποιο το νόημα των pages σε μία web κοινότητα; Αν θέλετε να πείτε κάτι σε μορφή Instant Messaging σε κάποιον, γιατί όχι Jabber;
Εννοεις να συνδεθει το φορουμ με μια υπηρεσια jabber?

Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο forum συνδέομαι σαν "αόρατος", και τυχαίνει πολλές φορές παρ'όλα αυτά να δέχομαι pages από διαχειριστές!
Γι' αυτο ακριβως μπορουν να σου στειλουν, επειδη ειναι διαχειριστες (και μαγκες και καραμπουζουκληδες)!

Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάθε σελίδα είχε στη μέση της ένα "page" από διαχειριστή που έλεγε "σε βλέπω". Ημαρτον! Γι'αυτό ακριβώς έμπαινα αόρατος!
Εγω ημουν αυτος και στο εστελνα ακριβώς γι' αυτο

(ναι εσυ δεν εισαι καθολου πειραχτηρι θες να μας πεις )

ΥΓ. υπαρχει και επιλογη για φραγη pages αν δεν κανω λαθος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 12-04-08 στις 17:43
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-04-08, 21:04
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοεις να συνδεθει το φορουμ με μια υπηρεσια jabber?
Εεε, θα μπορούσε η ίδια η acro να φιλοξενήσει ένα multiuser chat σε xmpp, που να καλύψει τις ανάγκες του page και του chat. Αλλά, ΟΚ, το παραδέχομαι, είναι too much. Προσωπικά θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ ο ίδιος, και με ενδιαφέρει και μού αρέσει κιόλας, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο!


Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
(ναι εσυ δεν εισαι καθολου πειραχτηρι θες να μας πεις :p)
Ποτέ δεν ισχυρίστικα κάτι τέτοιο. :)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-04-08, 21:08
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο!
εκεί είναι το πρόβλημα με τα τις παρατηρήσεις που οι περισσότερες πιστέυω ότι είναι σωστές..
Κανείς μας δεν έχει χρόνο! και όποιος έχει δεν έχει τις γνώσεις να κάνεις τις αλλαγές!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-04-08, 14:12
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόμοια και στην πρώτη σελίδα. Μοιάζει με άσχημο portal κατά τη γνώμη μου.
Και όχι μόνο. Μαζί με τα παρελκόμενα της (εικόνες, javascript κλπ) βγαίνει περίπου 250Κ (χωρίς να υπολογίζω HTTP/TCP/IP κλπ overheads) το οποίο μπορεί να μη μας φαίνεται πολύ τη σήμερον ημέρα αλλά για έναν επισκέπτη με modem θα έπαιρνε σχεδόν 1' να κατέβει, ένω για έναν επισκέπτη με GPRS θα κόστιζε γύρω στη μια λίρα τη φορά (δεν είμαι σε θέση να ξέρω το αντίστοιχο κόστος στην ελλάδα, ούτε το κόστος του bandwidth από την hosting πλευρά). Ok, έχουμε δει και χειρότερα, αλλά σίγουρα υπάρχει πολύς χώρος για βελτίωση.

Χρειάζονται πραγματικά 22 ξεχωριστά κουτάκια εκεί; Μήπως θα ήταν καλύτερα να βάζαμε το 'portal'οειδές κατασκεύασμα σε μια άλλη σελίδα;

Λ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Qluser : 13-04-08 στις 14:47
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-04-08, 14:43
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Εεε, θα μπορούσε η ίδια η acro να φιλοξενήσει ένα multiuser chat σε xmpp, που να καλύψει τις ανάγκες του page και του chat.
Ναι! Please! Αν θυμάσαι είναι κάτι που ζητάω από πρόπερσι, αλλά για διάφορους λόγους που έχουν να κάνουν κυρίως με πρόσβαση στο server συνέχεια αναβάλεται για κάποιες καλύτερες μέρες :-(

Προσωπικά θα μπορούσα να το κάνω κι εγώ ο ίδιος, και με ενδιαφέρει και μού αρέσει κιόλας, αλλά δεν έχω καθόλου χρόνο!
Ο δικός μου ελεύθερος χρόνος είναι πολύ bursty τελευταία, αλλά (ξέρω, famous last words) μπορώ να βοηθήσω. Το βασικό μου εμπόδιο για πειραματισμούς κλπ είναι οτι και οι δύο υπό τον έλεγχο μου servers σερβίρουν ήδη XMPP για άλλα domains. Αλέξιε (χωρίς καμμία πίεση φυσικά), υπάρχει δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε τη γραβιέρα για κάτι τέτοιο;

Αν υπάρχει ενδιαφέρον θα είμαι Αθήνα 23-29 του μήνα και μπορούμε έστω να οργανώσουμε μια συνάντηση κάποιο απόγευμα για να κάνουμε μια αρχή. Το βασικό πρόβλημα που βλέπω ειναι ο συγχρονισμός του user db μεταξύ των δύο κουτιών, ξέρει κανείς αν υπάρχουν hooks στο vb για custom ενέργειες όταν γίνεται εγγραφή χρήστη;

Από άποψη server software, συνήθως τρέχω jabberd2, αλλά εδώ μάλλον χρειάζεται κάτι που να υποστηρίζει και HTTP bindings ('BOSH') για να έχουμε και web UI (το jwchat φαίνεται να κάνει γι αυτή τη δουλειά). Επίσης (προφανώς) θέλουμε να κάνει και multi-user conference. Τείνω μάλλον προς ejabberd, αλλα και τα Openfire & Tigase μπορεί να μας κάνουν αν ο server μπορεί να τρέξει java (κοινώς: i386 ή sparc). Α, έχω ήδη xmpp.net account για να πάρουμε SSL certificate και να στήσουμε federation κλπ αν θέλουμε.

Τι λέτε το ξεκινάμε;

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-04-08, 15:47
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι το ομολογώ..το προηγούμενο μήνυμα μου φαίνεται ότι είναι γραμένο στα κινέζικα!
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-04-08, 18:10
avel Ο χρήστης avel δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο ζήτημα είναι ότι δεν έχουμε έλεγχο του ίδιου του server μας
Ouch. Anyway, αν τυχόν κανονίσετε συνάντηση για το θέμα, ενημερώστε με να έρθω κι εγώ. Το λιγότερο, θα χαρώ ιδιαίτερα να σάς ξαναδώ από κοντά!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-04-08, 19:39
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από avel Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα avatar ίσως είναι κάτι χρήσιμο και συμπαθητικό, αν και προσωπικά έχω απενεργοποιήσει embedded εικόνες και avatars. Το avatar υποτίθεται ότι βοηθάει κάποιον να κάνει εύκολα το συνειρμό του ποιος γράφει ένα μήνυμα, αλλά με πολλούς χρήστες να αλλάζουν το avatar τους κάθε τρεις και λίγο αυτό γίνεται πιο πολύ ενοχλητικό παρά χρήσιμο, κατά την ταπεινή μου γνώμη...
Επειδή είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, βρήκα την εξής λύση:

Κάθε χρήστης έχει ένα avatar με url της μορφής http://www.acrobase.gr/customavatars/avatarΧΧ_ΥΥ.gif που μπορείς να δεις με right click -> properties πάνω στο avatar.

Το ΧΧ είναι το user ID και το ΥΥ είναι αύξων αριθμός, ανάλογα με το πόσες φορές αλλάζει το avatar ο χρήστης. Έτσι λοιπόν το δικό μου avatar είναι το http://www.acrobase.gr/customavatars/avatar27_3.gif, επειδή είμαι ο 27ος χρήστης και έχω αλλάξει avatar 3 φορές.

Στο Firefox έχω το Adblock, στο οποίο βάζω ένα φίλτρο αντίστοιχο με τα παραπάνω κόκκινα γράμματα, οπότε μπλοκάρω πλέον μόνιμα τα συνεχώς μεταβαλλόμενα avatars
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-04-08, 13:18
Το avatar του χρήστη Zerocool
Zerocool Ο χρήστης Zerocool δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-19 18:46
Φύλο: Άντρας
με καλυψαν απολυτα τα παιδια με τις διαφορες παρατηρησεις τους φιλε "xenios" αν και επειδη εχω και εγω portal και forum βασισμενο στο επι πληρωμη λογισμικο vbulletin ελπιζω οτι στην νεα εκδοση 7.0 που ετοιμαζουν θα αλλαξει κατι.

παντως απο εμπειρια μπορω να πω οτι και τα ελληνικα και τα ξενα ειναι πανομοιοτυπα μονο το θεμα αλλαζει (ισως φταιει και το λογισμικο) μηπως να δοκιμαζατε κανενα drupal η joomla που ειναι και ανοικτου κωδικα και πιστευω οτι αλλαζουν πολλα σε αυτα απο οτι το vbulletin.

οσο για την διαχειριση που λες θα την αφηνα σε εσενα φιλε "xenios" μου αρκει στο δικο μου που με εχουν φερει μερικες φορες χρηστες (γιατι καποιος smod/mod τους τροποποιησε το μηνυμα η το κλειδωσε (γιατι διαγραφη την απαγορευσα ετσι ωστε να βλεπει ο "παραβατης" τι εκανε και μου χωνουν διαφορα κοσμητικα επιθετα) στα προθυρα νευρικου κλονισμου.

τα μονα sites/forums που δεν εχουν προβληματα ειναι αυτα που εχουν "παρανομο υλικο" εκει ειναι αρχοντες οι υπευθυνοι.
__________________
Life its...so simple

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Zerocool : 17-04-08 στις 13:21
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-04-08, 14:59
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ καλά CMS όμως.
Νταξ... Για τσάμπα καλά είναι...

Έχω την εντύπωση ότι χρησιμοποιούν το phpBB όμως σαν forum και γενικά αν τα καλοψάξεις (Joomla, Mambo Jumbo, Rambo, Lambo) πέφτεις συνέχεια σε τοίχους και δουλειά σοβαρή δεν κάνεις.
Η Acro με τίποτα δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κάτι τέτοιο.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-04-08, 17:19
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν είναι υπερσύνολα της τρέχουσας λειτουργικότητας και έχουν το σχετικό μετατροπέα για τα δεδομένα, μπορούμε να το σκεφτούμε.
Δεν θα είχα καμμία αντίρρηση, αλλα νομίζω αυτό το πλοίο έχει αναχωρήσει εδώ και πολύ καιρό :-(

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-04-08, 20:31
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αλέξη και οι λοιπόι φίλοι, έχετε ανεβασει το επίπεδο σε τέτοιο σημείο ορολογίας που -τουλαχιστον εγω, ισως και άλλα μέρη- δύσκολα μπορούμε να σας παρακολουθησουμε, λόγω έλλειψης ειδικων τεχνικων γνωσεων.

Αν σκοπός του θεματος ειναι να διαμορφωσουμε ιδέες, συγκατανεύσετε και γυρίστε το επίπεδο στην γενικωτερη παρουσίαση περιεχομένου των αλλαγων.

Τα υπόλοιπα ειναι θεμα τεχνικης και μεθόδου που εσεις βεβαια κατεχετε καλύτερα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 17-04-08 στις 20:32 Αιτία: Συγχωνεύθηκε με πρόσφατο μήνυμα του ίδιου χρήστη
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-04-08, 11:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα είχα καμμία αντίρρηση, αλλα νομίζω αυτό το πλοίο έχει αναχωρήσει εδώ και πολύ καιρό :-(
Αυτό πραγματικά δεν το καταλαβαίνω. Όταν έγινε αυτή η συζήτηση Λουκά και Αλέξιε, είχαμε έρθει εδώ με την μοναδική πρωτοβουλία του Μίλτου, να στήσει χωρίς να με ρωτήσει (γιατί ήξερε πόσο αντιδραστικός ήμουν) την acrobase σε μορφή forum με το Vbulletin.

Όταν ήρθαμε εδώ και όταν ξεκίνησαν να μας έρχεται κόσμος και όταν ξεκίνησαν να γράφονται μηνύματα, ως δια μαγείας εμφανίστηκαν οι άλλες εναλλακτικές προτάσεις. Ο καθένας έφερνε και μια πρόταση, ο ένας ήθελε να μας στήσει την ακρο σε παραθυρικό πρόγραμμα, ο άλλος σε άλλο και γενικά ο καθένας είχε την πρόταση του.

Ο ΜΟΝΟΣ που χωρίς να με ρωτήσει πήρε την πρωτοβουλία και κάθησε και ασχολήθηκε μέρες πολλες, χωρίς να έχει και τις ιδιαίτερες τεχνικές γνώσεις, ήταν ο Μίλτος. Το να συζητάμε σήμερα 18 μήνες μετά, με 1700 μέλη, με 2500 καθημερινούς επισκέπτες με μερικές δεκάδες χιλιάδες μηνύματα, για οτιδήποτε άλλο είναι ανούσιο.

Το θέμα είναι πως θα βελτιώσουμε το σημερινό μας πρόγραμμα και πως όλοι μαζί θα βοηθήσουμε για να κάνουμε καλύτερη την ακρο.

Χρειαζόμαστε μερικά βασικά πράγματα και για μένα το κυριότερο απ αυτά είναι το chat. H πρόταση σου για το jabber ειναι για μένα η πιο αξιόπιστη λύση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:25.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.