Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-08, 19:44
kotsikaki Ο χρήστης kotsikaki δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-01-11 07:21
κωλονοσκοπηση και γαστροσκοπηση διαδοχικα γινεται?

Επειδη εχω καποια σχετικα προβληματα και θα ηθελα να κανω ελεγχο του εντερου και του στομαχου, μου ειπε ο γαστρεντερολογος οτι μπορουν να γινουν γαστροσκοπηση και κωλονοσκοπηση την ιδια μερα με ενα ραντεβου στο ιατρειο του. Οτι θα μου δοσει μέθη θα κανει πρωτα την μια και αμεσως μετα την αλλη.Υπαρχει καποια επικινδυνοτητα αμα γινουν την ιδια μερα (στο ιατρειο)? Και ποια ειναι ακριβως η προετοιμασια για την κωλονοσκοπιση και η διαρκεια της προετοιμασιας?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-08, 21:30
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 14:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
απο οτι γνωρίζω αν και δεν είμαι γιατρός η προετοιμασία είναι 4 φακελάκια φαρμάκου δια καθαρισμό εντέρου το οποίο κάθε φακελάκι αναμιγνύεται σε 1. 1/2 λίτρο νερού ώστε να καθαρίσει τελείως το έντερο (όσο πιο καλή προετοιμασία , τόσο πιο καθαρό το αποτέλεσμα) και επίσης σε ενημερώνω ότι δεν είναι καθόλου οδυνηρή η εξέταση
αυτά για την κολονοσκοπιση .Οι γνώσεις είναι από προσωπική εμπειρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-08, 21:58
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο πεθερός μου τις έκανε μαζί.
Καλά αποτελέσματα
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-08, 14:50
panosber Ο χρήστης panosber δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-04-10 15:53
Φύλο: Άντρας
Τις έκανα και τις δύο μαζί τον περασμένο Μάιο χωρίς κανένα πρόβλημα. Σχετικά με την προετοιμασία ο γιατρός μου έδωσε τις εξής οδηγίες: α) Δύο μέρες πρίν την εξέταση να κάνω μια σχετικά αυστηρή δίαιτα β) Την προηγουμένη της εξέτασης να πάρω το φάρμακο (καθαρτικό ουσιαστικά) που θα καθαρίσει τον εντερικό σωλήνα και μου απαγόρευσε τη λήψη στερεάς τροφής επιτρέποντας μου μόνο τα "άσπρα" υγρά που σημαίνει πρακτικά πολύ νερό και ίσως π.χ ενα ζωμό απο λαχανικά ή κοτόπουλο πολύ καλά σουρωμένο.
Την ημέρα της εξέτασης μου χορήγησε διπλή δόση "μέθης" και ξυπνώντας με απο έναν βαθύ ύπνο είχαν γίνει και οι δύο εξετάσεις χωρίς να αντιληφθώ το παραμικρό.
Δύο πρακτικές συμβουλές που θα έδινα, απο την δική μου εμπειρία βέβαια, είναι 1) Η προηγούμενη της εξέτασης θέλει οπωσδήποτε άδεια απο τη δουλειά ή ακόμα καλύτερα να την κάνεις Δευτέρα ώστε να έχεις στη διάθεση σου την Κυριακή για προετοιμασία διότι δεν μπορείς να αποχωριστείς το WC και 2) να έχεις έναν άνθρωπο σου μαζί σου ώστε να σε πάει σπίτι μετά την εξέταση γιατί θέλεις κάνα τρίωρο να συνέλθεις. Πάντως είναι βέβαιο και θα στο πεί και ο γιατρός σου ότι δεν μπορείς να οδηγήσεις μετά την διπλή αυτή εξέταση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:01.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.