Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-06-10, 10:01
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
Υπερατλαντικά ταξίδια και δικινητήρια αεροσκάφη

Μια μικρή αεροπορική ιστορία για το πως -σήμερα- τα περισσότερα υπερατλαντικά αεροπορικά ταξίδια εκτελούνται με δικινητήρια αεροσκάφη.

Η ιστορία ξεκινά τη δεκαετία του 1980, όπου τετρακινητήρια (Boeing 747) και τρικινητήρια επιβατικά αεροπλάνα (Lockheed L1011) αναλάμβαναν την εκτέλεση όλων των υπερατλαντικών ταξίδιών. Η διεθνής αεροπορική νομοθεσία απαγόρευε αυστηρά τη χρησιμοποίηση δικινητήριων αεροπλάνων, παρόλο που αυτή είχε γραφτεί πολλές δεκαετίες πριν και αναφερόταν σε αεροσκάφη με turboprop κινητήρες χαμηλότερης αξιοπιστίας.


Lockheed L1011 της γερμανικής εταιρίας LTU

Συγκεκριμένα, κανένα δικινητήριο αεροσκάφος δεν επετρεπόταν να πετάξει με ένα μόνο κινητήρα (σε περίπτωση βλαβης δηλ.) για απόσταση που διαρκεί περισσότερο απο 60 λεπτά. Με άλλα λόγια αν ένας απο τους δύο κινητήρες είχε βλάβη το πλήρωμα του α/φους είχε 60 λεπτά για να προσγειωθεί στο εναλλάκτικό αεροδρόμιο που είχε ήδη δηλώσει στο σχέδιο πτήσης. Ακόμα και οι πιλότοι προτιμούσαν αεροσκάφη με πολλούς κινητήρες - τα πληρώματα συχνά αστειευόντουσαν μεταξύ τους λέγοντας οτι ο μόνος λόγος που δεν πετούσαν με πεντακινητήρια αεροσκάφη ήταν επειδή καμία εταρία δεν είχε κατασκευάσει ακόμα ένα!


Boeing 767 της Trans World Airlines (TWA)

Η εξέλιξη όμως της αεροπορικής τεχνολογίας και η ανάπτυξη νέων ηλεκτρονικών συστημάτων θα άλλαζε σύντομα τον τρόπο με τον οποίο ταξιδεύουμε. Η αρχή έγινε με την εισαγωγή του Boeing 767-200 Extended Range σε υπηρεσία. Το συγκεκριμένο αεροσκάφος ξεπερνούσε σε πολλούς τομείς παρόμοια επιβατικά αεροπλάνα που ήταν ήδη σε υπηρεσία εκείνη την εποχή. Η Βοeing για να αποδείξει οτι το 767 μπορούσε να πετάξει με ασφάλεια πάνω απο οποιοδήποτε ωκεανό, σύλλεγε συστηματικά για τα δύο πρώτα χρόνια πληροφορίες που είχαν να κάνουν με την αξιοπιστία κάθε συστήματος του αεροσκάφους. Τον Απρίλιο του 1984 η Ισραηλινή εταιρία Εl Al έγινε η πρώτη αεροπορική εταιρία που χρησιμοποίησε το 767 για τη γραμμή Τελ Αβίβ-Μοντρεάλ αν και η εταιρία φρόντισε να τηρεί πάντα τον προαναφερόμενο κανόνα των 60 λεπτών. Σύντομα και άλλες αεροπορικές εταιρίες παρέλαβαν το 767-200 ΕR και ο διεθνής οργανισμός πολιτικής αεροπορίας, συμφώνησε να επέκτεινει τον χρονικό όριο στα 75 λεπτά αφού πρώτα η Boeing έκανε μερικες αλλαγές στο αεροσκάφος (εγκατάσταση μιας τέταρτης γεννήτριας για τα υδραυλικά συστήματα και επιπρόσθετα πυροσβεστικά και ψυκτικά συστήματα για τις CRT οθόνες στο κοκπιτ).

Boeing 767-200 ER της El Al


Η Boeing όμως, καθώς όλο και περισσότερες πτήσεις εκτελόντουσαν με επιτυχία, συνέχιζε να πιέζει για την επέκταση του χρονικού περιθώριου απο τα 75 στα 120 λεπτά. Η εταιρία υποστήριζε ότι μια τέτοια επέκταση θα επέτρεπε στις αεροπορικές εταιρίες να χρησιμοποιήσουν το αεροσκάφος σε ακόμα περισσότερα δρομολόγια. Η αμερικανική υπηρεσία πολιτικής αεροπορίας (FAA) συμφώνησε να αλλάξει τη νομοθεσία με τον εξής όμως όρο -η Boeing έπρεπε να εγκαταστήσει ειδικό εξοπλισμό στα α/φη της που θα αποδύκνειε οτι οι κινητήρες της Pratt & Whitney τύπου JT9D θα λειτουργούσαν για 250,000 ώρες με ελάχιστα προβλήματα.

Το Φεβρουάριο του 1985, λοιπόν η αεροπορική εταιρία TWA εγκαινίασε τη πρώτη της πτήση μεταξύ Βοστώνης υπο το νέο κανόνα των 120 λεπτών. Πριν απο την έναρξη των πτησεων 16 πιλότοι της εταιρίας περασαν ειδική εκπαίδευση σχετικά με τις διαδικασίες προσγείωσης στο εναλλακτικό αεροδρόμιο Sondrestromfjord της Γροιλανδίας. Με τη πρώτη πτήση της εν λόγω εταιρίας ταξίδευαν και 11 ελεγκτές της αμερικανικής υπηρεσίας πολιτικής αεροπορίας (FAA) που εξέταζαν την κατανάλωση καυσίμου του αεροσκάφους. Η κατανάλωση του 767 ήταν 7000 λίβρες την ώρα λιγότερή απο ένα τρικινητήριο L1011 που εκτελούσε ως εκείνη την εποχή το ίδιο δρομολόγιο.

Η Boeing τελικά κατάφερε να επεκτείνει το συγκεκριμένο κανόνα στα 180 λεπτά το 1989.

Σύγχρονο δικινητήριο Airbus A330 της Emirates


Το 1991 ο αριθμός των επιβατών που ταξίδεψε υπερατλαντικά με το 767 ξεπέρασε αυτών που ταξίδεψαν με τρικινητήρια και τετρακινητήρια αεροσκάφη. το 2000 το 50% υπερατλαντικών πτήσεων γινόντουσαν με δικινητήρια αεροσκάφη παρόμοια του 767. Σήμερα ενας μεγάλος αριθμός υπερατλαντικών πτήσεων εκτελείται με δικινητήρια Boeing 777, Airbus 330 κάτι που δεν θα ήταν δυνατόν χωρίς τις προσπάθειες ανάπτυξης ασφαλέστερων και οικονομικότερων δικινητήριων αεροσκάφων και του 767 συγκεκριμένα.

Πηγή
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to Elrik For This Useful Post:
vgiagias (16-06-10)
  #2  
Παλιά 16-06-10, 10:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Προσωπικά νοιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια με ένα τετρακινητήριο από ένα δικινητήριο. Μπορεί τεχνικά να είναι το ίδιο καλά και ίσως και καλύτερα, αλλά προτιμώ να ταξιδεύω πιο πολύ ... ξέγνοιαστος

Επίσης πελάτες μου στην παλιά μου δουλειά, επέμεναν να πάνε με τετρακινητήριο, ακόμα και δεν ευρωπαϊκούς προορισμούς.

Α και κάτι άλλο, έχω ακυρώσει ταξείδι επειδή άλλαξαν αεροσκάφος σε DC10. Δεν είχα τα Douglas, σε καμιά εκτίμηση
Επίσης ποτέ δεν μου άρεσαν τα Boeing 717, που δεν ήταν άλλα από υα γνωστά DC9, όταν εξαγόρασε την Douglas η Boeing
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-06-10, 10:51
mhtsos2007
Guest
 

Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά νοιώθω μεγαλύτερη ασφάλεια με ένα τετρακινητήριο από ένα δικινητήριο. Μπορεί τεχνικά να είναι το ίδιο καλά και ίσως και καλύτερα, αλλά προτιμώ να ταξιδεύω πιο πολύ ... ξέγνοιαστος

Επίσης πελάτες μου στην παλιά μου δουλειά, επέμεναν να πάνε με τετρακινητήριο, ακόμα και δεν ευρωπαϊκούς προορισμούς.

Α και κάτι άλλο, έχω ακυρώσει ταξείδι επειδή άλλαξαν αεροσκάφος σε DC10. Δεν είχα τα Douglas, σε καμιά εκτίμηση
Επίσης ποτέ δεν μου άρεσαν τα Boeing 717, που δεν ήταν άλλα από υα γνωστά DC9, όταν εξαγόρασε την Douglas η Boeing
τα 717 τα ειχαμε εδω καποιο διαστημα....δεν ξερω γιατι αλλα εκαναν την διαδρομη πιο γρηγορα απο τα 737-200 ή τα 737-300-400.....καλο ταξιδι και ανετο σχετικα σε σχεση με τα ATR που τα αντικατεστησαν στη γραμμη .....αυτα που δεν εχω συμπαθησει ειναι AVRO της Aegean ... μηπως ηταν κατασκευη αρχικα military και μετα εκαναν την πολιτικη εκδοση?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-06-10, 11:07
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mhtsos2007 Εμφάνιση μηνυμάτων
τα 717 τα ειχαμε εδω καποιο διαστημα....δεν ξερω γιατι αλλα εκαναν την διαδρομη πιο γρηγορα απο τα 737-200 ή τα 737-300-400
Δεν νομίζω να έχουν διαφορά ταχύτητος. Τα 737 100-800, είναι τα πλέον διαδεδομένα αεροσκάφη μεσαίων αποστάσεων στον κόσμο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-10, 00:54
Το avatar του χρήστη Elrik
Elrik Ο χρήστης Elrik δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-02-17 04:38
Φύλο: Άντρας
Προσωπικά πάντα μου άρεσε να πετάω με μεγάλα αεροσκάφη (747, 340 κ.ο.κ) αλλά δεν μπορώ να πω οτι έχω προτίμηση σε ένα συγκεκριμένο τύπο αν έχει περισσότερους κινητήρες απο τον άλλο. Εχω παρατηρήσει όμως οτι τα τελευταία πέντε χρόνια που πετάω απο τις ΗΠΑ στην Ελλάδα, οτι οι δύο τύποι που χρησιμοποιούνται τακτικά είναι το Boeing 777 και το Airbus 330 (δικηνητήρια). Πριν απο δεκαπέντε χρόνια όμως (μέσα δεκαετίας του 90), οι δύο τύποι που έβλεπες ήταν το Boeing 747 και το Aibrus 340 (τετρακινητήρια).

Πιο πρόσφατα, η εταιρία Air Canada, χρησιμοποιούσε Airbus A319 για πτήσεις μεταξύ του Halifax του Καναδά και του Heathrow της Βρετανίας. Δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη πτήση είναι ενδεικτική του τι θα δούμε στο μέλλον, αλλά σίγουρα είναι μια ενδιαφέρουσα επιλογή.

Avro αναπτύχθηκαν ως επιβατικά αεροσκάφη αν και η British Aerospace προσπάθησε - χωρίς επιτυχία να πουλήσει εξειδικευμένες στρατιωτικές εκδόσεις σε διάφορες πολεμικές αεροπορίες.

British Aerospace 146 STA - Sideloading Tactical Airlifter
__________________
I do not pretend to know what many ignorant men are sure of.Clarence Darrow
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.