Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Αεροπορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-10-06, 14:06
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αγκυρα: Παρενοχλήσεις τουρκικών πολεμικών αεροσκαφών από. . . ελληνικά μαχητικά

Επανέρχονται οι Τούρκοι στα περί παρενοχλήσεων τουρκικών πολεμικών αεροσκαφών από ελληνικά μαχητικά. Σύμφωνα με την ιστοσελίδα του τουρκικού Γενικού Επιτελείου Ενόπλων Δυνάμεων, ελληνικά μαχητικά παρενόχλησαν χθες τρεις φορές τουρκικά αεροσκάφη που πραγματοποιούσαν εκπαιδευτική πτήση στο διεθνή εναέριο χώρο του Αιγαίου.

Όπως διευκρινίζεται, δύο ελληνικά F16 που απογειώθηκαν από την Αγχίαλο, δύο Μιράζ 2000 που απογειώθηκαν από τη Σκύρο και δύο Μιράζ 2000 που απογειώθηκαν από την Τανάγρα, παρενόχλησαν σχηματισμό τουρκικών F16 στις 14.05 και στις 14.12 χθες, νοτιοδυτικά και βορειοδυτικά της Μυτιλήνης.

Επίσης, σύμφωνα με το τουρκικό Γενικό Επιτελείο, δύο ελληνικά F16 που απογειώθηκαν από το Καστέλλι, παρενόχλησαν στις 15.16, νότια της Ρόδου, σχηματισμό τουρκικών F16.

Υπενθυμίζεται ότι ανάλογες παρενοχλήσεις τουρκικών αεροσκαφών αναφέρθηκαν και την περασμένη Παρασκευή.

Πηγή ΑΠΕ
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σαν δεν ντρέπεστε κακοί Έλληνες πιλότοι των μαχητικών που παραμποδίζετε τις ειρηνικές διελεύσεις Τούρκων....

Χασάπη γράμματα, με αυτά νομίζουν ότι θα ξεπεράσουν, τις Ελληνικές καταγγελίες για τις καθημερινές παραβιάσεις;

Με αυτά τα μυαλά θέλουν να γίνουν και μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης; Αντε να μην πω τίποτα και με περάσουν για πολεμοχαρή....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-06, 14:22
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτά τα μυαλά θέλουν να γίνουν και μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης; Αντε να μην πω τίποτα και με περάσουν για πολεμοχαρή....
Πάτα το κουμπί Στέλιο. Πάτα το!
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-06, 14:29
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχμ... εμένα να μου επιτρέψετε να μην εκφράσω καμία άποψη, καθώς κάποια πράγματα που γνωρίζω μάλλον θεωρούνται εμπιστευτικά.

Παρόλαυτα, εφόσον οι ελληνικες καταγγελίες προς το ΝΑΤΟ και Eurocontrol γίνονται σε καθημερινό επίπεδο με πλήρεις φακέλους, video αναχαιτήσεων κλπ εδώ και χρόνια, δεν σας κάνει εντύπωση που ουδέποτε έχει γίνει κάτι από τρίτους φορεις;
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-06, 15:25
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλαυτα, εφόσον οι ελληνικες καταγγελίες προς το ΝΑΤΟ και Eurocontrol γίνονται σε καθημερινό επίπεδο με πλήρεις φακέλους, video αναχαιτήσεων κλπ εδώ και χρόνια, δεν σας κάνει εντύπωση που ουδέποτε έχει γίνει κάτι από τρίτους φορεις;
Οι τρίτοι τρίβουν τα χεράκια τους από χαρά, κάθε αναχαίτιση σημαίνει και νεα αγορά ανταλλακτικών και νέες προσεχείς αγορές αεροσκαφών. Σιγά μην δώσουν σημασία.

Αφού η γκαντεμιά αυτής της χώρας την έβαλε να έχει γειτόνους τέτοιους, θα ζήσουμε και έτσι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-06, 16:20
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλαυτα, εφόσον οι ελληνικες καταγγελίες προς το ΝΑΤΟ και Eurocontrol γίνονται σε καθημερινό επίπεδο με πλήρεις φακέλους, video αναχαιτήσεων κλπ εδώ και χρόνια, δεν σας κάνει εντύπωση που ουδέποτε έχει γίνει κάτι από τρίτους φορεις;
Τουλάχιστον τους στέλνουμε τα video σε συμπιεσμένα mpeg; Γιατί με τις παραβιάσεις που έχουν κάνει εδώ και χρόνια θα χρειαστούμε ειδικό τομέα αποθήκευσης για αυτές.
Δηλαδή τι να κάνουν; Δεν λέω ότι εμείς δεν κάνουμε παραβιάσεις, δεν λέω ότι είμαστε αγγελούδια, αλλά τι θα πρέπει να γίνει; Μόνο με πόλεμο μπορεί να γίνει κάτι, και αυτό είναι που αποσκοπεί η "κυβέρνηση" της Τουρκίας. (το "κυβέρνηση" γιατί άλλος εμφανίζεται και άλλος κυβερνεί τελικά)
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-06, 16:21
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού η γκαντεμιά αυτής της χώρας την έβαλε να έχει γειτόνους τέτοιους, θα ζήσουμε και έτσι.
Αν ο οποιοσδήποτε ξέρει κάτι παραπάνω για το τί γίνεται πάνω απο το Αιγαίο ή να το πεί ξεκάθαρα ή να μην το αναφέρει κάν. Σχόλια του τύπου, εγώ ξερω, εσείς δεν ξέρετε γιατι μου τα έχουν πεί άλλοι και τα συναφή να λείπουν, μεγάλα παιδιά είμαστε.

Εγώ θα μιλήσω με βάση τα όσα γνωρίζω απο όσα έχω ακούσει και έχω διαβάσει όλα αυτά τα χρόνια όχι απο εμπιστευτικές πηγές αλλά απο τα μέσα μαζικής ενημέρωσης που είναι και η μοναδική πηγή ενημέρωσης του μέσου έλληνα πολίτη. Τα πολεμικά αεροσκάφη (σε αντίθεση με τα πολιτικά) που εισέρχονται εντός του FIR δεν υποχρεούνται να καταθέτουν σχέδιο πτήσης. Παρ'όλα αυτά, οποιοδήποτε τουρκικό αεροσκάφος βρεθεί εντός των ορίων του αναχετίζεται απο ελληνικά αεροσκάφη. Η πρόσφατη πτώση του ελληνικού μαχητικού που κόστισε τη ζωή ενός ανθρώπου ήταν εκτός των 10 μιλίων.


Ούτε τα ελληνικά πολεμικά καταθέτουν σχέδιο πτήσης και φυσικά δεν ακολουθούν τις διαδικασίες ATC (βλέπε το πολύ καλό άρθρο του kiwi). Αντίθετα κατευθύνονται απο τα ραντάρ της ΠΑ.


Είναι ευνόητο οτι με τις ταχύτητες των μαχητικών τα 6 απο τα 10 μίλια απέχουν δευτερόλεπτα. Δεν είναι ακολούθως σαφές πότε υπάρχει παράβαση του ελληνικού εναέριου χώρου. Η αδιάκριτη αποστολή μαχητικών προς αναχαίτηση φέρνει πληρώματα και αεροσκάφη στα όρια τους και στατιστικά θα έχουμε νεκρούς είτε απο την μία είτε απο την άλλη πλευρά.

Επίσης δεν δέχομαι να γίνεται όλος αυτός ο σκυλοκαβγάς στον αέρα την στιγμή που οι πολιτικοί χορεύουν ζεμπεικικα και ανταλάσσουν κουμπαριές. Θυμάμαι πριν απο κάτι χρόνια οταν τουρκικό αεροσκάφος κατέπεσε στο Αιγαίο, τον επιστρέψαμε με λουλούδια, γλυκά και σαμπάνιες. Απο τη μία σκοτωνόμαστε και απο την άλλη αγκαλιαζόμαστε. Τρέμω στο άκουσμα του ποσού που θα χρειαστούμε για νέα μαχητικά, και ήδη οι κατασκευαστές τρίβουν τα χέρια τους.

Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω όποιον ξέρει αν το λογισμικό των αεροσκαφών είναι προσβάσιμο για επιμέρους τροποποιήσεις. Δεν ξέρω δηλαδή το κατα πόσο σε μια αναμέτρηση με τους γείτονες, οι πωλητές (Αμερικάνοι) μπορούν εξ αποστάσεως να μειώσουν την επιχειρησιακή δυνατότητα των συστημάτων. Οι σουηδοί αν δεν κανω λάθος προσέφεραν το γρκίπεν με πλήρη δυνατότητα παρέμβασης.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη palsar : 17-10-06 στις 16:24
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-06, 17:31
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή τι να κάνουν; Δεν λέω ότι εμείς δεν κάνουμε παραβιάσεις, δεν λέω ότι είμαστε αγγελούδια, αλλά τι θα πρέπει να γίνει; Μόνο με πόλεμο μπορεί να γίνει κάτι, και αυτό είναι που αποσκοπεί η "κυβέρνηση" της Τουρκίας. (το "κυβέρνηση" γιατί άλλος εμφανίζεται και άλλος κυβερνεί τελικά)
Το ερώτημα το έθεσα ως απορία αλλά σαν τροφή για σκέψη. Ή καλύτερα για να καταλάβουμε ότι το θέμα δεν είναι τόσο απλό όσο ότι "α... οι Τούρκοι παραβιάζουν τον εθνικό εναέριο χώρο", αλλά ότι όλα αυτά γίνονται εν γνώση συμμάχων και διεθνών οργανισμών.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-06, 17:41
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
@ palsar

ΟΚ... αυτό που εννοούσα περί μυστηκοπάθειας έχει να κάνει με πράγματα που έμαθα όταν υπηρετούσα στην Π.Α. τα οποία δε βρίσκω σωστό να δημοσιεύονται σε ένα forum γιατί είναι απόρρητα.

Στα υπόλοιπα που περιγράφεις όσον αφορά τους κανόνες πτήσης, είναι ακριβώς όπως τα λες. Θεωρητικά οι ακόμα και οι στρατιωτικές πτήσεις πρέπει να καταθέτουν σχέδιο πτήσης στο Eurocontrol αλλά αυτό δε γίνεται για ευνόητους και επιχειρησιακούς λόγους από όλες τις χώρες.

Ο "σκυλοκαβγάς" θα μπορούσε να είναι και απλά αμοιβαία άσκηση τακτικής από την οποία πολύ απλά οι Τούρκοι μαθαίνουν ελληνικές τακτικές και οι Έλληνες τούρκικες.

Τα λογισμικά ανοιχτής πρόσβασης είναι ενεργά σε α/φη τέταρτης γενιάς και οι κώδικες σίγουρα είναι απόρρητοι για το κάθε κράτος. Από εκεί και πέρα για το αν ο κατασκευαστής (πχ Αμερικάνοι) κρατάει ανοιχτά παραθυράκια, το βρίσκω αρκετά αδύνατο και περισότερο μου ακούγεται για πετυχημένη θεωρία συνομοσίας.

Σίγουρα όμως, ειδικά για τα α/φη που διαθέτει η ελληνική και η τουρκική πολεμική αεροπορία, υπάρχουν αρκετά συστήματα ηλεκτρονικού πολέμου. Ακόμα και κάποια "απαρχαιωμένα" που κάνουν παρεμβολές σε εχθρικά ραντάρ, βρίσκονται σε ισχύ.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-10-06, 18:52
myrmidon Ο χρήστης myrmidon δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-10-06 20:34
Φύλο: Άντρας
Θα απαντήσω σχετικά με το χαμό και τα ζειμπέκικα
Είναι δουλειά των πολιτικών να το παίζουν χαλαροί και ψύχραιμοι και είναι δουλειά των στρατιωτικών να είναι ΠΑΝΤΑ σε ετοιμότητα.
Το ότι θέλουμε να έχουμε ειρήνη δεν πρέπει να σημαίνει ότι γίνεται γιατί δεν έχουμε την δυνατότητα να πόλεμησούμε αν χρειαστεί (τότε είναι που την έβαψες)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:35.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.