Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-11-08, 12:46
jnomik Ο χρήστης jnomik δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-08 20:15
ΛΕΜΦΑΔΕΝΕΣ

Γεία σας
Μου συμβαίνει το εξής εδώ και 10 ημέρες, έχουν πρηστεί οι λεμφαδένες μου στο λαιμό μόνο από την δεξια πλευρά και έχω συνέχεια πυρετό (μέχρι και 39,5). Παίρνω αντιβίωση AUGMETIN 1000m εδώ και 5 μέρες αλλά χωρίς κάποια βελτιώση. Έκανα εξετάσεις αιματος και τα λευκά βγήκαν 3.9 M/μl και τα ερυθρά 4.22 Μ/μl, επίσης ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός 35.8%
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-08, 13:56
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ο αιματοκρίτης σου ήταν πάντα χαμηλός ?
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-08, 15:04
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Ο γιος μου έπαθε ένα σοβαρό επεισόδιο λεμφαδενίτιδας όταν ήταν δυο χρονών και δεν τον βοήθησε το Augmentin. Χρειάστηκε ενδοφλέβια αγωγή (δε θυμάμαι τι ακριβώς) και νοσηλεύτηκε 8 μέρες στο νοσοκομείο.

Θα σου συμβούλευα να απευθυνθείς σε κάποιο νοσοκομείο.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-08, 18:13
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από jnomik Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεία σας
Μου συμβαίνει το εξής εδώ και 10 ημέρες, έχουν πρηστεί οι λεμφαδένες μου στο λαιμό μόνο από την δεξια πλευρά και έχω συνέχεια πυρετό (μέχρι και 39,5). Παίρνω αντιβίωση AUGMETIN 1000m εδώ και 5 μέρες αλλά χωρίς κάποια βελτιώση. Έκανα εξετάσεις αιματος και τα λευκά βγήκαν 3.9 M/μl και τα ερυθρά 4.22 Μ/μl, επίσης ο αιματοκρίτης είναι χαμηλός 35.8%
Ποιός σου έδωσε το augmentin? Ελπίζω κάποιος γιατρός... Αν πονάει κανένα δόντι ή κανένα αυτί τότε μάλλον καλά κάνεις και το παίρνεις, διαφορετικά δεν είμαι σίγουρος οτι χρειάζεται. Τυπικά το πρόβλημα είναι μάλλον ιώση αλλά χρειάζονται εξετάσεις για να βεβαιωθείς οτι δεν είναι κάτι πιο σοβαρό. Θα πρότεινα να κοιτάξεις οπωσδήποτε λοίμωξη από EBV, CMV και ό,τι άλλο προτείνει ο γιατρός σου (δε μας λες ηλικία...).

Τελικό συμπέρασμα, πήγαινε δες ένα γιατρό.

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-08, 20:24
jnomik Ο χρήστης jnomik δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-11-08 20:15
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Ο αιματοκρίτης μου δεν είχε πρόβλημα πριν το αυτό το γεγονός και είμαι γυναίκα 31 ετών.
Πήγα στο ΙΚΑ αρχικά και μου έδωσε αντιβιώση AZIROX αφού δεν μου έκανε τίποτα πήγα στο νοσοκομείο και ο γιατρός (ΩΡΛ) μου έδωσε AUGMETIN, και μου έκανε εξετάσεις αίματος αλλά δεν είναι λοίμώδη μονοπυρηνωση.
Πήγα και σε ιδιωτικά ΩΡΛ, με εξέτασε αυτιά, μύτη, αμυγδαλές, δεν μπορεί να μου πει τι το έχει προκαλέσει. Επίσης δεν έχω χαλασμένο δόντι.
Τώρα έχουν περάσει 5 μέρες που παίρνω AUGMETIN αλλά δεν έχει γίνει τίποτα, είμαι συνέχεια με αντιπυρετικά και οι λεμφαδένες είναι ακόμα πρησμένοι.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-08, 23:09
Το avatar του χρήστη Stanley
Stanley Ο χρήστης Stanley δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 29-05-18 22:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από jnomik Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας
Ο αιματοκρίτης μου δεν είχε πρόβλημα πριν το αυτό το γεγονός και είμαι γυναίκα 31 ετών.
Πήγα στο ΙΚΑ αρχικά και μου έδωσε αντιβιώση AZIROX αφού δεν μου έκανε τίποτα πήγα στο νοσοκομείο και ο γιατρός (ΩΡΛ) μου έδωσε AUGMETIN, και μου έκανε εξετάσεις αίματος αλλά δεν είναι λοίμώδη μονοπυρηνωση.
Πήγα και σε ιδιωτικά ΩΡΛ, με εξέτασε αυτιά, μύτη, αμυγδαλές, δεν μπορεί να μου πει τι το έχει προκαλέσει. Επίσης δεν έχω χαλασμένο δόντι.
Τώρα έχουν περάσει 5 μέρες που παίρνω AUGMETIN αλλά δεν έχει γίνει τίποτα, είμαι συνέχεια με αντιπυρετικά και οι λεμφαδένες είναι ακόμα πρησμένοι.
Υπάρχουν διάφορες ιώσεις που κάνουν τέτοια σύνδρομα καθώς και άλλες σπανιότερες αιτίες. Αν απέκλεισες τη λοιμώδη μονοπυρήνωση θα πρέπει να κοιτάξεις CMV, τοξόπλασμα. Δε θέλω να σε αγχώσω με λεπτομέρειες, αλλά το γεγονός οτι δεν περνάει μετά από 5 ημέρες ισχυρής αντιβίοσης μάλλον δείχνει πως η βακτηριακή λοίμωξη είναι λιγότερο πιθανή και πρέπει να ψάξεις κάποια πιο εξειδικευμένα πράγματα.

Χρειάζεσαι ένα καλό παθολόγο...

Φιλικά,
Π.
__________________
Όποιος είναι ικανός να εκλεγεί δε θα έπρεπε να αφήνεται να κυβερνήσει. -- Douglas Adams
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-09, 18:27
MARINAKI Ο χρήστης MARINAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-09 00:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλησπέρα. Πριν από λίγες ημέρες εμφανίστηκαν στιην δεξιά μου μαχάλη κόκκινα εξανθήματα πρησμένα που σε δυο ημέρες πήραν την μορφή εξογκωμάτων. Είναι ελαφρώς επώδυνα και σήμερα εμφανίστηκε άλλο ένα στην αριστερή μου μασχάλη. Πρέπει να ανησυχήσω;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-09, 23:15
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πιστεύω πως όχι , αλλά αν δεις ότι σε κάνα 2 μέρες δεν έχουν φύγει πήγαινε να σε δει ο γυναικολόγος σου ή να τα ψηλαφίσει ένας παθολόγος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-03-09, 16:11
MARINAKI Ο χρήστης MARINAKI δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-09 00:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή και για τον χρόνο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-03-09, 01:12
alani Ο χρήστης alani δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-09 01:07
ΓΕΙΑΑΑ!!ΕΧΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΕΝΑ ΕΛΑΦΡΥ ΠΡΗΞΙΜΟ ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΚΑΤΩ ΓΝΑΘΟΥ ΚΑΙ ΠΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΚΟΥΜΠΑΩ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΛΕΜΦΑΔΕΝΑ??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-08-09, 07:47
girouette Ο χρήστης girouette δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-08-09 21:35
Καλημέρα.
Εδώ και μερικές μέρες, έχουν πρηστεί οι λεμφαδένες μου στη δεξιά πλευρά του λαιμού και στη δεξιά μασχάλη, ενώ ταυτόχρονα έχει πρηστεί και η δεξιά αμυγδαλή μου(κάτι που δεν θα θεωρούσα ανησυχητικό από μόνο του, γιατί οι αμυγδαλές μου είναι ούτως ή άλλως υπερτροφικές και διογκώνονται συχνά, χωρίς να συνοδεύονται απαραίτητα από κάποιο άλλο σύμπτωμα). Εμφανίζω, όμως, και κάποια συμπτώματα κόπωσης και πονοκεφάλου-ζαλάδας, αλλά δεν έχω καθόλου πυρετό-πράγμα που θα με έκανε να σκεφτώ αμέσως μια πιθανή αμυγδαλίτιδα.
Πιστεύετε πώς θα μπορούσε να είναι κάτι ανησυχητικό; Με παραξενεύει το γεγονός ότι έχουν πρηστεί οι λεμφαδένες και στο λαιμό και στη μασχάλη(στην ίδια πάντα μεριά με την πρησμένη αμυγδαλή) αλλά και ο πονοκέφαλος και το αίσθημα κόπωσης που έχω παράλληλα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη girouette : 26-08-09 στις 17:02
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-09, 08:41
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι μπορεί να είναι κάτι ανησυχητικό.
Πρέπει να επισκεφτείς έναν παθολόγο και να σου συστήσει τις απαραίτητες εξετάσεις.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-09, 16:59
girouette Ο χρήστης girouette δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-08-09 21:35
Σ ευχαριστώ για την απάντηση, amigo.
Όταν λες ότι θα μπορούσε να είναι ανησυχητικό, τι περίπου έχεις στο μυαλό σου;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-08-09, 18:05
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
από κρύωμα μέχρι νεοπλασία
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-09-09, 17:39
marinakiii Ο χρήστης marinakiii δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 13-11-09 03:22
geia sas tha eithela thn vohthia sas sas parakalw epeidi fovame na paw ston giatro!meta apo puwdi amygdalitida pou eixa h deksia amugdali mou opws kai o deksios lemfadenas mou paremeinan prismenoi xwris na me ponane! kata thn diarkeia ths hmera den einai toso prismenos alla afou faw kai shkwsw ton laimo mou na ton akoumpisou ton niwthw arketa prhsmeno!les me thn trofh pou katevenei na ton sproxnh pio eksw giayto na ton niwthw etsi?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:50.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.