Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #736  
Παλιά 12-02-12, 01:36
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Κορίτσια, άμα μπορείτε να γράφετε με μικρά γράμματα και όχι κεφαλαία γιατί είναι σα να φωνάζετε και είναι πιο δυσανάγνωστο.
Φιλικά πάντα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
sofia1981 (12-02-12)
  #737  
Παλιά 12-02-12, 14:16
happybee Ο χρήστης happybee δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 08-10-12 16:53
Κι εμένα μου έχουν πει δύο γαστρεντερολόγοι οτι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης η νόσος είναι σε ύφεση, και μάλιστα σε αρκετές περιπτώσεις ίσως ελαττωθεί η δοσολογία του asacol ή salofalc. Μου έχουν πει επίσης και για το θηλασμό, όπως είπε και η martha, οτι μπορεί να δημιουργήσει διάροιες στο μωρό, οπότε και διακόπτεται ο θηλασμός.., αλλά όχι κάτι χειρότερο! Επομένως η νόσος δεν θα μας αποτρέψει να κάνουμε παιδάκι!!!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην happybee για αυτό το μήνυμα:
sofia1981 (12-02-12)
  #738  
Παλιά 12-02-12, 22:35
martha1972 Ο χρήστης martha1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-05-13 21:19
Λοιπόν μην το βάζετε κάτω.Εγώ το σκέφτηκα και κατέληξα πως αν ήταν να μου συμβεί κάτι με την υγεία ας είναι αυτό.Να είμαστε όλοι καλά.Δεν βλέπετε τι γίνετε γύρω μας.Υπομονή λοιπόν και σε μας και στα W.Cμας.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην martha1972 για αυτό το μήνυμα:
sofia1981 (12-02-12)
  #739  
Παλιά 15-02-12, 14:57
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nana35 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν μετα απο ενχυση του ρεμικειτ σας ετυχε να ανεβαζεται πιεση ειδικα αυξημενη της καρδιας.εγω ειμαι 35 ετων κ 2 μερες μετα απο το ρεμικειτ ενεβασα 15 μεγαλη και 10 την μικρη που δεν ειναι φυσιολογικο για την ηληκια μου
Άμα ξέρει κάποιος ας πληροφορήσει την κοπέλα, ρώτησε 2 φορές
Απάντηση με παράθεση
  #740  
Παλιά 15-02-12, 20:45
new york Ο χρήστης new york δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-12 15:58
Καλησπερα σας παιδια,τι λεει πως τα περναμε? εγω ετσι και ετσι απο ψυχολογια,η ραγοειδιτιδα δεν λεει να περασει και ο γιατρος μου θελει να με παει στους βιολογικους παραγοντες.Απο οτι εχω ψαξει στο ιντερνετ δεν ειναι και πολυ αθωα τα πραγματα ,εως και επιστημονες εχουν παραδεχτει οτι μπορει να προκαλεσουν πολλες παρενεργειες εως και καρκινο.Δεν ξερω ειμαι προβληματισμενος.
Απάντηση με παράθεση
  #741  
Παλιά 15-02-12, 20:55
new york Ο χρήστης new york δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-12 15:58
Γεια σου ipap ,τελικα σε εχουν πει οτι εχεις crohn? η κατι αλλο,εμενα το 80% απο τους γιατρους με λενε crohn και το αλλο 20% αδαμαντιαδη,σε ποσο καιρο εχεις βρει την ακρη?εχω 1 χρονο που αρχισαν ολα και ακομα δεν ξερω τι εχω 100% και το χειροτερο δεν την εχω βαλει την νοσο σε υφεση,ειδικα η ραγοειδιτιδα στο ματι με στεναχωρει πολυ.η ψυχολογια χαλια.
ολα καλα θα πανε ,ο πρωτος καιρος ειναι δυσκολα μαλλον.
Απάντηση με παράθεση
  #742  
Παλιά 19-02-12, 13:18
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=new york;527561]Καλησπερα σας παιδια,τι λεει πως τα περναμε? εγω ετσι και ετσι απο ψυχολογια,η ραγοειδιτιδα δεν λεει να περασει και ο γιατρος μου θελει να με παει στους βιολογικους παραγοντες.Απο οτι εχω ψαξει στο ιντερνετ δεν ειναι και πολυ αθωα τα πραγματα ,εως και επιστημονες εχουν παραδεχτει οτι μπορει να προκαλεσουν πολλες παρενεργειες εως και καρκινο.Δεν ξερω ειμαι προβληματισμενος.[/QUOTE


Kαλημερα new york εγω εχω παθει ιριδοκυκλιτιδα αρκετες φορες ειδικα οταν ημουν σε εξαρση δεν ειναι κατι κακο απλα θελει σταγονες.Οσο για τους βιολογικους παραγοντες εγω εχω παρει και remicate και τωρα ειμαι σε θεραπεια με humira εδω και 3 χρονια περιπου.Ειμαι καλα και παρακολουθω συχνα την νοσο με εξετασεις αιματος,ειμαι καλα και χωρις εξαρσεις τα τελευταια 3 χρονια με humira και asacol.Ειμαι 2 χρονια παντρεμενη και ο μονος μου φοβος ειναι μια εγκυμοσυνη ξερω οτι ακουγεται χαζο αλλα εχω περασει απο ολα τα σταδια της νοσου,προσφατα ειχα υγρο στο ισχιο και εκανα εγχειρηση στο ποδι ευτυχως δεν ηταν κατι σοβαρο απλα με πειραξαν οι αντιβιωσεις στο εντερο με αποτελεσμα να μου το ξυπνησουν.Σημερα ειμαι καλα και εχω μαθει να ζω με την CROHN εδω και 10 χρονια.Ευχομαι ολοι μας να ειμαστε καλα οσο μπορουμε και να μην ξεχναμε να ζουμε και εμεις σαν φυσιολογικοι ανθρωποι......
Απάντηση με παράθεση
  #743  
Παλιά 20-02-12, 01:44
new york Ο χρήστης new york δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-12 15:58
γεια σου σοφια 1981,τι σταγονες εβαζες,maxidex?Τελικα τι νοσος και αυτη?μπορει να προκαλεσει τα παντα?Πως εχεις μαθεις να ζεις με αυτην?πιο ειναι το μυστικο,για πες μας,10 χρονια ,εχεις πειρα στο θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #744  
Παλιά 20-02-12, 18:39
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Την Παρασκευή μπαίνω για κολονοσκόπηση...
Την Πέμπτη όμως πρέπει να πιω το καταραμένο Fortrans, 4 λίτρα, τα οποία σίγουρα δεν θα μπορέσω να πιω.
Καμμιά ιδέα να "κατέβει" πιο εύκολα?? Από τώρα το σκέφτομαι.
Όσο για την εξέταση, ούτε καν με αγχώνει μιας και ξέρω η "μέθη" με πιάνει καλά και δεν καταλαβαίνω τίποτα.
Αλλά αυτό το Fortrans...4 λίτρα....απλά δεν παλεύεται....μισό λίτρο και με το ζόρι...
Απάντηση με παράθεση
  #745  
Παλιά 20-02-12, 20:28
new york Ο χρήστης new york δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-10-12 15:58
μπορεις να στριψεις 2 φρεσκα λεμονια σε καθε 1,5 λιτρο μπουκαλι,γινετε πιο ευχαριστο
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην new york για αυτό το μήνυμα:
stathakis (20-02-12)
  #746  
Παλιά 20-02-12, 22:05
marjane Ο χρήστης marjane δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-07-12 16:56
Η διαθεσή μου τώρα:
Stathaki υπομονή με τα βασανιστικά αυτά λίτρα..με είχαν κουράσει πολύ αφού έκανα συνεχως εμετό.Υπομονή και δυστυχως δεν έχω κάποιο κολπάκι να σου προτείνω.Και κάτι άλλο ήθελα να πω....ενώ όλα πήγαιναν καλά και το αντιμετωπίζω με την πιο ελαφριά θεραπεία ξαφνικά αρρώστησα, συνάχι, πονόλαιμο μέχρι που ανεβασα πυρετό και άρχισε να νιώθω ενοχλησεις στην κοιλιά μου και αγχώνομαι αν θα εμφανιστούν όλα τα κακά της νόσου.φοβάμαι μην μπω πάλι νοσοκομείο.και ήθελα να ρωτήσω αν αρρωστησετε εμφανίζεται η νοσος;;; Εύχομαι να μην έχω σας έχω ζαλίσει και υπομονή σε ολους για ότι σας συμβαίνει
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην marjane για αυτό το μήνυμα:
stathakis (21-02-12)
  #747  
Παλιά 21-02-12, 00:18
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από new york Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σου σοφια 1981,τι σταγονες εβαζες,maxidex?Τελικα τι νοσος και αυτη?μπορει να προκαλεσει τα παντα?Πως εχεις μαθεις να ζεις με αυτην?πιο ειναι το μυστικο,για πες μας,10 χρονια ,εχεις πειρα στο θεμα.

ναι εβαζα maxidex και tobrex και ακομα μια που μου διαφευγει το ονομα της.Εμενα με εχει χτυπησει η νοσος στο ματι εχω κανει χειρουργειο συριγγιο και στο ματι μου ειχε προκαλεσει ιριδοκυκλιτιδα.το μυστικο ειναι να μαθεις να τρως υγιεινα οσο μπορεις να κοψεις το τσιγαρο(εγω το παλευω!)και να ξερεις οταν σε πιασει εξαρση τι να φαρμακα να παρεις.Βεβαια προσοχη στις αλλαγες του καιρου.Η νοσος ειναι πιο μικρη απο την θεληση μου να ζησω φυσιολογικα.....Αν ακολουθεις μια σωστη θεραπεια η νοσος σε ξεχναει....
Απάντηση με παράθεση
  #748  
Παλιά 21-02-12, 01:33
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από marjane Εμφάνιση μηνυμάτων
και ήθελα να ρωτήσω αν αρρωστησετε εμφανίζεται η νοσος;;; Εύχομαι να μην έχω σας έχω ζαλίσει και υπομονή σε ολους για ότι σας συμβαίνει
Σε μένα προσωπικά όχι. Η νόσος δεν θα 'χει να κάνει με το κρύωμα που θα 'χω. Θα 'ναι καθαρά ψυχολογικό αν με πιάσουν πόνοι μιας και θα έχω αγχωθεί.Οπότε,μην το σκέφτεσαι καθόλου, να 'σαι ήρεμη όσο γίνεται πιο πολύ.Ποτέ δεν ξέρεις τί είδους κρύωμα θα εμπλακεί κατα την διάρκεια της νόσου.Καλό είναι φυσικά να ενημερώνουμε και τον γιατρό μας αν δούμε ότι κάτι δεν πάει καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #749  
Παλιά 21-02-12, 01:36
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από new york Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να στριψεις 2 φρεσκα λεμονια σε καθε 1,5 λιτρο μπουκαλι,γινετε πιο ευχαριστο
Να ρωτήσω όμως κάτι χαζό, επειδή οι χυμοί απαγορεύονται κατα την διάρκεια αυτών των 4 ημερών μέχρι να γίνει η κολονοσκόπηση, βάζοντας 2 λεμόνια μέσα στο μπουκάλι δεν κάνουμε κάτι σαν.... "χυμό" ?? Ξέρω είναι λίγο χαζό αυτό που ρωτάω απλά έτσι μου 'ρθε! Επειδή δεν ξέρω αν επιτρέπεται...!
Εσύ το έχεις κάνει?
Απάντηση με παράθεση
  #750  
Παλιά 21-02-12, 03:32
lnboom Ο χρήστης lnboom δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-02-12 03:41
μολισ μαθαμε οτι η κορη μου εχει την νοσο και ειναι μολισ 15 ετων.δεν ξερω καν τι ειναι αυτη η νοσοσ βλεπω μονο τι τλαιπωρια περναει το παιδι μου.αν μπορει καποιοσ να μου πει πωσ να την βοηθησω τι να τρωει περνουμε σαλοφακ και πρεζολον
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:04.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.