Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-07, 19:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Βρίσκομαι, πλέον, στα χέρια του Θεού

Νέα επιδείνωση παρουσίασε η κατάσταση της υγείας του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου και πλέον εξετάζεται το ενδεχόμενο να εισαχθεί ξανά στο νοσοκομείο. Με καρτερία και περίσσευμα ψυχής αντιμετωπίζει, πλέον, την πορεία της υγείας του ο κ. Χριστόδουλος, οι σωματικές δυνάμεις του οποίου έχουν καμφθεί.

Ο Προκαθήμενος της Εκκλησίας της Ελλάδος δυσκολεύεται στο βάδισμα, η ορθοστασία τού είναι επώδυνη και η φωνή του δεν έχει τη γνώριμη, καθαρή και μελωδική χροιά. Το βράδυ δεν κοιμάται πολλές ώρες και η όρεξή του είναι μειωμένη. Οι θεράποντες ιατροί του Αρχιεπισκόπου, τηρώντας την ιατρική δεοντολογία, μένουν μακριά από τα ΜΜΕ και κάνουν ό,τι μπορούν για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τη δυσάρεστη εξέλιξη της ασθενείας του αλλά το έργο τους είναι εξαιρετικά δύσκολο.

Πηγή : Ελευθερος Τύπος

Σχόλιο :

Προσευχόμαστε για σας Μακαριώτατε

Παρά τη σοβαρή κατάσταση της υγείας του ο Μακαριότατος βρίσκει το κουράγιο να διαβάζει καθημερινά την αλληλογραφία του, να δίνει οδηγίες στους συνεργάτες του, να ενημερώνεται για τα τρέχοντα εκκλησιαστικά ζητήματα και να δέχεται μητροπολίτες. Σε όλους σημειώνει ότι βρίσκεται, πλέον, στα χέρια του Θεού και ότι η αγάπη προς Αυτόν είναι η μεγαλύτερη δύναμη στον κόσμο.
Χθες στο παρεκκλήσιο της αρχιεπισκοπικής κατοικίας τελέστηκε Θεία Λειτουργία και ο Αρχιεπίσκοπος κοινώνησε. Όταν ο ιερέας εκφώνησε το αίτημα «Χριστιανά τα τέλη της ζωής ημών, ανώδυνα, ανεπαίσχυντα, ειρηνικά και καλήν απολογίαν, την επί του φοβερού βήματος του Χριστού» ο Αρχιεπίσκοπος έκανε τον Σταυρό του και δάκρυσε. Το ίδιο και όταν κοινωνούσε
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-07, 19:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τελικα ειναι πιο μεγάλος ...απο πολλούς μικρους που τον τριγυριζουν....Καλη του δύναμη.....
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-07, 19:29
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Δεν θα κρύψω οτι ο Αρχιεπίσκοπος δεν μου είναι συμπαθής για πολλούς λόγους. Παρα ταύτα η επιδείνωση της υγείας του με στεναχωρεί. Διαβάζοντας τις τελευταίες εξελίξεις το Σάββατο αναζητούσα έστω και την μικρή λεπτομέρεια απο την οποία θα μπορούσε να διαφανεί μια ελπίδα, μία αισιοδοξία.

Ελπίζω οι ιεράρχες να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων, αναλογιζόμενοι τις προσδοκίες που έχει ο κόσμος απο αυτούς.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-07, 19:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα κρύψω οτι ο Αρχιεπίσκοπος δεν μου είναι συμπαθής για πολλούς λόγους. Παρα ταύτα η επιδείνωση της υγείας του με στεναχωρεί.
Σε τιμάει αυτό και δείχνει την ευγένεια της ψυχής σου.

Εγώ θεωρώ ότι εκτός από μερικά λάθη του Αρχιεπισκόπου, λίγα ή πολλά είναι θέμα άλλης κουβέντας, κατάφερε να πλησιάσει τον λαό και να έρθει κοντά του. Λατρεύτηκε από τους χριστιανούς για τον λόγο αυτό.

Μίλησε με κατανοητή σημερινή γλώσσα και όχι με αρχαίζουσα παπαδίστική θεολογική καθαρεύουσα όπως κάνουν άλλοι.

Φοβάμαι ότι θα είναι απίστευτα δύσκολο να βρεθεί αντάξιος του. Ο θεός να είναι κοντά Του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-11-07, 19:57
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Θηβων Ιερωνυμος και Ο Ναυπακτιας Ιεροθεος....άξιοι

τα υπόλοιπα ειναι ...υπόλοιπα

Ο Νικόλαος Αττικης, αγιώτατος αλλά σκληρός
Ο Μελέτιος Πρεβεζης, το ίδιο και ηλικιωμενος
Ο Χρυσοστομος Ζακύνθου, κτηνος με ρασα

Ο Θεός φυλάξοι...
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-11-07, 20:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Θηβων Ιερωνυμος και Ο Ναυπακτιας Ιεροθεος....άξιοι
Δεν θα ήθελα εμείς να ξεκινήσουμε την διαδοχολογία.

Δεν θεωρώ κανέναν αντάξιο του Αρχιεπισκόπου μας Γιώργο και το λέω με πόνο ψυχής.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-11-07, 20:43
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο, για όλα - και ιδιαιτερα για την Εκκλησία- ουδεις αναντικαταστατος.

Αλλωστε να εισαι βεβαιος ότι σαν σοβαρός Ιεραρχης το σκεπτεται και ο ιδιος.
Και μάλιστα απο την πρωτη στιγμή που ανεβηκε στο θρονο, διοτι ειχε σκοπό ακριβως να κανει εργο και ξερει τι σημαινει έργο χωρις διαδοχη.

Δεν διαδοχολογω λοιπόν αυθαίρετα ουτε κυνικα αλλα στο δικο του πνευμα που ηθελε μια ζωντανη εκκλησια κοντα σε ενα πεπαιδευμενο λαό....

Και ειναι το καλύτερο δωρο που μπορει να του κανουμε.....έναν Αξιο Διαδοχο.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-11-07, 23:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο Χριστόδουλος είχε το υπόβαθρο να γίνει ο καλύτερος αρχιεπίσκοπος της νεότερης Ελλάδας. Είχε ευγένεια και συναίσθημα.
Ουδείς ωστώσο αναμάρητος. Τον διέφθειρε η εξουσία. Έχει την ευκαιρία μέσα από την θυσία του αυτή να αποτελέσει παράδειγμα για πολλούς ανθρώπους και να δείξει το μεγαλείο που πρέπει να έχει ο Χριστιανός.
Ήδη το κάνει. Κουράγιο Αρχιεπίσκοπε, θα περάσει και αυτό. Δίδαξε όπως δίδαξε και Εκείνος.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-11-07, 23:54
nikosb1972 Ο χρήστης nikosb1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-08 22:30
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο Χριστόδουλος είχε το υπόβαθρο να γίνει ο καλύτερος αρχιεπίσκοπος της νεότερης Ελλάδας. Είχε ευγένεια και συναίσθημα.
Ουδείς ωστώσο αναμάρητος. Τον διέφθειρε η εξουσία.
Τώρα, δύσκολα τα Θεολογικά θέματα και συνήθως αποφεύγω να πάρω θέση... Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να μείνω απαθής μπροστά στο Θέατρο του Παραλόγου που ζω.....

Ευγένεια και συναίσθημα ο Χριστόδουλος....?

Από που προκύπτε αυτό?

Εγώ που είχα την "ευλογία" να τον "συνεντευξιάσω" σε μια επίσκεψη του στη Σαμο μόνο αυτό δεν μου έβγαλε...

Το αντίθετο...

Περύφανος άνθρωπος που όχι απλά τον διέφθειρε η εξουσία αλλά δυστυχώς υπέπεσε στο βαρύτερο αμάρτημα, αυτό της υπερηφάνεας....

Ποτέ του άλλωστε δεν έκρυψε ότι θα ήθελενα ήταν ο Μακάριος της Ελλάδος, δηλαδή πολιτκός και θρησκευτικός ηγέτης...

Οσο για τα δήθεν "σας πάω" και "ελάτε όπως είστε" μάλλον περισσότερο σε διαφήμιση για αυτοπροβολή που κάνει παρά σε αγαθότητα ψυχής....

Τέλος πάντων....

Ο Πανάγαθος θα τον κρίνει, όπως και όλους μας...
__________________
"Επέλεξα την μοναξιά, μήπως και μπορέσω να βρω την άκρη..."
http://kataramenonikos.wordpress.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-11-07, 23:57
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
ωχ ! μήπως να κλειδώσω το θέμα ??
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-11-07, 00:01
Το avatar του χρήστη teo64x
teo64x Ο χρήστης teo64x δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 27-05-08 15:49
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Όχι βέβαια! Να πας να πάρεις μια κατσαρόλα και να φτιάξεις ποπ-κορν, και να φέρεις κι εδώ ένα μεγάλο βαθύ πιάτο για να τρώμε όλοι όσοι δε θα πάρουμε μέρος στη συζήτηση
__________________
http://www.musicwave.gr/tc64/Scent of the sea, before the waking of the world...
Brings me to thee, into the blue memory...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-07, 00:09
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
είδες τι ωραία!!! βάζεις το καλαμπόκι και με την κατάλληλη θερμοκρασία σκάει και γίνεται ποπ κορν έτσι, από τροφή για κότες, γίνεται τροφή για ανθρώπους είδες τι σου κάνει η φωτιά και η πυρά! ψήνει τον άνθρωπο, τον ωριμάζει! κι η ασθένεια... συντελεί κι αυτή κατά κάποιο τρόπο στην πνευματική ωρίμανση. Γιαυτό Νικολή, μην μένεις στην εικόνα που σούδωσε πριν καιρό. Ο άνθρωπος αλλάζει, ο κόσμος αλλάζει. Ευχόμαστε για το καλύτερο (κι όταν λέω καλύτερο, αναφέρω Ζωή και όχι απαραίτητα ζωή) και δεν μένουμε πίσω και μόνο στις εικόνες.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-07, 00:12
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ωχχχχχ...κρατηστε μου θεση και ποπ κορν...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-07, 00:22
nikosb1972 Ο χρήστης nikosb1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-08 22:30
Η διαθεσή μου τώρα:
Βλέπω το θέμα αρχικά ανθρωπιστικά κι εύχομαι, προσεύχομαι δε αλλά ποτέ σε κοινή θέα, να αντέξει αυτή τη δοκιμασία ο Χριστόδουλος...

Δεν ξέρω, όπως και κανείς μας άλλωστε, αν επανακάμψει ο Αρχιεπίσκοπος τί θα έχει αλλάξει...

Δεν είμαι άξιος να τον κρίνω, όπως άλλωστε και κανέναν άνθρωπο....

Απλά για μένα η εικονα του ιερέα είναι κάπου εκεί στα μαύρα και δύσκολα χρόνια της Ελλάδας μας, κι όχι στη σημερινή του Παπά Δημοσίου Υπαλλήλου....

Και δυστυχώς δεν μπορώ να δεχτώ ότι ο ηγέτης της εκκλησίας, επανηλειμένα έκανε τόσο ωμές παρεμβάσεις σε σχέση με το, κατά την Αποκάλυψη, θηρίο πανω στο οποίο ιππεύει η πόρνη και το οποίο είναι η πολιτική.....

Και φυσικά δεν το γράφω αυτό ούτε γα να εγείρω έχθρες ούτε για να θείξω κανέναν....

Απλά κάποια πράγματα "ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ".....
__________________
"Επέλεξα την μοναξιά, μήπως και μπορέσω να βρω την άκρη..."
http://kataramenonikos.wordpress.com
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-07, 01:20
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Ασφαλώς και δεν εχεις σκοπό να θίξεις κανέναν και αυτό φαίνεται απο το μήμυμά σου. Ουδείς αναμάρτητος και ουδείς υπερ άνω κριτικής.

Όπως ανέφερε και Μίλτος ο Χριστόδουλος είχε όλα τα έχεγγυα να εξελιχθεί στον πλέον αξιαγάπητο Αρχιεπίσκοπο της σύγχρονης ελληνικής ιστορίας. Και πέραν αυτού να προσφέρει αληθινό ανθρωπιστικό έργο.

Δυστυχώς , παρά το καλό ξεκίνημα (αν θυμάστε προσέγγισε τους νέους με το χαρακτηριστικό "σας πάω, ελάτε όπως είστε" ) έπεσε στην παγίδα της μεγαλομανίας και της πολιτικής. Ατυχείς δηλώσεις του στύλ " Στην δικτατορία εγω διάβαζα, δεν ήξερα τι γινόταν " , δεξιά του Κυρίου κ.ο.κ. κατέδειξαν την γραμμη πλεύσης. Παράλληλα επιτέθηκε στήν αριστερά με χαρακτηρισμούς του τύπου "μειοψηφίες του 2%" ενώ προσπάθησε να δεσμεύσει δασική έκταση στον υμηττό για την κατασκευή συνεδριακού κέντρου. Δεν θα μιλήσω για τις σχέσεις με το παραδικαστικό-παραεκκλησιαστικό θέμα γιατί δεν εχει τεκμηριωθεί ακόμα τίποτα. Πάντως ο Αρχιεπίσκοπος απέπεμψε Μητροπολίτη, στενό του συνεργάτη (νομίζω τον Πειραιώς) πρός εκτόνωση της έντασης.

Θα ήθελα την εκκλησία (και κατ'έπεκταση τους επικεφαλής αυτής) να ενώνει και όχι να διχάζει. Να αγκαλιάζει και όχι να απωθεί. Να διδάσκει και όχι να γίνεται παράδειγμα προς αποφυγή. Θέλω τους εκπρόσωπους της εκκλησίας να εφαρμοζουν πρώτοι οι ίδιοι το κύρηγμα του Χριστού.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:03.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.