Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-06-07, 12:06
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
…έλα τώρα φωτοσίκερ (συγγνώμη για την άνεση. Αν περνάω τα εσκαμμένα, πέσμου....) μην μου πεις ότι όλοι όσοι διαβάζουν, κατανοούν κι αν ακόμη τα ξαναδιαβάζουν. Βρε δεν πα να γράφεις με κεφαλαία, έντονα, υπογραμμισμένα, μεγαλύτερη γραμματοσειρά, αυτό που έχει κάποιος στο μυαλό του, αυτό θα καταλαβαίνει, κι αυτό γιατί η κατανόηση, είναι θέμα συχνότητος και ιδιαίτερου συντονισμού. Έ! η παραπάνω φυσική γνώση προκαλεί την συγ-χωρετικότητά μας, οπότε δεν θα με ακούσεις (ή τουλάχιστον κάνω προσπάθεια) να μην υποτιμώ προσωπικά κανέναν, γιατί δεν μου αρέσει να προσωποποιώ την αντιπαράθεση, παρότι παρατηρώ μετά λύπης πως, μου τα ρίχνεις ευθέως και υποτιμητικά ότι σας κάνω κήρυγμα, μιλώντας από άμβωνος…

Τελικά από όλα όσα είπα, αυτό κατάλαβες; τέλος πάντων. Για τη συνέχεια του διαλόγου, (που δεν έχω κανένα πρόβλημα, όσο είναι κόσμια) αν μου επιτρέπετε, μία παρατήρηση και μία συμπλήρωση.

Μίλησα με κάθε επίγνωση για αρνητική προδιάθεση και προσχεδιασμένη αντίδραση.
Πες μου αν τα παρακάτω, δεν είναι προκατάληψη και επιδεικτική αδιαφορία σε θέσεις που είναι ουσιώδεις.

Τι παρατήρησε – απάντησε (συμφώνησε ή διαφώνησε) κάποιος για τον φυσικό νόμο με τα πελεκανάκια και τη θυσία του πατέρα τους όταν τα τσιμπήσει δηλητηριώδες φίδι; και την αναλογία με τον χάλκινο κρεμασθέντα όφι προτύπωση της υπέρλογης θυσίας Του Κυρίου σε φύση και γραπτό νόμο; τίποτα (λεπτά γράμματα)… Τι παρατήρησε κάποιος για τις αναλογίες του ενός βιολογικού σώματος και των διαφορετικών μελών που το απαρτίζουν, αλλά περισσότερο, για την ικανή και αναγκαία συνθήκη αυτά να ‘’ζουν’’; ήτοι ένωση με το Όλο με αγωγούς… φλέβα – αρτηρία – νεύρο; οπότε και τα αναλογικά σημαινόμενα στα φυσικοπνευματικά και το Ένα Αναστημένο Σώμα Χριστού (Ορθόδοξη Εκκλησία που μετέχουμε); τίποτα (ψιλά γράμματα)… για την τρωτή φτέρνα του Αχιλλέα και του Ησαύ; τίποτα… μόνο ότι η Εκκλησία (τάχα) απαγορεύει τις έρευνες. Κι όμως Ο Κύριος λέει μελετάτε τις γραφές.

Η παραπάνω κοινή θέση των αρνητών της δεν προέρχεται από άγνοια και ακατανοησία των διαβαζομένων; δλδ παρότι κατά τα άλλα ‘’μελετήθηκε’’ και κανά δυο φορές! έπιασε ο μελετητής το γνώσεσθε την Αλήθεια, και αυτή ελευθερώσει υμάς; μάλλον όχι για να εμμένει στην θέση του ότι τάχα η Ορθόδοξη Εκκλησία δεσμεύει… η Αλήθεια στην Ορθοδοξία προσφέρεται για ιχνηλάτηση, ψηλάφηση, βίωση, για να ελευθερώσει τον άνθρωπο και όχι να τον δεσμεύσει στο σύστημα… Ξαναέδωσα την διαφορά του γενικά πιστός στην ανώτερη δύναμη ή Ο ΘΕΟΣ = 354 (σεληνιακός κύκλος αντανακλαστήρος του ευθέως φωτός σε πολωμένο…, πολώνοντας τους διάφορους θρησκευόμενους μεταξύ τους) και του ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999.

Το αγιογραφικό μέσα – απέναντι – κατέναντι όπως αναφέρθηκε στο περί φυσικής – μεταφυσικής και ‘’φωτισμού’’ συμβολικά και ουσιαστικά, κατανοήθηκε σε σχήμα και σε Πρόσωπο;


2
- (κατοπτρικά ως προς άξονα, ευθέως)
5
. (κατοπτρικά ως προς σημείο, ανεστραμμένα)
ς

Ή μήπως το: …τα πάντα δοκιμάζετε, το καλόν κατέχετε και… απέχετε παντός κακού είναι δέσμευση; όχι βέβαια. Παροχή ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ είναι και πατρική ΝΟΥΘΕΣΙΑ.

Τι να πω για το ορθό πίστευε και μη, ερεύνα, σε σχέση με το πονηρά διασκευασμένο πίστευε, και μη ερεύνα. Λίγη φιλολογική παιδεία νάχει κάποιος καταλαβαίνει πως είναι η τελευταία πρόταση άτοπη, καθώς το κόμμα, ποτέ δεν μπαίνει πριν το και…και ήδη αντίκειται στην θέση και αγιογραφική παραίνεση ΜΕΛΕΤΑΤΕ ΤΑΣ ΓΡΑΦΑΣ… κι όμως! έτσι μη ζητάμε ορθή κρίση όταν υπάρχει προκατάληψη… Η προκατάληψη, δεσμεύει συχνότητες και δυσλειτουργεί την αντίληψη της συνειδήσεως. Με αυτά τα λίγα παραδείγματα που έφερα, κατέδειξα λίγες από τις προφάσεις άρνησης, που όχι μόνο ισχύουν γενικώς στον κόσμο της ημιμάθειας, αλλά και γεννιούνται καθημερινά… άρνηση όμως ποιού;

Παρόλα αυτά, επειδή θεωρώ πιο ωφέλιμο να συνθέτω, παρά να εμμένω στις αντιθέσεις, μοιάζει κάπου να συμφωνήσαμε… στο αγαπάτε αλλήλους. Κι όμως παρατηρείς πως αυτή η εντολή, καταργεί όλες τις υπόλοιπες. Τις καταργεί; Ο ίδιος Ο Κύριος (Δεύτερο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος με φύση την Αγάπη) ερχόμενος στον κόσμο, αναφέρει δεν ήλθα να καταργήσω, αλλά να (συμ)πληρώσω.

Το πρόσωπο ΔΕΝ καταργείται. Ο άρρωστος δεν καταργείται. Ούτε η αγριέλαιος. Μπολιάζεται και γίνεται καλλιέλαιος. Του προστίθεται το κατάλληλο φάρμακο και με την ανάλογη (κατά περίπτωση) θεραπεία, αναρρώνει. Η Αγάπη δεν καταργεί. Στον λόγο (λ) προστίθεται ο τόνος (η δύναμη, ο γλυκός ήχος του Προσώπου… και της φωνής μου ακούσουσι… Ο Χριστός) και γίνεται (χ) χριστοφόρος. Τόχα ανεβάσει εκεί στην γλώσσα… και σαν σχήμα (ελληνική σημειολογία) συνοδευόμενο το σύμβολο με την ουσία (αγιογραφία)…

Για να μην ξεφεύγω όμως του θέματος, αν κάποιος δεν θέλει να δει, ότι ο πολλαπλασιασμός που προηγήθηκε είναι συμπέρασμα κοινής λογικής, που ΔΕΝ καταργείται από την έλευση στον κόσμο μας, της υπέρλογης Αγάπης, τελικά θάναι ο μόνος υπεύθυνος που δεν θα δει. Σεβαστή ΠΑΝΤΑ η επιλογή του…

Αλλά ξαναρωτώ. Όταν ο άνθρωπος, μπορεί να γονιμοποιήσει σε μία μήτρα, πέραν του ενός τέκνου ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ (και δίδυμα και τρίδυμα και πεντάδυμα και ν…δυμα. Ο Θεός δεν μπορεί; Και φυσικά μπορεί και δεν κωλύεται η παντοδυναμία Του. Στην γένεση λοιπόν, εκατομμύρια σπέρματα (σπόρος ψυχής) ενώθηκαν εύστοχα με τα αντίστοιχα ωάρια (θηλυκοί υποδοχείς) και ποίησε άνθρωπον άρσεν και θήλυ… με την χωρητικότητα της μήτρας (γη) να είναι ικανή να αντέξει αυτήν την κυοφορία. Ή όχι;

Σε άλλο κείμενο έγραψα για αυτήν την ιδιότυπη μεγάλη φυσική μήτρα, με το σινικό τείχος και την πυραμίδα… όποιος θέλει ανατρέχει να δει τις ‘’λογικές’’ αναλογίες, όποιος βαριέται ας μου το ζητήσει να το ξαναπώ.

Επειδή χρησιμοποιώ διαρκώς αναλογίες, στο παρακάτω σχήμα θα προσπαθήσω να εμφανίσω παραστατικότερα τι εννοώ όταν λέω ότι η Αγία Γραφή είναι ζωντανή κλίμαξ και καλό είναι να προσεγγίζεται ως βίωμα (βοήθημα αυτογνωσίας – θεογνωσίας) και όχι απλά ως ιστορικό ή θρησκευτικό βιβλίο.



Με το 6 και το 9, κατοπτρικά ως προς σημείο, όπως ισχύει στον κόσμο μας και κατά τον Απ. Παύλο… ως εξ εσόπτρου και εν αινίγματι γνωρίζωμεν… Έτσι, μετά από αυτήν την ‘’αναλογική’’ συσχέτιση μακροκόσμου και μικροκόσμου και εντοπισμό των σημείων τάξης (αφετηρία – μέση – τέλος), έχουμε το ρόλο της συνειδήσεως, που παρά τη ζωή μας στο 2000 μ.Χ. δεν συνεπάγεται αυτόματα ότι είμαστε και με Χριστό ή και το αντίθετο, να απαγορεύεται η νοερά αίσθηση (αφού ΔΕΝ είχε ακόμη ενσαρκωθεί Ο ΛΟΓΟΣ) ενός πρό Χριστού (αλλά όχι χωρίς Αυτόν) ανθρώπου (προφήτες στον σπερματικό λόγο και σοφοί – πρόλογοι στην μερική αλήθεια).



Αυτό που καλείται η συνείδηση, είναι, να τρέξει χωρίς κενό λόγων από την αρχή μέχρι το τέλος, συμπορευόμενος ο λόγος με τον Λόγο από το Α ως το Ω. Να προσπεράσει τα κομβικά σημεία και να μην κάνει ‘’ψυχοφθόρο σημειωτόν’’. Να κάνει αυτοέλεγχο σε πιο σημείο βρίσκεται. Αν π.χ. προσπαθώ να τηρήσω τις εντολές αλλά τα χέρια μου, ο χους και ο νους είναι βαρηά και νικιέμαι, τότε η συνείδησή μου βρίσκεται εκεί κοντά στο πεδίο της μάχης με τον Αμαλήκ να νικά τον Ιησού του Ναυή, όσο τα χέρια του Μωυσή από το βάρος έπεφταν και ΔΕΝ τα στήριζαν ο Ααρών και ο Ωρ. Μυστική παρουσία (λόγω των αρχικών των προφητών) του Α και Ω Χριστού.

Η συνείδησή μας, δεν κάνει μερικές φορές σημειωτόν, εκεί κοντά στον πύργο της βαβέλ όταν κυριαρχεί σύγχυση και ακατανοησία; άλλα μας λένε και άλλα καταλαβαίνουμε. Άλλα θέλουμε να πούμε και άλλα λέμε, με τον καθένα να μην μπορεί να συνεννοηθεί με τον άλλον, λόγω εγωισμού;

Έχει έλθει ο 33χρονος Μ. Αλέξανδρος όπου ‘’κυριάρχησε’’ στον γνωστό κόσμο μεταλαμπαδεύοντας την ελληνική παιδεία, ώστε να γίνει η ελληνική γλώσσα το όχημα και καταλληλότερο σκεύος που θα κουβαλά εφεξής το Πνεύμα της Ορθοδοξίας; 33χρονου Ιησού;
…και για αυτήν την ευλογημένη ελληνορθόδοξη σύνθεση σχήματος και Ουσίας, έχω αναφέρει ήδη αρκετά... ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999, κλπ. ΦΩΣ – ΟΦΙΣ, ΟΨΙΣ, ΘΕΤΙΣ – ΘΕΣΙΣ – ΘΕΜΙΣ, ΝΑΟΣ – ΛΑΟΣ, … η πυραμίδα = κλίμ(α)ξ Θεού, λ + ‘ = χ, έξις – έλξις, χους – νους με παρεμβαλλόμενο χνου…
Εξομολογείται ο άνθρωπος; μιλά η κεφαλή; (όπως ο προφ. Ζαχαρίας) ή το κυοφορημένο πνεύμα μετανοίας (του Ιωάννη) (όπως μέσα στην Ελισάβετ) ΔΕΝ έχει γεννηθεί ακόμη; ώστε να συμπορεύεται σε ''φυσικοπνευματικό επίπεδο ο άνθρωπος με τον άγιο Ιωάννη Πρόδρομο; ερμηνεία του ευαγγελίου του μικρού παρακλητικού κανόνα στην Υπεραγία Θεοτόκο

Να μην σας κουράζω όμως περισσότερο…
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-06-07, 12:52
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Μίλησα με κάθε επίγνωση για αρνητική προδιάθεση και προσχεδιασμένη αντίδραση. …
Εγώ ειλικρινά δεν έχω τέτοια διάθεση. Θέτω ερωτήματα που προκύπτουν μετά την ανάγνωση ενός μηνύματός σου. Όταν η απάντηση που λαμβάνω, πάλι δεν με καλύπτει, συνεχίζω τις ερωτησεις. Φυσιολογικό δεν είναι αυτό;

Στην ερώτηση "Υπήρξε ο Αδάμ και η Εύα", υπάρχει μία απάντηση. Ή "ναι" ή "οχι".. άντε και "ίσως" για περεταίρω ανάλυση. Εαν η απάντηση είναι πιο πολύπλοκη, δηλαδή "Και ναι και όχι" ή "Εξαρτάται από πιο φύση το κοιτάμε", τότε ή ερωτούμενος δεν κατάλαβε καλά την ερώτηση, ή προσπαθεί να δώσει και άλλη διάσταση στην ερώτηση που όμως από την αρχή έχει δωθεί από τον ερωτούντα.


Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρόλα αυτά, επειδή θεωρώ πιο ωφέλιμο να συνθέτω, παρά να εμμένω στις αντιθέσεις, μοιάζει κάπου να συμφωνήσαμε… στο αγαπάτε αλλήλους. Κι όμως παρατηρείς πως αυτή η εντολή, καταργεί όλες τις υπόλοιπες. Τις καταργεί; Ο ίδιος Ο Κύριος (Δεύτερο Πρόσωπο της Αγίας Τριάδος με φύση την Αγάπη) ερχόμενος στον κόσμο, αναφέρει δεν ήλθα να καταργήσω, αλλά να (συμ)πληρώσω.
Κι όμως... Αν ο Ιησούς (ή ο εμπνευστής του), ανέφερε ότι ήρθε για να )συμ)πληρώσει, τότε πολλές αντιφάσεις θα είχαν αποφευχθεί. Γιατί πολύ απλά ο σκληρός και τιμωρός Θεός της Π.Δ. θα αντικαθαστούνταν με τον Θεό της αγάπης και της συγχώρεσης της Κ.Δ. Μάλλον όμως δεν τα υπολόγισαν και πολύ καλά οι συγγραφείς των Ευαγγελίων. Ο τελευταίος δε, Ιωάννης τω όνομα, "Αποκάλυψις" το δημιουύργημά του, πάνω που οι προηγούμενοι τα κατάφεραν κάπως και μίλαγαν για αγάπη, κατανόηση και ειρήνη, ήρθε με τα τέρατά του, τους αντίχριστους και τη σκληρή εκδίκηση για να τιμωρήσει πάλι τους αμαρτωλούς!

Οι ερμηνευτές λοιπόν της Βίβλου θα πρέπει καταρχήν να συμφωνήσουν αν μιλάνε για Αγάπη ή για Εκδίκηση ανθρώπινη ή θεόσταλτη και μετά να καταργήσουν πάλι ορισμένα Ευαγγέλια, να εφεύρουν κάποια άλλα για συμπλήρωμα και ύστερα να μιλήσουν για ήθική και αξίες. Αλλιώς μέχρι να πεθάνει κάποιος θα μπορεί να αναλύει φράσεις του στυλ "Ο Γιώργος ο κρητικός λέει ότι όλοι οι κρητικοί είναι ψεύτες"... κλπ.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-06-07, 13:08
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
…έλα τώρα φωτοσίκερ (συγγνώμη για την άνεση. Αν περνάω τα εσκαμμένα, πέσμου....) μην μου πεις ότι όλοι όσοι διαβάζουν, κατανοούν κι αν ακόμη τα ξαναδιαβάζουν. Βρε δεν πα να γράφεις με κεφαλαία, έντονα, υπογραμμισμένα, μεγαλύτερη γραμματοσειρά, αυτό που έχει κάποιος στο μυαλό του, αυτό θα καταλαβαίνει, κι αυτό γιατί η κατανόηση, είναι θέμα συχνότητος και ιδιαίτερου συντονισμού. Έ! η παραπάνω φυσική γνώση προκαλεί την συγ-χωρετικότητά μας, οπότε δεν θα με ακούσεις (ή τουλάχιστον κάνω προσπάθεια) να μην υποτιμώ προσωπικά κανέναν, γιατί δεν μου αρέσει να προσωποποιώ την αντιπαράθεση, παρότι παρατηρώ μετά λύπης πως, μου τα ρίχνεις ευθέως και υποτιμητικά ότι σας κάνω κήρυγμα, μιλώντας από άμβωνος…

Τελικά από όλα όσα είπα, αυτό κατάλαβες; τέλος πάντων. Για τη συνέχεια του διαλόγου, (που δεν έχω κανένα πρόβλημα, όσο είναι κόσμια) αν μου επιτρέπετε, μία παρατήρηση και μία συμπλήρωση.
Είναι fireseaker όχι fotoseaker.Αναζητώ τη φωτιά που θα δώσει ξανά ώθηση στον άνθρωπο με τον ίδιο μοναδικό και επαναστατικό τρόπο που έγινε τότε..

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
...μην μου πεις ότι όλοι όσοι διαβάζουν, κατανοούν κι αν ακόμη τα ξαναδιαβάζουν. Βρε δεν πα να γράφεις με κεφαλαία, έντονα, υπογραμμισμένα, μεγαλύτερη γραμματοσειρά, αυτό που έχει κάποιος στο μυαλό του, αυτό θα καταλαβαίνει,...
αυτή είναι και η μόνη απάντηση που θα δώσω στα όσα είπες..
Δεν κατηγόρησα για κάτι.Τόνισα ακριβώς αυτό...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 15-06-07, 14:35
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αγαπητέ mystakid μετά από τόσες σελίδες κειμένου και εικόνων συνεχίζω να αδυνατώ να καταλάβω την απάντηση που δίνεις στο απλό αρχικό ερώτημα

Θα ήθελα να παρατηρήσω όμως ότι αν παραθέτεις σε κάθε απάντησή σου ένα σημαντικό μέρος της θεωρίας σου (όπως έχει γραφτεί και σε άλλα μηνύματα παλαιότερα) δεν πρόκειται να φτάσουμε κάπου.

Τι σχέση έχει ο Μικρός Παρακλητικός, η πόλωση του φωτός, το 354 και το 999, ο έρωτας κατά Πλάτωνα, ο εσταυρωμένος Χριστός, η ανατολή και η δύση, ο οφις και όλα τα υπόλοιπα με το αν τα πολύ συγκεκριμένα εδάφια της Αγίας Γραφής (Γένεση, 2ο κεφάλαιο) περί Αδάμ και Εύας είναι κυριολεκτικά ή όχι;

Είναι πχ σαν να ρωτάω πόσα γραμμάρια ζυγίζει ένα μήλο κι εσύ μου απαντάς με μια θεωρία περί βαρύτητας αντί να πεις έναν αριθμό.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 15-06-07, 22:21
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Κωστή και Δημήτρη, όλα νομίζω πως οφείλονται στην προσπάθειά μου, η απάντηση να είναι πλήρης υπολογίζοντας όλες τις παραμέτρους.

Αν στο παράδειγμα που έφερες Δημήτρη έλεγα απλά έναν αριθμό, τότε η συγκεκριμμένη απάντηση ναι μεν θα ήταν ευθύς, φαινομενικά θα την διέκρινε ακρίβεια και λιτότητα, αλλά δεν θα υπολόγιζα καλά τις παραμέτρους που την διαφοροποιούν. Το ίδιο μήλο, στην γη πχ θα ζύγιζε 100 γραμ. στην σελήνη 6 φορές λαφρύτερα. Κι αν λέγαμε έλα τώρα... εννοούμε στη γη και δεν χρειαζόταν να μπει η παράμετρος ως ευκόλως εννοούμενη, πάλι το ίδιο μήλο στον ισημερινό και στους πόλους, θα έδινε άλλον αριθμό. Έτσι, πως δεν θα μιλήσει κάποιος για το σύστημα αναφοράς;
1 + 1 = 2; αλλά 1 + 1 = 0 (με 1 το κρατούμενο). Υπό αυτές τις προϋποθέσεις, 1 + 1 μας κάνουν και 2 και 0 συγχρόνως ΑΛΛΑ σε διαφορετικό σύστημα αναφοράς που πρέπει απαραίτητα να καταδειχθεί.

Στο συζητούμενο θέμα, λίγο πιο πάνω έδωσα σε μορφή ερωταπαντήσεων, και το αποτέλεσμα της σκέψης μου και το πως έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα. Αν πετούσα μια ξερή απάντηση με ναι ή όχι, προσωπικά αισθάνομαι ότι θα ήμουν ανακόλουθος στην οπτική. Στους ισχύοντες νόμους. Φυσικό και πνευματικό. Όχι μόνο το ένα, όχι μόνο το άλλο, αλλά ο συνδυασμός τους σε μία πραγματικότητα, όπως συνδυάζεται η διασκοπική όραση, για να δώσει το απαιτούμενο βάθος, που όταν προσεγγιστεί μονοδιάστατα, χάνει αυτήν την διάσταση.

Νομίζω πως η διαδικασία προσέγγισης διαφέρει. Εσείς θέλοντας να το μελετήσετε και να εξάγετε μία αντικειμενική απάντηση το ''απομονώνετε'' ενώ η δική μου προσέγγιση είναι το μέρος να ενώνεται με το όλον για να δώσει την αντικειμενικότητα. Άλλωστε, πως θα απομονωθεί το μελετούμενο όταν η φυσική ορίζει καθαρά ότι ο παρατηρητής ''συμμετέχει''; ότι τίποτα δεν είναι ''ανεξάρτητο'' οπότε η αποκοπή και απομόνωσή του, το βγάζει έξω από την φύση, οπότε και τα αποτελέσματα και οι απαντήσεις, παύουν πλέον να είναι ''ζωντανές'' αν δεν εξαρτώνται και δεν αναφέρεται η σχετικότητα.

Μεταφράζοντάς σε, fireseaker, αντί για φωτιοσίκερ... αφαίρεσα εσκεμμένως το (ι) και σε αναβάθμισα σε φωτοσίκερ μιας και κατά την εκτίμησή μου, είναι πιο αγνή και πιο δυνατή κινητήρια δύναμη... μακάρι να πιάσει η ευχή σου και κάθε άνθρωπος να είναι φωτοκίνητος... μακάρι

Υπάρχει λύση και την ανέφερα... πριν έλθεις στην παρέα μας, στο Περί διαστημικής και Ορθοδοξίας
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 16-06-07, 03:08
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δε νομίζω ότι είναι θέμα αριθμού.Αν έλεγες 5 ζευγάρια ή 105 ζευγάρια δεν θα ήταν καθόλου διαφορετικό.Στην όλη σκέψη φαίνεται να λείπουν τα σημεία, οι κρίκοι που μας οδηγούν στο αποτέλεσμα.Γίνοται άλματα δηλαδή.Αν τα ενδιάμεσα σημεία είναι η πίστη και η αντίληψη της πίστης τότε σίγουρα δεν θα μπορέσω να παρακολουθήσω τη λογική αυτή..Δεν απομονώνουμε το κάθε θέμα προσπαθούμε να το ξεδιαλύνουμε.Επαναλαμβάνω τας το αυτό καταλήγουμε σε πολλά απδεκτά συμπεράσματα τα οποία ενώνουμε για να έχουμε το τελικό συμπέρασμα για το οποίο δε θα έχει κανείς αμφιβολία Συμφωνώ ότι υπάρχει αλληλεπίδραση στη διαδικασία αυτή με τις προσωπικές αντιλήψεις του καθενός.Γιαυτό το συζητάμε διαρκώς για να βαδίσουμε τελικά στην "κοινή" λογική.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 16-06-07, 03:38
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Δε διαφωνώ γενικά με αυτά, αλλά αν σε κάθε ερώτηση επισυνάπτουμε και το "θεσμικό πλαίσιο" δεν πρόκειται να φτάσουμε πουθενά. Δεν είναι δυνατόν να ξαναγράφεται από την αρχή όλη τη γεωμετρία του Ευκλείδη σε κάθε απόδειξη επόμενου γεωμετρικού θεωρήματος. Στο συγκεκριμένο θέμα το πλαίσιο της ερώτησης είναι προφανές για το 99% του κόσμου. Για να είμαστε απόλυτα βέβαιοι έγραψα για φυσική, βιολογική ύπαρξη και ότι επίσης δε μας ενδιαφέρει ο όποιος συμβολισμός.

Τελοσπάντων, επειδή το θέμα δεν είναι ο Αδάμ και η Εύα και αφού αυτή η για μένα απλή και ευθεία ερώτηση είναι δύσκολη, θα κάνω άλλη μία (αφού ο tertios ζήτησε απλές ερωτήσεις ):

Γνωρίζουμε πόσους άρρενες προγόνους (πατέρα, παππού, προ-πάππο κλπ με τη γνωστή και κοινά αποδεκτή σημασία των όρων αυτών) έχει ο Ιησούς μέχρι το Δαυίδ;

Ζητώ ένα φυσικό αριθμό. Πχ αν ο Ιωσήφ ήταν εγγονός του Δαυίδ, τότε η απάντηση θα ήταν 3.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 16-06-07, 20:10
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Archmage Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε διαφωνώ γενικά με αυτά, αλλά αν σε κάθε ερώτηση επισυνάπτουμε και το "θεσμικό πλαίσιο" δεν πρόκειται να φτάσουμε πουθενά. Δεν είναι δυνατόν να ξαναγράφεται από την αρχή όλη τη γεωμετρία του Ευκλείδη σε κάθε απόδειξη επόμενου γεωμετρικού θεωρήματος. Στο συγκεκριμένο θέμα το πλαίσιο της ερώτησης είναι προφανές για το 99% του κόσμου. Για να είμαστε απόλυτα βέβαιοι έγραψα για φυσική, βιολογική ύπαρξη και ότι επίσης δε μας ενδιαφέρει ο όποιος συμβολισμός.

Τελοσπάντων, επειδή το θέμα δεν είναι ο Αδάμ και η Εύα και αφού αυτή η για μένα απλή και ευθεία ερώτηση είναι δύσκολη, θα κάνω άλλη μία (αφού ο tertios ζήτησε απλές ερωτήσεις ):

Γνωρίζουμε πόσους άρρενες προγόνους (πατέρα, παππού, προ-πάππο κλπ με τη γνωστή και κοινά αποδεκτή σημασία των όρων αυτών) έχει ο Ιησούς μέχρι το Δαυίδ;

Ζητώ ένα φυσικό αριθμό. Πχ αν ο Ιωσήφ ήταν εγγονός του Δαυίδ, τότε η απάντηση θα ήταν 3.
Με χιουμοριστική και μόνο διάθεση λέω τα εξής:
Η παράθεση των "αποδεκτών" παραμέτρων ισχύει μόνο αν αποδέχονται όλοι την wikipedia...Το ερώτημα μου θυμίζει το παλιό ανέκδοτο "Τα παιδιά του Ζεβεδαίου ποιόν είχανε πατέρα?"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fireseaker : 18-06-07 στις 11:29
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 16-06-07, 20:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παράθεση των "αποδεκτών" παραμέτρων ισχύει μόνο αν αποδέχονται όλοι την wikipedia...
Επίσης σωστό.. αλλά και μόνο η αναφορά μου σε αυτή σημαίνει ότι την αποδέχομαι για τον ακριβέστερο προσδιορισμό και αποσαφήνιση των εν λόγω παραμέτρων στη συγκεκριμένη ερώτηση. Μπορεί να μην έχουμε κοινή άποψη για το τι σημαίνει "φυσικός αριθμός", οπότε το επισήμανα για να το ξεκαθαρίσω και να αποφύγω εκτενείς απαντήσεις ημι-εκτός θέματος
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 16-06-07, 23:35
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Να ξεφορτίσω λίγο το κλίμα με ένα σχετικό ανέκδοτο και μετά να το ξαναφορτίσω...

Πήγε λοιπόν κάποιος στον παράδεισο και του λέει ο επιστάτης…
- βρέσμου τον Αδάμ…
μετά από λίγο έρχεται και λέει:
- τον βρήκα!
- πως;
- δεν είχε μία πλευρά.
- Καλά… ξαναψάξε κι άλλα χαρακτηριστικά…
ξαναέρχεται μετά από λίγο και λέει…
- δεν έχει ομφαλό!
- μπράβο… βρες κι άλλα…
μετά από λίγο, μελανιασμένος ξανάρχεται και λέει:
- τον βρήκα!!! είναι σίγουρα εκείνος…
- γιατί;
- του είπα τιτ τη μάνα σας… και όλοι με δείρανε, εκτός από αυτόν

Το καλό είναι, πως αν ψάχνει κάποιος, θα βρει… έστω και δύσκολα… αρκεί να έχει διάθεση και πνεύμα θυσίας… (όπως ο προηγούμενος μελετητής) …απλές όμως απαντήσεις, (χωρίς ξύλο ) θα σας δώσει ο τέρτιος… Προσωπικά, είπα την γνώμη μου, που είναι και το ναι ΚΑΙ το όχι, μαζί με τις δικαιολογητικές σκέψεις, στο πως έφτασα σε αυτό το συμπέρασμα.

Επειδή από τα πολλά, έχει προσπεραστεί η απάντηση, την παραθέτω, όπως ακριβώς την έδωσα, για να μην μείνει η εντύπωση πως δεν απαντήθηκε το ερώτημα. Ειλικρινά όμως με ενοχλεί και η ειρωνεία (νομίζω περιττεύει), και η δημιουργία εντυπώσεων ότι τάχα δεν καλύφθηκε το θέμα.

- εξ ενός προερχόμαστε;
- βιολογικά όχι, διότι ο Αδάμ και η Εύα είναι ο άνδρας και η γυναίκα, όντας τέτοια ζευγάρια πολλά, αφού πολλαπλασιάστηκαν στην γένεση, προ της βιολογικής διαδικασίας γεννήσεων.
- τα πρόσωπα Αδάμ και Εύα είναι συγκεκριμμένα, υπαρκτά ή συμβολικά;
- υπαρκτά και φυσικά ενέχοντα όμως και κρυμμένη ουσία και συμβολισμό. Όπως είπαμε, Αδάμ δεν σημαίνει μόνο ο πήλινος (προερχόμενος από πηλό), για να μείνουμε και εμμένουμε ΜΟΝΟ στο κάτω απάρτιο του διττού ανθρώπου.
- πάλι…. εξ ενός προερχόμαστε;
- φυσικά και πνευματικά ναι. Εξ Ενός Ανθρώπου, Του Αρχετύπου Ανδρός, του οποίου είμαστε εικόνες…
Τώρα, το αν κάποιος ήθελε μόνο ναι ή μόνο όχι, γιατί πάνω σε αυτό έχει στηρίξει την κοσμοθεωρία του, θέσεις ή αντιθέσεις, συγγνώμη που δεν του έκανα την χάρη. Αν θέλει, μπορεί να συνεχίσει να τα βλέπει μονοδιάστατα και όχι διασκοπικά.

Από το πρώτο κείμενό μου στο παρόν thread, προσπάθησα να ισορροπήσω τις δύο κύριες προσεγγιστικές μεθόδους της Αγίας Γραφής και γενικότερα της ζωής. Την πίστη και την νόηση, με ακραίους χαρακτήρες, σπάνιους μεν, αλλά υπαρκτούς, όπως πιστός αλλά ανόητος, νοήμων αλλά άπιστος και ανόητος και άπιστος. Εκτιμώ μέσα στην άκρο, αλλά και γενικά, αφού τα ακραία είναι και αποφευκτέα, η μόνη προτεινόμενη άριστη λύση, είναι η ισόρροπη κίνηση προς πίστη και νόηση.

Αν η απάντηση ήταν εξ ενός ζεύγους άρχισε όλη η βιολογική αναπαραγωγή, η προσέγγιση υστερεί ως προς τη νόηση. Από την άλλη, αν δεν διακρίνουμε ότι εξ Ενός προήλθαμε (αλλά και διαχρονικά προερχόμαστε, ως λόγοι εκ του Λόγου) αυτή η προσέγγιση υστερεί ως προς το σκέλος της πίστης, που δεν χρειάζεται κάτι ιδιαίτερο, αλλά μόνο απλή και κοινή και μαθηματική λογική, με λίγη παρατήρηση και διάκριση. Έχουμε ζωή εκ της Ζωής, γνώση εκ της Γνώσης, δύναμη εκ Δυνάμεως, αγάπη από Αγάπη… μικρά υποσύνολα, εκ του Συνόλου… ρανίδες μέσα στον ωκεανό... χρειάζεται απόδειξη;

Fire… δεν ήταν ούτε 5 ούτε 105 διαφορετικά ζεύγη… κι ούτε η θέση είναι αυθαίρετη. Ήταν ικανός αριθμός κατά το: Αυξάνεστε και πληθύνεστε και γεμίστε τη γη, και κυριεύστε την…

Επανερχόμενος στο άνθρωπος = ο έχων την όψη του ανδρός, συμφωνεί με την Αγία Γραφή που αναφέρει: …Και ο Θεός δημιούργησε τον άνθρωπο σύμφωνα με τη δική του εικόνα.

Σύμφωνα με αυτήν την εικόνα και επειδή όλη η Δημιουργία έγινε δια λόγου, αλλά για τον άνθρωπο, έλαβε λάσπη και του ενεφύσησε θεία πνοή, γιαυτό και ο άνθρωπος δεν έχει μόνο ενέργεια, αλλά και Ουσία.

Η όλη Δημιουργία κατά την Γραφή, ήταν καλή λίαν. Ο τέλειος Θεός, μας έδωσε το ύψιστο αγαθό, την ελευθερία. Είναι φυσικό όταν κάποιος την κακοχρησιμοποιεί, να μην πετυχαίνει τις προδιαγραφές που έχει. Έτσι, μετά την πλάση και δημιουργία και στάση μας, κατά του Θεού, δίνει από ΑΓΑΠΗ, την ευκαιρία για την ανά-πλασή μας, ανα-δημιουργία και ανά-στασή μας.

Κι ο τρόπος, ανάλογος, αλλά αναβαθμισμένος, ώστε να αφήσει σαφή ίχνη από την παραφύση (παρούσα κατάσταση) προς την Υπερφύση, μέσω της Φύσης. Αφού ο άνθρωπος απαρτίζεται από δύο μέρη, για την οικονομία του Θεού ενσάρκωσης του Λόγου, λαμβάνει με τα ίδια Του τα χέρια ‘’λάσπη’’ φύραμα εκ γης (γενεές εξ ανθρώπων) και αντί της θείας πνοής, ενεργεί το Πνεύμα το Άγιο – Θεός (τρίτο ομοούσιο Πρόσωπο), ώστε να επιτελεστεί το εκ Πνεύματος Αγίου και Μαρίας της Παρθένου.

Αν ήταν από γόνο ανθρώπων, θα ήταν άνθρωπος. Αν ήταν μόνο Θεός, θα ερχόταν στη γη ως θεός. Με την παραπάνω διαδικασία, γνωρίζεται ο Ιησούς, ως τέλειος Θεός και τέλειος άνθρωπος, θεάνθρωπος Χριστός.

Και γιατί αναφέρεται στο Ευαγγέλιο: Όλες, λοιπόν, οι γενεές από τον Αβραάμ μέχρι τον Δαβίδ είναι 14 γενεές• και από τον Δαβίδ μέχρι τη μετοικεσία τής Βαβυλώνας είναι 14 γενεές• και από τη μετοικεσία τής Βαβυλώνας μέχρι τον Χριστό είναι 14 γενεές; (Ματθ. α’17).

…για να δείξει για άλλη μια φορά, πως το πλάσμα των χειρών Του, ο άνθρωπος, που έχει 14 φάλαγγες στο χέρι, (3 σε κάθε δάχτυλο Χ 4 = 12 και 2 στον αντίχειρα = 14) είναι εικόνα Του, με όλην την οικονομία ανάπλασης, αναδημιουργίας, θυσίας του νέου ΑΔΑΜ – ΧΡΙΣΤΟΥ, την φύσει και πνεύμα παρουσία του Αρχετύπου, όλα για την ανά-στασή μας. Εις το Όνομα του Πατρός (14) και του Υιού (14) και του Αγίου Πνεύματος (14)….

Από δε, τον πρώτο ΑΔΑΜ, στην γένεση, εξήλθε εκ της πλευράς η Εύα, με το κενό, να καλύπτεται με σάρκα. Στο επίπεδό μας, από τη νέα Εύα – Παναγία, Ζωοδόχος Πηγή, εξέρχεται Ο νέος ΑΔΑΜ – Χριστός και το κενό καλύπτεται με Πνεύμα, ορίζοντάς Την μακαριωτέρα Κεχαριτωμένη, κλείνοντας τον κύκλο, εισάγοντάς μας στην καινή ζωή, ως αδιόδευτος Πύλη…. χαίρε κλίμαξ επουράνιε δι ής κατέβη ο Θεός, χαίρε γέφυρα μετάγουσα, τους εκ γης προς ουρανόν… χαίρε Νύμφη Ανύμφευτε.

Τώρα, αν μετρώντας τις γενεές βρέθηκαν στην Αγία Γραφή, γενεές 14 + 14 + 12 (με 13ο τον Ιησού, που δεν είναι παιδί του Ιωσήφ) είναι αιτία απόρριψης, το μόνο που έχω να πω, είναι πως, πάνω απ’όλα, ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ… Μήπως όμως το Άγιο Πνεύμα (εκ της τελευταίας 14άδας το φαινομενικά ελλειπές, ένα) έχει μείνει ως Παράκλητος εδώ για να ενεργεί τον αγιασμό μας; την ολοκλήρωσή μας κατά τάξη (κάθαρση, φώτιση, τελείωση)… (οριζόντια τύπωση επί του σώματός μας ...και του Αγίου Πνεύματος)...

Ο Κύριος δεν είναι μεθ’ ημών, έως της Συντελείας κατά την αψευδή υπόσχεσή Του; μήπως δεν συμπορεύεται μυστικά ή φανερά μαζί μας, όπως στον δρόμο προς Εμμαούς; Μήπως το ανέσπερο Άγιο Φως που πηγάζει από τον Πανάγιο Τάφο, μόνο στον Ορθόδοξο πατριάρχη κάθε Μ. Σάββατο, δεν είναι (τουλάχιστον) ένδειξη παρουσίας; (ή ερέθισμα για περαιτέρω μελέτη, πίστης και νόησης) βεβαίας ελπίδας;
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-06-07, 11:19
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά, είπα την γνώμη μου, που είναι και το ναι ΚΑΙ το όχι
[..]
Τώρα, το αν κάποιος ήθελε μόνο ναι ή μόνο όχι, γιατί πάνω σε αυτό έχει στηρίξει την κοσμοθεωρία του, θέσεις ή αντιθέσεις, συγγνώμη που δεν του έκανα την χάρη. Αν θέλει, μπορεί να συνεχίσει να τα βλέπει μονοδιάστατα και όχι διασκοπικά.
Δεν μπορώ να συμφωνήσω ή διαφωνήσω με όσα γράφεις καθώς, χμμ, δεν υπάρχει κάποια θέση για να συμφωνήσει ή διαφωνήσει κανείς. Δεν μπορούμε να σχολιάσουμε κάτι παραπάνω, καθώς "και ναι και όχι" είναι επίσης "ούτε ναι ούτε όχι", αμφότερα το ίδιο και το αυτό. Όλα ερμηνεύονται ως έχοντα πολλές διαφορετικές υποστάσεις, φυσική/ πνευματική ή όποια άλλη, όπως βολεύει κατά περίπτωση, με όποια διανοητική διαδικασία βγάζει ένα αποτέλεσμα που είναι συμβατό με τα υπόλοιπα.

Με αυτόν τον τρόπο τίποτα δεν μπορεί να συγκεκριμενοποιηθεί, τίποτα δεν είναι "καλά ορισμένο" ώστε να μπορούμε να πατήσουμε πάνω του για να πάμε στο επόμενο βήμα. Συνεπώς.. δεν υπάρχει επόμενο βήμα. Τελικά ο καθένας ερμηνεύει όπως θέλει το κείμενο, εσύ και τα δύο, εγώ κανένα, ο άλλος το ένα από τα δύο, κλπ.

Το ίδιο βλέπω να γίνεται και στο δεύτερο απλό ερώτημα, περί γενεών, όπου πάλι απάντηση δε βλέπω ξεκάθαρη ανάμεσα στις φάλαγγες των δακτύλων, την Παναγία, την επουράνια κλίμακα, το πλευρό του Αδάμ, την ελευθερία του ανθρώπου... Μήπως είναι 14+14=28 όπως λέει στο Ματθ. α’17; Ή μήπως 14+12=26;

Ίσως αδυνατώ να καταλάβω, διότι όταν ζητώ έναν αριθμό, το κάνω επειδή (έκπληξη!) περιμένω έναν αριθμό. Τέλοσπάντων..
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-06-07, 15:27
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Έχετε δίκαιο και είναι φυσικό, πως, αν οι συνδιαλεγόμενοι μεταξύ τους άνθρωποι, δεν ορίσουν το σύστημα αναφοράς, μάταια ‘’συζητούν’’. Λογικό και επόμενο, είναι να μην βρίσκουν τίποτ’ άλλο, από νοητικά αδιέξοδα και ασταθείς βάσεις για περαιτέρω σύνθεση. Το ίδιο ισχύει για έναν που χρησιμοποιεί ας πούμε το δεκαδικό και τον άλλον, που ακολουθεί ‘’αυστηρά’’ το δυαδικό. Δυσκολεύεται ή αδυνατεί να παρακολουθήσει τον άλλον τρόπο σκέψης.

Στην προκείμενη περίπτωση, όπου μοιάζει η συζήτηση να έχει περιέλθει σε αδιέξοδο… υπάρχουν ‘’σημεία’’ επαφής εξόδου; για να δούμε

Το ξανάγραψα, αλλά η αναφορά του Αγίου Νεκταρίου είναι ευστοχότατη. Στον κήπο της καρδιάς και του νου μας, έχουμε δύο δέντρα της μόρφωσης και της πίστης, που πρέπει ισότιμα να μεριμνούμε για την απολαβή καρπών. Αν για κάποιον λόγο η μέριμνα εκκλίνει της ισορροπίας, τότε το ένα καταδυναστεύει το άλλο. Γνωρίζουμε (λέει ο άγιος) πολύ καλά τα αποτελέσματα του διανοούμενου, της επιστήμης χωρίς Θεό, αλλά και από την άλλη του πιστού αλλά αμόρφωτου. Όποιος δεν συμφωνεί με την γνώμη του, βγάζει σπαθί.

Τα συστήματα αναφοράς, (πάνω στα οποία τοποθετούμαι) είναι το φυσικό και το πνευματικό, η νόηση και η πίστη, τα οποία συνυπάρχουν αρμονικά.

Στο φυσικό μετρικό σύστημα το οποίο δέχομαι, και γνωρίζω κάτι στο μέτρο του δυνατού, το ένα είναι ένα, το δύο είναι δύο και το τρία είναι τρία. Η αποδοχή απαιτεί ‘’κοινή λογική’’, την οποία νομίζω πως δεν στερούμαι. Όλη η επιστήμη, είναι αποδεκτή, μέσα στην προσπάθεια αντίληψης της αλήθειας. Φυσικά με την μεθοδολογία και τα εργαλεία της, ΔΕΝ μπορεί να συλλάβει τα πάντα.

Πολλές φορές όμως μίλησα και για την άλλη λογική, Του Λόγου, την σταυρική, που ΔΕΝ καταργεί την προηγούμενη, αλλά την συμπληρώνει.

Σε αυτήν, το Ένα είναι Τρία και το Τρία, Ένα. Μονάς εν Τριάδι και Τριάς εν Μονάδι. Εισαγωγή θεώρησης της Μονάδος εν Τριάδι, έχουμε από τον Αβραάμ, όταν, ενώ βλέπει τρεις αγγέλους τους προσφωνεί Ο Κύριος μου (ενικός), έχοντας στην Παλαιά Διαθήκη την σημειακή αναφορά ότι τότε ήταν 99 χρονών ο Αβραάμ και 90 η Σάρρα, παράλληλα με την ελληνική ταυτότητα λεξαρίθμησης ΤΡΙΑΔΙΚΟΣ ΘΕΟΣ = 999. (σύμπτωση; )

Σοφία (εξ Ελλάδος) και σημεία (εκ της Π. Διαθήκης), ομόρροπα, που καταδεικνύουν εμφανώς αυτήν την ‘’άλλη λογική’’, την ελληνορθόδοξη, της οποίας παιδείας, όποιος θέλει μετέχει και εμβαθύνει.

999 σχηματικά τρεις άνδρες που παρουσιάζονται στον τύπο της Μονάδος.

Εκτιμώ πως είναι ευδιάκριτη η σχηματική παράσταση του αριθμού, με την κεφαλή επάνω και την σπονδυλική στήλη, σε αντίθεση με το 6 πούχει κεφαλή προς τα κάτω. Αναφέρθηκε και σε άλλο κείμενο, ότι σχηματικά φαίνεται ο αριθμός στο δεξί ωτίον…(όπως καταγράφτηκε στην Αγία Γραφή… του Μάλχου…), που όχι μόνο συμβολίζει, αλλά ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ το έμβρυο, καθώς στην παρούσα φάση, έμβρυα είμαστε, έμβρυα ακρόασης του Λόγου… σαν μέσα από μήτρα… σαν στο μύθο του σπηλαίου…

Όσον αφορά πάλι την συμπλήρωση και όχι κατάργηση, αναφέρεται…
Μη νομίσητε ότι ήλθον να καταλύσω τον νόμον ή τους προφήτας• δεν ήλθον να καταλύσω, αλλά να εκπληρώσω. Διότι αληθώς σας λέγω, έως αν παρέλθη ο ουρανός και η γη, ιώτα εν ή μία κεραία δεν θέλει παρέλθει από του νόμου, εωσού εκπληρωθώσι πάντα. (Ματθ.ε’17)

Με τα παραπάνω υπογραμμισμένα, η πλήρωσις – εκπλήρωσις έχει δύο διαστάσεις. Μία νομική στο κατά γράμμα (όπως φαίνεται από τον ενεστώτα) και στο σαρκικό σκέλος (οικονομία Θεού στην Π. Διαθήκη) και μία πνευματική κατά χάρι (με το εωσού…) στην Καινή, μετά και με Χριστόν.

Αν εκπληρώνονταν χρονικά και πλήρως με την έλευση Του Χριστού, 14 (του Πατρός) +14 (του Υιού) +14 (και του Αγίου Πνεύματος), θα είχαμε πληρότητα στον τότε ενεστώτα και τα Πρόσωπα (γεννητόν και εκπορευτόν, Ιησούς και Παράκλητος) δεν θα εκπλήρωναν (στα μέλλοντα σε σχέση με την σωματική παρουσία Του Χριστού) τον σκοπό για τον οποίο ήλθαν… θέλει Ο Θεός, τους πάντας σωθήναι και εις επίγνωσιν Αληθείας ελθείν.

Η επίγνωσις όντας ένα επίπεδο πάνω από την γνώση και η οποία νομίζω ευδιάκριτα διαφέρει από την απλή ενημέρωση. Χωρίς να καταργείται η γνώσις που προσφέρει η όποια επιστήμη, συμπληρώνεται με το σκέλος της ολοκλήρωσης – σώος – σωτηρία. Έτσι, αυτή η επίγνωση, είναι βίωμα και πρόοδος στην Οδό.

Ο Αβραάμ, Ισαάκ και Ιακώβ είναι τα αρχικά πρόσωπα που αποτυπώνουν σε ‘’σκιά’’ την Αγία Τριάδα. Ο πατέρας, ο υιός που πάει υπάκουα να θυσιαστεί και το χαρισματούχο ευθές πνεύμα, Ιακώβ.

Ο Ιακώβ, γεννά 12 παιδιά, στον τύπο των πρακτικών και θεωρητικών αρετών, διαχρονικά και όχι σε όσους έχουν σαρκική εκ των 12 φυλών συνέχεια.

Πριν όμως την τεκνογονία, έχουμε την ιδιότυπη γέννησή του. Εξέρχεται δεύτερος, με επειλημμένην την χείραν του, επί της πτέρνας του Ησαύ. Έρχεται να καλύψει το κενό του Νόμου (φυσικού και γραπτού). ΔΕΝ τα καταργεί. Συμπληρώνει. Καλύπτει. Την πρώτη σάρκα την χοϊκή, την ενδύει με πνεύμα, όπως ακούμε από τον Απόστολο Παύλο:

Ο πρώτος άνθρωπος Αδάμ έγεινεν εις ψυχήν ζώσαν• ο έσχατος Αδάμ εις πνεύμα ζωοποιούν. Πλην ουχί πρώτον το πνευματικόν, αλλά το ζωϊκόν, έπειτα το πνευματικόν. Ο πρώτος άνθρωπος είναι εκ της γης χοϊκός, ο δεύτερος άνθρωπος ο Κύριος εξ ουρανού. Οποίος ο χοϊκός, τοιούτοι και οι χοϊκοί, και οποίος ο επουράνιος, τοιούτοι και οι επουράνιοι• και καθώς εφορέσαμεν την εικόνα του χοϊκού, θέλομεν φορέσει και την εικόνα του επουρανίου. Τούτο δε λέγω, αδελφοί, ότι σαρξ και αίμα βασιλείαν Θεού δεν δύνανται να κληρονομήσωσιν, ουδέ η φθορά κληρονομεί την αφθαρσίαν….. Διότι πρέπει το φθαρτόν τούτο να ενδυθή αφθαρσίαν, και το θνητόν τούτο να ενδυθή αθανασίαν. Όταν δε το φθαρτόν τούτο ενδυθή αφθαρσίαν και το θνητόν τούτο ενδυθή αθανασίαν, τότε θέλει γείνει ο λόγος ο γεγραμμένος• Κατεπόθη ο θάνατος εν νίκη. (Α’ Κορ.ιε’45…)

Τώρα, πρακτικά, στην φαινομενική ‘’έλλειψη’’ των δύο προσώπων, ώστε να συμπληρωθεί πάνω στην ήδη υπάρχουσα λογική, όχι μόνο το γενεές (14)+(14)+(12+2), αλλά και το 1(+2)=3, έχουμε την ερμηνεία κατά γράμμα (της κοινής λογικής) και την ερμηνεία κατά Πνεύμα (της λογικής του Λόγου).

Πολλοί άνθρωποι υστερούν στην ορθή πίστη, αλλά και στην ορθή νόηση περί θείου. Πιστεύουν γενικώς σε Θεό Πατέρα, αλλά δεν αναγνωρίζουν τον Υιό και το Άγιο Πνεύμα. (1+1+1).

Άλλοι βλέπουν τον Ιησού, είτε σαν φιλόσοφο, είτε σαν επαναστάτη… τον πιστεύουν σαν θρησκευτικό αρχηγό, αλλά αποκομμένο από τον Πατέρα, μη δεχόμενοι Αυτόν ως Υιό Θεού… (1+1+1).

Άλλοι δέχονται μια ανώτερη δύναμη (γενικώς και αορίστως), χωρίς όμως να το συγκεκριμενοποιούν ως πρόσωπο. (1+1+1). Στην περίπτωση αυτή, έμμεσα είναι και όσοι πιστεύουν στη φύση, στην λογική κλπ…

(με κόκκινο, την πιστευτή μονάδα και με μαύρο την έλλειψη γνώσης – αποδοχής τους…).

Αφού σε κάθε τέτοια περίπτωση, λείπουν τα δύο από τα τρία, η γνωριζόμενη αλήθεια περί του Αληθινού Τριαδικού Θεού, είναι ελλειπής. Τότε συνήθως πρυτανεύει η λογική 1 =1, η απλά και ξάστερα ‘’φυσική ( ; ) λογική’’. Μόνο με την Ορθοδοξία τα Τρία Πρόσωπα γνωρίζονται ισόρροπα, Ομοούσια, ισότιμα, ΖΩΝΤΑΝΑ, 1=3, καθώς Ο ΚΥΡΙΟΣ ΖΕΙ στην Εκκλησία που είναι το Αναστημένο Σώμα Του, κατά το: εγώ είμαι μεθ' υμών πάσας τας ημέρας έως της συντελείας του αιώνος. Αμήν. (Ματθ. κη’20).

και συγχρόνως, …θέλει σας δώσει άλλον Παράκλητον, διά να μένη μεθ' υμών εις τον αιώνα, το Πνεύμα της αληθείας, το οποίον ο κόσμος δεν δύναται να λάβη, διότι δεν βλέπει αυτό ουδέ γνωρίζει αυτό• σεις όμως γνωρίζετε αυτό, διότι μένει μεθ' υμών και εν υμίν θέλει είσθαι. (Ιωαν.ιδ’16)….

Έτσι, τα πρόσωπα που συνεργούν στην ολοκλήρωσή μας, ώστε να περάσει η μία λογική (1=1) στην άλλη (1=3), χωρίς να καταργήσει το ένα σκέλος, έχουν αφήσει ίχνη στις Γραφές, αλλά απλά ως ενδείκτες - οδοδείκτες. Το ίδιο ισχύει και από το 26 στο 28, ή καλύτερα από το 40 στο 42 (3Χ14), που λείπουν δύο πρόσωπα, με 13ο τον Ιησού και 14ο το παντοδύναμο Άγιο Πνεύμα, που ολοκληρώνει την θεία οικονομία, καταδεικνύοντας ότι μόνη της η Αγία Γραφή, είναι ένα νεκρό γράμμα και χωρίς την Παράδοση και την αποστολική διαδοχή, υστερεί ως προς την πλήρη αποκάλυψη της Αλήθειας.

Που βρίσκονται λοιπόν τα δύο πρόσωπα που λείπουν; που βρίσκεται η Αλήθεια; η απάντηση δόθηκε. Ζωντανά και όχι απλά ιστορικά. Αληθή και όχι κατά την φαντασία του καθενός πιστού ή απίστου… νοήμονος ή ανοήτου… με ζωντανούς τρισσούς δεσμούς (ζωηφόρους αγωγούς) Λόγου και λόγου, όπου το μέρος-μέλος, (σαν κύτταρο σε ένα σώμα) ενώνεται μυστικά και μυστηριακά, με το Όλον. Στην ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ, με την ελληνορθόδοξη παιδεία, ικανή να τον ανορθώσει από το παράλογο αλλά προπάντων και σπουδαιότερα, να τον αναστήσει…. εδώ ανευρίσκεται η πραγμάτωση του ενδόμυχου (μερικές φορές πολύ βαθειά κρυμμένου) ποθητού κάθε ανθρώπου….

ΥΓ. Αν μετά το τέλοσπάντων ... ΔΕΝ έπρεπε να συνεχίσω, συγγνώμη...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-06-07, 23:03
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Πολύ δυσνόητη η θεωρία σου αγαπητέ mystakid, ιδίως για μένα του Δημοτικού. Προσεγγίζεις την Αγία Γραφή, αλλά δεν την ερμηνεύεις.

Όταν θα παρουσιαστής στον Άγιο Πέτρο ψάλλοντας από το βιβλίο Συνέκδημος: Σταυρόν Χαράξας Μωσής επ' ευθείας ράβδω την Ερυθράν διέτεμε τω Ισραήλ πεζεύσαντι κτλ. Σελίδα 497.
Νοτίου θηρός εν σπλάχνοις παλάμας Ιωνάς σταυροειδώς διεκπετάσας, το σωτήριον πάθος προδιετύπου σαφώς κτλ. Σελίδα 497.

Αρματηλάτην Φαραώ εβύθισε, τερατουργούσα ποτε, Μωσαϊκή ράβδος, σταυροτύπως πλήξασα και διελούσα θάλασσαν κτλ. Σελίδα 74.

Εν φωναίς αλαλάξωμεν, εν ωδαίς μεγαλύνωμεν, τον Σταυρόν τον τίμιον ασπαζόμενοι, και προς αυτόν εκβοήσωμεν: Σταυρέ πανσεβάσμιε, καθαγίασον ημών τας ψυχάς και τα σώματα τη δυνάμει σου, και παντοίας εκ βλάβης εναντίων διατήρησον ατρώτους τους ευσεβώς προσκυνούντας σε. Σελίδα 853.
Θα σε ρωτήσει ο Άγιος Πέτρος, πού τα Διάβασες αυτά; Δεν υπάρχουν στην Αγία Γραφή και του παρουσιάσεις τη θεωρία σου, δεν θα σε καταλάβει, δεν ήταν Φαρισαίος ούτε Γραμματέας, ψαράς ήταν ο άνθρωπος.
Αν οι ψαράδες φίλοι του θυμόσουν εναντίων σου όπως θύμωσαν με τον Απόστολο Παύλο, και ήθελαν να τον σκοτώσουν επειδή δεν καταλάβαιναν τη θεωρία του αλίμονο σου, οι Ρωμαίοι στρατιώτες δεν θα έρθουν να σε γλυτώσουν, αφού θα βρίσκονται στην κόλαση. Πράξεις ια'.
Αν πιστεύεις ότι θα βρεθείς μια μέρα μπροστά στον Άγιο Πέτρο, εξήγησε μας την Αγία Γραφή, της παραδόσεις που διαφωνούσαν με την Αγία Γραφή, δεν της αγαπούσε ο Ιησούς. Ματθαίος ιε'3-6.
__________________
Να είστε πάντα καλά, ο Σωτήρης.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-06-07, 00:09
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Οι εβραίοι συγγραφείς της Βίβλου αγαπητέ mystakid, πίστευαν ότι η Εύα "ήτο μήτηρ πάντων των ζώντων'' γι' αυτούς η αιμομιξία των παιδιών της ήταν δικαιολογημένη. Οι κόρες του Λώτ πίστευαν ( ότι ο πατέρας τους ήταν ο μόνος άνδρας στη γη, μετά την καταστροφή τον Σοδόμων και Γομόρρων, γι' αυτό κάνανε παιδιά μαζί του. Οι συγγραφείς της Βίβλου δέχτηκαν αυτή τη δικαιολογία και την έγραψαν.

Ο Κάϊν είπε «πάς όστις με εύρη, θέλει με φονεύσει» Γένεσις γ΄20, ιθ΄31, δ΄14. Αν δεν υπήρχαν και άλλοι άνθρωποι δεν θα φοβόταν ο Κάϊν, αλλά ότι έγιναν και άλλα ζευγάρια με τον τρόπο που έγινε η Εύα, πρώτη φορά το μαθαίνω, θα ήθελα να μάθω σε ποιό βιβλίο το διάβασες; Στην Αγία Γραφή δεν υπάρχει.
Παραθέτω από το μήνυμα σας της 14-06-07 "Εξ ενός προερχόμαστε; Βιολογικά όχι, διότι ο Αδάμ και η Εύα είναι ο άνδρας και η γυναίκα, όντας τέτοια ζευγάρια πολλά, αφού πολλαπλασιάστηκαν στην γένεση, προ της βιολογικής διαδικασίας γεννήσεων".

Στο εδάφιο Ιωάννης ε΄39 τα λόγια «ερευνάτε τας γραφάς» διότι σεις νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον» είναι μια παρατήρηση ή μια διαπίστωση που έκανε ο Ιησούς, και όχι μια «παραίνεση» για να ερευνούμε τας γραφάς.
Η πίστη διώχνει το επιχείρημα και σταματάει την έρευνα, γι' αυτό ψάλουν στην εκκλησία ότι τα θαύματα: «εσφράγισται τοις ερευνώσι, πεφανέρωται δε τα θαύματα τοις προσκυνούσιν εν πίστει το μυστήριον. Συνέκδημος Ορθοδόξου, σελίδα 352.
__________________
Να είστε πάντα καλά, ο Σωτήρης.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-06-07, 15:33
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Στην Αγία Γραφή, σίγουρα υπάρχουν μερικές δυσνόητες αλλά και άλλες, ευκόλως εννοούμενες θέσεις. Φυσικά ούτε καταργεί, ούτε αντικαθιστά, κάθε επιστημονικό βιβλίο, αλλά ούτε και είχε/έχει (σαν Ορθοδοξία), αυτήν την φιλοδοξία.

Τα ευκόλως εννοούμενα δεν θα ήθελα να τα ερμηνεύσω, για να μην υποβιβάσω τη νοημοσύνη του ερωτούντος, αλλά και για να μην γίνομαι κουραστικός με την επανάληψη (καθώς, ήδη κι έτσι το καταφέραμε ).

Για την συγχρόνως γένεση περισσοτέρων του ενός ζεύγους (μίας ψυχής ζώσας = 1 άνθρωπος) ήδη ο άνθρωπος μπορεί να γεννήσει περισσότερο του ενός παιδιού. Και δίδυμα και τρίδυμα και τετράδυμα... αρκεί να υπάρχουν οι θηλυκοί υποδοχείς ώστε με τα αρσενικά σπερματοζωάρια να δώσουν ζυγωτά, με την απλή σχέση, όσα - τόσα. Απλή ερώτηση, απλή και ευκολονόητη απάντηση. Ο άνθρωπος (συνδημιουργός) μπορεί. Ο Θεός (Δημιουργός) όχι;

Για τα δύο πρόσωπα που λείπουν, στην ζωή του κάθε ανθρώπου για να γίνει το 1 = 3, αναβαθμίζοντας την τετράγωνη και φυσική λογική, σε πνευματική, πεμπτουσίας υπερφυσική λογική (εκ του Λόγου) ήδη τα ανέφερα.

Γιαυτόν που πιστεύει απλά στον Θεό αλλά χωρίς Χριστό και Άγιο Πνεύμα, ομοούσιο Τριάδα και αδιαίρετο, εμφανώς του λείπουν αυτά τα δύο Πρόσωπα (Ιησούς Χριστός και Παράκλητος). Για τις άλλες προσεγγίσεις που έχασαν την ισορροπία και το ισοδύναμο της τρισυπόστατης Μονάδας, είτε ως μονοφυσίτες, είτε ως μονοθελήτες, είτε σαν απλή ανώτερη και απρόσωπη δύναμη κλπ… πάλι λείπουν (ανάλογα) δύο από τα τρία Πρόσωπα.

Ο αμέσως επόμενος στίχος της παρατήρησής σου (Ιωαν.ε’39-40) είναι και η απάντησή σου. …Ερευνάτε τας γραφάς, διότι σεις νομίζετε ότι εν αυταίς έχετε ζωήν αιώνιον• και εκείναι είναι αι μαρτυρούσαι περί εμού• πλην δεν θέλετε να έλθητε προς εμέ, διά να έχητε ζωήν. (Ιωαν.ε’39,40)

Η Αγία Γραφή καταμαρτυρά την παρουσία του Θεού, δεν είναι όμως η ίδια, ζωή αιώνιος. Είναι οδοδείκτης, αλλά όχι η Οδός και η Ζωή και η Ανάσταση. Η Αγία Γραφή παρέχει ζωηφόρα ρήματα, αλλά ΔΕΝ είναι ο ίδιος ο Χριστός. Τα νομικά κενά που αφήνει, τα συμπληρώνει η χάρις. Αν το μόνο που χρειαζόταν ο άνθρωπος για την ολοκλήρωσή του, ήταν η Αγία Γραφή, τότε Ο Κύριος στην Μεταμόρφωσή Του, θα είχε ΜΟΝΟ τον προφ. Μωυσή δίπλα Του. Κι όμως έχει και τον προφ. Ηλία, για την ισόρροπη θέση της πνευματικής γνώσης των λόγων της Φύσης, που συμπληρώνει την πνευματική γνώση των Γραφών, ώστε μαζί να τελεσιουργούν την μεταμόρφωσή μας.

Η παρουσία του Χριστού στην Π. Διαθήκη είναι εν είδει σκιάς, σε σπερματικό λόγο, (σαν μέσα από μήτρα ή από σπηλιά, σαν τον μύθο του σπηλαίου του Πλάτωνα) και θέλει ιδιαίτερη διάκριση των ‘’σημείων’’ (ίχνους) που μας φανερώνονται ως προετοιμασία έλευσης και πραγμάτωσης του: Ο Λόγος σάρξ εγένετο. Πριν σαν σκιά (που ανακαλύπτεται) και μετά (αποκαλυπτόμενος) δια της Καινής Διαθήκης αρχίζει να υφίσταται – υλοποιείται η πραγματική ανακαίνιση του ανθρώπου. Ποιος όμως μπορεί να δογματίσει ότι αυτή η αναγέννηση θα γίνει μαγικά, χωρίς προετοιμασία; γέννηση χωρίς κυοφορία; κυοφορία χωρίς σύλληψη; ΟΛΑ θέλουν τον χρόνο τους και την τάξη τους… το ίδιο ισχύει (και γιατί να μην ισχύει; ) και στα πνευματικά.

Την Εύα, σαν σκιά θεωρίας, δεν πρέπει ο άνθρωπος – μελετητής να τη βλέπει αποκομμένη από την νέα Εύα, της Καινής Διαθήκης, την Μητέρα του Θεού και Μεσσίτρια της δικής μας αναγέννησης.
Ούτε τον Αδάμ, πάλι αποκομμένα από τον νέο ΑΔΑΜ – Χριστό, που αναπλάθεται δια των 14 γενεών….

Η πρώτη πλάση έχει στοιχεία λάσπης (γης) και θείας πνοής. Η δεύτερη, πάλι εκ Πνεύματος Αγίου και Μαρίας της Παρθένου. Από της πλευράς του πρώτου Αδάμ εξήλθε ασπόρως, η Εύα, η ανδρίς, εκ του ανδρός. Από την Θεοτόκο, γεννήθηκε πάλι ασπόρως ο Χριστός, κλείνοντας τον κύκλο και εισάγοντας τον άνθρωπο στην καινή κτίση. Όπως η φιλολογική απάντηση στο ερώτημα πόσες κατηφόρες υπάρχουν, είναι το όσες και ανηφόρες, έτσι, αφού δια της ανυπακοής και στροφής του νου μας σε γνώσεις και δυνάμεις, πετυχαίνουμε την έξοδο, δια της υπακοής και μεταστροφής του νου (μετανοίας) στην Αγάπη, θα έχουμε την επανείσοδο….

Ίσως είναι γνωστό το ιστορικό του Τιμίου Ξύλου. Αν ναι, ο άνθρωπος δεν μένει στο μεθυσμένο Λωτ, για να τον μέμφεται, αλλά διακρίνει τον Σταυρό, που προδιατυπώνεται και ''ενεργεί'' την μετάνοιά του, με τα τρία ραβδιά που ‘’ξέχασαν’’ οι 3 άγγελοι στον Αβραάμ, τα 30 χρόνια στον Ιορδάνη, την φυλλοβόλησή τους…. καρποφορία... με τέλος, την αδιαμφισβήτητη παρουσία μας πάνω σε έναν από τους δύο παρακείμενους Στον Σταυρό Του Κυρίου, σταυρούς....

Όπως μία αγριέλαιος μπολιάζεται και γίνεται καλλιέλαιος, έτσι και ο νους με την μετάνοια, μπολιάζεται και αποκτά Νου Χριστού, ικανό να κατανοήσει τα θεία μυστήρια, γιατί αν προσεγγίσει αυτά χωρίς τα κατάλληλα εφόδια και εργαλεία, θα βρίσκει μπροστά του ασάφειες και αντιφάσεις.

Είναι η διαφορά των ερμηνειών, στο κατά γράμμα και το κατά Πνεύμα.

Κάθε φορά που προτείνει Ο Κύριος, όστις έχει νουν, νοείτω… ώτα ακούειν ακουέτω κλπ φυσικά και δεν εξηγεί ‘’άμεσα’’ τις τοποθετήσεις, αλλά επιτρέπει – προτρέπει στο νου να εξέλθει από την κάθετη κλίμακα που οδηγεί απέριττα και λιτά από τη γη στον ουρανό, να κινηθεί ‘’συλλεκτικά’’ μέσα στον κόσμο και αφού καρπωθεί την νόηση να προχωρήσει στην πίστη, να αρθεί το διαχωριστικό παραπέτασμα, ώστε ο άνθρωπος να κινείται με πληρότητα νόησης και πίστης, χωρίς να υστερεί σε τίποτα, προς την ολοκλήρωσή του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 25-06-07 στις 15:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.