Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 28-05-07, 00:10
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Απο την αλλη εγω απορω, γιατι δεν αφιερωνεις το χρονο και τη δυναμη σου σε κατι που αγαπας αντι να μαθαινεις φρασεις, σελιδες, εδαφια και αριθμους απο το Χριστιανισμο με τον οποιο διαφωνεις;; Σε τετοιο επιπεδο δεν εχω εντρυφησει ουτε στον Πολεμο των Αστρων.

φαντασου εναν Αναρχικό να ξέρει σελίδα-σελίδα το βιβλίο του Χίτλερ. Αλλο να ξερει με τι διαφωνει και αλλο το να ξερει σε ποια σελιδα ειναι η καθε φραση και να την εχει προχειρη οποτε συζηταει
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 28-05-07 στις 00:19
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 28-05-07, 00:45
Το avatar του χρήστη concul
concul Ο χρήστης concul δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 06-01-12 01:46
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
κυριε Sotirie μας μονο σωτηριος δεν εισθε μαλλον το αντιθετο θα ελεγα..

το πρωτο πραγμα που διδασκει η εκκλησια μας (υποθετω οτι ειμαστε στην ιδια εκκλησια) ειναι η ταπεινοφροσυνη...που ομως και απο οτι φαινεται δεν σας διακρινει ιδιαιτερα..

σε αυτο το forum αν υπερισχυει κατι ειναι ο διαλογος που ομως φαινεται να μην σας αρεσει ιδιαιτερα..ενδειξη υπερμετρου εγωισμου,αδυναμια αναγνωσης κειμενων αλλων ξενων προς εσας η απλα πληρης περιφρονηση σε γνωμες αλλων;

οπως και να εχει δεν εμπιπτει ακριβως ουτε καν σε αυτο που λεμε ευγενης συμπεριφορα..

πραγμα ακρως περιεργο για καποιον που ασχολειται (η θελει να μας κανει να πιστεψουμε οτι ασχολειται) με τα θεια..

η εστω με την θεια..(υποθετω καπου θα εχετε κρυμμενη μια θεια) που αν δεν της απαντατε σε οποιαδηποτε κουβεντα μεταξυ σας καποτε θα αγανακτησει η γυναικα και θα σας σουρει τιποτα..

και εμεις δεν ειμαστε καν η θεια σας (η ο θειος σας για να μην μας παρεξηγησετε κιολας)

αυτα τα ολιγα για την ωρα...οχι οτι θα τα καταλαβετε η θα σας αγγιξουν (θεος φυλαξει) απλα για να σας πω οτι επιφυλασσομαι επι του παροντος

μετα τιμης
αλεξανδρος
__________________
curiosity killed the cat
(skister emeritus)
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 28-05-07, 01:11
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από SOTIRIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά θυμούμαι από τη διδασκαλία τους, που την παρακολούθησα με μεγάλο ενδιαφέρων στην αρχή της δεκαετίας του 1970.
λες σωτηρακη το εμφανες ψυχικον τραυμα να ειναι απο τοτε;
δεν φημιζομαι για την ορθογραφικη μου δεινοτητα αλλα ρε παιδακι μου εσυ το παρακανες..μηπως εχεις συγγενεια με καποιον χρυσον που εγραφε εδω μεσα;

και παρα το id μου μονο πατρικες συμβουλες δεν προκειτε να σου δωσω.
μονο να εκφρασω την απορια γιατι δεν αντιγραφεις τα εδαφια που παραθετεις απ ευθειας για να αποφυγεις τα τοσα ορθογραφικα λαθη σου;

γιατι τα λαθη διανοησης ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις...γιαυτο αστο καλυτερα.
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 28-05-07 στις 01:15
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 28-05-07, 03:52
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
λες σωτηρακη το εμφανες ψυχικον τραυμα να ειναι απο τοτε;[..]γιατι τα λαθη διανοησης ειναι σιγουρο οτι δεν μπορεις...γιαυτο αστο καλυτερα.
Υπάρχει κάποιος λόγος για την προσωπική επίθεση;

Άλλο ένα μήνυμα για κοκορομαχίες
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 28-05-07, 07:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
μπα δεν ειναι "προσωπικη" επιθεση τουλαχιστον οχι ετσι οπως την εννοεις..
αλλα με μπαφιασε ο σωτηρακης και ειπα να του τα ριξω
εχεις ομως δικιο το παρακανα...αλλα ειπα να τον κουρδισω μπας και απαντησει καποτε σε καποιον..
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 28-05-07 στις 17:14
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 28-05-07, 12:07
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στο πιο πανω παραδειγμα του Σωτηρη βλεπετε τη θλιβερη αποτυχία της ελληνικής πατρίδας που λόγω έλλειψης στρατηγικης στην παιδεια εχει αφησει τους απόδημους στο έλεος του καθε δασκαλακου, που χωρις αισθημα ευθυνης πηγε να διδαξει τα ελληνοπουλα μονο για να εχει διπλο μισθο και φροντισει να παρει το διαμερισμα του στην ελλαδα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 28-05-07, 15:02
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...τα λίγα μηνύματα που γράφτηκαν, όλα στο ίδιο μοτίβο ''μονόλογου και παράθεσης αγιογραφικών εδαφίων'', δείχνουν καθαρά ότι συλλέχθηκαν ''επιμελώς'' με έναν και μόνο σκοπό. Να επιβεβαιώσουν τις ήδη ειλημένες αποφάσεις ως προς τον τρόπο αντιμετώπισης των πραγμάτων, π.χ. άρνησης της αγιότητος των αναχωρητών και ασκητών, του δύσκολου εφαρμογής του χριστιανισμού, στο ΓΡΑΜΜΑ του Νόμου, με τις φαινομενικά αντιθέσεις του, το αντίχριστο πνεύμα των αγωνιστών του '21 (πράμα άτοπο)....

Γενικά δείχνουν μια άρνηση, αποπνέοντας κάποια απαξίωση, που όμως οφείλεται στην ενημέρωση περί χριστιανισμού, από ειδική λάθος σκοπιά, την Σκοπιά και από εμπαθή δάσκαλο, παρελθουσών μάλιστα αρκετών χρόνων, κατάσταση που μάλλον μονιμοποιήθηκε, σαν στάση ζωής.

Αν όμως ο λόγος που τοποθετούνται εδώ οι αρνήσεις, είναι λόγω προβληματισμού προς συζήτηση, εκτιμώ να υπάρξουν θεολόγοι με πνεύμα Αληθείας (και όχι αληθοφανείας) που να μπορούν να εξηγήσουν τους διάφορους θρησκευτικούς, φιλοσοφικούς και συγχρόνως υπαρξιακούς προβληματισμούς.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 28-05-07, 16:46
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σωτηράκη συγχίοζεις την αηθεια με την ευήθεια.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 29-05-07, 18:04
SOTIRIOS Ο χρήστης SOTIRIOS δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Φύλο: Άντρας
Παρατήρησα ότι γράφεται γρήγορα στο φόρουμ και με μεγάλη ευκολία, εγώ δεν μπόρεσα να μάθω ορθογραφία γι' αυτό χρειάζομαι πολύ χρόνο για να γράψω το μήνυμα σ' ένα αρχείο, και αφού το word διορθώσει την ορθογραφία μου, το τυπώνω και το ξαναγράφω στο φόρουμ.
Κουράστηκα για να συγκεντρώσω αυτές της πληροφορίες, αποτελούν αμυντική προσπάθεια ενάντια στης ενοχλήσεις των Μαρτύρων του Ιεχωβά. Περίμενα μια λεπτομερή απάντηση αλλά φαίνετε πως δεν υπάρχει θεολόγος στο φόρουμ.
Τα τελευταία χρόνια έγραψα και στη γαλλική γλώσσα και τα δημοσίευσα σ' ένα μικρό περιοδικό, αν κάποιος καταλαβαίνει τη γαλλική γλώσσα και θέλει να τα διαβάσει, μπορώ να του τα στείλω. Αρκεί να μου τα ζητήσει σε προσωπικό μήνυμα, και να μου γράψει την Email διεύθυνση του.
Χάρηκα που απαντήσατε ο καθένας όπως μπορούσε, και σας βεβαιώνω ότι όλες οι απαντήσεις σας είναι για μένα καλές και χρήσιμες. Κατάλαβα ότι δεν σας ενδιαφέρουν αυτά που έγραψα και μερικοί ενοχλούνται, δεν θέλω να είμαι ενοχλητικός. Ξέρω ότι πίσω από κάθε όνομα ή ψευδώνυμο υπάρχει άνθρωπος με αισθήματα, κι' εγώ δεν θέλω να στενοχωρήσω κανέναν όπως με στενοχώρησαν.
Γι' αυτό δεν θα γράψω τίποτα άλλο στο φόρουμ, εκτός αν κάποιος αναιρέσει τα συμπεράσματα μου με λεπτομέρειες, ή αν με γράψει προσωπικό μήνυμα ζητώντας να του βρω γραφικά εδάφια που θα τον βοηθήσουν να αντιμετωπίσει τα επιχειρήματα των Μαρτύρων του Ιεχωβά.
Αυτά είχα να γράψω για τελευταία φορά στο φόρουμ, και σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση.
__________________
Να είστε πάντα καλά, ο Σωτήρης.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 29-05-07, 19:25
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Φίλε Σωτήριε...
Πίσω από 10 άτομα που γράφουν απαντήσεις είναι άλλα 100 που απλά διαβάζουν τα μηνύματά σου.
Δεν είναι κάποιο forum Ιεχωβάδων για να χρειαστεί να κάνεις κάτι τέτοιο, πίστεψέ με ότι με τον ίδιο τρόπο απαντάμε σε όλους.
Καταλαβαίνω ότι είναι δύσκολο για σένα να παρακολουθήσεις ένα forum στο οποίο μπορεί εσύ να στείλεις ένα μήνυμα και μέχρι να το ξαναδιαβάσεις να έχουν απαντήσει άλλοι 10, αλλά αυτό για το οποίο παραπονιούνται οι περισσότεροι είναι ότι τα μηνύματά σου έχουν την μορφή ανάπτυξης θεωρίας παρά συζήτησης.
Προσπάθησε να ακολουθήσεις τη συζήτηση, να απαντάς σε άτομα που ρωτάνε κάτι, γιατί απλά και εκείνοι σε βλέπουν να κάνεις μονόλογο.
Φιλικά Μιχάλης

Υ.Γ. Από το word, μιάς που σου κάνει τη διόρθωση, γιατί δεν κάνεις το κείμενο απλά copy paste από το να το εκτυπώσεις και να το γράψεις από την αρχή;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 29-05-07, 19:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SOTIRIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατήρησα ότι γράφεται γρήγορα στο φόρουμ και με μεγάλη ευκολία
Η αλήθεια είναι ότι εγώ έβγαλα άλλα συμπεράσματα για τις θέσεις σου. Θα μπορούσες από την αρχή να μας είχε εξηγήσει τι ακριβώς θες να πεις.

Όντως δεν είμαστε θεολόγοι, αν και ένας φίλος, ο Μιχάλης (Gildor) μου είπε κατ' ιδίαν ότι στόχος είναι οι Μάρτυρες του Ιαχωβά. Προσωπικά αντιπαθώ ιδιαίτερα αυτή την αμερικανόφερτη κατασκευασμένη αίρεση.

Δυστυχώς οι γνώσεις μας δεν μπόρεσαν να το κατανοήσουν και για το σκέλος αυτό ζητάω πραγματικά συγνώμη.

Όλοι κάνουμε ορθογραφικά λάθη και όλοι καταφεύγουμε στην διόρθωση ή σε λεξικό, σ αυτό δεν μειονεκτείς.

Αρχική Δημοσίευση από SOTIRIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά είχα να γράψω για τελευταία φορά στο φόρουμ, και σας ευχαριστώ όλους για την κατανόηση.
Εγώ θα σου ζητούσα να το ξανασκεφτείς. Επίσης θα σου πρότεινα να βλέπεις και τι σου γράφουμε. Καλό δεν είναι να ακούμε μονολόγους, αλλά να γίνεται διάλογος.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 29-05-07, 19:42
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 15:05
Φύλο: Άντρας
(Εκτός Θέματος....)

Σωτήρη, έχε υπόψη σου ότι το Firefox από την έκδοση 2.0 και μετά, έχει τη δυνατότητα διόρθωσης (ορθογραφικού ελέγχου) με τη προσθήκη λεξικών, για πολλές γλώσσες, μεταξύ των οποίων και τα Ελληνικά. Είναι αφάνταστα βολικό, πίστεψέ με. Δοκίμασέ το...

(Εντός Θέματος...)

Έχε επίσης υπόψη σου ότι, στο φόρουμ αυτό, κατά καιρούς, έχουν γίνει γερές συζητήσεις περί θεολογικών θεμάτων. Μπορείς να ρίξεις μια ματιά και να δεις τί έχει ειπωθεί μέχρι τώρα. Νομίζω όμως πως κάποια στιγμή φτάσαμε σε σημείο κορεσμού και κουραστήκαμε. Γι' αυτό ίσως δεν υπάρχει η συμμετοχή, με τον τρόπο που θα την ήθελες εσύ...

Δεν βλέπω όμως γιατί αυτό να είναι λόγος αποχώρησής σου από την Acrobase (αν κατάλαβα καλά...). Δηλαδή από τα δεκάδες άλλα θέματα, δεν υπάρχει κάποιο άλλο που θα ήθελες να σχολιάσεις ή να συμμετάσχεις ενεργά; Άλλα ενδιαφέροντα πέραν της μελέτης της Αγίας Γραφής και των επιχειρημάτων κατά των μαρτύρων του Ιεχωβά δεν υπάρχουν στον ...ορίζοντα;
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 29-05-07, 19:47
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
θα συμφωνησω με τον στελιο φιλε σωτηρη...ουτε και εγω καταλαβα οτι η κυριως θεση σου ηταν κατα των ιεχωβαδων που και εγω δεν συμπαθω ιδιαιτερα κυριως λογω της απιστευτης επιμονης τους να μας προσυλλητησουν..

το οτι σου "ορμηξαμε" μην το παρεξηγεις..ειναι κατι σαν εθνικο σπορ εδω μεσα

και η αναφορα στην ορθογραφια ειναι κι αυτη ενα ακομα "τσιγκλισμα" ουτως η αλλως σχεδον ολοι μας εχουμε τα μαυρα μας τα χαλια στο θεμα αυτο.

και ακομα παρατηρησε πως αλλαξε το κλιμα μολις εκανες διαλογο και οχι "κηρυγμα" και χωρις να απαντας..

και εγω με την σειρα μου θα σε παρακαλεσω να αναθεωρησεις την θεση σου και να παραμεινεις ενεργος στο φορουμ αυτο

φιλικα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 29-05-07, 19:54
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοίτα τους! Σαν λιοντάρια που βλέπουν τη γαζέλα να την κοπανάει...
πιφ παφ
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 29-05-07, 21:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ειναι λογικο, καποιος καινουργιος που δεν εχει εμπειρια απο φορουμ να παρασυρεται και να εχει σκοπο καθε μηνυμα του να ειναι ολοκληρο αρθρο, πραγματεία ή ανάπτυξη θεωρίας. Ελπίζουμε να καταλάβες οτι το φορουμ ειναι μερος διαλόγου και ΠΡΟΦΟΡΙΚΗΣ γραφης και όχι αρθρογραφίας.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:39.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.