Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #151  
Παλιά 02-04-08, 23:43
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από argoum Εμφάνιση μηνυμάτων


Όσον αφορά το αρχικό ερώτημα θεωρώ ότι κανένα από τα δύο δεν είναι "εύκολο". Τη δυσκολία του να είσαι πιστός την εξήγησα παραπάνω. Η δυσκολία του να διαλέγει κανείς την αθεΐα, πάντα κατα την άποψή μου, εντοπίζεται στο ότι ουσιαστικά είναι η επιλογή του να ζει κανείς αντίθετα με τη φύση του. Κι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.

Αργύρης.
και γιατί η αθεΐα ειναι αντίθετη στην φύση του ανθρώπου?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
  #152  
Παλιά 03-04-08, 00:11
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Rider Εμφάνιση μηνυμάτων
και γιατί η αθεΐα ειναι αντίθετη στην φύση του ανθρώπου?
Διοτι ο άνθρωπος είναι δυναμει θεός. Ο προορισμός του ειναι η θέωση, είτε το δουμε αυτο στις Βεδες, ειτε στον Προμηθεα Δεσπωτη, ειτε στον γλυκυ Ιησου.

Και μονο με τον αναστημενο ανθρωπο, ανίσταται και η υπόλοιπη φύση. Γι αυτό και π.χ. των Φωτων, περναει ο ιερεας και αγιαζει τη Φυση, τα λιβαδια, τα σπιτια, έμψυχα και άψυχα. Γι αυτο και στην Ανασταση, το Πασχα, γινονται λιτανβειες στη Φυση.

Ο ανθρωπος σαν κορωνιδα της μετεχει δυναμει του Θειου, και αυτό εγείρει την Φυση απο τη φθορα.

(Μονο που ο δρόμος για το Θεό περναει αποτους ανθρωπους. )
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #153  
Παλιά 03-04-08, 00:23
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
(πιο πρακτικη απαντηση: )
γιατι ειναι στη φυση του ανθρωπου να ζητα και να πιστευει σε κατι ανωτερο. 'Αν δεν υπηρχε θεος θα επρεπε να τον εφευρουμε' κλπ

Φυσικα και αυτο το επιχειρημα μπορει να απορριφθει ως αναφορα στους πρωτογονους ανθρωπους και να μη εχει αντικρυσμα σε εξελιγμενες εκδοσεις
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-04-08 στις 00:27
Απάντηση με παράθεση
  #154  
Παλιά 03-04-08, 00:39
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
'Αν δεν υπηρχε θεος θα επρεπε να τον εφευρουμε' κλπ
και τι νομιζεις οτι καναμε μιχαλακη;;
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #155  
Παλιά 03-04-08, 01:31
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγω νομιζω οτι μπορει αυτος να εφηυρε εμας
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 03-04-08 στις 01:35
Απάντηση με παράθεση
  #156  
Παλιά 03-04-08, 01:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω νομιζω οτι μπορει αυτος να εφηυρε εμας
Το ιδιο πιστευει κάπως και ο Ωριγενης......εφτασε σε σημειο να πει ο τι ο Θεός ειναι ...καταδικασμενος να μας αγαπαει, απο τη Φυση Του. ( Οπως εγω τον Παπα, ας πουμε)
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #157  
Παλιά 03-04-08, 02:05
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εχω κι αλλο ενα κοινο με τον Ωριγενη :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #158  
Παλιά 03-04-08, 02:39
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αμφότεροι αιρετικοι!
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #159  
Παλιά 03-04-08, 03:45
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω νομιζω οτι μπορει αυτος να εφηυρε εμας
για ριξε μια ματια απο γεννεσεως ανθρωπου...(επι τροχαδην)

βρεθηκε η πρωτη φυλη, ο πρωτος "μαγος" με υψηλωτερο ΙQ απο τους αλλους και αρχισε να τους κυβερνα (φυσικα τον ταιζαν τζαμπα να τους διαβαζει τις σπαλες και τα εντερα..) μετα εχρισε "θεο" και τον παρακειμενο καταραχτη και ειπε κατι για προσφορες...(που κατεληγαν οι προσφορες φιλοσοφια δεν θελει)

μετα συνεταιριστηκε και με τον αρχηγο (πιο δυνατος πολλα μουσκουλα φαια ουσια τιποτα κυριως για την δικη του προστασια [εγω θα λεω οτι σε εβαλε ο θεος αρχηγο και εσυ θα δερνεις οποιον ΜΑΣ αμφισβητει και οποιος παει να ΜΑΣ φαει το πουγκι] ) και αρχισε η σχεση "εκκλησιας" και "κρατους"

στην ανατολη οι διαφορες θρησκειες πηγαιναν εξ ισου καλα

μετα φτασαμε στο δωδεκαθεο (ειπαμε επι τροχαδην) αλλα οι "θησαυροι" γεματοι ταματα που βολευαν το ιερατειο καλα κρατουσαν. κατι ελεω θεου κατι ειπε ο ζευς ειχαν τον κοσμακη υπο τον απολυτο ελεγχο τους και τρωωωωγανε...

μετα στεφανε αυτοκρατορες ελεω θεου παντα και πουλαγανε και συγχωροχαρτια και μην μου πει κανεις αυτα τα κανανε οι δυτικοι εγω δεν καταλαβαινω ανατολικους και δυτικους εγω παπαδαριο βλεπω με τις ιδιες μεθοδους παντου.

η συνεργασια κρατους εκκλησιας καλα κρατει μεχρι σημερα τρεφουσα αχρηστους και στα δυο αυτα στρατοπεδα..(φυσικα δεν αναφερομαι στις πολυ λιγες φωτεινες εξαιρεσεις που παντα υπαρχουν)

το ολον συστημα εφευρεθηκε για τον ελεγχο των λαων(μαζων) και τον πλουτισμο των υμετερων...(πως θα μας ταιζουν και θα μας προσκυνανε χωρις να το παρουν ειδηση και μας σπασουν στο ξυλο)

γιαυτο αλλωστε σε προηγουμενο μηνυμα μου ειχα πει "αλλο η θρησκεια αλλο η εκκλησια και αλλο ο κληρος"

το συνθημα ελεω θεου δεν μου ειπε ποτε τιποτα..το ριξε τα μισθα σου στο καλαθι της εκκλησιας μου ειπε ακομα λιγοτερα...

ο δυτικος θεος ο ανατολικος θεος ο αλλαχ ο ιεχωβα ο βουδας ο κρισνα και τρεχα γυρευε δεν μου λενε τιποτα (σαν θρησκειες...η φιλοσοφικη προσεγγιση ειναι παλι αλλο πραγμα) εφευρεσεις ειναι ολοι τους χρησιμες στα παπαδαρια στους "βασιλεις" και τους διαφορους κηρυκες που παντα υπαρχουν..

ο θεος ειναι ενας σε αυτο τον κοσμο και για ολον τον κοσμο ,οπως τον αντιλαμβανεται ο καθενας μας και η σχεση ειναι απολυτα προσωπικη..δεν σου ζηταει τον μισθο σου δεν σου ζηταει καν να πας στην εκκλησια (ως πανταχου παρων) δεν σε χριζει μεγα αρχοντα ελεω του δεν εχει αναγκη κηρυκων σε στηριζει οταν τον εχεις αναγκη σε αφηνει ησυχο οταν δεν τον εχεις δεν σε εκβιαζει με κολαση και παραδεισο (γιατι απλα δεν σου ζηταει τιποτα αυτα ειναι οπλα αυτων που σου ζητανε)

η φαμπρικα "η δικη μου θρησκεια ειναι η σωστη και ολοι οι αλλοι ειναι ενα ματσο αιρετικοι που θα πανε στην κολαση ειναι το αποκορυφωμα της ανθρωπινης βλακειας για τους οπαδους και το ακρον αωτον της εκμεταλευσης για τους κρατουντας...

αυτη η απιστευτη κουρσα που ξεκινησε εδω μεσα για να μας λενε μερικοι οτι ειναι πιο ευλαβεις απο τους αλλους..πως ειναι σαφως καλυτεροι απο τους αλλους και εξυπνοτεροι και ωραιοτεροι και πιο θρησκοι και οτι αλλο τους κατεβει εν τω μεταξυ μονο σε καλο δεν προκειτε να βγει και θα επρεπε κατα την ταπεινη μου γνωμη να σταματησει. η θρησκεια δεν ειναι διαγωνισμος του στυλ ποιος θα θαμπωσει τον αλλο περισσοτερο ουτε λεκτικη ασκηση ουτε επιδειξη ετυμολογιας η ετοιμολογιας...

θερμα θα παρακαλουσα τους συσοπες να κατασκευασουν αλλο ενα "Prive" μονο για δηλωμενα μελη και οι ενδιαφερομενοι να γραφουν εκει και μονο οτι δε γραφετε αλλου να μεταφερετε παραυτα εκει.ισως ετσι επανελθει η χαμενη μας ηρεμια και η ομορφη ατμοσφαιρα που ειχαμε μεχρι τωρα


ειπαμε...αλλο η θρησκεια αλλο η εκκλησια και αλλο ο κληρος.... και φυσικα αλλο οι κηρυκες...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη papa : 03-04-08 στις 06:02
Απάντηση με παράθεση
  #160  
Παλιά 03-04-08, 10:52
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω πάντα ότι το να είναι κανείς συνειδητός Χριστιανός και όχι τυπικά Χριστιανός επειδή έτσι του είπαν, είναι πιο δύσκολο από τα να πεις δεν πιστεύω σε τίποτα. Το δεύτερο είναι αποτέλεσμα αντίδρασης, χωρίς καν να μπει στον κόπο να το ερευνήσεις να το ψάξεις.
Κι όμως...
Ο γεννημένος μέσα σε μια χριστιανική οικογένεια και, ως εκ τούτου, επηρεασμένος από τα δεδομένα της θρησκείας του, περνάει από πολλές και δύσκολες φάσεις ώστε να καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δεν πιστεύει στην ύπαρξη κάποιου θεού.

Δεν είναι θέμα αντίδρασης του στυλ "Μου το επιβάλλεις; Άρα αντιστέκομαι!".
Ο άθεος καταλήγει στο συμπέρασμα, προσωπικό εννοείται, ότι δεν υπάρχει θεός. Και παραδόξως η ίδια η Εκκλησία είναι αυτή που του ανάβει το φυτίλι της αμφισβήτησης.
Μετά έρχονται οι επιστήμες, οι προσωπικές παρατηρήσεις, τα βιβλία, οι εντυπώσεις που ανταλλάζει... Κι όταν πλέον μέσα του έχει ηρεμήσει, τότε πρέπει να αντιμετωπίσει το πιο δύσκολο κομμάτι της πορείας αυτής: την κοινωνία, η οποία ξεκινάει από την οικογένειά του.

Στην ερώτηση λοιπόν "Είναι πιο εύκολο να είσαι άθεος ή πιστός;", απαντώ πως και οι δυο έχουν να αντιμετωπίσουν τις δυσκολίες τους (τις οποίες έχουν κάπως ειπωθεί σε προηγούμενα ποστ).
Αλλά θα ήθελα να προσθέσω ότι παίζει σημαντικό ρόλο το ΠΟΥ ζεις, για να έχουμε μια ξεκάθαρη εικόνα του επιπέδου δυσκολίας.
Στην Ελλάδα, σήμερα, το να είσαι άθεος δεν είναι απλά δύσκολο, είναι αφόρητο, ιδίως αν έχεις παιδιά.
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #161  
Παλιά 03-04-08, 10:57
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων

αυτη η απιστευτη κουρσα που ξεκινησε εδω μεσα για να μας λενε μερικοι οτι ειναι πιο ευλαβεις απο τους αλλους..πως ειναι σαφως καλυτεροι απο τους αλλους και εξυπνοτεροι και ωραιοτεροι και πιο θρησκοι και οτι αλλο τους κατεβει εν τω μεταξυ μονο σε καλο δεν προκειτε να βγει και θα επρεπε κατα την ταπεινη μου γνωμη να σταματησει. η θρησκεια δεν ειναι διαγωνισμος του στυλ ποιος θα θαμπωσει τον αλλο περισσοτερο ουτε λεκτικη ασκηση ουτε επιδειξη ετυμολογιας η ετοιμολογιας...

θερμα θα παρακαλουσα τους συσοπες να κατασκευασουν αλλο ενα "Prive" μονο για δηλωμενα μελη και οι ενδιαφερομενοι να γραφουν εκει και μονο οτι δε γραφετε αλλου να μεταφερετε παραυτα εκει.ισως ετσι επανελθει η χαμενη μας ηρεμια και η ομορφη ατμοσφαιρα που ειχαμε μεχρι τωρα


.
Tote prepei na kanoume kkai ena prive club gia papia. An einai dynaton.

Alla den exhgeis tin yparxh exairesevn pou o idios anafereis san foteines. Afou einai foteines jiati mpikan se afto to sistima pou anafereis. Afhneis kena, Jiorgo.

Signomi gia ta greeklisch, eimai sto aeroplano.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #162  
Παλιά 03-04-08, 10:58
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα εγω κατα βαθος εχω την εμπειρια ότι "αθεοι" που εσύ προσδιορίζεις έχουν μεταφυσικες ανησυχίες και μάλιστα πολύ σοβαρες. Απλά , τους εξυπηρετεί να κρύθβονται πίσω απο την μασκα του "άθεου" που ειναι "ιn" και να γλυτώνουν οδυνηρές γι αυτούς ερωταπαντησεις.
Εγώ προσωπικά δε γνωρίζω κανέναν άθεο με "μεταφυσικές ανησυχίες".
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #163  
Παλιά 03-04-08, 11:07
Το avatar του χρήστη kanaria
kanaria Ο χρήστης kanaria δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 21-07-21 18:20
Αρχική Δημοσίευση από argoum Εμφάνιση μηνυμάτων

Και εδώ φαίνεται ότι ο Χριστιανισμός ΄δεν είναι εύκολη υπόθεση, αλλά προσωπική περιπέτεια. Είναι για αυτούς που τολμούν και όχι για τους βολεμένους και τους φυγόπονους.
Εννοείς ότι οι άθεοι είναι βολεμένοι και φυγόπονοι;
Σε σχέση με τι βολεύονται;
Ως προς τι ο προσδιορισμός "φυγόπονοι";
__________________
On my own
Απάντηση με παράθεση
  #164  
Παλιά 03-04-08, 12:04
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Alla den exhgeis tin yparxh exairesevn pou o idios anafereis san foteines. Afou einai foteines jiati mpikan se afto to sistima pou anafereis. Afhneis kena, Jiorgo.
ποιο κενο να σου συμπηρωσω γιωργακη;; η φραση ειναι σαφεστατη..

υπηρξαν και ελπιζω οτι θα ξαναυπαρξουν φωτισμενοι ιεραρχες και φωτισμενοι πολιτικοι οι οποιοι ηταν και θα ειναι εξαιρεση στον κανονα...

ποιο μερος δεν καταλαβες;;;

να το απλοποιησω πιο πολυ...στο επαγγελμα των παπαδων (γιατι επαγγελμα το εχουν κανει) υπηρξαν και μερικοι οι οποιοι το εξασκησαν σαν λειτουργημα οπως επρεπε να ειναι αλλα μοιραια ειναι μεσα στο συστημα της εκκλησιας και αυτοι οπως και οι αλλοι.δηλαδη τι θα ηθελες να κανουν;; να παραιτηθουν απο ιεραρχες για να μην ειναι μερος του συστηματος;;

εαν τα κενα στα οποια αναφερεσε παραμενουν λυπαμαι πιο λιανα απο τοσο δεν ξερω να τα κανω
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #165  
Παλιά 03-04-08, 17:43
Το avatar του χρήστη Rider
Rider Ο χρήστης Rider δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 24-08-10 01:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Διοτι ο άνθρωπος είναι δυναμει θεός. Ο προορισμός του ειναι η θέωση, είτε το δουμε αυτο στις Βεδες, ειτε στον Προμηθεα Δεσπωτη, ειτε στον γλυκυ Ιησου.

Και μονο με τον αναστημενο ανθρωπο, ανίσταται και η υπόλοιπη φύση. Γι αυτό και π.χ. των Φωτων, περναει ο ιερεας και αγιαζει τη Φυση, τα λιβαδια, τα σπιτια, έμψυχα και άψυχα. Γι αυτο και στην Ανασταση, το Πασχα, γινονται λιτανβειες στη Φυση.

Ο ανθρωπος σαν κορωνιδα της μετεχει δυναμει του Θειου, και αυτό εγείρει την Φυση απο τη φθορα.

(Μονο που ο δρόμος για το Θεό περναει αποτους ανθρωπους. )
και απο τι αποτρέπεται αυτός που δεν πιστεύει σε κάποιον Θεό να γίνει καλύτερος?
__________________
Επειδή όλοι τρώμε, νομίζουμε ότι όλοι ξέρουμε.
- Ferran Adria
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.