Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Θεολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 11-06-07, 01:11
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το αν θα ήτανε Παράδεισος ή Κόλαση δεν το γνωρίζουμε...Δεν είναι θέμα σύγχισης της πίστης με το χριστιανισμό και τους Παπάδες..Ο χριστιανός σε όποιο δόγμα να τον συναντήσεις αποδέχεται στο σύνολο της της Γραφή.Δεν κάνει κολάζ με τα ενδιαφέροντα σημεία.Τα υπόλοιπα είναι θέμα ερμηνείας.Θεός γιος του θεού κτλ...Η πίστη πάλι είναι τυφλή σε κάθε θρησκεία.Δεν είναι ανοιχτή προς διερεύνηση.Όποιος ψάχνει γίνεται επικίνδυνος, βλάσφημος, αιρετικός κτλ...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 11-06-07, 08:25
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Fireseaker Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο χριστιανός σε όποιο δόγμα να τον συναντήσεις αποδέχεται στο σύνολο της της Γραφή.Δεν κάνει κολάζ με τα ενδιαφέροντα σημεία.Τα υπόλοιπα είναι θέμα ερμηνείας.Θεός γιος του θεού κτλ...Η πίστη πάλι είναι τυφλή σε κάθε θρησκεία.Δεν είναι ανοιχτή προς διερεύνηση.Όποιος ψάχνει γίνεται επικίνδυνος, βλάσφημος, αιρετικός κτλ...
Το έχω επαναλάβει κι εγώ πολλές φορές, αλλά μάλλον δε γίνομαι κατανοητός. Και μπορεί τη σήμερον ημέρα ο κάθε πιστός να είναι αιρετικός με τον τρόπο του, αλλά άμα ζούσε παλιότερα και κατά τη διάρκεια πολλών αιώνων θα μπορούσε να διωχθεί, να βασανιστεί και να θανατωθεί από την ίδια την Εκκλησία.

Ο λόγος που σήμερα η "Πίστη" διαδίδεται και εφαρμόζεται ελεύθερα, είναι γιατί πολύ απλά η Εκκλησία βλέποντας τις πολιτικές και κοινωνικές εξελίξεις στα περισότερα Δυτικά κράτη, αναγκάστηκε να συμπορευθεί ως δημοκρατικός θεσμός.

Τυπικά και θεωρητικά όμως, ένας Χριστιανός που παρεκλείνει από ΟΛΑ τα διδάγματα της Βίβλου, πάει Κόλαση πρώτη θέση, μαζί με τους υπόλοιπους ανθρώπους άλλων θρησκειών, άθεων, κλπ κλπ....
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 11-06-07, 14:58
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Θρησκεία δεν είναι δημοκρατικός δεσμός.Απλά στην προσπάθεια της να επιβληθεί αφομείωνε τα χαρακτηριστικά και τις συνήθειες των λαών στους οποίου απευθυνόταν.Όλα τα έθιμα τα προσάρμοζε ώστε να γίνει τελικά αποδεκτή από τη μάζα.Υποθέτω ότι η λέξη Χριστιανός σημαίνει αυτός που πιστεύει στο Χριστό και αντι για το "πιστός που διερευνα" θα προτιμούσα τη λέξη άθρησκος.Ναι μεν πιστεύει αλλά δεν ανήκει σε κάποια θρησκεία.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 11-06-07, 15:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Kiwi Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μπορεί τη σήμερον ημέρα ο κάθε πιστός να είναι αιρετικός με τον τρόπο του, αλλά άμα ζούσε παλιότερα και κατά τη διάρκεια πολλών αιώνων θα μπορούσε να διωχθεί, να βασανιστεί και να θανατωθεί από την ίδια την Εκκλησία.
Παρών... Εγώ θα καιγόμουν ακόμα :-)

Ίσως είναι το λάθος που κάνουν όλοι, όσοι συγχέουν την πίστη με τους 'εκπροσώπους' Του στην Γη. Αν ήταν ακόμα στην Γη ο Χριστός με την ανθρώπινη υπόσταση του, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι δεν θα είχαμε Πάπες Πατριάρχες και Αρχιεπισκόπους. Ίσως να είχαμε αγνούς απλούς ανθρώπους να διδάσκουν τον λόγο Του, χωρίς μούσια γένια και χρυσοποίκιλτα άμφια.

Μπας και είμαι δογματικός; Ίσως, πάνω απ’ όλα νοιώθω Χριστιανός όμως και ας με ονομάζουν όπως θέλουν οι άλλοι.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-06-07, 15:43
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Οι εκπρόσωποι της πίστης συνήθως εφαρμόζουν το "κάνε ότι λέω και όχι ότι κάνω".Όσο για το αν θα έπρεπε να "καούν" κάποιοι αυτό θα έπρεπε να είναι αποτέλεσμα των πράξεων τους και όχι λάθος ερμηνευμένων κανόνων..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-06-07, 16:35
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως είναι το λάθος που κάνουν όλοι, όσοι συγχέουν την πίστη με τους 'εκπροσώπους' Του στην Γη.
Και το λάθος που κάνεις εσύ είναι ότι συγχέεις την προσωπική σου ερμηνεία των γραφών (που φυσικά καλά κάνεις και τα ερμηνεύεις έτσι) με τον όρο "χριστιανός ορθόδοξος"

Εκτός κι αν κάνω μεγάλο λάθος, δε νομίζω ότι μπορεί να είναι κανείς Χ.Ο. και να βρίσκεται εκτός του κοσμικού θεσμού της Ορθόδοξης Χριστιανικής Εκκλησίας, να θεωρεί ότι πχ ότι το ευχέλαιο είναι αμπρακατάμπρα, η Παλαιά Διαθήκη είναι εβραϊκά παραμύθια, ο Μέγας Κωνσταντίνος δεν ήταν άγιος αλλά δολοφόνος, κλπ κλπ.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-06-07, 16:41
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Σε αυτά τα θέματα μπορεί να κάνουμε όλοι λάθος και να μην το καταλάβουμε ποτέ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:48.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.