Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Ανθρώπινες Σχέσεις και Συναισθήματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-09, 12:22
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η τέχνη του διαλόγου

Δύο μονόλογοι ισούνται με έναν διάλογο ?

Ο διάλογος έχει μία περίοπτη θέση στην κοινωνία μας .
Ωστόσο , σύμφωνα με πρόσφατη έρευνα , οι έφηβοι αισθάνονται μοναξιά και θα ήθελαν περισσότερους φίλους , οι πολίτες φαίνεται να απομακρύνονται από τους πολιτικούς και οι άνθρωποι νοιώθουν να αποξενώνονται όλο και περισσότερο τόσο από τους άλλους όσο και από τον εαυτό τους .
'Ενα μεγάλο παράπονο των ανθρώπων σήμερα είναι πως δεν ακούγονται .

Ζούμε με την ψευδαίσθηση του απολύτως σωστού και του απολύτως λάθους και περιχαρακωνόμαστε σε αυτά που γνωρίζουμε για τον κόσμο και τον εαυτό μας .

Ο αυτοσεβασμός μας γίνεται καθημερινά στόχος χιλιάδων διαφημίσεων και μηνυμάτων που μας υποδεικνύουν πως για να αξίζουμε πρέπει πραγματικά να αλλάξουμε και να υιοθετήσουμε τις χ , ψ , καταναλωτικές συνήθειες .

Σε ένα κλίμα , λοιπόν , ανασφάλειας και προσωπικής ανεπάρκειας ο διάλογος παίρνει την παρακάτω μορφή .
Όταν ακούμε τον συνομιλητή μας , δεν μπαίνουμε στον κόπο να προσπαθήσουμε να δούμε τον κόσμο μέσα από τα μάτια του ,αλλά ανατρέχουμε σε δικές μας εμπειρίες και ανάγκες .
Όταν ανταπαντούμε , δεν αποκρινόμαστε σε αυτό που ακούσαμε αλλά στην μνήμη ή στο συναίσθημα που μας γεννήθηκε .Χάνεται το " εμείς " .

Κατά αυτόν τον τρόπο οι άνθρωποι νοιώθουμε πως δεν ακουγόμαστε και περιοριζόμαστε στο " εγώ " το οποίο όμως ατροφεί μιας και αναπτύσσεται και αποκτά υπόσταση μέσω του " εσύ " .

Άλλο λοιπόν ο διάλογος κι άλλο δύο μονόλογοι .
Οι άνθρωποι εύκολα ξεχνάμε πως καθένας μας είναι διαφορετικός και πως για να καταλάβουμε τον συνομιλητή μας , το παιδί μας ,το σύντροφο μας πρέπει να μπούμε για λίγο στο δικό του κόσμο ,στο δικό του πλαίσιο αναφοράς .
Αυτό δεν σημαίνει να χάσουμε το δικό μας πλαίσιο αναφοράς απλά για λίγο να δανειστούμε τα μάτια του συνομιλητή μας .

Ο πραγματικός διάλογος σε μία σχέση προυποθέτει πως και οι δύο συνομιλητές είναι διατεθειμένοι να προσπαθήσουν να δούν τον κόσμο μέσα από τα μάτια του συνομιλητή τους , να αφήσουν στην άκρη τυχόν προκαταλήψεις , συναισθήματα για να δούν την πραγματικότητα του άλλου .

Ένας διάλογος που ξεκινά με μοναδικό στόχο να πείσει ο ένας τον άλλο για κάτι , εύκολα μετατρέπεται σε μονόλογο και χάνεται η έννοια του μοιράσματος .
Αντίθετα ένας διάλογος με γνήσιο ενδιαφέρον για τον συνομιλητή μας μπορεί να γίνει μια πλούσια εμπειρία αλληλοσεβασμού και αλληλοκατανόησης .

Αυτό όμως προυποθέτει αυτογνωσία και εμπιστοσύνη στην προσωπικά μας αξία ώστε να μην νοιώθουμε ότι απειλούμαστε από τη διαφορετικότητα του συνομιλητή μας .

Πηγή : Ευάγγελος Καναβίτσας ,Ψυχολόγος
e - psychology . gr
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-09, 13:03
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-03-24 23:59
Φύλο: Γυναίκα
... δυνατό το ερώτημα : Δύο μονόλογοι ισούνται με έναν διάλογο ;" ... το χάρηκα !
μ`έκανε να σκεφτώ ότι:
Μαζί με την τέχνη του διαλόγου συνυπάρχει και η τέχνη του να ακούμε ... και αφού γίνει αυτό το σπουδαίο πράγμα, αφού
δηλαδή ακούσουμε , κατόπιν, να καταλάβουμε,σεβαστούμε, μιλήσουμε, κάποιες φορές να σωπάσουμε, να ..., να...
...
Προϋπάρχει μάλλον μία πιο δύσκολη τέχνη : να "δουλέψουμε" την αυτοευτυχία μας ως "σκεπτόμενοι" και "θετικών προθέσεων" Άνθρωποι.
... πάντως, σχολές αυτής της τέχνης... υπάρχουν ... και δίνουν ικανότητα, επιδεξιότητα, μαστοριά και άλλα πολλά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-09, 13:22
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
[/FONT][/I] μάλλον μία πιο δύσκολη τέχνη : να "δουλέψουμε" την αυτοευτυχία μας ως "σκεπτόμενοι" και "θετικών προθέσεων" Άνθρωποι.
... πάντως, σχολές αυτής της τέχνης... υπάρχουν ... και δίνουν ικανότητα, επιδεξιότητα, μαστοριά και άλλα πολλά

Σας ευχαριστώ πολύ που μπήκατε στη διαδικασία να σκεφτήτε και να απάντησετε . .

Όντως το όλο θέμα έχει να κάνει με αυτό που είπατε ¨αυτο ευτυχία" .
Γιατί τελικά όταν μιλάμε για διάλογο για να μπορέσουμε να συμμετάσχουμε ουσιαστικά πρέπει πρώτα να είμαστε καλά με τον εαυτό μας .

Μακρυά από μνησικακίες και εμπάθειες προς έναν άνθρωπο ή μία κατάσταση .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-09, 13:56
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Καπου ειχα διαβασει οτι η εποχη διακατεχεται απο ενα "υποκειμενισμο". Δεν ξερω τι ακριβως ειναι ο υποκειμενισμος ουτε αν εχει σχεση με το παραπανω.

Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι οταν υπαρχει διαφωνια, αργα η γρηγορα ο ενας θα κατηγορηθει οτι θελει να "πεισει" τον αλλον σωνει και καλα. Παρομοιως μου κανει εντυπωση οτι οι διαλογοι ξεκινουν με την άγραφη προϋποθεση οτι κανενας δε θα αλλάξει γνώμη. Μα αν ειναι ετσι τοτε η συζητηση δεν εχει κανενα νοημα.

Ο ορισμος της Επικοινωνιας ειναι "μεταδοση ενος μηνυματος απο τον Α στον Β με σκοπο την επιρροη στη συμπεριφορα του Β" (τουλαχιστον οπως τον μαθαμε στη σχολη)

Δυστυχως ολες οι διαφωνιες τελειωνουν και εξαντλουνται στο αυτονόητο "όλες οι απόψεις είναι σεβαστές" το οποιο στην ουσια ειναι μεταφραση του "λες βλακειες και δεν προκειται να ασχοληθω με αυτα που ειπες, αλλα απο την αλλη ειμαι δημοκράτης και πρέπει να σε ανεχτώ" χωρις την παραμικρη διαθεση να πλησιάσει ο ένας τον άλλο. Δεν ειναι ομως αυτος ο σκοπος της διαφωνιας. Ο σκοπος της ειναι να αποδειξει οχι μονο οτι η Χ αποψη ειναι (εξ ορισμου) σεβαστη, αλλα οτι ο αλλος, το βραδυ πριν κοιμηθει, θα κατσει λιγο να σκεφτει αν αυτα που ακουσε ΔΕΝ ηταν μπαρούφες.

Εφοσον ο "φασιστας" που επιμένει στην αποψή του δεν είναι αλάνθαστος, τότε και ο ακροατής πρέπει να σκεφτεί την περίπτωση του να κάνει ο ίδιος λάθος.

Ο κοσμος θα ηταν καλυτερος πιστευω αν αντι για το ρητορικο και αυτονοητο "σεβαστη η αποψη σου" ειχαμε το "θα το εχω υποψη"
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 07-08-09 στις 14:09
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-09, 14:13
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι οταν υπαρχει διαφωνια, αργα η γρηγορα ο ενας θα κατηγορηθει οτι θελει να "πεισει" τον αλλον σωνει και καλα.

Ο ορισμος της Επικοινωνιας ειναι "μεταδοση ενος μηνυματος απο τον Α στον Β με σκοπο την επιρροη στη συμπεριφορα του Β" (τουλαχιστον οπως τον μαθαμε στη σχολη)

Ο σκοπος της ειναι να αποδειξει οχι μονο οτι η Χ αποψη ειναι (εξ ορισμου) σεβαστη, αλλα οτι ο αλλος, το βραδυ πριν κοιμηθει, θα κατσει λιγο να σκεφτει αν αυτα που ακουσε ΔΕΝ ηταν μπαρούφες.
. . βόήθησε με λίγο . .
λές ότι σε μία διαφωνία πιθανότατα ό ένας θα κατηγορηθεί ότι προσπαθεί να πείσει τον άλλον και από την άλλη λες πως ο σκοπος της είναι η " επιρροή " ?

με μπερδευεις και τελοσπάντων τι γίνεται στην περίπτωση που είτε για τον έναν είτε για τον άλλον δεν υπάρχουν σοβαρα επιχειρήματα για στήριξη της άποψης του ?

Σε έναν ουσιαστικό διάλογο ΠΑΝΤΑ κάτι σου μένει και σίγουρα εξετάζεις το θέμα από άλλη οπτική γωνία όταν περάσει λίγο η έξαψη μιας πιθανής αντιπαράθεσης . οκ .

τι γίνεται όμως εκείνη την συγκεκριμένη στιγμή του διαλόγου ?

Είμαστε σε θέση να κατανοήσουμε τον άλλον ?
και όταν λέω κατανόηση δεν εννοω απλά ένα " έχεις δικιο " . Εννοώ πλήρη αποδοχή και σεβασμό της θέσης του και σε περίπτωση διαφωνίας , σοβαρα επιχειρήματα και όχι ένα " έχεις αδικο " .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-09, 14:55
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια ψαθα Εμφάνιση μηνυμάτων
. . βόήθησε με λίγο . .
λές ότι σε μία διαφωνία πιθανότατα ό ένας θα κατηγορηθεί ότι προσπαθεί να πείσει τον άλλον και από την άλλη λες πως ο σκοπος της είναι η " επιρροή " ?
Ναι οποτε μπαινουμε σε μια διαφωνια, εστω και ενδομυχα εχουμε σκοπο να πεισουμε εν μερει οτι η αποψη μας στεκει, αρα να επηρρεασουμε το συνομιλιτη μας. Αυτο ειναι σεβαστο και θεμιτο και φυσικο.

Οταν ομως ο αλλος ειναι ή ισχυρογνωμων ή αρκείται στο "όλες οι απόψεις είναι σεβαστές", και δεν ξεκιναει διαλογο με σκοπο την αμοιβαια επιρροή, θεωρει φασιστικο τον συνομιλητη οταν επιμενει στην αποψη του.

Εχω συγκεκριμενα παραδειγματα στο μυαλο μου. Εχω βρεθει σε συζητησεις οπου καποιος (η εγω) διαφωνει με ολους και προσπαθει να προβαλλει την αποψη του. Οταν ομως βλεπει οτι τα επιχειρηματα του δεν αντικροουονται και κανενας δεν απαντα στις ερωτησεις του, λογικο ειναι να θεωρει οτι η αποψη του αγνοειται μονο και μονο επειδη ειναι διαφορετικη. Οποτε λογικο ειναι να επιμεινει σε αυτη και να επαναλαβει επιχειρηματα και ερωτησεις.

Τοτε ειναι που οι αλλοι (λογω της επιμονης) κατηγορουν τον αλλο οτι θελει σωνει και καλα να "πεισει" τους αλλους με το ζορι.
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-09, 15:05
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω συγκεκριμενα παραδειγματα στο μυαλο μου. Εχω βρεθει σε συζητησεις οπου καποιος (η εγω) διαφωνει με ολους και προσπαθει να προβαλλει την αποψη του. Οταν ομως βλεπει οτι τα επιχειρηματα του δεν αντικροουονται και κανενας δεν απαντα στις ερωτησεις του, λογικο ειναι να θεωρει οτι η αποψη του αγνοειται μονο και μονο επειδη ειναι διαφορετικη. Οποτε λογικο ειναι να επιμεινει σε αυτη και να επαναλαβει επιχειρηματα και ερωτησεις.

Τοτε ειναι που οι αλλοι (λογω της επιμονης) κατηγορουν τον αλλο οτι θελει σωνει και καλα να "πεισει" τους αλλους με το ζορι.
Αυτά που εσύ επιεικώς ονομάζεις "συγκεκριμένα παραδείγματα" είναι η μόνη μορφή διαλόγου που βλέπω παντού γύρω μου.

Και η μόνη περίπτωση να κάνει κανείς έναν σωστό διάλογο είναι με ανθρώπους που συμφωνεί στα βασικά. Δυστυχώς.
__________________
Vis Imaginativa

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Chressida : 07-08-09 στις 19:15
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-11-09, 13:48
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Διαλλακτικότητα

Εγω θα ελεγα οτι σημερα στην αντιπαραθεση θεωρειται πολιτικα ορθο να μη προσπαθεις να πεισεις κανεναν, ουτε με επιχειρηματα
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-11-09, 14:07
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θα ελεγα οτι σημερα στην αντιπαραθεση θεωρειται πολιτικα ορθο να μη προσπαθεις να πεισεις κανεναν, ουτε με επιχειρηματα
Πολιτικά ορθό ή αναγκαστικό;

Σκέφτομαι ότι γι' αυτό σήμερα δεν υφίσταται πλέον η ρητορική, σαν επιστήμη, σαν έννοια (εκτός ίσως από τη δικηγορία). Μία από τις αρχές της ρητορικής ήταν η πειθώς. Αλλά αυτά στα αρχαία χρόνια. Τότε που ο λόγος ήταν ένα μέσο που πραγματικά προοριζόταν να επηρεάσει.

Σήμερα ποιον να επηρεάσεις και πώς; Είναι σα να έχουμε πάρει μια κιμωλία, έχουμε χαράξει γύρω από τον εαυτό μας έναν κύκλο και δεν αφήνουμε τίποτα, ούτε να μπει, ούτε να βγει.

Μήπως στο τέλος μουγκαθούμε κιόλας; Γιατί πραγματικά αφού δεν υπάρχουν περιθώρια επηρεασμού, τότε τι ακριβώς τον κάνουμε το λόγο; Λέμε ο καθένας τα δικά του;
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-11-09, 14:16
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Προσωπικά δεν το έχω εντοπίσει ακόμη . . αυτό συμβαίνει γιατί πολύ απλά δεν επιτρέπω ούτε να επηρρεάζομαι αλλά ούτε και να προσπαθώ να επηρρεάσω κάποιον .

Θεωρώ ότι μία κουβέντα γίνεται για να εμπλουτίσεις εσύ τις γνώσεις σου , να αποκτήσεις μια πιο ολοκληρωμένη άποψη και όχι για να αποδείξεις στον άλλον ότι απλά η γνώμη του είναι λάθος .

Βέβαια παίζει σημαντικότατο ρόλο η ψυχοσύνθεση , ο χαρακτήρας και η νοοτροπία του εκάστοτε συνομιλητή . Αλλά αυτό είναι ένα άλλο θεμα .

__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-11-09, 15:04
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Γιατί, όμως, το να επηρεάζεις κάποιον να έχει πάρει τόσο αρνητική χροιά σήμερα; Επηρεάζω δε σημαίνει απαραίτητα "σου αποδεικνύω ότι είσαι λάθος". Σημαίνει :

"υπάρχει κι άλλος ένας τρόπος να βλέπεις τα πράγματα, ο δικός μου, γι' αυτό αν δε σου κάνει κάνει κόπο αφιέρωσέ μου λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και άκου με, δες αν μπορείς μέσα απ' τα δικά μου μάτια κι ύστερα διάλεξε αυτό που σου ταιριάζει"

Τι κακό υπάρχει σ' αυτό; Εγώ δεν το θεωρώ αρνητικό. Ίσα - ίσα, αν η απόκτηση γνώσεων είναι κι αυτό κομμάτι της επικοινωνίας, τότε μόνο έτσι μπορείς μπορείς να τις εμπλουτίσεις. Όχι τις εγκυκλοπαιδικές, τις άλλες, τις πιο σημαντικές.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-11-09, 15:33
Το avatar του χρήστη μαρια ψαθα
μαρια ψαθα Ο χρήστης μαρια ψαθα δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 06-03-12 09:59
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Chressida Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί, όμως, το να επηρεάζεις κάποιον να έχει πάρει τόσο αρνητική χροιά σήμερα; Επηρεάζω δε σημαίνει απαραίτητα "σου αποδεικνύω ότι είσαι λάθος". Σημαίνει :

"υπάρχει κι άλλος ένας τρόπος να βλέπεις τα πράγματα, ο δικός μου, γι' αυτό αν δε σου κάνει κάνει κόπο αφιέρωσέ μου λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και άκου με, δες αν μπορείς μέσα απ' τα δικά μου μάτια κι ύστερα διάλεξε αυτό που σου ταιριάζει"
ναι . . μάλλον δεν το έθεσα σωστά .
Εννοώ με τη λέξη επηρρεάζω / επηρρεάζομαι αρνητικά . Πειθαναγκάζω.
Έχετε δίκιο σε αυτό που λέτε , αν και για μένα αυτό είναι ο ορισμός του διαλόγου .
__________________
Άν το σκεφτείς πολύ θα τρελαθείς . . . αν το ζήσεις θα πιάσεις ουρανό ! ! !

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pazo : 04-11-09 στις 18:08
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.