Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #826  
Παλιά 11-05-11, 04:19
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Καλησπερα σας,ειμαι 18 ετων και ειμουν και εγω ενας απο τους 15 κολοφαρδους των 100.000 ανθρωπων.
ο γιατρος μ μου εχει συστησει την αντιβιωση "fragyl" και δεν εχει ουτε 1 εβδομαδα απο τοτε που εγινε η διαγνωση..το αστειο ειναι οτι περιμενα πως και πως να τελιωσω με τις #$^#^%^ τις πανελλαδικες για να νιωσω απελευθερομενος και να εχω την αισθηση οτι η ζωη μου ξεκιναει.Βεβαια αφοτου τελιωσα τις εξετασεις των πανελληνιων χειρουργηθηκα εξαιτιας ενος συριγγιου και απο τοτε αρχισα να εχω προβληματα με την τουαλετα(διαρροιες).Αρχισα να ανυσηχω και πηγα στον γαστρεντερολογο ο οποιος μετα απο συγκεκριμενες εξετασεις (και κολονοσκοπηση) μου ειπε οτι "πιθανον" εχω την νοσο του crohn.Οταν κατεβηκα αθηνα μου ειπε οτι πρεπει να κοψω τις σαλατες,τα λιπαρα φαγητα ,το καπνισμα καθως και το αλκοολ (γτ περνω κατι $#^#$^φαρμακα).
Το εχω παρει πολυ κατακαρδα διοτι και σωματικα αλλα και ψυχολογικα ειμαι χαλια.Λενε οτι η αιτια που τα τραβαω ολα αυτα ειναι το αγχος (κ καποιοι αλλοι παραγοντες).. και θα σας προτεινα να μην καντετε αυτο π εκανε η μητερα μ σε μενα.τι καταλαβα που αγχονομουνα για το αν θα περασω σε καποια σχολη??τωρα πια ειναι αργα γιατι η ζωη μου καταστραφηκε.μια ζωη θα παιρνω φαρμακα και δεν θα μπορω να κανω αυτα που μ'αρεσουν

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Githeo k : 11-05-11 στις 04:23
  #827  
Παλιά 11-05-11, 09:01
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας,ειμαι 18 ετων και ειμουν και εγω ενας απο τους 15 κολοφαρδους των 100.000 ανθρωπων.
ο γιατρος μ μου εχει συστησει την αντιβιωση "fragyl" και δεν εχει ουτε 1 εβδομαδα απο τοτε που εγινε η διαγνωση..το αστειο ειναι οτι περιμενα πως και πως να τελιωσω με τις #$^#^%^ τις πανελλαδικες για να νιωσω απελευθερομενος και να εχω την αισθηση οτι η ζωη μου ξεκιναει.Βεβαια αφοτου τελιωσα τις εξετασεις των πανελληνιων χειρουργηθηκα εξαιτιας ενος συριγγιου και απο τοτε αρχισα να εχω προβληματα με την τουαλετα(διαρροιες).Αρχισα να ανυσηχω και πηγα στον γαστρεντερολογο ο οποιος μετα απο συγκεκριμενες εξετασεις (και κολονοσκοπηση) μου ειπε οτι "πιθανον" εχω την νοσο του crohn.Οταν κατεβηκα αθηνα μου ειπε οτι πρεπει να κοψω τις σαλατες,τα λιπαρα φαγητα ,το καπνισμα καθως και το αλκοολ (γτ περνω κατι $#^#$^φαρμακα).
Το εχω παρει πολυ κατακαρδα διοτι και σωματικα αλλα και ψυχολογικα ειμαι χαλια.Λενε οτι η αιτια που τα τραβαω ολα αυτα ειναι το αγχος (κ καποιοι αλλοι παραγοντες).. και θα σας προτεινα να μην καντετε αυτο π εκανε η μητερα μ σε μενα.τι καταλαβα που αγχονομουνα για το αν θα περασω σε καποια σχολη??τωρα πια ειναι αργα γιατι η ζωη μου καταστραφηκε.μια ζωη θα παιρνω φαρμακα και δεν θα μπορω να κανω αυτα που μ'αρεσουν
Καλημέρα φίλε μου....
Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι η ζωή σου καταστράφηκε? Συμφωνώ ότι η ασθένεια προκαλεί μια τεράστια στροφή στον τρόπο ζωής του καθενός μας (βλ. κόψιμο τσιγάρου, αλκοόλ, εξάρσεις με πόνους κλπ.. τα γνωστά δηλαδή) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα σταματήσουμε να ζουμε κιόλας (δουλειά, σπουδες, sex κλπ..) ειδικά τις περιόδους που ειμαστε καλά... Και μενα μου λείπει το τσιγάρο και οι κατά καιρούς κρεπάλες αλλά συνεχίζω να εργάζομαι κανονικότατα και προγραμματίζω μάλλιστα ταξιδάκι αναψυχής στο εξωτερικό τώρα που αισθάνομαι καλά... για μετά βλέπουμε... θέλω να πω πως οι όποιες στερήσεις λόγω της ασθενειας ειναι απλά θέμα συνήθειας και προσαρμογής... Αυτό που είναι σημαντικό είναι να ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες των γιατρών μας και να κάνουμε τακτικά τις εξετάσεις μας....
Αλήθεια, απ' ότι κατάλαβα έχεις διεγνωσμένη την ασθένεια κανέναν χρόνο έτσι δεν ειναι? Σε τι κατάσταση εισαι τώρα?
Ευχαριστώ...
  #828  
Παλιά 11-05-11, 11:10
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
Αρχική Δημοσίευση από mamanicks Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα φίλε μου....
Από που βγάζεις το συμπέρασμα ότι η ζωή σου καταστράφηκε? Συμφωνώ ότι η ασθένεια προκαλεί μια τεράστια στροφή στον τρόπο ζωής του καθενός μας (βλ. κόψιμο τσιγάρου, αλκοόλ, εξάρσεις με πόνους κλπ.. τα γνωστά δηλαδή) αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα σταματήσουμε να ζουμε κιόλας (δουλειά, σπουδες, sex κλπ..) ειδικά τις περιόδους που ειμαστε καλά... Και μενα μου λείπει το τσιγάρο και οι κατά καιρούς κρεπάλες αλλά συνεχίζω να εργάζομαι κανονικότατα και προγραμματίζω μάλλιστα ταξιδάκι αναψυχής στο εξωτερικό τώρα που αισθάνομαι καλά... για μετά βλέπουμε... θέλω να πω πως οι όποιες στερήσεις λόγω της ασθενειας ειναι απλά θέμα συνήθειας και προσαρμογής... Αυτό που είναι σημαντικό είναι να ακολουθούμε πιστά τις οδηγίες των γιατρών μας και να κάνουμε τακτικά τις εξετάσεις μας....
Αλήθεια, απ' ότι κατάλαβα έχεις διεγνωσμένη την ασθένεια κανέναν χρόνο έτσι δεν ειναι? Σε τι κατάσταση εισαι τώρα?
Ευχαριστώ...
κυριε mamanicks η διαγνωση για το οτι εχω την ασθενεια του crohn εγινε προσφατα (εχει περιπου μια εβδομαδα).απλα το συριγγιο δημιουργηθηκε πριν 1 χρονο περιπου.φαρμακα ομως (fagyl) αρχισα να τα παιρνω απο τοτε π εγινε η διαγνωση..

εγω ομως ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω,αντε το τσιγαρο επηρεαζει το εντερο,το επηρεαζει και οταν η ασθενεια ειναι "αδρανης"?..και γιατι μου απαγορευτηκε το αλκοολ,τα φαρμακα αυτα ειναι αντιβιωσεις?

αν καπνιζω και πινω ταυτοχρονα με την θεραπεια λογικα θα "φραξει " το εντερο ετσι?
εσεις που ειστε μεγαλυτερος και πιο εμπειρος θα ηθελα να με συμβουλεψετε

απο τοτε που φαρμακονμαι δεν εχω πια διαρροιες. Ο crohn βρηκε αυτην την αρρωστια το 1923 περιπου.απο τοτε μεχρι σημερα δεν μπορουν να παραγουν ενα φαρμακο που να αποτρεπει την δημιουργια της φλεγμονης οριστικα?τοσο αχρηστοι ειναι πια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Githeo k : 11-05-11 στις 11:13
  #829  
Παλιά 11-05-11, 11:18
elli83 Ο χρήστης elli83 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-05-12 10:29
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας,ειμαι 18 ετων και ειμουν και εγω ενας απο τους 15 κολοφαρδους των 100.000 ανθρωπων.
ο γιατρος μ μου εχει συστησει την αντιβιωση "fragyl" και δεν εχει ουτε 1 εβδομαδα απο τοτε που εγινε η διαγνωση..το αστειο ειναι οτι περιμενα πως και πως να τελιωσω με τις #$^#^%^ τις πανελλαδικες για να νιωσω απελευθερομενος και να εχω την αισθηση οτι η ζωη μου ξεκιναει.Βεβαια αφοτου τελιωσα τις εξετασεις των πανελληνιων χειρουργηθηκα εξαιτιας ενος συριγγιου και απο τοτε αρχισα να εχω προβληματα με την τουαλετα(διαρροιες).Αρχισα να ανυσηχω και πηγα στον γαστρεντερολογο ο οποιος μετα απο συγκεκριμενες εξετασεις (και κολονοσκοπηση) μου ειπε οτι "πιθανον" εχω την νοσο του crohn.Οταν κατεβηκα αθηνα μου ειπε οτι πρεπει να κοψω τις σαλατες,τα λιπαρα φαγητα ,το καπνισμα καθως και το αλκοολ (γτ περνω κατι $#^#$^φαρμακα).
Το εχω παρει πολυ κατακαρδα διοτι και σωματικα αλλα και ψυχολογικα ειμαι χαλια.Λενε οτι η αιτια που τα τραβαω ολα αυτα ειναι το αγχος (κ καποιοι αλλοι παραγοντες).. και θα σας προτεινα να μην καντετε αυτο π εκανε η μητερα μ σε μενα.τι καταλαβα που αγχονομουνα για το αν θα περασω σε καποια σχολη??τωρα πια ειναι αργα γιατι η ζωη μου καταστραφηκε.μια ζωη θα παιρνω φαρμακα και δεν θα μπορω να κανω αυτα που μ'αρεσουν
Καλέ τί είναι αυτά που λες;;;;;
Έχεις ακόμα πολλά να ζήσεις, και φυσικά η ζωή σου δεν καταστράφηκε.
Άκου μια συμβουλή: παρτο λίγο πιο χαλαρά, μη το σκέφτεσαι συνέχεια. Θα έχεις και υφέσεις και εξάρσεις από τη νόσο. Όταν θα είσαι σε ύφεση θα περνάς πολύ μεγάλα διαστήματα, ίσως και χρόνια, χωρίς καμία ενόχληση.Αλλά και στις εξάρσεις θα κάνεις υπομονή , θα ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου και θα περάσει.
Πολλοί άνθρωποι ταλαιπωρούνται από διάφορες ασθένειες και πολύ σοβαρότερες από αυτήν.
Μην απελπίζεσαι, η ζωή είναι μπροστά σου. ΖΗΣΕ ΤΗΝ!!!!!!!!!!!!!!
Και να θυμάσαι πως από σένα εξαρτάται αν θέλεις να τα παλέψεις και να ζεις με αυτό, απολαμβάνοντας κάθετι καλό έχεις στη ζωή σου ή αν θα κλαίγεσαι και θα στεναχωριέσαι κάθε μέρα για τη νόσο.it' s up to you, my friend!!!!!!!!!
Δες το ποτήρι μισογεμάτο.......
Εγώ το είδα σα να μου τράβηξε κάποιος τα μαλλιά και να μου είπε "είδες που αγχωνόσουνα για μαλ....ες;;;;, είδες που δεν ήσουν με τίποτα ευχαριστημένη;;;;;"
Έτσι κι εγώ αποφάσισα να πάρω τη ζωή όπως μου ήρθε. Το έβγαλα από τη ζωή μου, δεν περιμένω τις εξετάσεις να δείξουν αν είμαι καλά.ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ!!!!!!!!!
Η ζωή έτσι είναι, για άλλους πιο εύκολη για άλλους πιο δύσκολη.
Εγώ αποφάσισα να την παίρνω χαλαρά........
Ο θεός είναι μεγάλος, μπορεί κάποια στιγμή, να βρεθεί κάτι και για μας.......
Η ασθένειά μας είναι ένα καθημερινό τεστ αντοχής για τους πάσχοντες και τις οικογένειές τους και την πολεμάς μόνο με ένα τρόπο: ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!!!!!!!!!!!!!
Η ζωή είναι μπροστά σου....ΖΗΣΕ!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
The Following 5 Users Say Thank You to elli83 For This Useful Post:
Chris_ (12-05-11), ριρικα (11-05-11), mamanicks (11-05-11), sofia1981 (22-05-11), Stamatina (16-12-12)
  #830  
Παλιά 11-05-11, 11:29
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elli83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλέ τί είναι αυτά που λες;;;;;
Έχεις ακόμα πολλά να ζήσεις, και φυσικά η ζωή σου δεν καταστράφηκε.
Άκου μια συμβουλή: παρτο λίγο πιο χαλαρά, μη το σκέφτεσαι συνέχεια. Θα έχεις και υφέσεις και εξάρσεις από τη νόσο. Όταν θα είσαι σε ύφεση θα περνάς πολύ μεγάλα διαστήματα, ίσως και χρόνια, χωρίς καμία ενόχληση.Αλλά και στις εξάρσεις θα κάνεις υπομονή , θα ακολουθείς τις οδηγίες του γιατρού σου και θα περάσει.
Πολλοί άνθρωποι ταλαιπωρούνται από διάφορες ασθένειες και πολύ σοβαρότερες από αυτήν.
Μην απελπίζεσαι, η ζωή είναι μπροστά σου. ΖΗΣΕ ΤΗΝ!!!!!!!!!!!!!!
Και να θυμάσαι πως από σένα εξαρτάται αν θέλεις να τα παλέψεις και να ζεις με αυτό, απολαμβάνοντας κάθετι καλό έχεις στη ζωή σου ή αν θα κλαίγεσαι και θα στεναχωριέσαι κάθε μέρα για τη νόσο.it' s up to you, my friend!!!!!!!!!
Δες το ποτήρι μισογεμάτο.......
Εγώ το είδα σα να μου τράβηξε κάποιος τα μαλλιά και να μου είπε "είδες που αγχωνόσουνα για μαλ....ες;;;;, είδες που δεν ήσουν με τίποτα ευχαριστημένη;;;;;"
Έτσι κι εγώ αποφάσισα να πάρω τη ζωή όπως μου ήρθε. Το έβγαλα από τη ζωή μου, δεν περιμένω τις εξετάσεις να δείξουν αν είμαι καλά.ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟ ΘΕΟ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΣΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΧΗΜΑ!!!!!!!!!
Η ζωή έτσι είναι, για άλλους πιο εύκολη για άλλους πιο δύσκολη.
Εγώ αποφάσισα να την παίρνω χαλαρά........
Ο θεός είναι μεγάλος, μπορεί κάποια στιγμή, να βρεθεί κάτι και για μας.......
Η ασθένειά μας είναι ένα καθημερινό τεστ αντοχής για τους πάσχοντες και τις οικογένειές τους και την πολεμάς μόνο με ένα τρόπο: ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ!!!!!!!!!!!!!
Η ζωή είναι μπροστά σου....ΖΗΣΕ!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Πες του τα βρε elli ως παλιά στο κουρμπέτι.... χαχα...
  #831  
Παλιά 11-05-11, 11:40
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
κυριε mamanicks η διαγνωση για το οτι εχω την ασθενεια του crohn εγινε προσφατα (εχει περιπου μια εβδομαδα).απλα το συριγγιο δημιουργηθηκε πριν 1 χρονο περιπου.φαρμακα ομως (fagyl) αρχισα να τα παιρνω απο τοτε π εγινε η διαγνωση..

εγω ομως ενα πραγμα δεν μπορω να καταλαβω,αντε το τσιγαρο επηρεαζει το εντερο,το επηρεαζει και οταν η ασθενεια ειναι "αδρανης"?..και γιατι μου απαγορευτηκε το αλκοολ,τα φαρμακα αυτα ειναι αντιβιωσεις?

αν καπνιζω και πινω ταυτοχρονα με την θεραπεια λογικα θα "φραξει " το εντερο ετσι?
εσεις που ειστε μεγαλυτερος και πιο εμπειρος θα ηθελα να με συμβουλεψετε

απο τοτε που φαρμακονμαι δεν εχω πια διαρροιες. Ο crohn βρηκε αυτην την αρρωστια το 1923 περιπου.απο τοτε μεχρι σημερα δεν μπορουν να παραγουν ενα φαρμακο που να αποτρεπει την δημιουργια της φλεγμονης οριστικα?τοσο αχρηστοι ειναι πια.
To καπνισμα μπορεί να οδηγήσει σε εξαρση όπως και σε επιπλοκές της νόσου... εδώ αν έχεις σπαστική κολιτιδα σε επηρρεάζει το κάπνισμα τι να λεμε τωρα...!! το κόβεις και άει.... θα σου κανει και γενικοτερο καλο, δες το ετσι.... ριξτο στη γυμναστική...
Όσο για την οριστικη θεραπεία, από αναφορες διεθνων επιστημόνων στο internet εχω διαπιστωσει πως ολοι πιστευουν πως εντος της προσεχους δεκαετιας θα εχει βρεθεί το φαρμακο αν οχι της οριστικής ίασης, τουλάχιστον του δια βίου μόνιμου ελέγχου χωρις εξαρσεις κλπ... αλλά με συνεχη πάλι λήψη του φαρμάκου.... μας χαλάει? όχι πιστεύω,,,

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mamanicks : 11-05-11 στις 11:49
  #832  
Παλιά 11-05-11, 12:59
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
μακαρι ..... παντως σκεφτομαι σοβαρα να παω να παιξω tzoker .χαχα
  #833  
Παλιά 11-05-11, 13:59
ριρικα Ο χρήστης ριρικα δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-09-12 21:44
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
μακαρι ..... παντως σκεφτομαι σοβαρα να παω να παιξω tzoker .χαχα
εχεις δικαιο που νιωθεις ετσι αλλα οπως σου ειπανε και οι προηγουμενοι μην απογοητευεσαι θα μαθεις να ζεις μ αυτο ετσι πρεπει και θα δεις πως μετα απο καθε τι θα νιωθεις πολυ δυνατος/η γιατι ειχες τι δυναμη να το ξεπερασεις πιστεψετο οτι η ζωη σου συνεχιζετε εστω καιμε crohn χαμογελα αγαπα γελα ζησε εισαι μικρος /η για να σκεφτεσαι τοσο ασχημα και μην κανεις ποτε τον γιατρο μονος σου τωρα οσο για το τζοκερ παιχτω ποτε δεν ζερεις τι γινεται.
  #834  
Παλιά 11-05-11, 14:02
Nikos9 Ο χρήστης Nikos9 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 31-12-18 14:20
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας,ειμαι 18 ετων και ειμουν και εγω ενας απο τους 15 κολοφαρδους των 100.000 ανθρωπων.
ο γιατρος μ μου εχει συστησει την αντιβιωση "fragyl" και δεν εχει ουτε 1 εβδομαδα απο τοτε που εγινε η διαγνωση..το αστειο ειναι οτι περιμενα πως και πως να τελιωσω με τις #$^#^%^ τις πανελλαδικες για να νιωσω απελευθερομενος και να εχω την αισθηση οτι η ζωη μου ξεκιναει.Βεβαια αφοτου τελιωσα τις εξετασεις των πανελληνιων χειρουργηθηκα εξαιτιας ενος συριγγιου και απο τοτε αρχισα να εχω προβληματα με την τουαλετα(διαρροιες).Αρχισα να ανυσηχω και πηγα στον γαστρεντερολογο ο οποιος μετα απο συγκεκριμενες εξετασεις (και κολονοσκοπηση) μου ειπε οτι "πιθανον" εχω την νοσο του crohn.Οταν κατεβηκα αθηνα μου ειπε οτι πρεπει να κοψω τις σαλατες,τα λιπαρα φαγητα ,το καπνισμα καθως και το αλκοολ (γτ περνω κατι $#^#$^φαρμακα).
Το εχω παρει πολυ κατακαρδα διοτι και σωματικα αλλα και ψυχολογικα ειμαι χαλια.Λενε οτι η αιτια που τα τραβαω ολα αυτα ειναι το αγχος (κ καποιοι αλλοι παραγοντες).. και θα σας προτεινα να μην καντετε αυτο π εκανε η μητερα μ σε μενα.τι καταλαβα που αγχονομουνα για το αν θα περασω σε καποια σχολη??τωρα πια ειναι αργα γιατι η ζωη μου καταστραφηκε.μια ζωη θα παιρνω φαρμακα και δεν θα μπορω να κανω αυτα που μ'αρεσουν
Githeo k και εγω ημουνα στην ιδια κατασταση με σενα συμφωνα με τους γιατρους,μετα απο κολονοσκοπηση,ειδανε οτι ειχα συρριγγιο που ητανε μεσα πολυ καιρο οπως ειπανε,εμεινα 10 μερες μεσα,μου ειχανε πει κιολας πως αν δεν εφευγε μπορει να χρειαζοτανε χειρουργειο...και οτι η νοσος ητανε σε μετρια προς βαρια μορφη,απο τοτε,περυσι τον Απριλιο δηλαδη,ειμαι μια χαρα,κ παιρνω μονο τρια χαπακια την ημερα,κ απλα προσπαθω να μν αγχωνομαι με τπτ...επειδη κ εγω το ειχα αυτο κ το εχω ακομα...γυμναζομαι οσο πιο πολυ μπορω και τρωω κανονικα απο ολα ΟΤΙ και να λενε οι γιατροι,κ ενω επρεπε να παω για την θεραπεια που μου εχουν δωσει το Μαρτιο,δεν εχω παει απο τοτε κ δν εχω τπτ...μην σε ψυχοπλακωνουνε με οτι σου λενε για τη νοσο,προσωπικη μου αποψη ειναι πως υπαρχουν 2 μεγαλες κατηγοριες ασθενων,αυτοι που η νοσος εμφανιζεται λογω αγχους κατα κυριο λογο,κ σε μικροτερο βαθμο λογω διατροφης,και αυτοι που εχουνε εντονη προδιαθεση λογω γονιδιων και αλλων παραγοντων και ειναι σε χειροτερη μοιρα...εσυ εισαι οπως καταλαβαινω μαλλον στην πρωτη κατηγορια...κ ξερω εκτος απο μενα πολλα παραδειγματα ανθρωπων που απλα αν δεν αγχωνονται δεν εχουν απολυτως τιποτα,οχι απλα το διωχνουν αλλα το εξαλειφουν εντελως...μην σκεφτεσαι αρνητικα...και sorry για το κατεβατο!
  #835  
Παλιά 11-05-11, 14:09
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Και γω ετρεμα στην ιδεα της ασθενειας οσον αφορα τις εξετασεις κλπ.. και να τωρα που εχω ηδη κανει γαστροσκοπηση, κωλονοσκοπηση, μαγνητικη εντεροκλυση και γυρω στις 50 φορες εξετασεις αιματος (κάθε 15 μέρες λόγω φαρμακων) και ειμαι εδω σαν να μην τα περασα ποτε αυτα.... και ειμαι καλα και αγωνιζομαι... και οτι χρειαστει θα το αντιμετωπίσω θελω να πιστευω... φυσικά εχω τα αγχη μου για το μελλον αλλά δεν ειναι δυνατον να το σκεφτεσαι ολη μερα,,,,,
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamanicks για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (16-12-12)
  #836  
Παλιά 11-05-11, 15:26
Githeo k Ο χρήστης Githeo k δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-03-16 07:20
σας ευχαριστω ολους σας ,,σημερα εκανα την πρωτη μου μαγνητικη αλλα ημουν τοσο αϋπνος που κοιμηθηκα στο μηχανημα .ας ελπισουμε οτι ισχυει αυτο για το φαρμακο της δεκαετιας..
  #837  
Παλιά 11-05-11, 17:03
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
Αρχική Δημοσίευση από skopos12 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα!

έχοντας προσπαθήσει ανεπιτυχώς να πάρω από το internet κάποιες πληροφορίες σε σχέση με τον στρατό και την νόσο του crohn, παίρνω το θάρρος να ρωτήσω εδώ πέρα.
Υπάρχει κάποιος που με την συγκεκριμένη νόσο κατάφερε να πάρει απαλλαγή απ' ευθείας ? Τι ακριβώς έκανε? Γνωρίζω πως όλοι οι ασθενείς δικαιούντε απαλλαγή βάσει ενός ΦΕΚ, απλά κάποιες φορές ίσως να υπάρχει μία "ταλαιπωρία" με (διετείς) αναβολές. Γενικά τι πρέπει να κάνω? έχω ρωτήσει τον γιατρό που με παρακολουθεί και μου έχει πει τα βασικά, πως δεν θα πάω στρατό εκτός και αν το θέλω όπου μπορώ να πάω Ι4 άοπλο (πράγμα που δεν θέλω να το σκέφτομαι ως εναλλακτική).
Αύριο το πρωί (29.05) θα περάσω από το φρουραρχείο και κάπως έχω αγχωθεί με το τι ακριβώς πρέπει να κάνω ώστε να ξεμπερδεύω άμεσα, ότι και να ξέρετε θα μου είναι πολύ χρήσιμο.

Ευχαριστώ!
καλησπερα ειμαι ο γιος τις ''μαμακας'' (χρηστος ποποβιτς) το facebook μου και popovits_chris@hotmail.com το mail μου, ειμαι 20 χρονων, και μολις πριν κατι μηνες πηρα τελικη απαλαγη... στειλε μου!!! περιμενω μηνυμα σου για οποιαδηποτε πληροφορια μπορω (και εφοσον τιν ξερω) να σου δωσω!!!
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamaka για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (16-12-12)
  #838  
Παλιά 12-05-11, 17:11
marypez Ο χρήστης marypez δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-09-11 23:14
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Githeo k Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα σας,ειμαι 18 ετων και ειμουν και εγω ενας απο τους 15 κολοφαρδους των 100.000 ανθρωπων.
ο γιατρος μ μου εχει συστησει την αντιβιωση "fragyl" και δεν εχει ουτε 1 εβδομαδα απο τοτε που εγινε η διαγνωση..το αστειο ειναι οτι περιμενα πως και πως να τελιωσω με τις #$^#^%^ τις πανελλαδικες για να νιωσω απελευθερομενος και να εχω την αισθηση οτι η ζωη μου ξεκιναει.Βεβαια αφοτου τελιωσα τις εξετασεις των πανελληνιων χειρουργηθηκα εξαιτιας ενος συριγγιου και απο τοτε αρχισα να εχω προβληματα με την τουαλετα(διαρροιες).Αρχισα να ανυσηχω και πηγα στον γαστρεντερολογο ο οποιος μετα απο συγκεκριμενες εξετασεις (και κολονοσκοπηση) μου ειπε οτι "πιθανον" εχω την νοσο του crohn.Οταν κατεβηκα αθηνα μου ειπε οτι πρεπει να κοψω τις σαλατες,τα λιπαρα φαγητα ,το καπνισμα καθως και το αλκοολ (γτ περνω κατι $#^#$^φαρμακα).
Το εχω παρει πολυ κατακαρδα διοτι και σωματικα αλλα και ψυχολογικα ειμαι χαλια.Λενε οτι η αιτια που τα τραβαω ολα αυτα ειναι το αγχος (κ καποιοι αλλοι παραγοντες).. και θα σας προτεινα να μην καντετε αυτο π εκανε η μητερα μ σε μενα.τι καταλαβα που αγχονομουνα για το αν θα περασω σε καποια σχολη??τωρα πια ειναι αργα γιατι η ζωη μου καταστραφηκε.μια ζωη θα παιρνω φαρμακα και δεν θα μπορω να κανω αυτα που μ'αρεσουν
Γλυκο μου παιδι καταλαβαινω απολυτα την αγανακτηση σου για το προβλημα σου! Ετσι το αντιμετωπισαμε ολοι μπορω να πω μολις μαθαμε για την crohn. Στη συνεχεια " οτι δε σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο". Αν σκεφτεις ποσοι ανθρωποι πασχουν απο χειροτερες παθησεις θα παρηγορηθεις. Την crohn την επαθες επειδη εισαι απο τη φυση σου ανχωτικο ατομο και οχι γιατι καποιοι αλλοι σε ανχωναν! Ολοι οι γονεις θελουμε το καλυτερο για τα παιδια μας.Ετσι κανει η μητερα σου, ετσι εκανα και εγω στους γιους μου οταν ηταν στην ηλικια σου!!! Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ!! Θα σου πω κατι και θελω να το θυμασαι! Μολις περασει το πρωτο σοκ της διαγνωσεις, μολις συνηθησεις τη θεραπεια σου ολα θα ειναι πιο ευκολα! Μην τσατιζεσαι, μην απογοητευεσαι,μην στενοχωριεσαι! Με τον καιρο να ξερεις οτι εσυ θα γινεις ο γιατρος του εαυτου σου!!! Θελω να εισαι ΔΥΝΑΤΟΣ!!!!!! ΦΙΛΑΚΙΑ!
  #839  
Παλιά 12-05-11, 17:38
mamaka Ο χρήστης mamaka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-09-17 17:39
githeo k( χωρις να εχω μιλησει με τον γιο μου )στην προηγουμενη απαντηση μου εχει δωσει το μειλ του δεν νομιζω να εχει προβλημα να τα πειτε.Ειναι 20χρονων με κρον απο τα 5 του χρονια.Μιλησε μαζι του να δεις πως ειναι η ζωη του.Ζωη και μελι περναει.Αν η μητερα σου θελει οποιαδηποτε πληροφορια η απορια σαν μαμα προς μαμα μπορουμε να μιλησουμε απο εδω η ζητα απο τον Χρηστο το τηλεφωνο μου.
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην mamaka για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (16-12-12)
  #840  
Παλιά 12-05-11, 20:57
Το avatar του χρήστη mamanicks
mamanicks Ο χρήστης mamanicks δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 28-07-14 12:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Για να ευθυμίσουμε λιγο...

https://www.youtube.com/watch?v=Vg1j...layer_embedded
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 7 (0 μέλη και 7 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:30.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.