Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > Πληροφορική και Επικοινωνία > Linux
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-11-10, 21:07
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Δημιουργία UFS

Πώς μπορώ να φτιάξω ένα partition με file system UFS σε partition scheme MBR;

Έχω πρόσβαση σε Windows και Linux, αλλά το θέμα μου φάνηκε πιο σχετικό με το δεύτερο. Επίσης διευκρινίζω ότι δεν είμαι σίγουρος ότι η ερώτηση έχει νόημα

Το βασικό μου πρόβλημα προέρχεται από το γεγονός ότι η μητρική κολλάει στο πρώτο στάδιο του POST όταν έχω συνδέσει δίσκο με partition scheme GPT (στο οποίο μπορώ να φτιάξω UFS).
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-11-10, 23:38
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που μπορείς να φτιάξεις partition UFS σε partition table GPT, ή σε Sun disklabel, ή σε loopback device, ή σε tape (μαζόχα!), ή όπου αλλού θες.

Κοινώς: το partitioning scheme δεν παίζει ρόλο στον τύπο του filesystem, απλά ορίζει τα μέγιστα μεγέθη και τις θέσεις κάθε filesystem στο δίσκο.

Παραδοσιακά, mkfs.ufs(1). Αλλά: απ'όσο ξέρω το Linux δε μπορεί να φτιάξει όλα τα ufs που υπάρχουν (υπάρχουν πολλά διαφορετικά filesystem με όνομα ufs).

Αν εννοείς πώς μπορείς να δηλώσεις ufs partition type, δεν παίζει ρόλο. Το partition type byte στο partition table είναι hint για λειτουργικά όπως το DOS. Πχ μπορείς να δηλώσεις ένα partition (MBR scheme πάντα) ως VFAT, και αυτό μπορεί να περιέχει ext4, Solaris slices ή swap space για Linux, ή encrypted date, ή τίποτα . Το mount καταλαβαίνει τι είναι με την παράμετρο -t ή χρησιμοποιώντας magic numbers. Το partition type byte δε χρησιμοποιείται.

Πάνω κάτω το ίδιο κάνουν και όλοι οι boot managers. Το ίδιο το POST του motherboard απλά φορτώνει το πρώτο sector του partition και το εκτελεί. Δεν το απασχολεί τι έχεις δηλώσει ότι είναι γιατί δεν έχει διαφορετικό κώδικα για διαφορετικά λειτουργικά (σε αυτό το στάδιο του boot process).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Archmage (19-11-10)
  #3  
Παλιά 19-11-10, 12:12
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αποστολή εκτελέσθη επιτυχώς. Με ζάλισε αρκετά επειδή το makefs.ufs δεν είναι στα "κανονικά" repositories και επιπλέον έβγαζε άσχετο μήνυμα λάθους αντί να μου πει ότι χρειάζεται sudo πριν το makefs

Συμπληρωματική ερώτηση, για να μην ανοίγω νέο thread: Αν φορμάρω το partition για software RAID, αυτό είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από τα υπόλοιπα file systems;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-11-10, 14:46
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ναι. Έχει διαφορετικά metadata, οπότε είναι κάτι σαν filesystem που περιέχει άλλα filesystems, ή σαν partition table μέσα σε partition. Ανάλογα πώς θες να το δεις.

Μπορείς να βάλεις ό,τι θες κάτω από ένα software RAID partition: άλλα filesystems, LVM partitions, swap space, ή ένα partition table και ό,τι χωράει αυτό μέσα.

Γενικά όλα αυτά τα κόλπα στο Linux μπορούν να γίνουν layered με ό,τι τρόπο θες. Πχ στα server μας στη δουλειά έχουμε: MBR partition table → Encryption → Software RAID → LVM → (πολλά LVM volumes) → (πολλά filesystems). Υπάρχουν πολλοί ακόμα συνδυασμοί που βγάζουν νόημα.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Archmage (19-11-10)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:32.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.