Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Υπολογιστές και Τεχνολογία > 8 bit και άλλα αρχαία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-07-06, 13:03
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Για τα νιούφρια

Ομολογώ οτι ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν ένας Αμστραντ 464 (ναι, δικός σας είμαι κι εγώ) αλλά εκτός του οτι ήμουν μικρός, τον είχα για πολύ μικρό διάστημα. Δεν κατάφερα κάτι με αυτό εκτός του να μάθω μερικές εντολές basic.

Θα μου άρεσε πολύ αν μπορούσατε εσείς που ξέρετε, να μεταδώσετε τον ενθουσιασμό σας και τις εμπερίες σας με όποιον ενδιαφέρεται (προς το παρόν είμαι εγώ). Δεν ξέρω πως: με αρθράκια, με μαθήματα, με παραδείγματα, με το να μας δείξετε εναν online emulator (αν υπαρχει);;

Θα ήθελα να μάθω λίγα πράγματα για εκείνη την εποχή που τόσο βαστικά υπερπηδήσαμε και ξεχάσαμε, λόγω της Amiga και των 0χ86
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-06, 02:53
Το avatar του χρήστη marge
marge Ο χρήστης marge δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-21 11:25
Φύλο: Άντρας
www.old-computers.com

www.worldofspectrum.org

www.commodore.ca

www.amiga.org

www.atarimuseum.com

http://homepages.tesco.net/dilwyn.jones/

www.seas.upenn.edu/~museum/
__________________
iMac G5 20"/2.1/1.5GB/250GB/SD/AP/BT/ Mac OS X 10.5.4 (9E17)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-06, 08:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Και να μην ξεχνάμε και την φοβερή δουλειά του δικού μας Αλέξιου στο http://www.machine-room.org/
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-06, 12:09
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Εμ... ναι... δεν ηταν ακριβως ο 'διαλογος' που ειχα υποψην :Ρ
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-06, 16:07
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 15:45
Φύλο: Άντρας
Smile Gamez...

Οφείλω να πω οτι τα παλιά games still ROCKS...

ΔΕΝ είχαν περίπλοκα control.. ούτε έπρεπε να διαβάσεις ενα κάρο manuals, φόρτωνες, συνήθως απο κασσέτα, έκανε μερικά λεπτά , στο μεταξύ έκανες και καμία δουλειά (that is REAL MULTITASKING...) .. ΔΕΝ είχαν απαιτήσεις σε μνήμη/HD(!?)/cpu.. οτι κυκλοφορούσε (για την μηχανή σου) το έπαιζες...

ΤΟ κακό είναι οτι ΔΕΝ είχαμε game-save, σε μερικά χρονοβόρα παιχνίδια (monty on the run, πχ.) επρεπε να κάτσεις με τις ώρες να τελειώσεις το παιχνίδι.

Βέβαια λίγο έπειτα, με ένα extra cartridge και ένα floppy, μπορούσες να κάνεις freeze το παιχνίδι στην μνήμη και να το κάνεις save/load.
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-07-06, 16:38
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν ξερω για φλοππυ και cartridges.. αυτα ηταν πολυ ανεπτυγμενα για μενα... φλοππυ πρωτοειδα στην Αμιγκα και cartridges στο gameboy :Ρ

Μιας και ο Οττος εδωσει σημειο ζωης, θα θελα να συζητησω καποιες τεχνικες αποριες που μου δημιουργηθηκαν ΜΕΤΑ την εποχη αυτη, αφου απεκτησα καποιες γνωσεις.

Ο Αμστραντ μου λοιπον, ειχε τη γλωσσα BASIC, την οποια τη χρησιμοποιουσε σαν εχμ.. λειτουργικο συστημα να το πω; Απορια μου λοιπον ειναι πως λεγεται αυτη η διαλεκτος, γιατι μετεπειτα επαφες που ειχα με τη γλωσσα (πχ VB) δεν ειχαν και μεγαλη σχεση.

Επισης, πως γινεται και μπορουσα να γραφω προγραμματα χωρις να δηλωνω μεταβλητες στην αρχη, και χωρις να κανω compile? Μηπως δεν ηταν προγραμματα, αλλα ηταν scripts?

Και εν τελει ποτε δεν καταλαβα τι filesystem ειχε ο Αμστραντ, αν ειχε. Δεν καταλαβαινω πως μπορουν να υπαρξουν directories τα οποια τα προσπελαυνεις σειριακα (με κασετα δηλαδη). τι ειναι αρχειο το εμαθα πολυ, πολυ αργοτερα (αφου δοκιμασα να επικοινωνησω με εντολες BASIC σε ενα Dos prompt :P).
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-07-06, 19:23
Το avatar του χρήστη otto
otto Ο χρήστης otto δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-03-24 15:45
Φύλο: Άντρας
δεν ξερω για φλοππυ και cartridges.. αυτα ηταν πολυ ανεπτυγμενα για μενα... φλοππυ πρωτοειδα στην Αμιγκα και cartridges στο gameboy :Ρ
catridges επερναν σχεδόν ΟΛΑ τα μηχανήματα.. απλά μπαίνουν σε μιά θύρα που ήταν μια επέκταση της ROM..

Ο Αμστραντ μου λοιπον, ειχε τη γλωσσα BASIC, την οποια τη χρησιμοποιουσε σαν εχμ.. λειτουργικο συστημα να το πω; Απορια μου λοιπον ειναι πως λεγεται αυτη η διαλεκτος, γιατι μετεπειτα επαφες που ειχα με τη γλωσσα (πχ VB) δεν ειχαν και μεγαλη σχεση.
Locomotive BASIC v1.0

Επισης, πως γινεται και μπορουσα να γραφω προγραμματα χωρις να δηλωνω μεταβλητες στην αρχη, και χωρις να κανω compile? Μηπως δεν ηταν προγραμματα, αλλα ηταν scripts?
nope.. δηλώνεις τις μεταβλητές όπου θες δεν χρειάζεται να τις κάνεις declare.. αυτή είναι η πραγματική BASIC (πρωτόγονη)...

πχ.

10 Α= 200; B=200


Και εν τελει ποτε δεν καταλαβα τι filesystem ειχε ο Αμστραντ, αν ειχε. Δεν καταλαβαινω πως μπορουν να υπαρξουν directories τα οποια τα προσπελαυνεις σειριακα (με κασετα δηλαδη). τι ειναι αρχειο το εμαθα πολυ, πολυ αργοτερα (αφου δοκιμασα να επικοινωνησω με εντολες BASIC σε ενα Dos prompt :P)
AMSDOS μην περιμένεις και τίποτα σαν το MSDOS, απλά μπορούσε να κάνει διαχείρηση της 3' δισκέτας, ως CAT (catalog) LOAD SAVE etc...
σε δισκέτα ΔΕΝ είχε folders...όλα χύμα.. , στη κασέτα, ναι ήταν serial, προφανώς είχε κάποια οργάνωση ανά αρχείο ως header...loader...data ..

Ο 6128 είχε και την δυνατότητα να φορτώνει CP/M ένα λειτουργικό σαν το MSDOS.

Disclaimer:

γενικά απο Amstrad DEN ξέρω και πάρα πολλά.. τον είχα δουλέψει ελαχιστα στο παρελθόν, αλλά τον βρήκα μπροστά μου πάλι, ως core σε ένα FPGA σύστημα..άρα καιρός να το μάθω κι αυτό... :-)
__________________
READY.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:10.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.