Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-10, 15:22
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Ενα σκάνδαλο στον ΔΟΑΤΑΠ (τέως ΔΙΚΑΤΣΑ)

Ενα παλιό μεράκι όλων των πρωθυπουργών ήταν να αξιοποιήσουν τους πετυχημένους Ελληνες της αλλοδαπής. Ορισμένοι, μάλιστα, έκαναν εκκλήσεις σε ακαδημαϊκούς μεγάλων πανεπιστημίων του εξωτερικού για να έρθουν εδώ και να συνδράμουν με τις γνώσεις τους και την εμπειρία τους στην αναβάθμιση της ανώτατης εκπαίδευσης, αλλά και του τόπου γενικότερα.

Κάποιοι από τους Ελληνες του εξωτερικού το αποτόλμησαν και φυσικά το... πλήρωσαν. Η μετριοκρατία των ελληνικών πανεπιστημίων είτε τους έκανε σαν τα μούτρα της είτε τους πολέμησε σκληρά. Ενα παράδειγμα: Το 1998 μια ομάδα 32 πανεπιστημιακών του Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών πρότεινε για μετάκληση τον παγκοσμίου φήμης φυσικό Δημήτρη Νανόπουλο. Το ενδεκαμελές εκλεκτορικό σώμα του -κατά τα άλλα μεγαλύτερου πνευματικού ιδρύματος της χώρας- απέρριψε την πρόταση με ψήφους 6 - 4!

Μια αντίστοιχη ιστορία διαδραματίζεται αυτές τις μέρες στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Το Τμήμα Εφαρμοσμένης Πληροφορικής ξεκίνησε τη διαδικασία μετάκλησης ενός λαμπρού Ελληνα επιστήμονα της αλλοδαπής. Ο κ. Στάμος Καραμούζης είναι κοσμήτορας του τμήματος πληροφορικής του Regis University στο Κολοράντο των ΗΠΑ. Το εν λόγω πανεπιστήμιο δεν είναι απλώς ένα από τα μεγαλύτερα (16.000 φοιτητές). Κατατάσσεται επί 13 χρόνια 27ο ανάμεσα στα 100 κορυφαία πανεπιστήμια του U. S. News & World Report. Μόνο το τμήμα πληροφορικής στο οποίο είναι κοσμήτορας ο κ. Καραμούζης έχει 165 μέλη ΔΕΠ.

Οπως είναι φυσικό, το Πανεπιστήμιο Regis είναι αναγνωρισμένο από τον Διεπιστημονικό Οργανισμό Αναγνώρισης Τίτλων Ακαδημαϊκών και Πληροφόρησης (ΔΟΑΤΑΠ). Τα πτυχία δεκάδων Ελληνόπουλων έχουν επικυρωθεί χωρίς πρόβλημα και από το παλιό ΔΙΚΑΤΣΑ και από τον σημερινό ΔΟΑΤΑΠ. Από την Παρασκευή όμως τα πράγματα μπορεί να αλλάξουν. Το 27ο καλύτερο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ μπορεί να πάψει να είναι αναγνωρισμένο από την ελληνική πολιτεία.

Οπως είναι φυσικό, η έλευση ενός καταξιωμένου επιστήμονα της αλλοδαπής θορυβεί την ιθαγενή μετριοκρατία. Εκ της εμπειρίας γνωρίζουμε ότι θα κάνει τα αδύνατα δυνατά να αναπαραγάγει το τέλμα στο οποίο ευημερεί. Ετσι, κάποιοι του Πανεπιστημίου Μακεδονίας επιχείρησαν να μπλοκάρουν τη μετάκληση του κ. Καραμούζη στο εκλεκτορικό σώμα, όπως ακριβώς έγινε και με την υπόθεση του κ. Δημήτρη Νανόπουλου. Προς τιμήν τους, οι περισσότεροι των διδασκόντων στο Πανεπιστήμιο Μακεδονία αντιστάθηκαν. Ψήφισαν υπέρ της μετάκλησης. Οι υπερασπιστές, όμως, του τέλματος σκέφθηκαν κάτι σατανικό: απέστειλαν αίτημα στον ειδικό γραμματέα Ανώτατης Εκπαίδευσης του υπουργείου Παιδείας κ. Βασίλειο Παπαζογλου, ζητώντας να αρθεί η αναγνώριση του Regis University από τον ΔΟΑΤΑΠ! Ζήτησαν δηλαδή από την ελληνική πολιτεία να πάψει να αναγνωρίζει ένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα πανεπιστήμια των ΗΠΑ. Και ο πολιτικός προϊστάμενος της Ανώτατης Παιδείας αντί να γελάσει και να πετάξει το αίτημα στο καλάθι των αχρήστων το προώθησε για εξέταση. Ετσι, φτάσαμε στον έσχατο παραλογισμό: προκειμένου να μην έρθει ένας καθηγητής σε ένα ελληνικό πανεπιστήμιο, η πολιτεία θα πάψει να αναγνωρίζει το 27ο καλύτερο πανεπιστήμιο των ΗΠΑ! Εχουν άδικο να απελπίζονται οι ξένοι με αυτό που αποκαλούν «ελληνική τραγωδία»;

Tου Πασχου Μανδραβελη από την Καθημερινή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Morgul : 18-02-10 στις 16:19
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-10, 16:28
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Ένα ακόμα σκάνδαλο, εννοείς.

Όταν ακούω τα αρχικά ΔΟΑΤΑΠ (και ΔΗΚΑΤΣΑ παλιά) φτύνω. Παρά τις σπουδές μου, στην Ελλάδα θεωρούμαι (μέτριος) απόφοιτος Λυκείου γιατί το ΔΟΑΤΑΠ αρνείται να αναγνωρίσει την ισοτιμία των πτυχίων μου. Υποχρεούμαι να εγκαταλείψω το 50% του ενός (και κατά συνέπεια την ειδικότητά μου) και να επιτρέψω να αγνοηθεί τελείως το άλλο. Κι αυτό θα γίνει αν δεχτώ να πηγαίνω εκεί κάθε μέρα για μήνες (με μέσον — χωρίς μέσον, χρόνια [1]). Φυσικά ούτε κουβέντα να αναγνωριστεί η έρευνά μου, οι δημοσιεύσεις μου, κλπ κλπ. Όταν τελειώσει η διαδικασία, 12 χρόνια εξαντλητικών σπουδών και έρευνας [2] θα ισοδυναμούν με απολυτήριο ΤΕΙ, ή, αν δεχτώ να ξαναδώσω εξετάσεις λες και είμαι τελειόφοιτος προπτυχιακός και περάσω με αρκετά δεκάρια, μπορεί να θεωρηθώ απόφοιτος ΑΕΙ.

Καλύτερα να μείνω αμόρφωτος.

Δε δίνω δευτερόλεπτο του χρόνου μου σε μαφιόζους που σύμφωνα με τελεσίδικη απόφαση της ΕΕ είναι παράνομοι. (όλα τα πτυχία από ΑΕΙ της ΕΕ είναι αυτόματα εφάμιλλα)

Κι αν γίνει αυτό απαραίτητο για να ζήσω στην Ελλάδα, προτιμώ να μετοικίσω ξανά κάπου που οι ικανότητές μου αναγνωρίζονται. (σιγά την απώλεια για την Ελλάδα)

[1] Η αδερφή γνωστής παλιάς χρήστριας της Acro χρειάστηκε συνολικά ΔΕΚΑ ΧΡΟΝΙΑ για να ολοκληρώσει τη διαδικασία για τα τρία πτυχία της.
[2] Στο καλύτερο, για αυτή την ειδικότητα, πανεπιστήμιο της Ευρώπης.
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Morgul για αυτό το μήνυμα:
Xenios (18-02-10)
  #3  
Παλιά 18-02-10, 16:41
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε δίνω δευτερόλεπτο του χρόνου μου σε μαφιόζους που σύμφωνα με τελεσίδικη απόφαση της ΕΕ είναι παράνομοι. (όλα τα πτυχία από ΑΕΙ της ΕΕ είναι αυτόματα εφάμιλλα)
Καμιά σοβαρή Ελληνική εταιρεία, δεν ζητάει κατοχύρωση πτυχίου. Ξέρω από πολύ μεγάλη ελληνική κοινοπραξία, πολύ μεγάλου (του μεγαλύτερου) τεχνικού έργου που έγινε στην Αθήνα, αδιαφορούσαν για τις κατοχυρώσεις και το μόνο που εξέταζαν ήταν από ποιό Πανεπιστήμιο του εξωτερικού, ήταν τα πτυχία.

Άρα εσύ τώρα στα … γεράματα να πας στο δημόσιο… δεν σε βλέπω
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-10, 16:54
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα εσύ τώρα στα … γεράματα να πας στο δημόσιο… δεν σε βλέπω
Αν πάω, θα είναι για να τους βάλω φωτιά.

Τι λες, θα με πάρουν στο... ΔΟΑΤΑΠ;

Άλλωστε δεν είναι τόσο απλό: αν μια εταιρεία αναλαμβάνει έργα για το Δημόσιο, οι συνεργάτες/εργαζόμενοι της εταιρείας οφείλουν να πληρούν κάποιες προδιαγραφές. Η εταιρεία μου ασχολείται με έργα Δημοσίου (έχουμε μεγάλο ποσοστό από τα sites της Κυβέρνησης της Σκωτίας), αλλά στην Ελλάδα δε μπόρεσε ποτέ να συναγωνιστεί γιατί παρά τα συνολικά δεκάδες πτυχία μας, δεν... έχουμε ούτε ένα πτυχιούχο (σύμφωνα με το ελληνικό δημόσιο).
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-10, 16:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν πάω, θα είναι για να τους βάλω φωτιά.

Τι λες, θα με πάρουν στο... ΔΟΑΤΑΠ;
Με δίπλωμα .....Λυκείου; Δεν το βλέπω ...
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-10, 18:34
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<δεν... έχουμε ούτε ένα πτυχιούχο>>

μπορείτε πάντα να "νοικιάσετε" ένα πτυχίο.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-10, 18:58
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
<<δεν... έχουμε ούτε ένα πτυχιούχο>>

μπορείτε πάντα να "νοικιάσετε" ένα πτυχίο.
Πόσο πάει το μαλλί για τρία μάστερ κι ένα διδακτορικό να πούμε, μανδάμ;
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-10, 21:39
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποχρεούμαι να εγκαταλείψω το 50% του ενός (και κατά συνέπεια την ειδικότητά μου) και να επιτρέψω να αγνοηθεί τελείως το άλλο. Κι αυτό θα γίνει αν δεχτώ να πηγαίνω εκεί κάθε μέρα για μήνες (με μέσον — χωρίς μέσον, χρόνια [1]). Φυσικά ούτε κουβέντα να αναγνωριστεί η έρευνά μου, οι δημοσιεύσεις μου, κλπ κλπ.
Φίλε εν δυνάμει Τειτζή . Δεν πολυκαταλαβαίνω αυτό που μου λες. Έχεις κάνει πρώτο πτυχίο στην Αγγλία. Εύγε. Αν θυμάμαι καλά έχεις και μάστερ σε έρευνα. Όχι το κλασικό MSc δηλαδή (με τα μαθηματα) αλλα το MRes . Τι απο αυτά δεν σου αναγνωρίζουν ;

Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι έχω καταθέσει την αίτηση αναγνωρισης του διδακτορικου μου απο τον Ιούλιο και ακομα περιμένω. Μιλάμε για μια διαδικασία που κανονικα σε μια βδομαδα επρεπε να ειχε τελειωσει αφού δεν κρίνεται η ποιοτητα αλλα η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-02-10, 01:01
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 20:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εν δυνάμει Τειτζή . Δεν πολυκαταλαβαίνω αυτό που μου λες. Έχεις κάνει πρώτο πτυχίο στην Αγγλία. Εύγε. Αν θυμάμαι καλά έχεις και μάστερ σε έρευνα. Όχι το κλασικό MSc δηλαδή (με τα μαθηματα) αλλα το MRes . Τι απο αυτά δεν σου αναγνωρίζουν ;
Έχω δύο πτυχία από Σκωτία — στην Αγγλία το BSc είναι τριετές, στη Σκωτία τετραετές, πράγμα που θεωρητικά το κάνει αναγνωρίσιμο «αυτόματα» στην Ελλάδα. Αλλά επειδή το μεν BSc είναι «περίεργο» (Joint BSc Honours, Computer Science & Artificial Intelligence), το δε Master δεν είναι ούτε MSc ούτε MRes αλλά MSc (by Research) (ναι, υπάρχει διαφορά· όχι, δεν τη θυμάμαι), ο ΔΟΑΤΑΠ έχει διάφορα πανηλίθια γραφειοκρατικά κωλύματα τα οποία δεν προτίθεμαι να εξερευνήσω μόνο και μόνο για το «δικαίωμα» να δουλέψω στην Ελλάδα για €300 το μήνα. Η Ελλάδα (μέσω του ΔΟΑΤΑΠ) έχει κάνει ξεκάθαρο ότι δεν έχω κάτι να της προσφέρω, οπότε προτιμώ να δουλεύω στη Σκωτία που παίρνω το δεκαπλάσιο μισθό (και φυσικά η μεν κυβέρνηση παίρνει πιο σταθερά sites ως άμεσο αποτέλεσμα της δουλειάς μου, εισπράττει δε και κοντά 40% φόρους ως έμμεσο αποτέλεσμα).

Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσωπική μου εμπειρία είναι ότι έχω καταθέσει την αίτηση αναγνωρισης του διδακτορικου μου απο τον Ιούλιο και ακομα περιμένω.
Ο αδερφός μου με τρία πτυχία αρχιτεκτονικής από εξαιρετική σχολή της Αγγλίας, συν εμπειρία διδάκτορα πάλευε για κανά χρόνο (και έβαλε και μέσο). Στο τέλος του την είπαν κι από πάνω που προσπάθησε να αναγνωρίσει τα «πτυχιάκια» του ο βολεμένος ο ελληνάρας — αλλά τελικά του τα αναγνώρισαν. Μέχρι εκείνο το σημείο φυσικά είχε απηυδήσει σε τέτοιο σημείο που είχε ήδη μετακομίσει πίσω στην Αγγλία, όπου σήμερα μένει, εργάζεται και φορολογείται. Ούτε εκείνος είχε κάτι να προσφέρει στην Ελλάδα, σύμφωνα με το ΔΟΑΤΑΠ.


Αρχική Δημοσίευση από palsar Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιλάμε για μια διαδικασία που κανονικα σε μια βδομαδα επρεπε να ειχε τελειωσει αφού δεν κρίνεται η ποιοτητα αλλα η ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑ !
Λάθος: μιλάμε για διαδικασία η οποία είναι παράνομο να υπάρχει καν! Αν θες να βρεις δουλειά στο δημόσιο, θα έπρεπε να αρκεί απλά να μεταφράσεις το Ευρωπαϊκό σου πτυχίο. Σε όλη την Ευρώπη, ένα ελληνικό πτυχίο από ΤΕΙ μετράει στο επίπεδο του ΤΕΙ, ένα από ΑΕΙ μετράει στο αντίστοιχο επίπεδο: το μόνο που απαιτείται σύμφωνα με την κοινοτική νομοθεσία είναι η μετάφραση, όπου κρίνεται απαραίτητη. (πχ τα δικά μου πτυχία είναι στα λατινικά, οπότε περνάνε παντού — ελληνικά πτυχία μάλλον θέλουν μετάφραση στην τοπική γλώσσα)
__________________
www.bedroomlan.org
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-10, 16:29
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 14:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Morgul Εμφάνιση μηνυμάτων
το «δικαίωμα» να δουλέψω στην Ελλάδα για €300 το μήνα. Η Ελλάδα (μέσω του ΔΟΑΤΑΠ) έχει κάνει ξεκάθαρο ότι δεν έχω κάτι να της προσφέρω, οπότε προτιμώ να δουλεύω στη Σκωτία που παίρνω το δεκαπλάσιο μισθό (και φυσικά η μεν κυβέρνηση παίρνει πιο σταθερά sites ως άμεσο αποτέλεσμα της δουλειάς μου, εισπράττει δε και κοντά 40% φόρους ως έμμεσο αποτέλεσμα).
Συμφωνούμε στο ότι ο ΔΟΑΤΑΠ είναι γραφειοκρατικός, αρτηριοσκληρωτικός κοκ. Διαφωνώ στο ότι αυτός εκπροσωπεί την ελλάδα στην κρίση της άν χρειάζεται ένα έπιστήμονα η όχι. Πρώτα απο όλα αναφερόμαστε αποκλειστικά και μόνο για εργασία στο δημόσιο τομέα αφού στον ιδιωτικό κανένας δεν θα σου ζητήσει αναγνώριση.

Για λόγους λοιπόν νομιμότητας θα πρέπει να υπάρχει μία κρατική αρχή που να ελέγχει αν αυτό το πτυχίο που παρουσιάζεις είναι αφενός αυθεντικό και αφετέρου προέρχεται απο ίδρυμα που υπάρχει και δεν είναι φάντασμα ! Και ναι μέν για σπουδές σαν τις δικές μου για παράδειγμα, δεν χάθηκε και ο κόσμος αν παω να εργαστώ στο υπουργείο οικονομικών έχοντας αποφοιτησει απο το πανεπιστήμιο HEIDI KLUM της γερμανίας, αν όμως προσληφθεί ένας γιατρός απο το ίδιο πανεπιστήμιο στον Ευαγγελισμό, δεν ξέρω πόσο θα είσαι διατεθειμένος να του εμπιστευθείς την υγεία σου :-)

Η γνώμη μου λοιπόν είναι οτι καλώς υπάρχει΄αλλά λειτουργεί λανθασμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-10, 16:33
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<Πόσο πάει το μαλλί για τρία μάστερ κι ένα διδακτορικό>>

δεν έχεις λόγο να νοικιάσεις ούτε μάστερ ούτε διδακτορικό. Για τις περισσότερες δημοσίου τύπου συμβάσεις, χρειάζεσαι να νοικιάσεις Χ πτυχία πανεπιστημίου (απλά) + τυπική εμπειρία/προϋπηρεσία + τυπικά χαρακτηριστικά πχ εγγραφή στον αντίστοιχο επαγγελματικό κλάδο.

(σημείωση, η ενοικίαση επιτρέπεται, και αρκεί μια δήλωση δέσμευσης ότι αναλαμβάνει να απασχοληθεί στη σύμβαση, εφόσον αυτή ανατεθεί).

Πάντως αντίστοιχα προβλήματα αναγνώρισης υπάρχουν και σε άλλες χώρες, πχ Γερμανία, όπου φίλος με Αυστριακό πτυχίο αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. (Εκεί είναι ακόμα πιο τραγελαφικά τα πράγματα, διότι στους φίλους του αποφοίτους του ίδιου πανεπιστημίου, και της ίδιας σχολής, το ίδιο έτος αναγνώρισαν τα πτυχία τους σε άλλα κρατίδια της Γερμανίας).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:19.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.