Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-08-11, 10:17
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ονειρεμένα ορεινοί προορισμοί

Μετά τις μαγευτικές θάλασσες, υποσχέθηκα να κάνω ένα αφιέρωμα σε ορεινούς προορισμούς.

Στο ταξίδι μας, πρώτη στάση θα κάνουμε στην Τσαγκαράδα του Πηλίου, ένα πανέμορφο χωριό, με μία εκπληκτική πλατεία και ακόμα πιο εκπληκτικές διαδρομές για βόλτες.

Το επιλεγόμενο σμαράγδι του Πηλίου, μία από τους πιο αγαπημένους προορισμούς, χειμώνα καλοκαίρι.

Ονειρεμένα καλντερίμια οδηγούν τους γραφικούς δρόμους του χωριού, ενώ πολλά μονοπάτια, σας φέρνουν κοντά σε μία ονειρεμένη φύση.

Βρίσκεται στις βορειοανατολικές πλευρές του Πηλίου, σε υψόμετρο 500 μέτρων. Από το ύψος αυτό έχει μια υπέροχη θέα προς το Αιγαίο με ένα ορίζοντα θαλάσσιο σε τέτοια απόσταση που ο επισκέπτης δεν είναι ποτέ σίγουρος πού τελειώνει η θάλασσα και πού αρχίζει ο ουρανός. Η τσαγκαραδιώτικη ανατολή του ηλίου καθώς και η πανσέληνος είναι θαύματα της πηλιορείτικης φύσης που αφήνουν τον επισκέπτη έκθαμβο. Είναι θαύματα ανεπανάληπτα, μοναδικά. Δικαιολογημένα λοιπόν το όνομα Τσαγκαράδα στα σλαβικά σημαίνει "όμορφη θέα".



Η φύση στην Τσαγκαράδα οργιάζει, ποταμάκια με καθαρό παγωμένο νερό, καστανιές καρυδιές και κάθε είδους δέντρο, θα βρείτε εκεί.



Η κεντρική πλατεία της Τσαγκαράδας, είναι από μόνη της μια οπτασία, δύο γέρικα πλατάνια, όπως λένε ηλικίας έως και 1000 ετών, με περιφέρειες 14 και 17,5 μέτρων, προσφέρουν μια απίστευτη σκιά.



Όταν βρέθηκα εκεί, πριν μερικά χρόνια Αύγουστο μήνα, η Αθήνα είχε 42 βαθμούς και ακόμα και εγώ, υποχρεώθηκα να ρίξω τον εγωισμό μου και να βάλω ζακέτα, για να πάρουμε το πρωινό μας. Όχι τίποτα σπουδαίο για εσάς, αλλά για μένα ο βαρύ γλυκός μου, συνοδεύτηκε με κάμποσες φέτες ψωμί με προζύμι που μοσχομύριζε, ντόπιο βουτυράκι και μέλι.
Έχω ταξιδέψει σε πολλά μέρη του κόσμου λόγω δουλειάς, τέτοιο πρωινό, κάτω από τέτοιο σκηνικό, δεν έχω ξαναβιώσει ποτέ.

Για τους λάτρεις της θάλασσας, σε πολύ κοντινή απόσταση, θα βρείτε μοναδικές παραλίες.
Οι ακρογιαλιές της Μυλοπόταμος, Φακίστρα, Καραβοστασιά και Νταμούχαρη, δύο βήματα από τον παράδεισο, σας προσφέρουν μοναδικές διεξόδους.







Μπορείτε να βρείτε ότι είδους διαμονή θέλετε στην Τσαγκαράδα, από παραδοσιακά σπίτια, μέχρι μοντέρνες εγκαταστάσεις, πάντα με σεβασμό στο πηλιορείτικο περιβάλλον.

Σ.

Ευχαριστώ τον κ. Καπετανάκη για τις εξαιρετικές φωτογραφίες του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (17-08-11), maralin (17-08-11), Nikoscot (17-08-11), varthol (17-08-11)
  #2  
Παλιά 17-08-11, 15:16
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο υπεροχα μερη!!!οσες φορες κ αν εχω παει ,τα λατρευω!!Ειδικα Μυλοποταμο και Παπα Νερο,κοντα στη Τσαγκαραδα αν δε με γελα η μνημη μου..

Παπα Νερο :
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-08-11, 16:48
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Ομορφιές!!! Μας έφτιαξες!

Από πάντα ήθελα να κάνω μπάνιο σε ποτάμι, γυμνή. Πρόσφατα ένας φίλος με προσγείωσε απότομα όταν μου είπε πως έφτασε ένα βήμα πριν την ανακοπή προτού καλά-καλά ακουμπήσει το ποταμίσιο νερό στα γόνατά του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-08-11, 16:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφιές!!! Μας έφτιαξες!

Από πάντα ήθελα να κάνω μπάνιο σε ποτάμι, γυμνή. Πρόσφατα ένας φίλος με προσγείωσε απότομα όταν μου είπε πως έφτασε ένα βήμα πριν την ανακοπή προτού καλά-καλά ακουμπήσει το ποταμίσιο νερό στα γόνατά του.
Αυτά τα ορεινά ρυάκια, το νερό τους είναι παγωμένο και άμα λέω παγωμένο το εννοώ. Βάζουν τα καρπούζια για λίγη ώρα και δεν μπορείς να τα φας από το πάγωμα τους. Συνήθως προέρχονται από λιώσιμο χιονιού και μην διανοηθείς να κολυμπήσεις.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-08-11, 16:58
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 17:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Συνήθως προέρχονται από λιώσιμο χιονιού και μην διανοηθείς να κολυμπήσεις.
Ίσα ίσα που θα βγείς φρέσκια, φρέσκια και αναζωογονημένη (πόσα ορθογραφικά λάθη έκανα άραγε στην τελευταία λέξη )
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-08-11 στις 17:01 Αιτία: :-)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-08-11, 17:09
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα ορεινά ρυάκια, το νερό τους είναι παγωμένο και άμα λέω παγωμένο το εννοώ.
Υπερβολές. Δεν έχεις κάνει μπάνιο στα νερά της Σάμου γι΄αυτό το λές αυτό (παγωμένα νερά όμως). :Ρ

Πέρα απο την πλάκα δεν ξέρω άν ισχύει αυτό που λές (γιατί δηλαδή να μην ισχύει) αλλά εντάξει άμα είσαι λίγο συνηθισμένος στο κρύο νερό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου τα κρύα νερά είναι και τα καθαρότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-11, 17:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από dimitrios83 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπερβολές. Δεν έχεις κάνει μπάνιο στα νερά της Σάμου γι΄αυτό το λές αυτό (παγωμένα νερά όμως). :Ρ

Πέρα απο την πλάκα δεν ξέρω άν ισχύει αυτό που λές (γιατί δηλαδή να μην ισχύει) αλλά εντάξει άμα είσαι λίγο συνηθισμένος στο κρύο νερό δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Εξάλλου τα κρύα νερά είναι και τα καθαρότερα.
Δεν μιλάμε για νερό θάλασσας, αλλά για ρυάκι βουνού.

Μην το δοκιμάσεις ή τουλάχιστον αν το κάνεις, βάλε πρώτα ένα δάκτυλο σου, αν δεν έχει πέσει κάνε βουτιά
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-11, 17:29
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Εντάξει και τα ζεστά νερά στην αρχή σου φαίνονται κρύα. Δεν ξέρω θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-08-11, 22:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Κοσμάς Αρκαδίας



Μεταξύ Αρκαδίας και Λακωνίας και σε υψόμετρο 1150 μέτρων, πάνω στον Πάρνωνα, βρίσκεται ένα ονειρεμένο χωριό, σχετικά άγνωστο στους πολλούς, αν και δεν είναι πολύ μακριά από την Αθήνα, την Τρίπολη ή την Σπάρτη.



Η πρώτη εικόνα του Κοσμά, είναι μαρμαρόστρωτη πλατεία του, κάτω από την σκιά θεόρατων πλάτανων.



Δίπλα στην πλατεία κατεβαίνοντας μερικά σκαλάκια είναι οι βρύσες με κεφαλές λιονταριών, που τρέχει πάντα ονειρεμένο νερό παγωμένο και πεντακάθαρο, 100% μεταλλικό.



Η θέα στο λεγόμενο μπαλκόνι είναι μαγευτική, μπορείτε να δείτε σαν αεροφωτογραφία από το Λεωνίδιο μέχρι και τις Σπέτσες. Πολλά μονοπάτια οδηγούν σε πανέμορφες διαδρομές, στις οποίες υπερτερούν οι καρυδιές.

Στην πλατεία υπάρχουν μαγαζάκια που μπορείτε να απολαύσετε πολλές τοπικές σπεσιαλιτέ, όπως γίδα βραστή και αν είστε περίεργοι σαν και μένα, έχει όμορφα μαγειρευτά φαγητά. Φυσικά θα πάτε μετά το φαγητό στον Θοδωρή για καφεδάκι και φυσικά θα γευτείτε το ζεστό γαλακτομπούρεκο της κυρίας Χρυσούλας ή την καρυδόπιτα της ή κατά προσωπική προτίμηση και τα δύο.



Αν και ο Κοσμάς σε μεγάλο υψόμετρο, θέλετε μισή ώρα διαδρομή για να φτάσετε στα παράλια της Αρκαδίας, στο Λεωνίδιο, λίγο παραπάνω στον Τυρό, αλλά ενδιάμεσα θα ανάψετε ένα κεράκι στην Μονή της Παναγία της Έλωνα. Ένα μοναστήρι ουσιαστικά κρεμασμένο από τους βράχους του Πάρνωνα.

Για θαλάσσια διέξοδο θα σας πρότεινα με κλειστά μάτια τον Τυρό, έχει κάτι μοναδικά κολπάκια.

Προσωπικά δεν θα σας συνιστούσα τον Κοσμά καταχείμωνο, μένει λίγος κόσμος και ίσως να μπλέξετε με χιόνια ή ομίχλες.

Σ.

Ευχαριστώ τον κο Γιώργο Μαρόσσι για τις φωτογραφίες του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (18-08-11), maralin (18-08-11), Nikoscot (17-08-11), vgiagias (18-08-11)
  #10  
Παλιά 18-08-11, 09:14
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Έχω κάποιες ενστάσεις. Πράγματι το ως άνω χωριό, Κοσμάς, είναι μαγευτικό. Επίσης έχει φανταστική δροσιά το καλοκαίρι.

Αλλά,

όχι και είναι κοντά στην Αθήνα! όχι και θέλει κανείς μισή ώρα μέχρι τα παράλια της Αρκαδίας! Δηλαδή μισή ώρα θέλει άντε σαράντα λεπτά, αλλά κάπου κάποιος πρέπει να γράψει ότι είναι μισή ώρα από τις χειρότερες στροφές που υπάρχουν στην Ελλάδα. Κάποιος να γράψει ότι το ανέβασμα από Πλάκα Λεωνιδίου ως εκεί είναι λίγο οδυνηρό. Επίσης όλο στροφές είναι και η διαδρομή του Τυρού (Άστρος έως Πλάκα Λεωνιδίου).

μφχ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-08-11, 09:56
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω κάποιες ενστάσεις. Πράγματι το ως άνω χωριό, Κοσμάς, είναι μαγευτικό. Επίσης έχει φανταστική δροσιά το καλοκαίρι.

Αλλά,

όχι και είναι κοντά στην Αθήνα! όχι και θέλει κανείς μισή ώρα μέχρι τα παράλια της Αρκαδίας!
Εγώ πάντως Μαρκέλλα μου πρότεινα το πήγαινε από τον δρόμο Τριπόλεως Σπάρτης και επιστροφή από την παραλιακή Αρκαδία. Έχει στροφές αλλά είναι θεαματικό.

Βέβαια εσύ που θα έχεις και τα δύο τζιεράκια σου μαζί, είναι κάπως δύσκολο
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-08-11, 11:02
Το avatar του χρήστη quantum
quantum Ο χρήστης quantum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 30-08-12 14:27
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πολύ όμορφα χωριά έχω συναντήσει στην Πίνδο στα χωριά της Καλαμπάκας! Πιο φημισμένα από αυτά είναι το Περτούλι και η Ελάτη αλλά κατά την προσωπική μου γνώμη δεν είναι τα ομορφότερα απλά προσελκύουν κόσμο λόγω των εγκαταστάσεων για σκι και των σαλέ.

Αξίζει κάποιος να κάνει ένα ταξιδάκι προς τα εκεί . Υπέροχα ποτάμια , καταπράσινα βουνά και φαγητό από προιόντα παραγωγής των κατοίκων.
__________________
Αν ξεχάσεις το παρελθόν,είσαι υποχρεωμένος να το ξαναζήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-08-11, 11:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από quantum Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ όμορφα χωριά έχω συναντήσει στην Πίνδο στα χωριά της Καλαμπάκας! Πιο φημισμένα από αυτά είναι το Περτούλι και η Ελάτη αλλά κατά την προσωπική μου γνώμη δεν είναι τα ομορφότερα απλά προσελκύουν κόσμο λόγω των εγκαταστάσεων για σκι και των σαλέ.
Μόλις τελείωσα το αφιέρωμα μου για την Ελάτη και θα το ανεβάσω αργότερα

Έχεις απόλυτο δίκαιο, είναι σκέτη μαγεία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-08-11, 13:10
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Ομορφιές!!! Μας έφτιαξες!

Από πάντα ήθελα να κάνω μπάνιο σε ποτάμι, γυμνή. Πρόσφατα ένας φίλος με προσγείωσε απότομα όταν μου είπε πως έφτασε ένα βήμα πριν την ανακοπή προτού καλά-καλά ακουμπήσει το ποταμίσιο νερό στα γόνατά του.
Μα καλα που πηγε???Στις πηγες του Αχεροντα????


Απο φετινη ενημερωση συναδελφων με καταγωγη απο Πρεβεζα στα πλαισια μιας συζητησης για προορισμους που αξιζει κανεις να επισκεφθει ,ειπωθηκε πως εκει οντως ειναι παρα μα παρα πολυ παγωμενο το νερο,τοσο που σου κοβει την ανασα!!...{ηθελα πολυ να το επισκεφθω φετος αλλα δεν προλαβα}
Οποτε για μπανιο και φυσικα αν τη θελεις τη ζωη σου εκει δε στο συνιστω γυμνη ή μη!



Δεν ειναι υπεροχα ομως???ε?
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maralin : 18-08-11 στις 13:15
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-08-11, 13:21
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Στελιο οποτε σου ειναι ευκολο μας λες προτασεις και για τα Ζαγοροχωρια Ιωαννινων
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:31.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.