Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Πολιτιστικά > Λογοτεχνία > Τα διηγήματά μας
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 04-06-07, 15:38
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πισω τους καποιος σιγοψυθιριζε " Του λιμανιου το καλντεριμι οσοι δεν ζησαν..."
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 04-06-07, 17:02
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα λιμάνια της ψυχής

--------------------------------------------------------------------------------

Καθόταν εκεί, στην άκρη του παρατημένου(1) πια μικρού λιμανιού. Αγνάντευε μακριά το πέλαγο, τη ζωή της όλη. Κάθε του κύμα, μια χαρακιά του χρόνου στο πρόσωπό της.(2) Πόσοι καημοί και πόνοι είχαν παιδέψει την ψυχή και το νού όλα αυτά τα χρόνια... Φορούσε πάλι το φόρεμα εκείνο, το νεανικό.(3) Το βασανισμένο ύφασμα παράδερνε με τις άτονες ριπές του ανέμου, παραδομένο κι αυτό στη μοναξιά (4) του δειλινού.
Προσπαθούσε να θυμηθεί τις στιγμές της χαράς και της νιότης, της ομορφιάς και της ξενοιασιάς.(5) Η Αλεξάνδρα ήταν μια όμορφη
κοπέλα, γεμάτη θάρρος και δύναμη για ζωή. Η λέξη χτύπαγε σα βάρος τα μηλίγγια της. Ήταν...
Εκεί παραδίπλα της κι ο Σταύρος(6), στον μισογκρεμισμένο από την εγκατάλειψη μόλο, εγκαταλελειμμένος κι αυτός. Σποραδικά
συναντιόντουσαν τα βλέμματα, ματιές γεμάτες σβησμένο πάθος,(6a) ενοχή αλλά και συμπόνια. Ματιές που αναζητούσαν απεγνωσμένα να βρουν τη λύτρωση στου άλλου την ψυχή...
Οι εικόνες βασανίζονταν από το στρίμωγμα στα βάθη του μυαλού και πεισματάρικες σπρώχνονταν να περάσουν από την αναπόληση, στα
σύννεφα που σκέπαζαν τον μικρό κόλπο. Όλα είχαν ξεκινήσει εκεί, λίγο παραπέρα, τόσο πιο παλιά...

Ανάλυση:
------------------------------------------------------------------------------------
(1) Οι λίγοι άνθρωποι που ζουν πιά στα εγγύς του μικρού λιμανιού είναι η αιτία για τη εγκατάληψη και το παράτημα του.Η μέρες που έσφυζε από ζώη και κίνηση δώσαν την θέση τους στης σημερινές που........
(2) Εκείνη είναι πιά μεσήλικας 40-50 χρονών και κουρασμένη από την ζωή της.Μετανοιωμένη για τον χρόνο που έφυγε και τα λάθη που την κάναν να πονέση στην ζωή που πέρασε.
(3) Βάζοντας το νεανικό φόρεμα δείχνη να προσπαθή να διωρθώση τον χρόνο που πέρασε με λάθος τρόπο και ειναι έτοιμη να τρέξει βιαστικά να χωθεί στην τρυφερή αγκαλιά του Σταύρου που είναι εκεί δίπλα προσμένοντας ένα νόημα της για να φέρει "τα πάνω κάτω" στην στερημένη ζωή της.Κάνοντας την μοναξιά του δειλινού(4) να χάνεται στην θάλασσα.Ενα Χαμόγελο έφτανε τώρα για να ξανάρθουν απο το πουθενά (5)οι στιγμές της χαράς και της νιότης, της ομορφιάς και της ξενοιασιάς μέσα σ'ενα χειμώνα πού έμοιαζε καλοκαίρι και που έδειχνε ότι η ψυχή και ο νούς έρχοντε σε γαλήνη και ο πόνος μοιάζη να είναι απόμακρος.ο Σταύρος είναι έτοιμος για τη τελική λύτρωση.(6)Τη Βλέπει και θύμάτε το ξασπρισμένο απο τον καιρό φόρεμα,Τότε που κλεφτά την εσφιγκε στην αγκαλιά του με πάθος και ανατρίχιασε φέρνωντας στο μυαλλό του το τι είχαν ζήση στο ίδιο μέρος και το χάσανε......
---------------------------------------------------------------------------------------
Λυπάμε δεν βλέπω πουθενα μπαρμαριά και μπούρμπερι (λυπάμε Στέλιο μου αν σε λυπώ αλλα Κοριτσάκια με κοτσίδες θα βρής στα παραμύθια μόνο πιά.)Ελπίζω να μου μιλάς και αυριό μετα απ'αυτό.(Με νοιάζη)Τώρα για να προχωρήση η ιδέα πρέπει κάποιος να γράφει κάποιος να αναλύη και κάποιος να διωρθώνη συνεχίζοντας βέβαια το γράψημο για να μπορέση να μείνη το "υφος" στα ίδια.Πρέπει το γνωστό λουλουδι να μας λέει και τον κωδικό πρόσβασης να μας βάζη στα νοήματα και στις εικόνες που ζωγραφίζη στα γραπτά της.Η εισαγωγή της ειναι Κα Τα Πλη Κτι Κή με άφησε άναυδο,δεν το πίστευα.....Ειναι ένα έργο τέχνης.Ειναι κρίμα να τοι συνεχίζουμε με καλή διάθεση δεν λέω κάνοντας το λάθος.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 04-06-07, 17:43
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμε δεν βλέπω πουθενα μπαρμαριά και μπούρμπερι (λυπάμε Στέλιο μου αν σε λυπώ αλλα Κοριτσάκια με κοτσίδες θα βρής στα παραμύθια μόνο πιά.)Ελπίζω να μου μιλάς και αυριό μετα απ'αυτό.(Με νοιάζη)
:-) Άντε λέω να σου μιλάω :-) Μπαρμπαριά στους ναυτικούς είναι οι ακτές της Βορείου Αφρικής των σημερινών κρατών Λιβύης Μαρόκου Αλγερίας και Τυνησίας. Εκεί εκτός από το εμπόριο, υπήρχαν τα πιο σπουδαία και μεγάλα σφουγγάρια για τους σφουγγαράδες μας. Ήταν σύνηθες τόπος προορισμού για τα ελληνικά εμπορικά πλοία, σε συνδιασμό με τα λιμάνια της Ευρώπης Μασσαλία, Νάπολη κλπ

Όσο για τα κοριτσάκια με κορδέλες πάντα υπήρχαν υπάρχουν και θα υπάρχουν.

Ουφ υπερασπίστηκα το έργο μου :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-06-07, 00:43
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπαρμπαριά και Τούνεζη η σωστή διεύθυνση τους.Αν ηθελες παραμύθι γιατι δεν το έλεγες ανοικτά;Ακου εκεί κοριτσάκια με κοτσίδες και η Πάρις Χίλτον ετσι μας εξηγή τ' όνοιρο.
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-06-07, 00:56
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Θες ειπες να Πάρεις τη Χίλτον;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-06-07, 12:52
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Προτειμώ να Πάρω(Βουτήξω = Χωρίς Πληρωμή) τα Ηiltons
__________________
Varthol On Line
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-06-07, 22:00
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, ήταν καλό αλλά δυστυχώς δεν ταίριαζε. Γι' αυτό και σβήστηκε από το κυρίως διήγημα. Αλλά υπάρχει κι εδώ, οπότε δεν χάνεται.

Το κυρίως διήγημα είναι "Τα λιμάνια της ψυχής"
Η "άλλη άποψη" δημιουργήθηκε ως δεύτερη ευκαιρία, γι' αυτούς που θέλουν να μεταφέρουν το κυρίως κείμενό τους σε πιο ανάλαφρη μορφή... για να ξεσκανταλιάζουμε κιόλας.

Προς το παρόν, για όσους δεν θέλουν να τα γράφουν διπλά, τα συμπληρώνω εγώ (όπως μόλις έκανα για το κείμενο του Στέλιου) για να έχουν ταυτόχρονη ροή. Θα δούμε πώς θα πάνε. Αν το κυρίως κείμενο τσουλίσει καλά και δεν κάνουν αταξίες οι δαίμονες του τυπογραφείου, θα παραμείνει μόνο του ως έχει.
Λοιπόν κορίτσια διαφωνώ με το σύστημα.

Η έχετε ένα δικό σας concept οπότε ότι δεν ταιριαζει το σβύνετε, αλλα τότε γραφετε εσεις το διηγημα και όχι όλοι μας.

Η αφήνετε ότι γραφουμε εφόσον δεν ειναι σχόλιο για να δούμε που θα βγει.

Διαφορετικά δεν καταλαβαίνω το νόημα του "κοινού διηγηματος"

Αν δεν το ξεκαθαρισετε, εγω δεν ξαναγραφω.

Φυσικα δεν παρεξηγούμαι, αλλα δεν εχει νόημα να γραφω κατι, όταν εσεις εχετε προδιαγεγραμενη πορεία στο κατα τα άλλα....αυθόρμητο διήγημα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-06-07, 22:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα δεν παρεξηγούμαι, αλλα δεν εχει νόημα να γραφω κατι, όταν εσεις εχετε προδιαγεγραμενη πορεία στο κατα τα άλλα....αυθόρμητο διήγημα.
Έχουμε Γεώργιε ξεκαθαρίσει από την αρχή, ότι τα μηνύματα συνέχειας του διηγήματος, θα περνάνε από έλεγχο.

Να σας θυμίσω τι είχαμε πει :

Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα για το νέο διήγημα.

Μήνυμα που :

1ον Δεν έχει λογική συνέχεια με το προηγούμενο

2ον Έχει σκισιματάκια και άλλες αηδίες

3ον Έχει πειράγματα μελών κλπ

ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟΠΟΥ χωρίς δικαιολογία χωρίς αιτιολόγιση, χωρίς λέξη.
Φοβάμαι ότι είναι δύσκολη δουλειά, αλλά εμπιστεύομαι την κρίση της Άννας :-)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-06-07, 00:06
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα ολοκληρωμένο διήγημα, στο οποίο ο καθένας μας, θα προσθέτει όσες προτάσεις θέλει.
................
Η δική μου άποψη είναι ότι θα πρέπει να είναι μια ιστορία σε στυλ Καρκαβίτσα Παπαδιαμάντη, που θα έχει σαν αρχή μερικούς ήρωες και σιγά θα πλέξουμε την ιστορία μας.
Γεώργιε, να σου θυμίσω την αρχική επιθυμία του Στέλιου μας πάνω στην οποία συμφωνήσαμε όλοι. Αυθόρμητο μεν, αλλά με ροή και συνέχεια.
Η εναλλακτική λύση στα λιμάνια εξέπνευσε, καθώς ουδείς - εκτός από κάποιο κοινό γνωστό μας μόνιμο πειραχτήριον - δεν είχε τελικά διάθεση ν' αλλάξει το ύφος του διηγήματος. Όσον δείχνει, οι μέχρι στιγμής συμμετέχοντες δεν έχουν παράπονο για το κυρίως διήγημα.
Ενστάσεις και απόψεις μπορεί να προκύψουν σε οποιοδήποτε σύγγραμα, ακόμα και όταν πρόκειται για τους ικανότερους λογοτέχνες... Αλίμονο!
Η συμμετοχή δεν είναι υποχρεωτική, αλλά καθίσταται υποχρεωτικός ο σεβασμός του. Έχουμε τόσα άλλα θέματα να χιουμορίσουμε, ακόμα και αυτό το ίδιο το thread που μιλάμε τώρα, παρέμεινε γι' αυτό το σκοπό
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-06-07, 14:11
Το avatar του χρήστη varthol
varthol Ο χρήστης varthol δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-20 09:56
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
"δεν εχει νόημα να γραφω κατι, όταν εσεις εχετε προδιαγεγραμενη πορεία στο κατα τα άλλα....αυθόρμητο διήγημα."
-------------------------------------------------------------------------
Συμφωνώ με τον tertios δεν το βλέπω έτσι οπως το πάτε.Ακολουθήτε την πεπατημένη του 1933.Έτσι γράφανέ τότε.Αλλοι καιροί όμως αλλες συνθήκες.Ας έρθουμε στο σήμερα.Που είναι η φτώχια μου και γιατί οι άνθρωποι δεν κάνουν μπαλώματα πιά στα παντελόνια τι αλήθεια συμβαίνη;
Μόνο η μόδα έχει μπαλώματα;Μην ξυπνάτε τη γραφή που δεν μας ανήκη και η γλώσσα ζωντανεύη τον Νουν.Γιατί ο γιός του καπετάνιου έτρεχε καλά;Ηταν το μεγάλο φευγιό του λιμανιού ή μήπως ήταν φοβιτσιάρης;Εγώ θα τoν ήθελα κάτι σε ψευτο-ομοφυλλοφυλό που άκουγε ελληνική RAP......
__________________
Varthol On Line

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη varthol : 06-06-07 στις 14:19
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-06-07, 14:41
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από varthol Εμφάνιση μηνυμάτων
";Εγώ θα τoν ήθελα κάτι σε ψευτο-ομοφυλλοφυλό που άκουγε ελληνική RAP......
Μήπως να διάβαζες Δημουλίδου; Εντάξει, δεν το τραβάει τόσο πολύ αλλά μπορεί να σ' αρέσει
Παιδιά, χωρίς παρεξήγηση, προτάθηκε μια ιδέα και κάποιοι από μας συμφώνησαν. Δεν είναι υποχρεωτικό να αρέσει σε όλους. Δεν έχουμε βγει από εγκεφαλική κλωνοποίηση...
Σε κάποιους πάλι μπορεί και ν' αρέσει.... Έχουμε κι εμείς οι παρωχημένοι το κοινό μας.
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-06-07, 19:42
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι αλλα θελεις οπωσδηποτε να μας βαλεις στο δικό σου σεναριο. Ετσι γραφεις κατι μονη σου, αλλα οχι ολοι μαζί ρε Αννούλα.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-06-07, 19:44
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 10:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ποιανού Κωσταντή, λέω. Του Κανάρη;
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-06-07, 20:39
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αλλα θελεις οπωσδηποτε να μας βαλεις στο δικό σου σεναριο. Ετσι γραφεις κατι μονη σου, αλλα οχι ολοι μαζί ρε Αννούλα.
Δεν τα λες καλά Γεώργιε... Η πρόταση για το στυλ δεν έγινε από μένα. Εγώ απλώς πήρα το ρίσκο να κάνω την αρχή.
Μπορώ άνετα να γράψω και καραγκιόζη όπως πρότεινε η φανούλα, και ομοφυλόφιλο που παίζει ραπ όπως είπε ο φίλος varthol (αν και παραδέχομαι πως δεν είναι και το φόρτε μου)
Το σενάριο εξελίσσεται ανάλογα με τις προσθήκες. Ούτε στο Στέλιο, ούτε στην Ελένη, ούτη στη Φανή έκανα mind control (δεν ξέρω και πώς γίνεται δηλαδή...)
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-06-07, 20:42
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποιανού Κωσταντή, λέω. Του Κανάρη;
Όχι καλέ! Του Μανουσόπουλου, του τσίφτη και καραμπουζουκλή!
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:27.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.