Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #466  
Παλιά 15-05-10, 00:56
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
εγω εχω σχεδον τις ιδιες εμπειριες με τον/την katianto εδω και 2 χρονια απο τα 18 μου,αν εξεραισεις βεβαια οτι εμενα μου διακοπηκε η περιοδος και οτι αντι για remigate περνω humira.Αυτο το διαστημα βεβαια δεν ειμαι στα καλυτερα μου και ξαναρχισα την κορτιζονη...!Οσο για την μικροκαψουλα που ανεφερε η ladybughotmail την εχω κανει αυτην την εξεταση αν και απ'οτι μου ειπαν οχι με μεγαλη επιτυχια γιατι δεν κατεβαινε στο λεπτο εντερο και κατεβηκε μονο οταν εφαγα οποτε εμποδιζε η τροφη...Η προετοιμασια ειναι η ιδια με την κολονοσκοπιση περνεισ τα καθαρτικα,αλλα επιδη θελουν να δουν κυριως το λεπτο εντερο με αυτον τον τροπο δεν σε πολυ νοιαζει εαν καθαρισει ολο το εντερο...οσο για την καταποση της καμερας στην αρχη θα σου δωσουν μια αρκετα μεγαλη καψουλα για να δουν αμα εχει πουθενα στενωση το εντερο ωστε να μπορεσει να κατεβει η καμερα.Πιστεψε με μολις την ειδα επαθα σοκ αλλα αφου μπορεσα να το καταπιω εγω(που ουτε depon δεν μπορουσα να καταπιω)ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ μην ανχονεσε δεν ειναι τιποτα.ΑΠΛΑ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΧΑΠΙ.
  #467  
Παλιά 15-05-10, 08:10
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από ladybug Εμφάνιση μηνυμάτων
Πως γινεται αυτο που λες?Εχω κανει κωδικο και εχω γινει μελος ....νομιζω.Αυτο αρκει?
Όταν θελεις να αφήσεις μηνύματα, θα πρέπει να δώσεις, όνομα χρήστη (που το έχεις δημιουργήσει απ' ότι βλέπω) και τον κωδικό.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
  #468  
Παλιά 16-05-10, 11:21
sofia1981 Ο χρήστης sofia1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 21-12-12 10:37
Η διαθεσή μου τώρα:
ΚΑΛΗΜΕΡΑ....ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΒΑΣΗ ΛΕΠΤΟΥ ΕΝΤΕΡΟΥ Κ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ(ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ,ΕΞΕΤΑ ΣΗ ΚΤΛ)ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΕΝΩΣΗ.ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Η ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ Κ ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ....
  #469  
Παλιά 16-05-10, 15:21
ladybughotmail. Ο χρήστης ladybughotmail. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-10 15:31
....μικροκαψουλα

καλησπερα, εχω διαβασει για κατι που λεγεται εντεροκλυση.φανταζομαι ομως οτι και η μικροκαψουλα θα δειχνει.Ποσο καιρο εχεις τη νοσο?Εισαι σε εξαρση τωρα?
  #470  
Παλιά 16-05-10, 16:21
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
καλησπερα σε ολους.η διαβαση του λεπτου εντερου γινεται με δυο τροπους.η παλιοτερη και πιο διαδεδομενη ειναι απλη.δηλαδη δεν χρειαζεται καμια προετοιμασια νομιζω μονο οτι πρεπει να εισαι νηστικος και εκει σου δινουν να πιεις βαριο.ειναι σαν να πινεις παχυρεστο γαλα.δεν ειναι τιποτα αν και πινεις αρκετο αλλα πινεται ευκολα και στη συνεχεια βγαζεις παρα πολλες ακτινογραφιες,κραταει δηλαδη αρκετη ωρα πολλες φορες και ωρες αναλογα με την ταχυτητα που θα κατεβει το βαριο (σκιαστικο) στο εντερο σου.η εντεροκλυση νομιζω οτι δεν θελει κι αυτη καποια ιδιαιτερη προετοιμασια και γινεται με σωληνακι (καμερα) που μπαινει απο την μυτη.δεν την εχω κανει και δεν μπορω να εκφερω αποψη.πιστευω ομως οτι ειναι πιο δυσκολη απο την πρωτη ομως πρεπει να δειχνει και καλυτερα της στενωσης απο οτι η αλλη.ελπιζω να βοηθησα καπως.κουραγιο σε ολους.
  #471  
Παλιά 16-05-10, 23:10
ladybughotmail. Ο χρήστης ladybughotmail. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-10 15:31
Για τον greg

ευχαριστω πολυ greg.....ΝΑ σαι καλα!ποσα χρονια παλευεις εσυ?
Τι φαρμακευτικη αγωγη ακολουθεις τωρα?Και τι αποψη εχεις για την κορτιζονη...οταν περασει η εξαρση συνεχιζουμε με κορτιζονη?
  #472  
Παλιά 17-05-10, 03:03
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν χρειαζεται να ευχαριστεις..εγω παλευβ με τη νοσο 8 χρονια περιπου.ολα αυτα τα χρονια παιρνω μονο αζαθιοπρινη.γενικα δεν εχω δοκιμασει αλλα χαπια.κατα καιρους εχω κανει διαφορες θεραπιες οπως remigate kai humira τα οποια με βοηθησαν πολυ χωρις να εχω καμια παρενεργεια.η κορτιζονη ειναι το χειροτερο φαρμακο.ενα καλο κανει και χιλια κακα.αλλα δεν εχουμε και πολλες επιλογες σε περιοδο εξαρσης.φυσικα και την κοβουμε οταν περασει η εξαρση.οσο πιο γρηγορα τοσο καλυτερα.σε γενικες γραμμες ειμαι πολυ καλα.εχω μαθει να ζω με αυτο και γενικα πολλες φορες ξεχναω οτι το εχω.πιστευς οτι οσο την ξεχνας τοσο σε ξεχναει και η νοσος.γιατι οπως εχουμε πει το σημαντικοτερο ειναι η ψυχολογια.
  #473  
Παλιά 17-05-10, 15:19
ladybughotmail. Ο χρήστης ladybughotmail. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-10 15:31
Greg

Οταν εχεις εξαρση για ποσο καιρο παιρνεις κορτιζονη?Ζεις Αθηνα?Εχεις καλο γιατρο?
  #474  
Παλιά 17-05-10, 16:31
gemis Ο χρήστης gemis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-07-12 12:05
Φύλο: Άντρας
καλησπερα.. υπομονη δυναμη και κουραγιο σε ολους-ες τους πασχοντες.. εχει κανεις κανεις επεμβαση για αφαιρεση τελεικου ειλαιου;και αν ναι ειναι καλυτερα μετα την επεμβαση η εχεις για μια ζωη τρεχαματα συριγγια και αλλα πολλα..;
  #475  
Παλιά 17-05-10, 18:08
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από ladybughotmail. Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα, εχω διαβασει για κατι που λεγεται εντεροκλυση.φανταζομαι ομως οτι και η μικροκαψουλα θα δειχνει.Ποσο καιρο εχεις τη νοσο?Εισαι σε εξαρση τωρα?
συνηθως την κανεις πριν παρεις την καψουλα και δεν ειναι καθολου ευχαριστη κανεις το προηγουμενο βραδυ την διαδικασια με το καθαρτικο και σου βαζουν σωληνακι απο την μυτη και καταιβενουν στο λεπτο με καθοδηγηση απο καμερες ριχνουν βαριο και μετα αερα ....μετα απο 2 μερες κανεις παλι το καθαρτικο και πας και πινεις νηστικη την καψουλα και παραμενεισ νηστικη με εναν καταγραφεα πανω σου και πας μετα απο 8 ωρες να το παρουν η καψουλα φευγει απο τον γνωστο δρομο μονη της...
  #476  
Παλιά 18-05-10, 01:21
greg Ο χρήστης greg δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 17-07-11 23:15
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
συνηθως η διαρκεια της κορτιζονης ειναι στους τρεις μηνες,οι δοσεις που εχω παρει εγω,αλλα σιγουρα εξαρταται και απο την περιπτωση του καθενος.μενω θεσσαλονικη και εχω πολυ καλο γιατρο.πανω απο ολα πρεπει να ειναι ανθρβπος και να εχει θεληση να συνεργαστει μαζι σου και να σε βοηθησει.
  #477  
Παλιά 18-05-10, 11:54
Το avatar του χρήστη maram
maram Ο χρήστης maram δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 10-11-12 15:16
Αρχική Δημοσίευση από gemis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα.. υπομονη δυναμη και κουραγιο σε ολους-ες τους πασχοντες.. εχει κανεις κανεις επεμβαση για αφαιρεση τελεικου ειλαιου;και αν ναι ειναι καλυτερα μετα την επεμβαση η εχεις για μια ζωη τρεχαματα συριγγια και αλλα πολλα..;
Καλημέρα παιδιά , πριν 3 χρόνια έκανα εγχείρηση και αφερέθηκαν 70 εκατοστά λεπτού εντέρου ,τελικός ειλεός και τυφλό .Για 2 χρόνια μετά ήμουν πολύ καλύτερα χωρις φάρμακα αλλά πέρυσι τον Αύγουστο μετά απο κολονοσκόπηση είδαμε ότι η φλεγμονή άρχισε ξανά απο το σημείο της αφαίρεσης και πέρα με τα γνωστά συμπτώματα και απο τότε παίρνω budecol.Με λίγα λόγια εχεις την νόσο ,φτάνεις στο απροχώρητο κάνεις εγχείρηση ,2-3 χρόνια καλά και μετά ως συνήθως πάλι απο την αρχή .Μόνο που τώρα το ξέρεις και προσέχεις ανάλογα κι έτσι ισως δεν έχεις τόσο ραγδαίες εξελίξεις.Δυστυχώς όπως όλοι ξέρουμε είναι μια χρόνια νόσος που δεν θεραπεύεται αλλά αντιμετωπίζεται αυμπτωματικά .
Ευτυχώς εγώ δεν είχα συρίγγια,αλλά τα 2 χρόνια πρίν την εγχείρηση με ξετίναξε δεν γινόταν με τίποτα καλά ,είχα χάσει 30 κιλά και μέσα το έντερο σμπαράλια.Τέλος πάντων ,τέλος καλό όλα καλά.
Και όπως όλοι ξέρετε ότι δεν σε σκοτώνει σε δυναμώνει.Δώστε έμφαση στις καλές στιγμες της κάθε μέρας και αφήστε τις άλλες να περνάνε χωρίς να δίνετε σημασία.
  #478  
Παλιά 18-05-10, 12:05
mhtsos2007
Guest
 

καλη δυναμη σε ολους......
  #479  
Παλιά 18-05-10, 13:38
joka Ο χρήστης joka δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-11-10 12:00
Φύλο: Γυναίκα
διαβαστε και για αυτον τον ανθρωπο οπου εγω τον ειδα και απο γνωστους μου ξερω οτι εχει αποτελεσματα.....θα σας πω οταν θα εχω και κατι πιο σιγουροhttp://www.georgepashalidis.com/ ο ιδιος μου ειπε οτι εαν κανω την διατροφη που εχει και στο σαιτ και καθε μηνα να πηγαινω να με βλεπει θα εξαφανιστει του ειπα οτι δεν το πιστευω και ειπε οτι ειχε περιπτωσης πολλες που θεραπευτηκαν απο αυτον αλλα θελει αυστηρα την διατροφη....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη joka : 18-05-10 στις 14:49
  #480  
Παλιά 18-05-10, 14:37
Elli Ο χρήστης Elli δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 29-03-16 02:12
Η διαθεσή μου τώρα:
greg ποιον γιατρο εχει σε νοσοκομειο η εξω σε ιατρειο.Εγω εχω φακελο στο παπανικολαου και μου εχουν πει οτι οσοι εχουν crohn πρεπει οπωσδηποτε να εχουν φακελο σε νοσοκομειο γιατι δεν γινετε με εξωτερικους γιατρουσ...Οσο για την κορτιζονη εχω ξεκινισει ειμαι φυσικα καλυτερα αλλα οχι και τελια,εσενα εδρασε απο την πρωτη στιγμη που την πηρες η θελει κανα 1-2 βδομαδες για να δραση πληρως.μηπως δεν με πιανει τελιως;;;
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 3 (0 μέλη και 3 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.