Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-06-07, 08:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η γενιά των 1000 € (ίσως και λιγότερων)

Είμαστε η γενιά των 1000 ευρώ
Δεν αναφέρομαι μόνο στους Έλληνες. Αλλά σε όλους εμάς που ζούμε στην Ευρώπη του 21ου αιώνα. Η θεωρία μου έχει ως εξής…

Από την Ειρήνη Χειρδάρη

Ε ναι, λοιπόν, το διαπίστωσα και εγώ! Η πόλη όπου ζω και η οποία ονομάζεται Αθήνα είναι η πιο ακριβή πρωτεύουσα της Ευρώπης. Έχω μόλις παραγγείλει το ποτό μου σε κλαμπ και αναρωτιέμαι δυνατά: «έχω φουσκωμένο τραπεζικό λογαριασμό; Όχι! Έχω πλούσιο γκόμενο; Όχι! Τότε πώς να πληρώσω ένα κοκτέιλ Cosmopolitan 12 ευρώ; Παρ' το πίσω το ποτό!»

Ο μπάρμαν με κοιτάζει περίεργα. Το άκρον άωτο του μικροαστισμού όμως είναι να ντρέπεσαι να πεις ότι βρίσκεις κάτι ακριβό. Να ντρέπονται καλύτερα μερικοί εργοδότες για τα χρήματα που δίνουν και ορισμένοι επιχειρηματίες για την αισχροκέρδεια. Σε όλα τα ταξίδια μου δεν συνάντησα άλλον λαό να παίρνει 600 ευρώ βασικό και να πληρώνει με χαμόγελο τον καφέ 5 ευρώ και το ποτό 10 ευρώ. «Μα το κλαμπ μας είναι ευρωπαϊκών προδιαγραφών!» πετάγεται το αφεντικό, ως γνήσιος βλάχος. Στο Matrix στο Άμστερνταμ του λέω που είναι κλάσεις ανώτερο και βρίσκεται σε μια πόλη όπου ο βασικός μισθός είναι 1500 ευρώ, αγοράζω ένα Cosmopolitan και ένα ποτήρι λευκό κρασί μαζί. Άρα, είστε ακριβοί».

Πολύ ακριβοί για τη γενιά του 1000. Είναι η γενιά που ακολουθεί την Generation X. Ό,τι σπουδές κι αν έκαναν, όσες υπερωρίες κι αν δουλεύουν, το καλύτερο που μπορούν να πάρουν είναι 1000 ευρώ. Πώς γίνεται να ζήσεις με 1000 ευρώ;

Τηλεφωνώ στους φίλους μου στο εξωτερικό για να μάθω τι γίνεται στον κόσμο. Εκεί λοιπόν ο καφές έχει 2 ευρώ και η μπίρα άλλα 2 ευρώ. Πρέπει να τους κόψω την επικοινωνία για να μη με φρικάρουν. Αλλά με έψησε μια ιδιωτική εταιρεία τηλεφωνίας να πάρω ένα πρόγραμμα για φτηνά τηλεφωνήματα στο εξωτερικό. Τελικά πλήρωσα όσα ακριβώς και στον ΟΤΕ, συν 200 ευρώ plus στην ιδιωτική εταιρεία!

Την ίδια στιγμή η φίλη μου η Λ. μου έλεγε ότι έκανε παράπονα στον ολλανδικό οργανισμό συγκοινωνιών επειδή το λεωφορείο άργησε 10ν λεπτά! Την αποζημίωσαν με αρκετά χρήματα – υπολογίστηκε και η ψυχική οδύνη από το στρες που τις προκάλεσαν που δεν έφτασε στην ώρα της στη δουλειά. Η Λ. παράτησε την καριέρα της εδώ για να γίνει σερβιτόρα στο Άμστερνταμ. Δουλεύοντας τρεις φορές την εβδομάδα πλήρωνε τα μεταπτυχιακά, το σπίτι και τα ταξίδια της.

Η ασφάλεια που είχε εκεί ήταν real ασφάλεια. Δεν χρειαζόταν να ξεπαραδιάζεται στον οδοντίατρο κάθε τρεις και λίγο. Η σύνταξη που θα μου δίνει εμένα το Δημόσιο Ταμείο μου δεν θα φτάνει ούτε για ντομάτες, παρ' όλο που ο εργοδότης μου τους έχει δώσει ένα κάρο λεφτά. Πώς γίνεται να επιβιώσω εδώ υπό αυτές τις συνθήκες; Πρέπει να μεταναστέψω;

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ, PLEEZ

Με αυτά τα δεδομένα κατέληξα στα εξής βασικά συμπεράσματα:
1. Να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μη μου πληρώνει ασφάλιση. Με αυτά τα χρήματα καλύτερα να πληρώνω εγώ μία ιδιωτική ασφάλεια.]
2. Να μην ξαναψωνίσω ρούχα εδώ. Να ταξιδεύω μία φορά το χρόνο στο εξωτερικό και να κάνω έτσι πιο οικονομικές αγορές.
3. Να κόψω τους καφέδες και τα ποτά σε ακριβά μέρη. Καλύτερα να μαζευόμαστε όλοι οι φίλοι σε κάποιο σπίτι, βεράντα, ταράτσα, παραλία…
4. Ποτέ ξανά διακοπές στις Κυκλάδες. Τα χρήματα που μου μένουν αν δεν πληρώσω ξαπλώστρες ένα καλοκαίρι θα τα κάνω διακοπές σε Ασία και Λατινική Αμερική.
5. Να κόψω τις ιδιωτικές εταιρείες τηλεφώνου και να κατεβάσω το Skype. Με αυτό το πρόγραμμα στο pc και πληρώνοντας μόνο το πάγιο του ΟΤΕ μπορώ να τηλεφωνώ στους φίλους μου στον κόσμο και στην Ελλάδα, και να μιλάμε δωρεάν!
6. Να μην ντρέπομαι να μποϊκοτάρω όταν νιώθω πως με κλέβουν. Ας ντρέπονται καλύτερα οι πολιτικοί, που αδυνατούν να ελέγξουν την αισχροκέρδεια και μπουρδολογούν τόσα χρόνια. Enough is enough!

Το παραπάνω άρθρο της δημοσιογράφου Ειρήνης Χειρδάρη δημοσίευτηκε στο νεανικό περιοδικό Free Magazine πριν από ένα περίπου χρόνο.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-06-07, 09:24
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
5. Να κόψω τις ιδιωτικές εταιρείες τηλεφώνου και να κατεβάσω το Skype. Με αυτό το πρόγραμμα στο pc και πληρώνοντας μόνο το πάγιο του ΟΤΕ μπορώ να τηλεφωνώ στους φίλους μου στον κόσμο και στην Ελλάδα, και να μιλάμε δωρεάν!
Με τις θειες και τις γιαγιαδες της πως θα μιλαει ομως;

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παραπάνω άρθρο της δημοσιογράφου Ειρήνης Χειρδάρη δημοσίευτηκε στο νεανικό περιοδικό Free Magazine πριν από ένα περίπου χρόνο.
Και σε 3-4-5-10 χρονια παλι επικαιρο θα ειναι
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Gildor : 15-06-07 στις 10:34
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-06-07, 10:23
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με αυτά τα δεδομένα κατέληξα στα εξής βασικά συμπεράσματα:
1. Να ζητήσω από τον εργοδότη μου να μη μου πληρώνει ασφάλιση. Με αυτά τα χρήματα καλύτερα να πληρώνω εγώ μία ιδιωτική ασφάλεια.
Αν επιτρεπόταν να γίνει αυτό, τα ταμεία θα είχαν κλείσει πολύ πριν τα ομόλογα. Πληρώνουμε μόνο επειδή είναι υποχρεωτικό από το νόμο

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
2. Να μην ξαναψωνίσω ρούχα εδώ. Να ταξιδεύω μία φορά το χρόνο στο εξωτερικό και να κάνω έτσι πιο οικονομικές αγορές.
Ομοίως - ή μέσω Internet

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
3. Να κόψω τους καφέδες και τα ποτά σε ακριβά μέρη. Καλύτερα να μαζευόμαστε όλοι οι φίλοι σε κάποιο σπίτι, βεράντα, ταράτσα, παραλία…
Ομοίως, όχι επειδή δεν έχω 5€ αλλά επειδή το θεωρώ προσβλητικό να πληρώνω τους ελληνάρες.

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
4. Ποτέ ξανά διακοπές στις Κυκλάδες. Τα χρήματα που μου μένουν αν δεν πληρώσω ξαπλώστρες ένα καλοκαίρι θα τα κάνω διακοπές σε Ασία και Λατινική Αμερική.
Υπάρχει και το camping

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
5. Να κόψω τις ιδιωτικές εταιρείες τηλεφώνου και να κατεβάσω το Skype. Με αυτό το πρόγραμμα στο pc και πληρώνοντας μόνο το πάγιο του ΟΤΕ μπορώ να τηλεφωνώ στους φίλους μου στον κόσμο και στην Ελλάδα, και να μιλάμε δωρεάν!
"Welcome.. to the real world!"

Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
6. Να μην ντρέπομαι να μποϊκοτάρω όταν νιώθω πως με κλέβουν. Ας ντρέπονται καλύτερα οι πολιτικοί, που αδυνατούν να ελέγξουν την αισχροκέρδεια και μπουρδολογούν τόσα χρόνια. Enough is enough!
Αν κανείς δεν πήγαινε στο Κολωνάκι να πληρώσει 5€ τον καφέ, ο καφές δε θα έκανε 5€!
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-06-07, 23:19
Το avatar του χρήστη Cyberpunk
Cyberpunk Ο χρήστης Cyberpunk δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-17 19:18
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ακριβοί για τη γενιά του 1000. Είναι η γενιά που ακολουθεί την Generation X. Ό,τι σπουδές κι αν έκαναν, όσες υπερωρίες κι αν δουλεύουν, το καλύτερο που μπορούν να πάρουν είναι 1000 ευρώ. Πώς γίνεται να ζήσεις με 1000 ευρώ;
Εντάξει, το συγκεκριμένο συμπέρασμα είναι μια λίγο άγρια γενίκευση. Ίσως να την έκανα και εγώ αν ήμουν δημοσιογράφος, αλλά δεν νομίζω ότι οι άνθρωποι που έκαναν σοβαρές σπουδές σε αντικείμενο που τους ενδιέφερε και έκατσαν να δουλέψουν μερικά χρόνια με μεράκι, όρεξη και υπερωρίες βρίσκονται σε αυτή την μισθολογική κλίμακα. Τουλάχιστον δεν είναι αυτό που βλέπω κάθε μέρα σε γνωστούς και φίλους (βγάζω τον διαπλεκώμενο workaholic εαυτό μου απ'έξω). Δεν λέω πως δεν υπάρχουν οι δέσμιοι του βασικού +20%, αλλά κατά κύριο λόγο είναι άτομα με άλλες προτεραιότητες. Τουλάχιστον αυτοί που έτυχε να γνωρίσω εγώ.

Τηλεφωνώ στους φίλους μου στο εξωτερικό για να μάθω τι γίνεται στον κόσμο. Εκεί λοιπόν ο καφές έχει 2 ευρώ και η μπίρα άλλα 2 ευρώ.
Πρόσφατα γύρισα από το Λονδίνο, το Νόττινχαμ και το Λουξεμβούργο. Δεν βρήκα ούτε καφέ, ούτε μπύρα με 2 ευρώ. Όπως και τις άλλες φορές. Αντίθετα μάλιστα, ένα βράδυ που κατέβασα κάτι παραπάνω σε ένα κλάμπ ποντικότρυπα του Λονδίνου και ο αυτόματος πιλότος αποφάσισε να κάνει τον chris the greek (βλ. κερνάω σφηνάκια την υφήλιο) το κοντέρ έγραψε 1000+ euros. Στο ελλάντα ακόμα και οι χειρότερες νύχτες κρεπάλης και καταστροφής που έχω κάνει δεν φτάνουν ούτε κατά διάνοια σε αυτό το νούμερο.

2. Να μην ξαναψωνίσω ρούχα εδώ. Να ταξιδεύω μία φορά το χρόνο στο εξωτερικό και να κάνω έτσι πιο οικονομικές αγορές.
Ναι αυτό έχει κάποιο νόημα. Αν δεν πεινάσουν όλοι αυτοί οι καραγκιόζηδες που αγοράζουν κουρέλια από την κίνα και την ιταλία για μισό ευρώ και ράβουν ταμπέλες από "ονόματα" και τα πουλάνε 50+ ρούχα στην ελλάδα δεν λένε και πολύ. Δυστυχώς, υπάρχουν άπειρα κορόιδα που σκάνε 500-1000 ευρώ για πατσαβούρες.

3. Να κόψω τους καφέδες και τα ποτά σε ακριβά μέρη. Καλύτερα να μαζευόμαστε όλοι οι φίλοι σε κάποιο σπίτι, βεράντα, ταράτσα, παραλία…
Όποιος πηγαίνει σε μέρη που δεν τον σέβονται σαν θαμώνα και απλά τα επιλέγει επειδή είναι "in", ακριβά, συχνάζουν γκόμενες-οι κοράκια, κλπ είναι άξιος της τύχης του

4. Ποτέ ξανά διακοπές στις Κυκλάδες. Τα χρήματα που μου μένουν αν δεν πληρώσω ξαπλώστρες ένα καλοκαίρι θα τα κάνω διακοπές σε Ασία και Λατινική Αμερική.
Εδώ και οκταετία δεν έχω πάει ποτέ εκτός ελλάδας να μείνω σε ξενοδοχείο, κάμπινγκ, κλπ. Ή παίζει σπίτι ή κάθομαι σπίτι μου, καθώς οι τύποι που απαρτίζουν την τουριστική βιομηχανία μας (χαχα) είναι εντελώς χαβαλέδες και επίσης εκμεταλλεύονται τα κορόιδα που έχουν λαλήσει από την ζέστη και τη μια βδομάδα που πήραν με το ζόρι και τους γδέρνουν.

Τα άλλα για τα τηλέφωνα κλπ δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη. Γενικά το τηλέφωνο το έχω εγκαταλείψει για επικοινωνία εκτός δουλείας, και συνήθως χρησιμοποιώ το msn/mail. Βέβαια όλοι με βρίζουν ότι είμαι αλλοτριωμένος τεχνοκράτης, ακοινώνητος, κλπ αλλά δεν τους περνάει

Συμπέρασμα: αφήστε την γκρίνια και σκάφτε (έστω και τους λάκκους τους)
__________________
μη πσικ ήνγκλαντ βέρη μπεστ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-06-07, 00:29
Το avatar του χρήστη Fredy
Fredy Ο χρήστης Fredy δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 20-11-18 21:17
Φύλο: Άντρας
Α ωραία. Και έγλεγα ότι είμαι ο μόνος γκρινιάρης σε αυτή τη χώρα.
Οντως στην Ελλάδα δεν κρίνουμε αντικειμενικά τα πράγματα.
Σαν τα πρόβατα πάμε ότι μας σερβίρουν να το παίρνουμε και όσο μας το σερβίρουν να το αποδεχόμαστε αβλεπτί.

Ναι αλλά κάποια στιγμή το αστείο έχει πάρει διαστάσεις.

Πράγματι αν δεν κάνεις δύο ή και αρκετές φορές τρείς δουλειές δεν την βγάζεις καθαρή, τσεκαρισμένο.
Και τελικά τι καταφέραμε; Ζούμε για να δουλεύουμε;

τι σημαίνει 4.80€ ο καφές. Γιατί πάμε; Αν φίλε μου δεν είμασταν τα πρόβατα προς σφαγή και ο καφές θα πήγαινε ένα ευρώ, και ΑΝ λέω ΑΝ είμασταν συνειδητοποιημένοι με το τι παίζεται πίσω απ΄τις πλάτες μας θα είχαμε ξεσηκωθεί στην κυριολεξία, οπότε θα επανεξεταζόταν και το ασφαλιστικό και το συναξιοδοτικό και ό,τι άλλο θές.
Μέχρι τότε θα περιχαρακωνώμαστε πίσω από μπλέ και πράσινες και κόκκινες σημαιούλες, στις απεργίες θα κατεβαίνει ΔΑΚΕ - ΠΑΣΠ - ΠΑΜΕ σε τρια διαφορετικά σημεία της Αθήνας, τρείς διαφορετικές ώρες και μέρες για να μην φαινόμαστε πολοί και μην παραλύσει και το κράτος. Τόσο μας κόβει.


Οταν έβρεχε μυαλά εδώ στην Ελλάδα είχε λιακάδα (γαμώτο......)
__________________
Δέν μπορώ να ξεχάσω αυτά που δεν έκανα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-06-07, 00:39
SimonSays Ο χρήστης SimonSays δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 30-10-07 23:55
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ θα θεωρήσω την Ελληνική οικονομία ανεπτυγμένη όταν θα μπορεί ένας αξιόλογος αριθμός νέων να κατοικήσει εκτός του πατρικού σπιτιού χωρίς να παντρευτεί.

Όταν δηλαδή ο μέσος μισθός φθάνει για να μπορέσει κάποιος να πληρώσει νοίκι (ή υποθήκη), αυτοκίνητο, κτλ. χωρίς να τον επιδοτούν οι γονείς του.
__________________
Απόψεις Ελλήνων Άθεων (blog):atheoi.ORG
Η πρώτη κοινότητα για Έλληνες άθεους:http://groups.myspace.com/GreekAtheists
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-06-07, 01:31
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από SimonSays Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ θα θεωρήσω την Ελληνική οικονομία ανεπτυγμένη όταν θα μπορεί ένας αξιόλογος αριθμός νέων να κατοικήσει εκτός του πατρικού σπιτιού χωρίς να παντρευτεί..
Πές μου ένα λόγο για τον οποίο πρίν παντρευτείς αξίζει να σκάς 400 ευρώ νοίκι ! Έτσι και αλλιώς στη μάνα σου θα πάς να τρώς !
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-06-07, 17:06
Το avatar του χρήστη Morgul
Morgul Ο χρήστης Morgul δεν είναι συνδεδεμένος
Άσωτος διαχειριστής
 

Τελευταία φορά Online: 26-03-22 21:02
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Για τους καφέδες και τις μπύρες των €2: σε όλες πόλεις του «εξωτερικού» (αδιακρίτως, γιατί υπάρχουν δύο χώρες στον κόσμο, η Ελλάδα και το Εξωτερικό) που έχω περάσει πάνω από 5 λεπτά, καφές και μπύρα είναι ακριβότερα των €2.

Υπάρχουν σημεία στο Εξωτερικό (sic) που μπορείς να βρεις φτηνό καφέ και μπύρα, και υπάρχουν παρόμοιας ποιότητας σημεία και στην Ελλάδα. Στη βόρεια Ελλάδα ήπια καταπληκτικό espresso για €1,50. Υποψιάζομαι ότι και στο Thurso στα Ηighlands της Σκωτίας κάπου τόσο θα κοστίζει.

Αλλά η Αθήνα είναι πρωτεύουσα, και οι πρωτεύουσες είναι πανάκριβες.

Και για να θυμόμαστε τι συζητάμε, δε μπορούμε να μιλάμε για κατάσταση φτώχιας όταν συγκρίνουμε είδη πολυτελείας. Γιατί το «πρόβλημά» μας στην Ελλάδα είναι ότι έχουμε άλλες ιδέες για τα απολύτως απαραίτητα. €1.000 κρατάνε παραπάνω αν δε δίνουμε €7 τη μέρα σε τσιγάρα και €7 σε καφέ, πχ. Aλλά μας χαλάει αυτό, είναι πολύ μίζερο. Και φυσικά πολύ πιο εύκολο να γκρινιάζουμε και να συγκρίνουμε την Ελλάδα (που όλα είναι χάλια) με το Εξωτερικό (που ο ελάχιστος μισθός είναι €8.000 το μήνα, οι συγκοινωνίες είναι δωρεάν, δεν υπάρχουν φόροι, και σε πληρώνουν και €50 για να πιεις μια μπύρα).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-07, 08:48
Το avatar του χρήστη Kiwi
Kiwi Ο χρήστης Kiwi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-05-08 10:53
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ο λόγος που υπάρχει αυτή η διάσταση μισθού-εξόδων είναι γιατί η συντριπτική πλειοψηφία των καταναλωτών είναι άτομα που σκέφτονται σαν τη συγκεκριμένη δημοσιογράφο.

Καταρχήν (όπως προείπε ο Μοργούλιος), συγκρίνουν το κράτος της Ελλάδας με το κράτος του "εξωτερικού", ενώ στην ουσία συγκρίνουν την Αθήνα με επιλεκτικά πόλεις άλλων Ευρωπαϊκών κρατών. Και όχι... η Αθήνα ΔΕΝ είναι η ακριβότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Κατά δεύτερον, πάνε σε μέρη που ο καφές έχει 5 ευρώ και το κοτέιλ 15. Συγνώμη αλλά αμά ήμουν καφετζής και με 5 ευρώ το μαγαζί μου ήταν πάλι τίγκα, γιατί να μην έχω τον καφέ 5 ευρώ; Εγώ θα έφταιγα που υπάρχουν κορόιδα;

Κατά τρίτον και σημαντικότερον. Γκρινιάζουν.... Γκρινιάζουν και μιζεριάζουν όλη την ώρα χωρίς να πράτουν και ακόμα και όταν λένε "φτάνει πιά", την επόμενη μέρα κάνουν ακριβώς τα ίδια. Ο 6-λογος στο τέλος του άρθρου είναι σωστός. Δε τον εφαρμόζει όμως η πλειοψηφία, άσχετα άμα τον διαλαλεί. Αυτό λέγεται γκρίνια, και με τη γκρίνια ουδέποτε έγινε κάτι στην πράξη.

Το ότι είμαστε η γενιά των 1000 ευρώ δε λέει τίποτα. Το βασικότερο είναι ότι είμαστε η γενιά της εικόνας... του image οπως λέμε αγγλιστί. Από το image ξεκινάει και το lifestyle, και το δάνειο για το 4x4, και το καφέ επιστρωμένο με γραφίτη στο τελευταίο κατσικοχώρι της Ελλάδας. Επειδή αυτό είναι λογικό να συμβαίνει σε μία χώρα που οικονομικά ήταν στα μαύρα χάλια μέχρι και πριν 30 χρόνια και ξαφνικά γνώρισε ανάπτυξη, θεωρώ ότι σε 2-3 γενιές θα στρώσει.

Υ.Γ. Το είχα δηλώσει και σε παλιότερο μήνυμα. Προσωπικά ζω στην Αθήνα και τη βγάζω το μήνα με περίπου 700 ευρώ χωρίς κανένα απολύτως στρίμωγμα. Δεν με θεωρώ πιο μάγκα. Επλά εφαρμόζω κάποιους απλούς στοιχειώδεις κανόνες.
__________________
"Δύο πράγματα είναι άπειρα: το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αν και για το πρώτο έχω κάποιες αμφιβολίες" - Albert Einstein
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-07, 09:15
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
oπως πχ να μην εχεις παιδια να στειλεις σχολειο η γυναικα με τα διαφορα της..η , η , η....

πισω εχει η αχλαδα την ουρα...
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-06-07, 09:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντως η αλήθεια είναι ότι στην επαρχία, πχ στο Καρπενήσι από όπου κατάγομαι, οικογένειες ζουν κανονικότατα με 1000 € και να δουλεύει μόνο ο ένας σύζυγος.
Είναι θέμα ιεράρχησης των αναγκών (και του κόστους ζωής)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-06-07, 09:52
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Η Μόσχα παραμένει και το 2007, η πιό ακριβή πόλη σε ότι αφορά το κόστος διαβίωσης για τους ξένους, σύμφωνα με την ετήσια έκθεση του βρετανικού ινστιτούτου Συμβουλών για τους Ανθρώπινους Πόρους, Μέρσερ. Η Αθήνα ανέβηκε 30 θέσεις και έφτασε στην 29η θέση στον κόσμο!

Πηγή :ΑΠΕ
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-06-07, 10:29
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η Αθήνα ανέβηκε 30 θέσεις και έφτασε στην 29η θέση στον κόσμο!
Ιδού και η λίστα, πηγή Mercer:

# Πόλη
1 MOSCOW Russia (ήταν 1)
2 LONDON United Kingdom (ήταν 5)
3 SEOUL South Korea (ήταν 2)
4 TOKYO Japan (ήταν 3)
5 HONG KONG Hong Kong (ήταν 4)
6 COPENHAGEN Denmark (ήταν 8)
7 GENEVA Switzerland (ήταν 7)
8 OSAKA Japan (ήταν 8)
9 ZURICH Switzerland (ήταν 9)
10 OSLO Norway (ήταν 10)
11 MILAN Italy (ήταν 13)
12 ST. PETERSBURG Russia (ήταν 12)
13 PARIS France (ήταν 15)
14 SINGAPORE Singapore (ήταν 17)
15 NEW YORK CITY, NY United States (ήταν 10)
16 DUBLIN Ireland (ήταν 18)
17 TEL AVIV Israel (ήταν 24)
18 ROME Italy (ήταν 21)
19 VIENNA Austria (ήταν 21)
20 BEIJING China (ήταν 14)
21 SYDNEY Australia (ήταν 19)
22 HELSINKI Finland (ήταν 25)
23 STOCKHOLM Sweden (ήταν 36)
24 DOUALA Cameroon (ήταν 27)
25 AMSTERDAM Netherlands (ήταν 41)
26 SHANGHAI China (ήταν 20)
26 MADRID Spain (ήταν 53)
28 KIEV Ukraine (ήταν 21)
29 ATHENS Greece (ήταν 59)
30 ALMATY Kazakhstan (ήταν 52)
31 BRATISLAVA Slovak Republic (ήταν 48)
31 BARCELONA Spain (ήταν 56)
33 DAKAR Senegal (ήταν 45)
34 DUBAI United Arab Emirates (ήταν 25)
35 ABIDJAN Cote d'Ivoire (ήταν 45)
36 GLASGOW United Kingdom (ήταν 60)
37 LAGOS Nigeria (ήταν 31)
38 ISTANBUL Turkey (ήταν 15)
39 MUNICH Germany (ήταν 61)
40 FRANKFURT Germany (ήταν 61)
41 BIRMINGHAM United Kingdom (ήταν 69)
42 LOS ANGELES, CA United States (ήταν 29)
43 LUXEMBOURG Luxembourg (ήταν 56)
44 BRUSSELS Belgium (ήταν 70)
45 ABU DHABI United Arab Emirates (ήταν 30)
45 DUSSELDORF Germany (ήταν 62)
45 BERLIN Germany (ήταν 72)
48 TAIPEI Taiwan (ήταν 28)
49 PRAGUE Czech Republic (ήταν 50)
50 ALGIERS Algeria (ήταν 51)

Εμένα μου φαίνεται περίεργο να βρίσκεται η Αθήνα πιο πάνω από το Βερολίνο, τη Φραγκφούρτη, το Μόναχο, τις Βρυξέλλες, το Λουξεμβούργο, το Λος Άντζελες, το Ντουμπάι...
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-06-07, 10:49
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με τον ερχομό του €υρώ όλα έχουν ανέβει τουλαχιστον κατά 340,75% (κυρίως τα είδη καθημερινής χρήσης)
Το νερό απο 50δρχ σε 50Λ,μιά τυρόπιτα από 100δρχ σε 1€ και πάνω, ο καφές από 350δρχ με 400δρχ σε 3,€5 και 4€.Οι μισθοί μεταφράστηκαν απακριβώς απο Δρχ σε € και οι αυξήσεις είναι τίποτα.Τα κέρδη ενώ αυξήθηκαν για τις εταιρείες οι μισθοί και οι συνθήκες ζωής άλλαξαν προς το χειρότερο.Στο εξωτερικό κάνουν κάτι που λέγεται μποικοταζ....
Όσο για την έρευνα της δημοσιογράφου επαληθεύει το γεγονός της διάχυτης βλακείας...Σιγά μην αποτελούσαν εξαίρεση η δημοσιογράφοι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-06-07, 11:29
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Πάντα υπάρχουν τρόποι για να αντισταθείς στην ακρίβεια.
Προσωπικά έχω σταματήσει τα μπάνια μου στην παραλιακή και παίρνω πλέον τους δρόμους προς το Βορά. Σιγά μην πάω να τους δώσω 50 ευρώ για να κάνω μπάνιο.
Με τα ίδια λεφτά πας και κάνεις μπάνιο στις παραλίες του Βόλου και χτυπάς και τα ουζάκια σου! Και μην πεί κανείς "μα ο βόλος είναι 3 ώρες μακρυά" γιατί και οι παραλίες της Αθήνας 3 ώρες μακρυά είναι τα Σαββατοκύριακα!
Για να μην σου πω ότι με τα ίδια λεφτά και ώρες πας και κάνεις μπάνιο στη Σκιάθο! :P
Οι κοκότες όμως που θέλουν να πάνε στον Αστέρα Βουλιαγμένης για να κάνουν μπάνιο ας πληρώσουν και 100 και 200 ευρώ.

Καφέδες... Από τη στιγμή που το κουτί των 200 γραμμαρίων κοστίζει 5 ευρώ, απλά αρνούμαι να πληρώσω στην ίδια τιμή το 1/100 (στην καλύτερη) του κουτιού.

Καφέ και σάντουιτς από το σπίτι και βούρ στις παραλίες!
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:52.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.