Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-12, 01:47
KIRPA Ο χρήστης KIRPA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-03-12 16:31
Φύλο: Γυναίκα
πολλαπλούν μυέλωμα

Δευτέρα 5/02/12 από Κirpa
Ψάχνοντας πληροφορίες για το παλλαπλό μυέλωμα βρήκα το acrobase.
Έχω και εγώ να καταθέσω τη δική μου προσωπική εμπειρία. Ίσως φανεί χρήσιμη
Το καλοκαίρι του 1993ανακαλύπτοντας ότι ο αιματοκρίτης μου από 45 είχε κατέβει στο 36-37 (ήμουν αιμοδότης) άρχισα να ψάχνω την αιτία χωρίς να έχω καμία ενόχληση. Τελικά με την ηλεκτροφόριση λευκωμάτων διεγνώσθη η νόσος. Το ευτύχημα ήταν ότι δεν είχε προλάβει να μου κάνει καμία βλάβη.
Εδώ στην Ελλάδα μέχρι τότε δεν είχε γίνει μεταμόσχευση μυελού για πολλαπλό μυέλωμα, τουλάχιστον στην ηλικία που ήμουν τότε εγώ-κόντευα τα 40- Μετά από χορήγηση υψηλών δόσεων χημειοθεραπείας με πρετνιζόνη και μελφαλάνη και ακτινοθεραπεία με στόχο να εξοντωθεί και το τελευταίο καρκινικό κύτταρο έκανα αυτόλογη μεταμόσχευση αρχεγόνων κυττάρων σε νοσοκομείο του Τορόντο στον Καναδά. Μετά από διάφορες περιπέτειες κατάφερα να βγω από το νοσοκομείο στις 31 Μαΐου1994. Χρειάστηκα κάποιο χρόνο για να αναρρώσω σχετικά σύντομο σε σύγκριση με άλλους ασθενείς μετά από μεταμόσχευση . Στον νοσοκομείο που έκανα την μεταμόσχευση θεωρούν ότι είμαι μοναδική περίπτωση ατόμου που διεγνώσθη τόσο νωρίς η νόσος ενώ ήμουν τελείως ασυμπτοματική. Για 2 χρόνια πήρα interferon A και μετά τίποτα. Στις 6 Μαΐου του 2012 κλείνω τα 18 χρόνια από την νέα μου απόλυτα φυσιολογική ζωή. Αυτή είναι η μικρή μεγάλη μου ιστορία.
Εύχομαι σε όλους που έμμεσα ή άμεσα περνούν δύσκολα καλή δύναμη, ελπίδα και υπομονή.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KIRPA : 11-03-12 στις 14:58
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:51.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.