Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #16  
Παλιά 12-08-10, 14:15
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από pink Εμφάνιση μηνυμάτων
eimai 17 xronwn k ton teleutaio mhna o suntrofos mou kata thn diarkeia ths sexoualikhs epafhs mphke gia kapoia deuterolepta xwris profulaxh.auto egine 2 fores.twra exw ka8usterhsh molis mias meras alla pe8ainw apo to agxos mou.genika eimai agxwdhs tupos k hdh polu pio prin mou rthei periodoa agxwnomai.o suntrofos mou leei na mhn anushxw alla auto einai adunaton.uparxei periptwsh gia anepi8umhth egumosunh??perimenw me agwnia thn apanthsh sas..euxaristw
Γεια σου pink.

Χαλάρωσε. Το πιο πιθανό είναι πως δεν είσαι έγκυος. Και λέω "το πιο πιθανό" γιατί κανείς δε μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά για το τι συμβαίνει στην κοιλιά του άλλου. Πώς είναι δυνατόν να σου πούμε εμείς στα σίγουρα αν είσαι; Με αυτά που είπες, εγώ προσωπικά, υποθέτω πως δεν είσαι και πως η καθυστέρηση οφείλεται στο άγχος σου. Στην ηλικία αυτή, άλλωστε, ο κύκλος έχει σκαμπανεβάσματα. Χαλάρωσε λοιπόν και θα σου έρθει η περίοδος. Αν δεις ότι περνούν οι μέρες, πάρε ένα τεστ από το φαρμακείο.

Επειδή όμως ο κύκλος έχει σκαμπανεβάσματα, καλό θα ήταν να μην πειραματίζεσαι. Αντιλαμβάνομαι ότι λίγο πριν τη συνουσία, το πάθος μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτο και να δυσκολευτείς κι εσύ κι ο σύντροφός σου να επιβληθείτε στους εαυτούς σας ώστε να μπει το προφυλακτικό στην ώρα του, αλλά μην το ξεχνάτε.

Υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι αντισύλληψης αλλά είναι αποτελεσματικές με κάποιες προϋποθέσεις. Ένα σχετικό σάιτ εδώ
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-10, 14:57
pink Ο χρήστης pink δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-11 10:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
se euxaristw polu gia thn apanthsh sou..sxedon panta eimai tupikh sto 8ema ths profulaxhs akrivws epeidh agxwnomai polu..mou einai duskolo vevaia na pistepsw oti mporei toso eukola na upar3ei mia aneph8umhth egumosunh wstoso to agxos k o fovos den meiwnontai sto elaxisto.to pio duskolo gia mena vevaia einai to gegonos oti den exw se kanenan na to pw..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από pink Εμφάνιση μηνυμάτων
se euxaristw polu gia thn apanthsh sou..sxedon panta eimai tupikh sto 8ema ths profulaxhs akrivws epeidh agxwnomai polu..mou einai duskolo vevaia na pistepsw oti mporei toso eukola na upar3ei mia aneph8umhth egumosunh wstoso to agxos k o fovos den meiwnontai sto elaxisto.to pio duskolo gia mena vevaia einai to gegonos oti den exw se kanenan na to pw..
Σίγουρες απαντήσεις για το τι συμβαίνει στο σώμα μας, δίνουν μόνο οι γιατροί κι οι εξετάσεις. Για τα υπόλοιπα (ανασφάλειες, εξομολογήσεις κτλ) υπάρχουν και τα φόρουμς.
Να 'σαι καλά και να μη φοβάσαι.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-08-10, 21:58
pink Ο χρήστης pink δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-11 10:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
dexomai opoiadhpote apanthsh k sumvoulh panw sto 8ema...8a eimai apoluta eugnwmwn g auto..8a h8ela epishs na rwthsw an paizei rolo to forto ergasias ton teleutaio auto mhna.ton mhna auto dld douleua s xwrafi m duskolh douleia k thn teleutaia evdomada k parapanw ekana 2 douleies thn hmera..mporei kati tetoio na ephreasei thn periodo mou???
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-08-10, 17:24
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από pink Εμφάνιση μηνυμάτων
dexomai opoiadhpote apanthsh k sumvoulh panw sto 8ema...8a eimai apoluta eugnwmwn g auto..8a h8ela epishs na rwthsw an paizei rolo to forto ergasias ton teleutaio auto mhna.ton mhna auto dld douleua s xwrafi m duskolh douleia k thn teleutaia evdomada k parapanw ekana 2 douleies thn hmera..mporei kati tetoio na ephreasei thn periodo mou???
Εγώ θα σου ήμουν ευγνώμων αν έγραφες με ελληνικούς χαρακτήρες.

Απ' όσο ξέρω, η υπερβολική κούραση (σωματική) δεν καθυστερεί την περίοδο, αντιθέτως την επιταχύνει. Η περίοδος συνήθως καθυστερεί λόγω στρες. Αν αυτόν τον καιρό είχες κάτι στο μυαλό και σε απασχολούσε έντονα ή στενοχωρήθηκες για κάτι, μπορεί να σου αργεί απ' αυτό. Προσωπικά, όταν ήμουν στην ηλικία σου, ο κύκλος μου δεν έλεγε με τίποτα να φτιάξει.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-08-10, 18:08
pink Ο χρήστης pink δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-11 10:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.Ο ΠΡΩΤΟ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΕΠΑΦΗΣ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΣΥΜΒΑΝ ΑΥΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΠΩΣ ΠΩΣ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΟΙ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΔΙΑΘΕΤΗΣΩ.ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΑΥΤΟ ΕΓΙΝΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΙΑ ΕΥΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ.ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΚΑΘΩΣ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ..ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΟΝΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΑ ΛΙΓΟ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-08-10, 04:01
Μη εγγεγρ
Guest
 

απορία

Αρχική Δημοσίευση από Nelly Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σου pink.

Χαλάρωσε. Το πιο πιθανό είναι πως δεν είσαι έγκυος. Και λέω "το πιο πιθανό" γιατί κανείς δε μπορεί να βάλει το χέρι του στη φωτιά για το τι συμβαίνει στην κοιλιά του άλλου. Πώς είναι δυνατόν να σου πούμε εμείς στα σίγουρα αν είσαι; Με αυτά που είπες, εγώ προσωπικά, υποθέτω πως δεν είσαι και πως η καθυστέρηση οφείλεται στο άγχος σου. Στην ηλικία αυτή, άλλωστε, ο κύκλος έχει σκαμπανεβάσματα. Χαλάρωσε λοιπόν και θα σου έρθει η περίοδος. Αν δεις ότι περνούν οι μέρες, πάρε ένα τεστ από το φαρμακείο.

Επειδή όμως ο κύκλος έχει σκαμπανεβάσματα, καλό θα ήταν να μην πειραματίζεσαι. Αντιλαμβάνομαι ότι λίγο πριν τη συνουσία, το πάθος μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτο και να δυσκολευτείς κι εσύ κι ο σύντροφός σου να επιβληθείτε στους εαυτούς σας ώστε να μπει το προφυλακτικό στην ώρα του, αλλά μην το ξεχνάτε.

Υπάρχουν κι άλλες μέθοδοι αντισύλληψης αλλά είναι αποτελεσματικές με κάποιες προϋποθέσεις. Ένα σχετικό σάιτ εδώ
Τι απάντηση είναι αυτή;; Τι χαλάρωσε;; Κι αν είναι έγκυος;; Να περιμένει;; Καλά, ποιος γιατρός τα λέει αυτά και θέλετε να σας πάρουμε και σοβαρά;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-08-10, 12:48
pink Ο χρήστης pink δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-11 10:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ????
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-08-10, 12:52
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από pink Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΠΑΦΗ ΛΙΓΩΝ ΛΕΠΤΩΝ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΦΥΛΑΞΗ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΕΥΚΟΛΑ ΝΑ ΠΡΟΚΥΨΕΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ????
Εντελώς μεταξύ μας, θα πρέπει να πάρεις την άποψη ενός γιατρού. Κανείς εδώ μέσα, γιατρός ή μη, δεν μπορεί να σου πει τίποτα άλλο.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-08-10, 13:58
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Μη εγγεγρ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι απάντηση είναι αυτή;; Τι χαλάρωσε;; Κι αν είναι έγκυος;; Να περιμένει;; Καλά, ποιος γιατρός τα λέει αυτά και θέλετε να σας πάρουμε και σοβαρά;
Είσαι σοβαρή;;;
Διάβασες τι της έγραψα ή απλά θέλησες να μου την πεις;;;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-08-10, 18:45
pink Ο χρήστης pink δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-11 10:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ.ΕΙΧΑ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΛΟΓΩ ΑΓΧΟΥΣ Κ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΗΤΑΝ ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΒΙΑΣΤΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ..ΤΩΡΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ.Η ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΣΑΝ ΕΛΛΙΕΨΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ.ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΕΣΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ.ΕΓΩ ΡΩΤΑΩ ΚΑΘΑΡΑ ΒΑΣΙΖΟΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΕ ΣΑΣ?ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑΤΕ?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-08-10, 19:25
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Πινκ, αν μέσα σε τρεις μήνες έχεις πάθει το ίδιο πράγμα, δηλαδή άγχος για πιθανή εγκυμοσύνη, σημαίνει ότι κάτι δεν κάνεις καλά. Μάλλον δεν δείχνεις την προσοχή και την υπευθυνότητα που απαιτούν αυτά τα θέματα.

Ναι, οι περισσότερες το έχουμε πάθει πιστεύω, όπως επίσης πιστεύω ότι η ηρεμία είναι ο καλύτερος σύμβουλος σ' αυτές τις περιπτώσεις.
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-08-10, 21:03
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από pink Εμφάνιση μηνυμάτων
...ΤΩΡΑ Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΦΤΩ.Η ΑΓΩΝΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΑΝΕΙ ΣΑΝ ΕΛΛΙΕΨΗ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ...
Πίνκ, καλώς ήρθες εδώ!

Γιατί ταλαιπωρείσαι και στεναχωριέσαι, ενώ με ένα τεστ εγκυμοσύνης μπορείς (με αρκετή αξιοπιστία) να γνωρίζεις τι συμβαίνει ακόμη και μερικές ημέρες μετά την πιθανή, ενδεχόμενη σύλληψη;!

Ό,τι και να συμβαίνει, πήγαινε στο / στην γιατρό σου που πρέπει να σε ενημερώσει και γενικότερα για τα θέματα αυτά. Δεν είναι κάτι για να ντρέπεσαι, και ειδικά ο / η γυναικολόγος πρέπει να εχει καλή σχέση και επικοινωνία με τη γυναίκα.

Όλες λίγο ή πολύ οι γυναίκες είχαμε, έχουμε προβλήματα που μπορεί να μην είναι τίποτα αλλά μπορεί να είναι κ κάτι σημαντικό. Το "μπορεί" και το "περίμενε" δεν είναι καλές πρακτικές, άμεσα να τα αντιμετωπίζεις αυτά τα θέματα. Συζήτησε και με τη μητέρα σου. (Δύσκολο; )

Τεστ και γιατρό άμεσα, ανάλογα με τις εξελίξεις. Ψυχραιμία και όλα θα πάνε καλά.
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-08-10, 21:10
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Pink μονο ο/η γυναικολογος σου θα σε βοηθησει πραγματικα ....
εχω την αισθηση οτι πρεπει να το δεις το θεμα οπως κ να εχει..
ο πανικος δε βοηθα...
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-08-10, 11:05
pink Ο χρήστης pink δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-06-11 10:35
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΛΛΕΙΨΗΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑΣ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΥ ΑΓΧΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΔΑΚΑΤΕΧΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΤΗΝ ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΜΟΥ ΖΩΗ!Η ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ ΑΠΟ Τ ΑΓΧΟΣ ΠΟΥ ΕΧΩ..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.