Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-08-06, 18:12
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
μπεσαμελ

Εγώ δεν θέλω να κάνω ρομαντικά δείπνα με κεριά και καντίλια , αλλά στοχεύω στο να φτιάξω ένα παστίτσιο της προκοπής. Στο μόνο που κολλάω είναι η μπεσαμέλ. Αν ήμουν στην ελλάδα θα έπαιρνα έτοιμη, δεν το συζητάω, εδώ όμως τετοιες λύσεις δεν υπάρχουν και επειδή το έτερον ήμιση είναι γαλλίδα και έχει απαιτήσεις, θα εκτιμούσα μια μικρή βοήθεια !
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-08-06, 11:19
Qluser Ο χρήστης Qluser δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-02-23 19:01
Τη βασικη συνταγη θα τη βρεις σε εκατονταδες sites. Περιληπτικα τα υλικα ειναι βουτηρο ή λαδι (προσωπικα προτιμω ελαιολαδο αλλα οι γαλοι συνηθως βουτηρο), αλευρι και γαλα σε αναλογιες περιπου 1:1:8, αλατι, μοσχοκαρυδο. Σε χαμηλη φωτια ζεσταινεις το βουτηρο/λαδι, προσθετεις το αλευρι, ανακατευεις μεχρι το μιγμα να γινει ομοιομορφο, και στη συνεχεια προσθετεις σιγα σιγα το γαλα ανακατευοντας συνεχεια.

Τα "μυστικα" ειναι σχετικα απλα:

- Κοσκινισε το αλευρι πριν ξεκινησεις.

- Καλης ποιοτητας πρωτες υλες. Προτιμησε πληρες γαλα απο Jersey ή Guernsey, μια και το ντοπιο εχει γευση νερου :-(

- Προσθεσε το γαλα σε πολυ μικρες ποσοτητες και ανακατευε μεχρι να απορροφηθει εντελως (θελει υπομονη). Αν μπορεις να ζεστανεις το γαλα πρωτα (χωρις ομως να βρασει) ακομα καλυτερα.

Η ποσοτητα του γαλακτος δεν ειναι ακριβης - αν σου βγει πολυ σφιχτη προσθεσε λιγο ακομα. Αν σου βγει πολυ ρευστη συνεχισε το ανακατεμα σε χαμηλη φωτια και θα σφιξει (μην προσθεσεις αλευρι!)

Στο τελος προσθεσε τριμμενο τυρι (chedar πχ ειναι μια χαρα) και ανακατεψε μεχρι να λιωσει (δεν ειναι μερος της βασικης μπεσαμελ αλλα για παστιτσιο ειναι καλη ιδεα).

Και μια και μιλαμε για παστιτσιο, μπορεις να χρησιμοποιησεις κιμα σογιας αντι για ζωικο (οσες φορες εχω φτιαξει και τα δυο ο κοσμος προτιμησε τη σογια).

Λ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-08-06, 15:02
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Qluser
Η ποσοτητα του γαλακτος δεν ειναι ακριβης - αν σου βγει πολυ σφιχτη προσθεσε λιγο ακομα. Αν σου βγει πολυ ρευστη συνεχισε το ανακατεμα σε χαμηλη φωτια και θα σφιξει (μην προσθεσεις αλευρι!)

Στο τελος προσθεσε τριμμενο τυρι (chedar πχ ειναι μια χαρα) και ανακατεψε μεχρι να λιωσει (δεν ειναι μερος της βασικης μπεσαμελ αλλα για παστιτσιο ειναι καλη ιδεα).
Λουκά σε ευχαριστώ πολύ για τη συνταγή, η μπεσαμέλ βγήκε πολύ καλή αυτην την φορά. Το λάθος μου ήταν οτι προσέθετα αλεύρι όταν ήταν αραιή (χωρις αποτέλεσμα) και ίσως οτι ανακάτεβα χωρίς να την έχω στην φωτιά. Τσένταρ δεν πρόσθεσα γιατι έβαλα έτσι και αλλιώς πάνω απο το κιμά και τα μακαρόνια. Όσο για τον κιμά σόγιας το βρίσκω πολύ καλή ιδέα , αρκεί να μην είναι μεταλλαγμένος ! :-)

Ανδρέας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-08-06, 14:32
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Διάβαζα και ξαναδιάβαζα τις συνταγές σας για την μπεσαμέλ και δεν μίλησα.

Η ανάγκη μου για προσεκτική διατροφή με έκανε να ψάξω και να βρω συνταγές με τις οποίες, ούτε στην γευσηλαγνεία μου να κάνω υποχωρήσεις και η διατροφή μου να είναι προσεκτική με λίγη χοληστερίνη και ελάχιστα λιπαρά.

Το παστίτσιο είναι από τα αγαπημένα μου φαγητά και η μπεσαμέλ του φυσικά αποτελεί την πεμπτουσία του.

Να λοιπόν η δική μου συνταγή για ένα παστίτσιο που θα το τρώτε και δεν θα σας ‘τρώει΄

Ένα κιλό φρέσκο γάλα 0% ή 2% λιπαρά
Τρεις κουταλιές της σούπας άνθος αραβοσίτου (κορν φλάουερ)
Μισό κιλό κιμάς άπαχο
Ένα πακέτο μακαρόνια χοντρά
Πέντε μέτριες ντομάτες ψιλοκομμένες ή ένα κουτί επίσης ψιλοκομμένες ντομάτες
300 γραμμάρια τριμμένο τυρί με λίγα λιπαρά
Ένα μέτριο κρεμμύδι
Ένα φλιτζανάκι του καφέ ελαιόλαδο
Αλάτι πιπέρι
1 ποτήρι νερό
1 φλιτζανάκι του γλυκό τριμμένη φρυγανιά (γαλέτα)

Ψιλοκόβουμε ή τρίβουμε το κρεμμύδι και με λίγο νερό το αφήνουμε να μαραθεί σε ένα τηγάνι. Ρίχνουμε τον κιμά να πάρει μια μικρή βράση. Προσθέτουμε τις ντομάτες ρίχνουμε το υπόλοιπο νερό και προσθέτουμε αλάτι και πιπέρι.
Το αφήνουμε για περίπου 45 λεπτά σε μέτρια φωτιά να πιει όλα το ζουμί και αμέσως μετά προσθέτουμε το λάδι και κλείνουμε την φωτιά.

Βράζουμε τα μακαρόνια στον μισό χρόνο που λέει η συσκευασία.

Σε νεροπότηρο βάζουμε λίγο γάλα (μέχρι την μέση) και το υπόλοιπο το ζεσταίνουμε σε ένα κατσαρόλι. Του προσθέτουμε λίγο αλατάκι.

Στο ποτήρι βάζουμε τις 3 κουταλιές άνθος αραβοσίτου και το ανακατεύουμε καλά μέχρι να λιώσει τελείως.

Πριν το γάλα φτάσει σε σημείο βρασμού (έντονοι υδρατμοί) ρίχνουμε το μίγμα στο ποτήρι και ανακατεύουμε συνέχεια μέχρι η μπεσαμέλ μας να δέσει καλά.

Σε λαδωμένο ταψί ρίχνουμε τα μισά μακαρόνια τα πασπαλίζουμε με το μισό τυράκι, ρίχνουμε όλον τον κιμά, μετά τα υπόλοιπα μακαρόνια, το τυρί και από πάνω την μπεσαμέλ. Μετά προσεκτικά πασπαλίστε την τριμμένη φρυγανιά και γραμμή για τον φούρνο σας.

Σας διαβεβαιώ ότι θα φάτε ένα νοστιμότατο φαγάκι με ελάχιστα λιπαρά και λιγότερες θερμίδες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:20.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.