Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-13, 09:40
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
Η γεύση του ουίσκι αλλάζει ανάλογα με το πού το πίνει κανείς



Το ουίσκι δεν έχει πάντα την ίδια γεύση, ακόμα κι αν είναι η ίδια μάρκα. Η γεύση του αλλάζει ανάλογα με το πού το πίνει κανείς, σύμφωνα με μια νέα βρετανική επιστημονική έρευνα, η οποία έδειξε ότι το περιβάλλον παίζει καθοριστικό ρόλο για το πώς κάποιος αντιλαμβάνεται το ποτό του και πόσο του αρέσει.

Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον καθηγητή περιβαλλοντικής ψυχολογίας Τσαρλς Σπενς του πανεπιστημίου της Οξφόρδης, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο εξειδικευμένο περιοδικό «Flavour» (Γεύση), σύμφωνα με το Science, πειραματίστηκαν με πάνω από 400 εθελοντές, εξετάζοντας αν και κατά πόσο οι τελευταίοι αισθάνονταν διαφορετική τη γεύση του ουίσκι τους, ανάλογα με τα διαφορετικά πράγματα που έβλεπαν, άκουγαν και μύριζαν γύρω τους.

Τα πειράματα σε τρεις διαφορετικά διαμορφωμένους χώρους κατέληξαν στο συμπέρασμα ότι η γεύση του ίδιου ουίσκι διαφοροποιείται σε ποσοστό 10% έως 20%, ανάλογα με το περιβάλλον που κάποιος το πίνει. Σύμφωνα με τους ερευνητές, αυτή η διαπίστωση θα μπορούσε να ληφθεί υπόψη κατά τη διαμόρφωση των χώρων όπου καταναλώνονται αλκοολούχα ποτά (μπαρ, εστιατόρια κ.λπ.).

Οι εθελοντές έτειναν να προσδίδουν στο ουίσκι πού έπιναν μια γεύση σχετική με την αίσθηση του περιβάλλοντος χώρου. Για παράδειγμα, ένα «γλυκό» δωμάτιο έκανε το ουίσκι στον ουρανίσκο να φαίνεται πιο γλυκό και ένα δωμάτιο με ξύλινη επένδυση προσέδιδε μια γεύση ξύλου στο ποτό. Παρεμπιπτόντως, αυτή ακριβώς η «ξύλινη» γεύση (υπό τους ήχους των ξύλων που καίγονται στο τζάκι) ήταν που άρεσε περισσότερο από κάθε άλλη στους πότες.

Πηγή: in.gr
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-13, 09:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Η θερμοκρασία παίζει ρόλο, το είδος του ποτηριού, αλλά να μου πουν ότι αλλάζει γεύση.... με τίποτα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-13, 09:59
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασία παίζει ρόλο, το είδος του ποτηριού, αλλά να μου πουν ότι αλλάζει γεύση.... με τίποτα.
Μην επιμένεις το διαπίστωσα στο ίδιο ουίσκι, από το ίδιο μπουκάλι εκεί βόρεια και εδώ η γεύση όντως ήταν διαφορετική, μικρή αλλά αισθητή
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-13, 10:09
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην επιμένεις το διαπίστωσα στο ίδιο ουίσκι, από το ίδιο μπουκάλι εκεί βόρεια και εδώ η γεύση όντως ήταν διαφορετική, μικρή αλλά αισθητή
Γιάννη κάποτε μου έκαναν δώρο ένα Cardhu, αν αυτό το έπινα, με θερμοκρασία πάνω από 10 βαθμούς, ήταν ένα κοινό 12άρι ουίσκι. Όταν το έπινα με πολύ κρύο, μου έβγαζε την σπάνια ποιότητα του.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-13, 00:23
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θερμοκρασία παίζει ρόλο, το είδος του ποτηριού, αλλά να μου πουν ότι αλλάζει γεύση.... με τίποτα.
Σίγουρα αλλάζει η γεύση του και πολύ!
Αλλιώς δεν εξηγείται πως διάολο πίνουν αυτό το πράγμα στη Σκωτία!





Σοβαρά τώρα, δεν αλλάζει η γεύση του ανάλογα με το τι βλέπεις, η διάθεσή σου αλλάζει και προδιαθέτεσαι εσύ για το τι θα πεις.
Άσε που είναι και θέμα αυθυποβολής.
Για αυτό στις σοβαρές δοκιμές κρασιών, είναι ο καθένας μόνος του σε λευκό δωμάτιο.
Αν κάποιος ψιθυρίσει ότι μυρίζει σαν βρώμικη κάλτσα, αποσταγμένο νερό να πίνουν, βρώμικη κάλτσα θα μυρίσουν και οι υπόλοιποι.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-13, 08:05
Το avatar του χρήστη justin
justin Ο χρήστης justin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 01-02-24 07:20
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι ερευνητές, με επικεφαλής τον καθηγητή περιβαλλοντικής ψυχολογίας Τσαρλς Σπενς του πανεπιστημίου της Οξφόρδης, που έκαναν τη σχετική δημοσίευση στο εξειδικευμένο περιοδικό «Flavour» (Γεύση), σύμφωνα με το Science, πειραματίστηκαν με πάνω από 400 εθελοντές, εξετάζοντας αν και κατά πόσο οι τελευταίοι αισθάνονταν διαφορετική τη γεύση του ουίσκι τους, ανάλογα με τα διαφορετικά πράγματα που έβλεπαν, άκουγαν και μύριζαν γύρω τους.
Αρχική Δημοσίευση από justin Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην επιμένεις το διαπίστωσα στο ίδιο ουίσκι, από το ίδιο μπουκάλι εκεί βόρεια και εδώ η γεύση όντως ήταν διαφορετική, μικρή αλλά αισθητή
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν κάποιος ψιθυρίσει ότι μυρίζει σαν βρώμικη κάλτσα, αποσταγμένο νερό να πίνουν, βρώμικη κάλτσα θα μυρίσουν και οι υπόλοιποι.

Είναι μια έρευνα στην οποία επικεφαλής ήταν ο γνωστός καθηγητής περιβαλλοντικής ψυχολογίας Τσαρλς Σπενς του πανεπιστημίου της Οξφόρδης.

Ο καθ’ ένας έχει τις απόψεις του, στην προκειμένη περίπτωση εγώ το διαπίστωσα στο ίδιο ουίσκι, από το ίδιο μπουκάλι, η γεύση όντως ήταν διαφορετική, μικρή αλλά αισθητή και βέβαια δεν μου ψιθύριζε κάποιος ότι μύριζε σαν βρώμικη κάλτσα.

Εγώ είπα την πρακτική γνώμη μου σχετική με την έρευνα κι’ εσύ με τη δική σου θεωρία, ok
__________________
Έως αν τον έτερον προπέσειν
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-13, 08:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αυτό στις σοβαρές δοκιμές κρασιών, είναι ο καθένας μόνος του σε λευκό δωμάτιο.
Σε λευκό δωμάτιο;

Μάλιστα.

Μπας και τους φοράνε και εκείνες τις πουκαμίσες με τα μακριά μανικάκια, που κουμπώνουν από πίσω;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-11-13, 13:53
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 19:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λευκό δωμάτιο;

Μάλιστα.
Το λευκό δωμάτιο (πρακτικά είναι ένα σεπαρέ) είναι για να μην επηρεάζει την απόχρωση του κρασιού.
Αν ένα κόκκινο φανεί να πηγαίνει προς το κεραμιδί, ή ένα λευκό να φαίνεται πιο σκούρο, προδιαθέτει τον δοκιμαστή ότι έχει χαλάσει.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:54.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.