Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-06, 02:08
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μαγειρέματα

Ετοιμαστείτε για γευσιλαγνείες και απολαύσεις του ουρανίσκου.

Μέχρι πριν δέκα χρόνια, μόλις και μετά βίας ήξερα να βράζω ένα αυγό ή να βάλω μια μπριζόλα στο γκριλ.

Εχω την μία καταγωγή μου από την Σμύρνη της Μικράς Ασίας και όπως καταλαβαίνετε γεννήθηκα μέσα σε σπάνιες γεύσεις μαγειρικής τελειότητας, από Γιαγιά και Μητέρα.

Ακόμα έρχονται στις μνήμες μου μυρωδιές και γεύσεις που δυστυχώς είναι αδύνατον να ξαναπετύχω στην ζωή μου με το τέλος εκείνης της γενιάς.

Ετσι όταν έμεινα μόνο έπρεπε να βρω λύσεις να τρώω, καλή είναι η πίτσα και το μαγέρικο της γειτονιάς, αλλά δεν είναι για πολύ.

Σιγά σιγά ξέθαψα από ένα συρτάρι τις συνταγές που κράταγε η Μητέρα μου και ξεκίνησα να δοκιμάζω την τύχη μου. Εχω αποτυχίες, καμένα φαγητά ή άλλα που τα εβαζες στο στομά σου και αμέσως μετά τα πέταγες στα σκουπίδια, αλλά είχα και επιτυχίες.

Εκείνο που μίσησα στις συνταγές μαγειρικής είναι η βλακώδης διατύπωση. Πάρτε 400 γραμμάρια αλεύρι και 150 γραμμάρια λάδι, πως να μετρήσω όλα αυτά ρε παιδάκι μου; Αντί να πεις πάρε ένα ποτήρι λάδι και δυο φλιτζάνια αλεύρι, τι πιο απλό;

Στο προσωπικό μου site φιλοξενώ κάποιες συνταγές μου, μαζί με κάποια κολπάκια, για να κάνουμε τα φαγητά το ίδιο νόστιμα αλλά πιο υγιεινά.

Σιγά θα μοιραστώ μπόλικες συνταγές μαζί σας
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-07-06, 02:16
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Σουτζουκάκια Σμυρνέϊκα

Υλικά

Μισό κιλό κιμάς μοσχαρίσιος
4 φέτες ψωμιού
1 ποτηράκι του κρασιού ελαιόλαδο
5 πολτοποιημένες μέτριες ντομάτες ή μια κουταλιά της σούπας πελτέ και ένα κουτί χυμό ντομάτας
1 γεμάτη κουταλιά της σούπας τριμμένο κύμινο
4-5 σκελίδες σκόρδου ή πολύ ψιλοκομμένου ή πολτοποιημένου
Αλάτι πιπέρι ένα φλιτζάνι νερό

Κατασκευή

Βάζουμε το ψωμί σε μια λεκάνη νερό και μόλις μουλιάσει αφαιρούμε το νερό και την κόρα του ψωμιού και ρίχνουμε μέσα τον κιμά το κύμινο το σκόρδο το αλάτι και το πιπέρι και ανακατεύουμε καλά με τα χέρια μέχρι να ενοποιηθούν τα υλικά καλά.

Πλάθουμε τον κιμά με τα συστατικά του, σε μακρόστενα κομμάτια σαν λουκάνικα.

Εδώ θα σας πω τους δύο τρόπους για να προψήσουμε τα σουτζουκάκια μας.

Ο παραδοσιακός τρόπος μας λέει να τηγανίσουμε τα σουτζουκάκια σε καυτό λάδι.
Όντως νόστιμος αυτός ο τρόπος, αλλά με την χοληστερίνη που κουβαλάμε υπάρχει μια πιο 'καθαρή' λύση :-)

Βάζουμε τα σουτζουκάκια μας σε μια σχάρα στο γκριλ του φούρνου μας και τα ψήνουμε ελαφρά εκεί. Πιστέψτε με ότι αυτή η λύση μας προσφέρει αρκετά λιγότερη χοληστερίνη και δεν στερεί σε νοστιμιά.

Αφού λοιπόν καβουρδίσουμε ή ψήσουμε λίγο τα σουτζουκάκια μας, σε μια πλατιά κατσαρόλα
ρίχνουμε τις ντομάτες μας όπως αναφέρω πιο πάνω.

Και πάλι θα σας πω ότι για την υγεία μας και την άτιμη χοληστερίνη, θα ήταν πολύ καλό να χρησιμοποιήσουμε φρέσκια ντομάτα.

Ρίχνουμε λοιπόν την ντομάτα ένα ποτήρι νερό αλατάκι πιπεράκι και μια κουταλιά του γλυκού ζάχαρη.

Αφού πάρει μερικές βράσεις και ψηθεί η σάλτσα, ρίχνουμε μέσα τα ήδη καβουρδισμένα ή ψημένα σουτζουκάκια μας και μετά από βράσιμο δεκαπέντε λεπτών σε μέτρια φωτιά, το φαγητό μας είναι έτοιμο να το απολαύσουμε.

Η Γιαγιά μου, έβαζε μέσα στην σάλτσα μια χούφτα πράσινες τσακιστές ελιές και έδινε στα σουτζουκάκια μια απίστευτη τέλεια γεύση.

Συμπληρώστε το πιάτο σας με πατάτες τηγανητές ή πουρέ και σίγουρα θα εντυπωσιάσετε.

Τα 500 γραμμάρια κιμά αντιστοιχούν σε 3 καλές μερίδες.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-06, 22:29
Το avatar του χρήστη Chocoholix
Chocoholix Ο χρήστης Chocoholix δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-12-09 13:51
Φύλο: Γυναίκα
Και φυσικα τι πηγε και εγραψε πρωτα πρωτα?? Τα Σουτζουκακια!!
Ετσι και δει το θεμα ο αντρας μου, θα τα απαιτησει για μεσημερι!! (σημ. μην τα φατε βραδυ, δεν θα κοιμηθειτε )

Τ.
__________________
The Sculptor's Diaries (My Blog)
If you want the rainbow you must put up with the rain!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:13.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.