Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Gourmet
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-11, 17:58
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Περί κρεάτων...

Σήμερα ήταν η τελευταία μου μέρα στην δουλειά, σαν κρεοπώλης.

Μερικά πράγματα που μου ζητούσαν οι πελάτες και κάποιες φορές με "κουφαίνανε".

Πολλοί έρχονται και μου ζητάνε πασσέτες, αλλά δεν θέλουν να έχουν λίπος γιατί έχουν χοληστερίνη.

Όποιος έχει χοληστερίνη ας μην πάρει πασσέτα.
Η πασσέτα έχει λίπος και αρκετό. Αν υπάρχει καμιά φορά πασσέτα που δεν έχει λίπος, προσωπικά δεν θα το αγόραζα (πιθανών υπάρχει λόγος που σφάχτηκε το ζώο και δεν έχει λίπος....)
Ή τουλάχιστον ας μην πάρει μεγάλη ποσότητα, μα μια φορά να φάει την εβδομάδα δεν θα του κάνει κακό.
Αν θέλει οπωσδήποτε να φάει χοιρινό ας πάρει ψαρονέφρι ή καρέ που έχει λίπος μόνο εξωτερικά (το καρέ) και μπορεί να το βγάλει (το ίδιο ισχύει και για το χοιρινό μπούτι).

Θέλουν χοιρινή μπριζόλα, όχι λαιμό γιατί έχει λίπος, αλλά καρέ. Όμως θέλουν να είναι μαλακό και όχι σκληρό και στεγνό.

Τότε θα πάρουν τις πρώτες πέντε από το καρέ. Οι σπαλομπριζόλες.
Έχουν λίπος, όχι όσο μια μπριζόλα από τον λαιμό, και είναι μαλακό το κρέας.
Αλλιώς να πάρουν τις τελευταίες που έχει και το ψαρονέφρι ή αλλιώς να μάθουν να μην ψήνουν το κρέας μέχρι "θανάτου".

Έχουν έρθει πελάτες και μου έχουν ζητήσει κοτόπουλο με πιό μεγάλο στήθος ή και κοτόπουλο με πιο μεγάλα μπούτια (γιατί δεν τους αρέσει το στήθος) ή και καμιά φορά να κόψω και ένα μπούτι (τρίτο) από ένα άλλο κοτόπουλο να συμπληρώσω τα δύο άλλα μπούτια (γιατί όλοι θέλουν να φάνε μπούτι).

Κοτόπουλο με πιο μεγάλο στήθος μπορούν να βρούν σε σούπερμάρκετ στις ΗΠΑ, όπου εκτρέφουν και κοτόπουλα αποκλειστικά για το στήθος τους. Τα υπόλοιπα άκρα (φτερούγες, μπούτια, είναι ατροφικά. Στην ουσία είναι ένα ζωντανό στήθος μέσα σε ένα κλουβί, με ένα κεφαλάκι για να τρώει).

Έχουμε και εμείς εδώ κάποιες πουλάδες με τεράστιο στήθος αλλά...δεν τα πουλάμε στα σούπερμάρκετ (τουλάχιστον σε αυτά που έχω δουλέψει).
Κοτόπουλα με πιο μεγάλα μπούτια δεν έχω ακούσει. Μόνο κάποιες ράτσες μοσχάρια που έχουν διασταυρωθεί με άλλες ράτσες (ή μεταλλαχθεί ; ) ώστε τα μπούτια τους να γίνονται διπλάσια σε μέγεθος από τα κανονικά (διγλουτισμός).

Να βγάλω ένα μπούτι από ένα κοτόπουλο για να συμπληρώσω τα δικά σας δεν γίνεται. Το υπόλοιπο κοτόπουλο τί θα το κάνω.... (πουλάμε μόνο ολόκληρο ή μισό κοτόπουλο -μισό στήθος και το ένα μπούτι, όχι τα δύο μπούτια- ). Υπάρχουν και συσκευασίες μόνο μπούτια ή μόνο τα κοπανάκια. Αλλά όχι, δεν τα θέλουν αυτά γιατί δεν είναι φρέσκα. Δεν τα εμπιστεύονται (στο εξωτερικό αγοράζουν σχεδόν τα πάντα σε συσκευασίες).

Πρόβατο για να το βράσουν να βγάλουν ζουμί αλλά (πάλι) να είναι άπαχο γιατί δεν κάνει να φάνε λίπος.

Αν σου δώσω άπαχο πρόβατο, πιθανών θα ήταν άρρωστο και δεν μπορούσε να φάει και για να μην πάει χαμένο το έσφαξαν (το ίδιο ισχύει πολλές φορές και με τα κοτόπουλα που δεν έχουν ψαχνί πάνω τους).

Αν βρώ ένα δίχως πολύ λίπος αν θές να σου πώ ευχαρίστως, ένα δύο τρόπους να βγάλεις το λίπος από το ζουμί.

Να βγάλω αν γίνεται την μεμβράνη από το χοιρινό συκώτι, πρίν το κόψω, γιατί αλλιώς είναι πολύ σκληρό.

Μεμβράνη έχω δεί μόνο στο μοσχαρίσιο συκώτι και βγαίνει και σχετικά εύκολα. Κανένα πρόβλημα. Αλλά μεμβράνη στο χοιρινό συκώτι.....δεν έχω δεί.


Φρέσκο μοσχάρι.

Μας τα φέρνουν ολόκληρα, στα κεντρικά, εκεί τα κόβουν και τα ξεκοκκαλίζουν, τα χωρίζουν και τα "κλείνουν" ανά είδος σε vacuum και μετά νάλογα τί έχει παραγγείλει το κάθε μαγαζί του το στέλνουνε.
Πολλές φορές δεν είναι ικανοποιημένοι με το κρέας τις βιτρίνας (και πολλές φορές έχουν δίκιο) και θέλουν μέσα από το ψυγείο.
Και να τους το βγάλω μέσα από το vacuum εκείνη την στιγμή, πολλοί μου λένε "τι....έτσι σας τα φένρουν τα μοσχάρια;;; χάλια είναι". Τους λέω ότι είναι καλό το μοσχάρι, τους δείχνω και ημερομηνίες σφαγής/λήξεως....Όχι δεν το θέλουν Και τότε τους λέω ότι τα μοσχάρια που τρώνε τόσο καιρό και μου έχουν πεί ότι τους αρέσει, είναι αυτό ακριβώς που τους δείχνω εκείνη την στιγμή. Δεν θέλουν. No problem

Το μοσχάρι μετά που θα σφαχτεί θέλει τουλάχιστον επτά ημέρες, κρεμασμένο σε θάλαμο ψυγείου για να μαλακώσει το κρέας.
Στην Γαλλία το καλύτερο και το ακριβότερο κομμάτι μοσχαριού, έχει παραμείνει στο ψυγείο για να σιτέψει, είκοσι (20) ημέρες.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
Oasis (10-09-11)
  #2  
Παλιά 10-09-11, 18:47
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αν μου έλεγαν ότι αυτό το κοτόπουλο έχει πιο μεγάλα μπούτια, θα τους το κοπάναγα στο κεφάλι

Όσο για την πανσέτα, είναι το ίδιο να σου ζητήσουν μπέικον χωρίς λίπος.

Για τις μπριζόλες επειδή είμαι λάτρης, ποτέ δεν παίρνω χοιρινές λαιμού, λόγω του λίπους. Οι άλλες μπριζόλες καρέ, μια χαρά μαγειρεύονται αν τις προετοιμάσεις καλά. Πρώτα απ όλα αφαιρώ το περιφερειακό λίπος, τις χτυπάω ελαφρά και τις μαρινάρω για 8 ώρες. Επίσης με το πιρούνι, τις τρυπάω στο πιο χοντρό μέρος και τις ψήνω σε δυνατή φωτιά.
Προσοχή, οι χοιρινή καρέ, πρέπει να είναι λίγο πιο χοντρούλα στο κόψιμο, όχι πολύ λεπτή, γιατί διαφορετικά ξεραίνεται στο γκριλ.

Για το μοσχάρι και την ωρίμανση που του κάνουν οι Γάλλοι, έχεις δίκαιο.
Να διαχωρίσουμε όμως το σίτεμα που κάνουν οι Γάλλοι, από το μαύρισμα του κρέατος, σε μερικά σούπερ μάρκετ και κρεοπωλεία.
Το μαύρισμα δεν είναι υγιές, το κρέας να είναι ζωντανό κόκκινο, σαν να σφάχτηκε πρόσφατα. Οι Γάλλοι το τυλίγουν σε σχεδόν αεροστεγή συσκευασία, μέσα σε ειδικά τσουβάλια και το κρέας δεν ξεραίνεται.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-11, 20:22
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Το κρέας με το ζωντανό κόκκινο έχει ακόμα αρκετό νερό/υγρασία μέσα του.
Όσο για το μαύρισμα, ναι δεν είναι καλό να πωλείται έτσι αλλά έτσι είναι και πολλά κομμάτια που παραμένουν για σίτεμα.
Με ένα απλό καθάρισμα με το μαχαίρι το κρέας είναι απολύτως ακίνδυνο.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-11, 20:26
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το μαύρισμα, ναι δεν είναι καλό να πωλείται έτσι αλλά έτσι είναι και πολλά κομμάτια που παραμένουν για σίτεμα.
Με ένα απλό καθάρισμα με το μαχαίρι το κρέας είναι απολύτως ακίνδυνο.
Νίκο το κρέας που έχει μαυρίσει, μπορεί να μην έχει χαλάσει, αλλά να έχει μείνει μερικές μέρες στις προθήκες. Εγώ δεν θα το προτιμήσω, άλλο σίτεμα, αλλά κακοδιατήρηση.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-11, 20:30
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Νίκο το κρέας που έχει μαυρίσει, μπορεί να μην έχει χαλάσει, αλλά να έχει μείνει μερικές μέρες στις προθήκες. Εγώ δεν θα το προτιμήσω, άλλο σίτεμα, αλλά κακοδιατήρηση.
Ναι, συμφωνώ. Αυτό που έχει παραμείνει πολύ καιρό στην βιτρίνα και έχει μαυρίσει δεν είναι καλό.
Αυτό που μαυρίζει στο ψυγείο μέσα στους 2-3 βαθμούς, είναι διαφορετικό.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-11, 20:34
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 01:34
Φύλο: Γυναίκα
περί κρεάτων...ερωτήσεις :

Ισχύουν τα παρακάτω;

έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να προτιμάμε ανάμεικτο (χοιρινό-μοσχάρι) κιμά .

έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να επιλέγουμε τις μπριζόλες από τον λαιμό του ζώου επειδή εκεί γίνονται οι περισσότερες ενέσεις και σύμφωνα με το όλο σκεπτικό δεν είναι καλής ποιότητα κρέας.

Επίσης τι κρέας θα είναι καλύτερο για ψητό στο φούρνο;

Σε μερικά κρεοπωλεία δίνουν (στο ετοιμάζει ο κρεοπώλης) το "πακέτο" δηλαδή χοιρινό με μυρωδικά τυλιγμένο-πακέτο σε λαδόχαρτο. Τι μέρος του χοιρινού είναι καλύτερο να προτιμάμε ;

Γιατί είναι καλύτερα ο κιμάς να είναι διπλοαλεσμένος;

Μου θυμίζει ελληνική ταινία αλλά .... το κουνελάκι λένε ότι δεν το ξεχωρίζεις εύκολα από ... την Μήτση (γατούλα...) ( ελέος !!! )

Θα μπορούσες να γράψεις κάτι σχετικά με το πως είναι καλύτερο να μαγειρεύετε το κάθε μέρος του ζώου. ( πχ σπάλα, κιλότο κλπ ) προσωπικά θα μου είναι πολύ χρήσιμο .

Πόσο καιρό πιστεύεις ότι μπορεί να παραμένει κατεψυγμένο σε ένα οικιακό ψυγείο το κρέας γενικά;

Επίσης

" πόσες σταγόνες λεμόνι παίρνει ένας σκέτος ελληνικός καφές. Ποιος κρέμασε τους κρεμαστούς κήπους; Γιατί τρυπάνε τα αγκάθια; Γιατί δεν κουράζονται στο ένα πόδι οι πελαργοί; "
... τα τελευταία ερωτήματα δεν θα βρουν απάντηση σε κανένα post , "διατυπώνονται όμως και αυτό είναι κάτι"
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-11, 20:42
Το avatar του χρήστη vgiagias
vgiagias Ο χρήστης vgiagias δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 27-01-18 13:21
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
" πόσες σταγόνες λεμόνι παίρνει ένας σκέτος ελληνικός καφές. Ποιος κρέμασε τους κρεμαστούς κήπους; Γιατί τρυπάνε τα αγκάθια; Γιατί δεν κουράζονται στο ένα πόδι οι πελαργοί; "
... τα τελευταία ερωτήματα δεν θα βρουν απάντηση σε κανένα post , "διατυπώνονται όμως και αυτό είναι κάτι"

Εγω τόσο καιρο ψαχνω να βρω που ειναι αυτη η περιοχη "στα πράσα" και τι εχει, που τους πιανουν ολους εκει.
__________________
Μπορεί να τρύπησαν οι τσέπες της ψυχής μου, αλλά κράτησα τα ναύλα του ονείρου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-11, 20:55
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Να απαντήσω όπου μπορώ.

Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
περί κρεάτων...ερωτήσεις :
Ισχύουν τα παρακάτω;
έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να προτιμάμε ανάμεικτο (χοιρινό-μοσχάρι) κιμά .

έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να επιλέγουμε τις μπριζόλες από τον λαιμό του ζώου επειδή εκεί γίνονται οι περισσότερες ενέσεις και σύμφωνα με το όλο σκεπτικό δεν είναι καλής ποιότητα κρέας.
Ο λαιμός είναι καλής ποιότητας κρέας, αλλά έχει πολύ λίπος. Τι σημασία που βάζουν τις ενέσεις; Όπου και αν τις βάλουν, το ίδιο χάλια θα είναι παντού, το αίμα κυκλοφορεί.

Επίσης τι κρέας θα είναι καλύτερο για ψητό στο φούρνο;
Ανάλογα ποιο κρέας; Όλα παίζουν. Για χοιρινό παίζει όλο. Αν είναι μεγάλο προτιμάς το μπούτι. Το αρνάκι; Όλο. Για το μοσχάρι, είναι ανάλογα τι θες να το κάνεις. Εγώ κάνω μόνο γιουβέτσι με μοσχάρι και προτιμώ κιλότο.

Σε μερικά κρεοπωλεία δίνουν (στο ετοιμάζει ο κρεοπώλης) το "πακέτο" δηλαδή χοιρινό με μυρωδικά τυλιγμένο-πακέτο σε λαδόχαρτο. Τι μέρος του χοιρινού είναι καλύτερο να προτιμάμε ;
Μην το προτιμάς, εκτός αν το διαλέξεις εσύ και το δεις να είναι σε αρίστη κατάσταση και στο κάνουν επί τόπου.

Γιατί είναι καλύτερα ο κιμάς να είναι διπλοαλεσμένος;
Ανάλογα τι κάνεις; Σουτζουκάκια, γιουβαρλάκια, κεφτέδες, διπλό κόψιμο.

Μπιφτέκια, μονό κόψιμο.
Μου θυμίζει ελληνική ταινία αλλά .... το κουνελάκι λένε ότι δεν το ξεχωρίζεις εύκολα από ... την Μήτση (γατούλα...) ( ελέος !!! )
Δεν μου αρέσει η ιδέα και δεν το τρώω.

Πόσο καιρό πιστεύεις ότι μπορεί να παραμένει κατεψυγμένο σε ένα οικιακό ψυγείο το κρέας γενικά;
Παίζει ρόλο τι είδους κατάψυξης έχεις. Υπάρχουν πίνακες. Διάβασε εδώ.

" πόσες σταγόνες λεμόνι παίρνει ένας σκέτος ελληνικός καφές.
Να προτιμάς το γάλα.

Ποιος κρέμασε τους κρεμαστούς κήπους;
Ο [Ναβουχοδονόσορ Β΄ (περίοδος βασιλείας: 605-562 π.Χ.),
Γιατί τρυπάνε τα αγκάθια;
Είναι μυτερά

Γιατί δεν κουράζονται στο ένα πόδι οι πελαργοί;
Γιατί είναι αδύνατοι.

(Μα ποιος είμαι η Δομή
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-11, 21:08
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
περί κρεάτων...ερωτήσεις :

Ισχύουν τα παρακάτω;

έχω ακούσει ότι δεν είναι καλό να προτιμάμε ανάμεικτο (χοιρινό-μοσχάρι) κιμά .
Ίσα ίσα που είνα καλύτερα έτσι.

Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω ακούσει ότι δεν πρέπει να επιλέγουμε τις μπριζόλες από τον λαιμό του ζώου επειδή εκεί γίνονται οι περισσότερες ενέσεις και σύμφωνα με το όλο σκεπτικό δεν είναι καλής ποιότητα κρέας.
Ναι συνήθως εκεί γίνονται ή γινόντουσαν οι ενέσεις. Δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό. Τώρα πιθανών υπάρχουν πολλοί περισσότερη τρόποι για να τους δώσουν τα αντιβιοτικά ή τις ορμόνες.
Ο λαιμός είναι πολύ πιο μαλακός από το καρέ αν και έχει περισσότερο λίπος.

Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης τι κρέας θα είναι καλύτερο για ψητό στο φούρνο;
Ένα καλό κομμάτι για φούρνο είναι η χοιρινή σπάλα.
Είναι πολύ μαλακό κρέας, έχει βέβαια το λίπος του, είναι και νόστιμο.
Άλλο χοιρινό κομμάτι είναι ο χοιρινός λαιμός που μπορεί να κοπεί σε χοντρά κομμάτια όσο δύο μπριζόλες μαζί ας πούμε ή σε κομμάτια (chunks) δηλ. φαντάσου την μπριζόλα κομμένη στα δύο. Τέτοια κομμάτια και χοντρά.
Από μοσχάρι μπορεί να γίνει η μπριζόλα και το κόντρα κομμένα σε τετοια κομμάτια.

Το κόντρα μπορεί να τσιγαριστεί σε μια κατσαρόλα, να μπεί μετά μέσα στο ταψί με ένα δύο καθαρισμένα καρότα, ένα κομμάτι σέλερυ, όσο κόκκινο κρασί θέλει κάποιος, να σκεπαστεί με αλουμινόχαρτο, μέσα σε προθερμασμένο φούρνο 180-200 βαθμούς και να ψηθεί ένα εικοσάλεπτο (αυτό εξαρτάται και από το πάχος του κρέατος. Με ένα σουβλακόξυλο τρύπα το στο πιο παχύ μέρος του να δείς τι χρώμα είναι το ζουμί που θα βγάλει. Αν είναι ροδαλό είναι τέλειο )
Και τα αγαπημένα κοτοπουλάκια φυσικά.


Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μερικά κρεοπωλεία δίνουν (στο ετοιμάζει ο κρεοπώλης) το "πακέτο" δηλαδή χοιρινό με μυρωδικά τυλιγμένο-πακέτο σε λαδόχαρτο. Τι μέρος του χοιρινού είναι καλύτερο να προτιμάμε ;
Πάλι το ίδιο θα πώ. Χοιρινή σπάλα ή χοιρινό λαιμό (η σπάλα μπορεί να είναι ξεκοκκαλισμένη ή μη).

Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί είναι καλύτερα ο κιμάς να είναι διπλοαλεσμένος;
Κάποια κομμάτια που είναι σκληρά (λάπες π.χ.) με το διπλό άλεσμα σπάνε οι ίνες του κρέατος και μαλακώνει.
Αλλά αυτό εξαρτάται πώς αρέσει στον καθένα.
Κάποιοι θέλουν τον κιμά για τα μακαρόνια περασμένο μια φορά για να είναι πιο χοντρός ο κιμάς και να καταλαβαίνουν τι τρώνε. Συνήθος στις δύο φορές μέχρι να ετοιμαστεί ο κιμάς δεν μένει σβόλος κρέατος και είναι σαν την βρεγμένη άμμο στην υφή (ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων )
Στα μπιφτέκια κάποιοι το θέλουν δύο φορές για να μπορεί να πλαθεί καλύτερα και να ανακατευτούν πιο όμορφα τα υλικά μέσα του. Άλλοι όμως το θέλουν περασμένο μια φόρα.


Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου θυμίζει ελληνική ταινία αλλά .... το κουνελάκι λένε ότι δεν το ξεχωρίζεις εύκολα από ... την Μήτση (γατούλα...) ( ελέος !!! )
Έχει πιο μακρόστενο κεφάλι το κουνέλι και φαίνεται και στα δόντια.
Δεν μιλάω για αυτιά γιατί πολλά κρεοπωλεία πουλάνε τα κουνέλια χωρίς τα αυτιά τους.
Στην γεύση η γάτα είναι πιο ξινή σύμφωνα με τον παππού μου (αλλά ρωτήστε και Ιταλούς που φαίνεται να γνωρίζουν την γεύση τους).

Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα μπορούσες να γράψεις κάτι σχετικά με το πως είναι καλύτερο να μαγειρεύετε το κάθε μέρος του ζώου. ( πχ σπάλα, κιλότο κλπ ) προσωπικά θα μου είναι πολύ χρήσιμο .
Η χοιρινή σπάλα μπορεί να γίνει στον φούρνο, σουβλάκι στα κάρβουνα, γιουβέτσι, κομμάτια στην κατσαρόλα (πράσσα, ρεβύθια, λεμονοριγανάτη, κρασάτι με λίγα μανιτάρια, βραστή σκέτη ή με τσιμούλια (νεαρά λαχανόφυλλα), μπεκρή μεζέ και χίλιους δύο άλλους τρόπους.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τα πάντα.

Η πασσέτα μπορεί και αυτή να χοντροκοπεί και να γίνει στο φούρνο ψητή ή με γίγαντες -πάλι στον φούρνο-.
Μπορεί να κοπεί χοντρές μπουκιές και να γίνει στην κατσαρόλα όπως και η χοιρινή σπάλα ή μπορεί να κοπεί σε μικρότερα κομμάτια και αφού τσιγαριστεί αρκετά σε έλάχιστο λαδάκι να προσθέσουμε ψιλοκομμένα αποξηραμένα σύκα και αποξηραμένα βερύκοκα και μετά από λίγο να προσθέσουμε και λίγο υμίγλυκο κόκκινο κρασί (μπορεί να συνοδευτεί με ρύζι)

Το μοσχαρίσιο κιλότο (το χοιρινό κάνει τέλεια, μαλακά σουβλάκια) μπορεί να γίνει κοκκινιστό, γιουβέτσι κ.α.

Το αρνίσιο μπούτι το προτιμώ φρικασέ (μαρούλι ή αντίδια ή ασκόλυμπρους) ή γιουβέτσι. Μπορεί να γίνει βέβαια και ψητό, αλοιμένο με μυρωδικά (+λυωμένο σκόρδο) και με κρασί στο ταψί μέσα.
Επίσης αν έχεις χθεσινό ψημένο μπούτι, μπορείς να το "μαδήσεις" σε ένα μπόλ, να του βάλεις μπόλικο στραγγιστό γιαούρτι, λίγο χυμό λεμόνι, κύμινο, ψιλοκομμένο άνιθο αν θες και να τα ανακατέψεις όλα μαζί.
Μετά μπορείς να το βάλεις σε ένα πήλινο και να το στρώσεις έτσι ώστε να μην φαίνονται κομμάτια αρνιού στην επιφάνεια και να το βάλεις σε προθερμασμένο φούρνο μέχρι να κάνει κάποιο χρώμα το γιαούρτι από πάνω.
Μπορεί βέβαια να σερβιριστεί και κρύο ή αν έχεις όρεξη να απλώσεις φύλλο σφολιάτας ή μερικά φύλλα κρούστας και να φτιάξεις μια πίτα.

Τα πλευρά και την σπάλα κλασσικά στο φούρνο με τις πατάτες αν και αυτά ψήνονται το ίδιο καλά στην κατσαρόλα.
Επίσης

Το κουνέλι όσες φορές το έχω κάνει σε φούρνο δεν μου άρεσε.
Γϊνεται πολύ καλό τηγανιτό και στην κατσαρόλα κοκκινιστό, στιφάδο και με γιαούρτι.

Το μοσχαρίσιο συκώτι κομμένο σε φέτες, όχι πιο χοντρές από ένα δάχτυλο, ελαφρά αλευρωμένο (μπαίνει στο αλεύρι και μετά πρίν το βάλουμε στο τηγάνι το χτυπάμε λίγο να φύγει το περιττό αλεύρι από πάνω του), ψήνεται στο τηγάνι. Το λίγο λάδι πρέπει να καίει ήδη και το αφήνουμε 1 λεπτό από κάθε πλευρά.
Μπορεί να γίνει και σαβόρε έτσι ή να έχει κοπεί σε λουρίδες (πάλι αλευρωμένες)
Γίνεται και στην κατσαρόλα.
Κομμένο σε κομμάτια (δεν παίζει καμία σημασία αν είναι λουρίδες, κύβοι κλπ), όχι αλευρωμένο, να μπεί και να τσιγαριστεί στην κατσαρόλα με αρκετό μπέϊκον ψιλοκομμένο και επίσης αρκετά κρεμμύδια κομμένα σε λεπτές φέτες. Να ψήνεται μέχρι να ψηθούν τα κρεμμύδια (θέλει και συχνό ανακάτεμα για να ψηθούν όλα τα κομμάτια του συκωτιού και τα κρεμμύδια) και να το σβήσεις με κόκκινο κρασί.

Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσο καιρό πιστεύεις ότι μπορεί να παραμένει κατεψυγμένο σε ένα οικιακό ψυγείο το κρέας γενικά;
Έξη μήνες πιστεύω πως είναι καλά. Μπορούν να συντηρηθούν και περισσότερο αλλά δεν βλέπω τον λόγο να γίνει αυτό.
Εξαρτάται βέβαια και πώς τα βάζουμε στην κατάψυξη μέσα.
πολλές φορές μέσα στην σακούλα το κρέας "καίγεται" από την ψύξη (βλέπουμε σε σημεία του να έχει ασπρίσει)
Κάποια ψαρικά αφυδατόνωνται και είναι σαν να πιάνεις φεϊζόλ.
Δεν ξέρω να σου απαντήσω και πολύ για αυτό το θέμα.
Αν είναι στο χαρτί του κρεοπωλείου/ιχυοπωλείου και όλο αυτό μέσα σε μια σακούλα πιστεύω είναι αρκετά προστατευμένο και να αντέξει 6 μήνες.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nikoscot : 10-09-11 στις 21:43 Αιτία: Ορθογραφικά, συντακτικά και πρόσθετες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Nikoscot για αυτό το μήνυμα:
Oasis (10-09-11)
  #10  
Παλιά 10-09-11, 22:11
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μια ερωτηση που δν ξερω ποσο σχετικη ειναι...

τα ασπρα λουκανικα (τα βλεπω τοσο σε ποικιλιες λουκανικων σε μπυραριες οσο και σε σουπερμαρκετ) που οφειλουν το χρωμα τους; ειναι νοστιμα αλλα σημερα που πηγα να παρω φοβηθηκα μηπως το ασπρο ειναι απο το λιπος
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-09-11, 22:33
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια ερωτηση που δν ξερω ποσο σχετικη ειναι...

τα ασπρα λουκανικα (τα βλεπω τοσο σε ποικιλιες λουκανικων σε μπυραριες οσο και σε σουπερμαρκετ) που οφειλουν το χρωμα τους; ειναι νοστιμα αλλα σημερα που πηγα να παρω φοβηθηκα μηπως το ασπρο ειναι απο το λιπος
Δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν μου αρέσουν τα περισσότερα λουκάνικα.
Μάλλον το άσπρο είναι τα βραστά (δεν είμαι σίγουρος).

(Για κανένα καλό hot dog, ειδικά από Νέα Υόρκη, δεν λέμε όχι. Του είπα του Βασίλη να μου φέρει, αλλά ..... τα εφαγε)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-09-11, 22:34
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι και εγώ δεν είμαι σίγουρος για το τί είναι τα άσπρα λουκάνικα.
Έχω φάει πολλές φορές, μου αρέσουν και δεν θυμάμαι να μου έδιναν την εντύπωση ότι είναι πολύ λιπαρά.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-09-11, 23:31
Το avatar του χρήστη Oasis
Oasis Ο χρήστης Oasis δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: Σήμερα 01:34
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Nikoscot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι συνήθως ... .... ....είναι αρκετά προστατευμένο και να αντέξει 6 μήνες.
ευχαριστώ Νίκο
... ο Στέλιος τι ανακατεύεται ε;
εσένα ρώτησα τσκ πια...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-09-11, 23:40
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 10:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Oasis Εμφάνιση μηνυμάτων
ευχαριστώ Νίκο
... ο Στέλιος τι ανακατεύεται ε;
εσένα ρώτησα τσκ πια...
Ο Νίκος εννοεί σε μεγάλους καταψύκτες στους -40. Αν κρατήσεις το κρέας για έξι μήνες ... δεν θα σου αρέσει.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-09-11, 00:04
Το avatar του χρήστη Nikoscot
Nikoscot Ο χρήστης Nikoscot δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 16:24
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
δεν εννοώ μεγάλους καταψύκτες.
Εννοώ στους απλούς καταψύκτες που έχουμε στο σπίτι μας, στο ψυγείο μας.
__________________
"We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars." Oscar Wilde
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:42.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.