Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιστορία
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-03-07, 23:42
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μιλάτε στα παιδιά σας για την χώρα τους;

Θέλω να δώσω με σαφήνεια ότι το θέμα αυτό δεν έχει ταπεινά κίνητρα, πατριδοκαπηλίες, εθνικισμούς και πατριωτικές κορώνες.

Πριν πάω στο σχολείο είχα ακούσει από τα στόματα των δικών μου ανθρώπων, τις βασικές αρχές της ιστορίας του τόπου μου και μαζί με αυτή και κομμάτια της μυθολογίας της. Μερικές περιγραφές μου τις έλεγαν πρωταγωνιστές μάλιστα.

Θείος έφεδρος αξιωματικός του πυροβολικού μου έλεγε για τις μάχες του 12-13 και την απελευθέρωση Μακεδονίας Ηπείρου και Θράκης μετά. Ο άλλος Συνταγματάρχης μου έλεγε για το 22 στην Μικρά Ασία και μαζί με τον Πατέρα μου για το 40 και την κατοχή αλλά και για τον εμφύλιο.

Φυσικά σήμερα δεν θα βρείτε να περιγράψουν στα παιδιά σας τέτοιοι άνθρωποι, όμως πιστεύω ότι εσείς σαν γονείς μπορείτε να τους πείτε για την ιστορία του τόπου τους, ώστε αύριο να μην λένε ότι το 21 ρίξαμε τους Ιταλούς στην Θάλασσα και το 40 έγινε η άλωση της Τριπολιτσιάς....

Μπορείτε να τους μιλήσετε λίγο για τον Περικλή για τον Παρθενώνα, τον Αισχύλο τον Φειδία τον Θεμιστοκλή γενικά.

Δεν συζητάμε να τους λέτε για μάχες και αίμα, απλά μια απλή περίληψη της ιστορίας και του πολιτισμού του τόπου τους. Φυσικά κανείς δεν πρέπει να σας εμποδίζει να συζητάτε με τα παιδιά σας και όχι τα τελείως τυπικά.

Επίσης μπορείτε να τους μιλήστε για τον πολιτισμό σε όλον τον κόσμο, για τις πυραμίδες, για τα 7 θαύματα του κόσμου για άλλους πολιτισμούς.

Μην αφήνετε τα παιδιά σας στα ακούσματα της τηλεόρασης, μιλάτε μαζί τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-07, 00:15
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην αφήνετε τα παιδιά σας στα ακούσματα της τηλεόρασης, μιλάτε μαζί τους.
Σιγά μην περιμένουμε από την τηλεόραση! Μόνο σοβαρά ντοκυμαντέρ - επί του θέματος μιλώντας.
Μαλλιά έχει βγάλει η γλώσσα μου Στέλιο... και μάλιστα ράστα.
Και γιατί να μη φανατιστώ και λιγάκι δηλαδή; Δεν το δικαιούμαι ως Ελληνίδα; Είμαι περήφανη γι' αυτό, πώς να το κάνουμε. Και φυσικά, δεν ξεχνάμε και τους άλλους πολιτισμούς. Όλους! Αλλά και το "συνωστισμό" μας τον αναλύσαμε (βλέπετε, έχω παιδί στην έκτη!)
Μιλάμε και το θεωρούμε χρέος μας...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-07, 08:43
Platinum Ο χρήστης Platinum δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 10-02-10 17:06
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εγώ σίγουρα (θα) της μιλάω για όλα όσα πρέπει να ξέρει. Και για την ιστορία και για τη χώρα και για τον κόσμο. Είναι βασικό να πηγαίνει στο σχολείο έχοντας ήδη άποψη ώστε απο μικρή να μάθει να μην εμπιστεύεται 100% την από καθέδρας παροχή γνώσης. Άλλωστε με τα χάλια που βλέπω καθημερινά στους μαθητές θα φροντίσω μόνος μου ώστε τελειώνοντας τις πρώτες τάξεις του Δημοτικού να πατά γερά στα πόδια σε γραφή, ανάγνωση, αριθμητική γιατί από εκεί ξεκινούν όλα τα υπόλοιπα μαθήματα και γνώσεις που θα αποκτήσει.
__________________
Mike K - In nomine Astrοrum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-04-07, 13:13
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Κι αν δεν ξέρετε να τους μιλήσετε, κλείστε τουλάχιστον την τηλεόραση.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-04-07, 13:24
palsar Ο χρήστης palsar δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 07-02-19 15:08
Φύλο: Άντρας
Το καλύτερο κατά τη γνώμη μου είναι να συνοδευτεί η οποιαδήποτε κουβέντα με μια βόλτα. Για παράδειγμα μια βόλτα στο Αβέρωφ είναι μια καλή ευκαιρία να μιλήσει κάποιος στο παιδί του για τους βαλκανικούς πολέμους. Επίσης σε τόσα αρχαιολογικά μέρη, δελφούς , σούνιο, ακρόπολη κ.τ.λ. Διαφορετικά το παιδάκι θα αρχίσει να χασμουριέται !
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-04-07, 14:46
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Οπως και να χει, εγω δε θυμαμαι γρι, ουτε μια λεξη, απο τις σχολικες βολτες στα μουσεια
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:47.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.