Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-04-13, 14:28
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εξαιρετικά βίντεο προβολής του νησιού από την περιφέρεια Κρήτης



Το βίντεο δημιουργήθηκε από την Περιφέρεια Κρήτης και έχει ως κεντρικό πρωταγωνιστή έναν αγχωμένο Βρετανό τουρίστα, ο οποίος παρακολουθεί στα ξένα ΜΜΕ αρνητικές ειδήσεις για την Ελλάδα και την οικονομία της, ενώ οι υπόλοιποι παραθεριστές αλλά και οι ντόπιοι απολαμβάνουν τον ελληνικό ήλιο και την παραδοσιακή φιλοξενία της Κρήτης και της χώρας μας...

Το ίδιο σκηνικό και το βράδυ, όπου Έλληνες και ξένοι επισκέπτες απολαμβάνουν τις ομορφιές του νησιού, μακριά από τα διάφορα στερεότυπα και την κινδυνολογία των καιρών...

Τελικά, μην αντέχοντας άλλο τη μιζέρια, ο Βρετανός αποφασίζει να απολαύσει το ελληνικό καλοκαίρι, αγκαλιάζοντας τους ντόπιους και φωτογραφιζόμενος μαζί τους, προκειμένου να κρατήσει την ανάμνηση αναλλοίωτη, όπως πρέπει...

Πηγή

Σχόλιο : Εξαιρετική δουλειά, να την βλέπει ο ΕΟΤ και να συνεχίσει να σφυρίζει αμέριμνα.
Μπράβο στην περιφέρεια Κρήτης!
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 17-07-13 στις 10:37
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
justin (08-04-13)
  #2  
Παλιά 31-05-13, 01:37
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας


Φέτος η περιφέρεια Κρήτης έχει δώσει ρέστα με τις διαφημίσεις της.

Χίλια μπράβο.

ΕΟΤ με ακούς;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-13, 10:30
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Η Κρήτη πάει να μας τρελάνει φέτος με τα εκπληκτικα τρειλερ.



Πραγματικά μοναδικό!!!

Μπράβο τους.

ΕΟΤ ακούει κανείς;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-13, 13:59
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Είναι όλα εξαιρετικά, πράγματι!

Χίλια μπράβο σ' αυτούς που είχαν την ιδέα κι άλλα τόσα, σ' όλους τους συντελεστές.
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-07-13, 18:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο γύρος του κόσμου σε ένα νησί!

Γράφει ο Νίκος Ορφανός στο

Μέσα Ιουλίου του 2007 επιστρέφω από την Τζια. Έχω βγει στο Λαύριο και οδηγώ προς την Αθήνα, ενώ μαίνονται πυρκαγιές και ο καπνός φτάνει μέχρι τον αυτοκινητόδρομο. Χτυπάει το τηλέφωνο για δουλειά. Κάνουμε μια καινούρια σειρά, μπλα μπλα, σας ενδιαφέρει, πότε μπορείτε να περάσετε; Πού βρίσκεστε; "Σπάτα, έρχομαι τώρα", λέω, στρίβω και πάω κατευθείαν στην εταιρεία παραγωγής.

Από δω ο σκηνοθέτης μας ο Θοδωρής Παπαδουλάκης. Δεν τον ήξερα. Άρτι αφιχθείς από Αγγλία και Χανιώτης, γέννημα θρέμμα. Χαίρω πολύ και τα σχετικά, περί τίνος πρόκειται η ιστορία; Είναι ένας πρωταγωνιστής και ο κολλητός του που θέλουμε εσάς. Ευχαριστώ, δε με ενδιαφέρει, μα… δεν έχει μα, έχω κάνει έναν σωρό κολλητούς, τέρμα, μα διαβάστε πρώτα τα σενάρια, ευχαριστώ, δεν αλλάζω γνώμη, τουλάχιστον πάρτε τα, άντε δώστα, τι να σου πω.
Φεύγοντας κοντοστέκομαι, πού μπορώ να δω δουλειές σου; ρωτάω τον Θοδωρή. Να, πάρε ένα dvd με τις τρεις ταινίες μου μικρού μήκους, απαντάει. Ευχαριστώ, γεια σας.
Πηγαίνω σπίτι, διαβάζω τα σενάρια, ok, θα πω όχι, δε με ενδιαφέρουν. Βάζω το dvd και βλέπω τις ταινίες του Θοδωρή, την Πιλάλα και το Σάμουρε. Τον παίρνω τηλέφωνο. «Δε με νοιάζει ο ρόλος, αλλά θέλω να δουλέψω μαζί σου», του λέω.
Δυο επιτυχίες κάναμε μαζί, «Μπαμπά, μην τρέχεις» και «Νησί». Και τα δυο στο Μέγκα.

Γενάρης 2013, καταχείμωνο. Χτυπάει το τηλέφωνο και στην άλλη άκρη ο Θοδωρής.
-Έλα μρε! ‘ντα γίνεται; Θα κάμουμε ένα βίντεο για την Κρήτη, παραγγελία της περιφέρειας;
-Το ρωτάς;

Πίσω στο χρόνο: Κρήτη, Χουδέτσι Ηρακλείου, ο παππούς μου ο Νικολής κι εγώ ένα καλοκαιριάτικο πρωινό, τριάντα χρόνια πριν, να περπατάμε κάτω απ΄ την κρεβατίνα μας σκυφτοί, με τα παπούτσια μας να βουλιάζουν στο φρεσκοοργωμένο χώμα. Πέρσι μου λέει ο θείος μου ο Ειρηναίος, «θυμάσαι, βρε, πού είναι οι ελιές σας, ε;» και ξανά στο φορτηγάκι να ξαποσταίνουμε στον ίσκιο, κάτω από τις ευλογημένες ρίζες, με μια πανδαισία τζιτζικιών να υψώνεται στο κρητικό απομεσήμερο.

Φλεβάρης 2013, προσγειώνομαι στα Χανιά. Με παραλαμβάνει ο Δημήτρης, ο διευθυντής παραγωγής, και κατευθείαν σε ξενοδοχείο έξω απ’ το Ρέθυμνο. Εκεί ο Γκλιν Τζόουνς, εκ των σεναριογράφων του Dr Who, του BBC παρακαλώ, και μονίμως διαμένων πια στο Βάμμο, να υποδύεται τον Βρετανό παραγωγό ταινιών κι εγώ τον επίδοξο σκηνοθέτη. Α, ναι, το κείμενο όλο στα αγγλικά, σε ευχαριστώ, κ. Λεονάρδε, δάσκαλέ μου στο φροντιστήριο του Ρέντη, που μου έμαθες αγγλικά, ποτέ δε σε ξέχασα.

Όλη μέρα γύρισμα, ο Θοδωρής είναι όλο ιδέες, κάντο κι έτσι, κι αλλιώς και παραέτσι, δεν τον ξέρω δα, ότι δε σταματάει ποτές; Κατάκοπος γυρίζω στον ωραιότατο ξενώνα στην άδεια παλιά πόλη των Χανίων, στον ερημικό χειμώνα, και ξανά το ξημέρωμα στο γύρισμα. Και καπάκι στο Ηράκλειο για παράσταση, ένα κουρέλι.

Την άλλη Κυριακή, συννεφιά και βροχή, το κύμα να σκάει στο παλιό λιμάνι στα Χανιά, πααφ! να υψώνονται τα κύματα, κι εγώ στην άκρη, «πρόσεξε, μωρέ, μη γλιστρήσεις και πέσεις κι είναι αυτό το τελευταίο πλάνο της καριέρας σου!». –Θα πάω ένδοξα και θεαματικά τουλάχιστον, χα χα!
Ξεσπάει η μπόρα, ξαποσταίνουμε με ένα μαλωτήρα με μέλι. Δίνω το παξιμαδάκι, που το συνοδεύει, σε έναν σκυλάκο που ανεβαίνει στην καρέκλα μου. Το απόγευμα ο ουρανός καθαρίζει κι ανεβαίνουμε για ένα τελευταίο πλάνο πάνω από τις μεσαιωνικές φυλακές Ιτζεδίν. Πιάτο από κάτω όλος ο κόλπος της Σούδας, φρεσκοπλυμένος, να λαμποκοπάει στο χειμωνιάτικο φως.
Για κάτι τέτοιες εικόνες είναι αυτή η παλιοζωή, συλλογιέμαι.

Θυμάμαι τη ρήση του Καζαντζάκη, από την Αναφορά στον Γκρέκο: Κρήτη μου, καράβι τρικάταρτο!

Σχόλιο : Κάποιος από τον ΕΟΤ βλέπει; Ξεστραβώνεται;
Μπας και η Κρητικιά υπουργός τουρισμού;
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:07.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.