Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Ιατρικές συζητήσεις
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1066  
Παλιά 15-12-12, 12:49
doukas77 Ο χρήστης doukas77 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 16-09-14 23:53
επιδομα

το ποσοστο 0που παιρνεις απο τι βγαινει διαβασα οτι μονο με την γνωματευση την νοσου ειναι 67% ???
Απάντηση με παράθεση
  #1067  
Παλιά 15-12-12, 18:33
chrysoulat Ο χρήστης chrysoulat δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-09-15 01:09
Καλησπερα...
εγω περιμενω τα αποτελεσματα απο τιις βιοψιες... ο γιατρος λεει οτι δεν ειναι κρον γιατι θα την εβρισκε και μιλησε για μικροσκοπικεσ βλαβες αλλα εμενα κατι δε μου αρεσει...
το καθαρτικο δε μπορουσα να το παρω με τιποτα... πρηζομουν και πονουσα... λιγο πηρα...
τελικα μου επλυνε το εντερο και αφου εφτασε μεχρι τα πρωτα 15 εκ. του λεπτου εντερου, πηρε βιοψιεσ και πηγαινοντας προς τα πισω κοιτουσε πιο αργα ενω επαιρνε βιοψιες...
ο γιατρος φαινεται καλος και ηρεμος (δουλευει στο mediteraneo τις τεταρτες και τις υπολοιπες μερες σε ιατρειο στη χαλκιδα,στον εοπυ ενω διδασκει και στο πανεπιστημιο), αλλα ορκο δεν παιρνω γιατι ειπε οτι δεν ειναι κρον ενω εγω δεν παω καλα... ειπε να μην τρωω συντηρητικα κλπ... τι να πω...
απλα δεν ηθελα να δειξω αμφισβητηση για να συνεργαστουμε... ολα τα περιεργα σε μενα συμβαινουν... οταν ειχα παει στο νοσοκομειο (ο θεος να το κανει) της χαλκιδας με εδιωξαν κοιτωντας την ακτινογραφια που εβγαλαν οπως οπως και ειπαν οτι οντως εχω καποια κολιτιδα, ασ φαω, να παρω ιμπουτιν κλπ...
εκτοτε χειροτερα.. εφτασα σε σημειο να κοκκινισει η κοιλια μου ακομα και στο αγγιγμα αλλα ειπαμε το κο....νοσοκομειο αποφανθηκε.... οποτε απογοητευτηκα τελειως... ο πονος και η ανορεξια στο ζενιθ... ο μονος λογος που ξαναπηγα σε γαστρεντερολογο εστω και αργα ηταν για να αποδειξω οτι ποναω και δεν τρελαθηκα... ολον αυτον τον καιρο που ολοι προσπαθουσαν να κανουν να φαω γιατι ελεγαν οτι ο πονος ηταν ακου εκει.... ιδεα μου λεει.... εγω δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τον πονο και τα γουργουρητα ενω απο ολο αυτο το χαλι χαλαρωσε και ο οισοφαγικος σφικτηρας... κυριολεκτικα κοντεψα να πεθανω και ο λογος που δεν πηγα τοτε καπου ηταν η αδυναμια αλλα και η αντιμετωπιση των γυρω μου οτι αν ειχα κατι θα ειχε βρεθει... ηθελα να ουρλιαξω απο τον πονο και να τους σκοτωσω επειδη κοροιδευαν λεγοντας οτι ηταν ιδεα μου... τωρα μιλαω σε ελαχιστους... μονο με δυο φιλες μου και τον οδοντιατρο μου που ειχε προειδοποιησει πριν φτασω κυριολεκτικα στην ανορεξια κι ενα βημα πριν τον τ.....
το κουλο της υποθεσης αλλα κι απιστευτο;;;
η ακτινογραφια που μου εβγαλαν τοτε εχει αυτοκολλητη ημερομηνια 31 ιουλιου 2008!!!! απιστευτο κι ομως αληθινο!!! ναι συνεβη......
οποιος τη βλεπει νομιζει οτι του κανω πλακα αλλα ειχα κι αλλο ατομο μαζι μου που μπορει να επιβεβαιωσει οτι ειναι προσφατη... τοτε ειπανε νευρικη ανορεξια αλλα κανενας δε σταθηκε στο γεγονος οτι δεν ετρωγα γιατι πονουσα... τοτε νευριασα και ειπα: ετσι θελετε; ετσι θα γινει... ναι αλλα ξεκινησε αμεσως μετα απο αντιβιοτικο-α οπου ο οργανισμος μου αρχισε να καταστρεφεται ξαφνικα και να παρουσιαζει συμπτωματα τυπου κρον, απο την κορυφη μεχρι τα νυχια που λενε.. εμετοι, διαρροια η δυσκοιλιοτητα με κιτρινα κοπρανα, πονος στην μεση, την πλατη και το χερι αριστερα, αδυναμια, δυσπνοια, ξηροφθαλμια και αλλαγη στην οραση, κοπωση, χαμηλο φυλικο και χοληστερινη, δυσπνοια κλπ... εχασα ομως οταν τα ελεγα με εδιωχναν λεγοντας για στομαχι-σεε, τιποτα, αγχος, θυρεοειδη, γυναικολογικα ακομα και τρελα.... ξεκινησε κυριολεκτικα μεσα σε λιγες ημερες... ειχα κανει γαστροσκοπηση με αποτελεσμα χρονιας γαστριτιδας αλλα εξακολουθουσα να βασανιζομαι και αρχισα να υποψιαζομαι δεν ξερω κι εγω τι, ενω φοβομυν την κολονοσκοπηση.... κακως επρεπε να την κανω τοτε... δε θα ειχα φτασει εδω και μαλιστα μεσα απο ακομα πιο τρελες καταστασεις... ειναι δυνατον να ποναω ετσι και να μην ειναι κρον;
αναμενω τις βιοψιες μετα απο τις γιορτες....
Απάντηση με παράθεση
  #1068  
Παλιά 15-12-12, 20:18
spiva74 Ο χρήστης spiva74 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-02-13 17:30
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕ ΤΗ ΝΟΣΟ! ΒΟΗΘΕΙΑ?

Καλησπέρα! Είμαι καινούργια και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Διαγνώστηκα με νόσο του Crohn πριν από 2 εβδομάδες. Αυτό έδειξε η βιοψία της κολονοσκόπησης. Έχει προσβάλλει το λεπτό έντερο και το αριστερό μέρος του παχέως. Έχω χαμηλή φεριτίνη, απώλεια κιλών, οισοφαγίτιδα και όζους στο θυρεοειδή(που κανείς δε μου έχει πει αν οφείλονται στη νόσο) Διάρροιες μόνο όταν στενοχωριέμαι. Επειδή όμως δεν έχω τα υπόλοιπα συμπτώματα για τα οποία έχω διαβάσει, αναρωτιέμαι μήπως η βιοψία έκανε λάθος??? ή απλά μετά το αρχικό σοκ και κλάμμα, μπήκα στη φάση της άρνησης??????

Έχω ραντεβού στον Ευαγγελισμό με το Μάντζαρη που τον βρήκα σε sites που έψαχνα για τη νόσο. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτόν? Να του δείξω τυφλή εμπιστοσύνη ή να ψάξω και για άλλους έστω και σε ιδιωτικά νοσοκομεία? 9με καλύπτει η ιδιωτική σαφάλεια.
Αν θέλει και μπορεί κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Απάντηση με παράθεση
  #1069  
Παλιά 16-12-12, 01:45
katarina Ο χρήστης katarina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-01-20 23:36
Η διαθεσή μου τώρα:
Ψάχνοντας αρκετά καταλήξαμε να 'Σπάσουμε τον Φαύλο Κύκλο' , ομοιοπαθητική και scd διατροφή! Τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά , σαν να έχει γίνει θαύμα...δεν έχει κανένα σύμπτωμα..και οι εξετάσεις τις είναι σαν να μην έχει την νόσο..όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες είμαστε στη διάθεσή του.
Ψάξτε στο Internet....

γεια σου! Έχω υπόψην μου το σάιτ που λες. μάλιστα έχω ήδη αρχίσει να εφαρμόζω τα legal/illegal στην διατροφή μου. Παίρνω όμως *** αυτόν τον καιρό.. αναγκάστηκα κατά κάποιον τρόπο να το πάρω. Ήμουν σε έξαρση. Ενδοσκοπικά τουλάχιστον. Σκέφτομαι σοβαρά να το διακόψω, γιατί έχει τραγικές παρενέργειες.

Ήθελα να σε ρωτήσω πώς ανακάλυψατε εσείς αυτό τον τρόπο διατροφής, αν σας τον σύστησε δηλ κάποιος γιατρός, γιατί εγώ βρήκα τυχαία το σάιτ, απ το βίντεο ενός αμερικάνου στο γιουτιουμπ και αν έχετε αγοράσει το βιβλίο.

Όσο για την ομοιοπαθητική, τι παίρνει η γυναίκα σου, γιατί σε μένα δεν δούλεψε δυστυχώς... αν θέλεις στείλε στο inbox τον ομοιοπαθητικό που βλέπει.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 16-12-12 στις 18:48 Αιτία: Απαγορεύεται ρητά η αναφορά σε φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #1070  
Παλιά 16-12-12, 15:10
nantonakis Ο χρήστης nantonakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-07-14 07:01
Katarina έχεις pm...
Απάντηση με παράθεση
  #1071  
Παλιά 16-12-12, 15:43
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 03-09-17 01:21
Η διαθεσή μου τώρα:
KATERINA TO ***** MHN TO DIAKOPTEIS OSO PAIRNEIS AYTO THA EISAI TERMA KALA KAI DEN EINAI APO TA FYTIKA OMOIOPATHITIKI P EISAI KALA. TO HUMIRA EINAI OTI KALYTERO OSO GIA THS PARENERGEIES EXEIS PIO POLLES PITHANOTITES AN STAMATHSEIS TO **** NA PATHEIS KATI PARA AN DEN TO STAMATHSEIS

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 16-12-12 στις 18:47
Απάντηση με παράθεση
  #1072  
Παλιά 16-12-12, 18:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Θέλω να παρακαλέσω όλους, για την δικιά σας προστασία, να μην γίνονται αναφορές σε φάρμακα.

Κάποιοι επιτήδειοι προσπαθούν να σας αναφέρουν συγκεκριμένα φάρμακα.

Θα διαγράφετε κάθε σχετικό μήνυμα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #1073  
Παλιά 16-12-12, 21:51
sasa1 Ο χρήστης sasa1 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-08-14 23:04
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από doukas77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας ειμαι και εγω με νοσο crohn και ειναι να περασω την 19/12 απο επιτροπη στο ΙΚΑ.Θα ηθελα να ρωτησω αν εχει παρει κανεις ποσοστο και ποσο δινουν τελικα?Δικαιοθμαστε επιδομα εμεις?

Ευχαριστω
καλησπερα και εγω περασα επιτροπη στις 19|11 και μου ειπαν οτι θα βγει η αποφαση σε εναμιση μηνα
Απάντηση με παράθεση
  #1074  
Παλιά 17-12-12, 10:53
spiva74 Ο χρήστης spiva74 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-02-13 17:30
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Διαγνώστηκα με νόσο του Crohn πριν από 2 εβδομάδες. Αυτό έδειξε η βιοψία της κολονοσκόπησης. Έχει προσβάλλει το λεπτό έντερο και το αριστερό μέρος του παχέως. Έχω χαμηλή φεριτίνη, απώλεια κιλών, οισοφαγίτιδα και όζους στο θυρεοειδή(που κανείς δε μου έχει πει αν οφείλονται στη νόσο) Διάρροιες μόνο όταν στενοχωριέμαι. Επειδή όμως δεν έχω τα υπόλοιπα συμπτώματα για τα οποία έχω διαβάσει, αναρωτιέμαι μήπως η βιοψία έκανε λάθος??? ή απλά μετά το αρχικό σοκ και κλάμμα, μπήκα στη φάση της άρνησης??????

Έχω ραντεβού στον Ευαγγελισμό με το Μάντζαρη που τον βρήκα σε sites που έψαχνα για τη νόσο. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτόν? Να του δείξω τυφλή εμπιστοσύνη ή να ψάξω και για άλλους έστω και σε ιδιωτικά νοσοκομεία? 9με καλύπτει η ιδιωτική σαφάλεια.
Αν θέλει και μπορεί κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Απάντηση με παράθεση
  #1075  
Παλιά 17-12-12, 12:13
chrysoulat Ο χρήστης chrysoulat δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 25-09-15 01:09
Question

Αρχική Δημοσίευση από katarina Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάχνοντας αρκετά καταλήξαμε να 'Σπάσουμε τον Φαύλο Κύκλο' , ομοιοπαθητική και scd διατροφή! Τα αποτελέσματα είναι εκπληκτικά , σαν να έχει γίνει θαύμα...δεν έχει κανένα σύμπτωμα..και οι εξετάσεις τις είναι σαν να μην έχει την νόσο..όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες είμαστε στη διάθεσή του.
Ψάξτε στο Internet....

γεια σου! Έχω υπόψην μου το σάιτ που λες. μάλιστα έχω ήδη αρχίσει να εφαρμόζω τα legal/illegal στην διατροφή μου. Παίρνω όμως *** αυτόν τον καιρό.. αναγκάστηκα κατά κάποιον τρόπο να το πάρω. Ήμουν σε έξαρση. Ενδοσκοπικά τουλάχιστον. Σκέφτομαι σοβαρά να το διακόψω, γιατί έχει τραγικές παρενέργειες.

Ήθελα να σε ρωτήσω πώς ανακάλυψατε εσείς αυτό τον τρόπο διατροφής, αν σας τον σύστησε δηλ κάποιος γιατρός, γιατί εγώ βρήκα τυχαία το σάιτ, απ το βίντεο ενός αμερικάνου στο γιουτιουμπ και αν έχετε αγοράσει το βιβλίο.

Όσο για την ομοιοπαθητική, τι παίρνει η γυναίκα σου, γιατί σε μένα δεν δούλεψε δυστυχώς... αν θέλεις στείλε στο inbox τον ομοιοπαθητικό που βλέπει.
τι κανεις; εισαι καλυτερα; εγω περιμενω τις βιοψιες απο την κολονοσκοπηση... ισως να μην ειναι κρον γιατι δε βρεθηκε τετοια εικονα αλλα μικροσκοπικη κοιλιτιδα..... μακαρι αλλα εγω συνεχιζω να ποναω... μετα σκεφτομαι να παω για τεστ δυσανεξιας και ισως και ομοιοπαθητικη αλλα πρεπει να βρω τι στο καλο ειναι... η απαντηση οτι δεν ειναι κρον γιατι θα φαινοταν στην κολονοσκοπηση δε με καλυπτει , ιδιαιτερα μετα απο τον πονο και το πρηξιμο που περασα για να παρω 1,5 λιτρο φορτρανς και φυσικα με ολα αυτα που εχουν περασει καποια ατομα απο εδω μεσα μεχρι να βρουν τι ειχαν... οπως και να εχει θα πραξω βλεποντας και κανοντας.....

προς το παρον παιρνω φ.....ν ενω προσπαθω να βρω καλα προβιοτικα και ω3.... εδω μονο τα κλασικα εχουν οποτε αν παω στην αθηνα θα παρω.... το προβλημα ειναι οτι πρεπει να ταιριαζουν στην περιπτωση μου που ειναι μπερδεμενη.... τα διασημα ο...α λ... οχι μονο δε με βοηθησαν αλλα τα βλεπω με φοβο... νομιζω οτι υπαρχουν και καλυτερα...


ευχομαι να εισαι καλα και να περασεις ομορφα τις γιορτες...... και γιατι οχι; να μπορεσεις να απολαυσεις τα φαγητα που σου αρεσουν...
Απάντηση με παράθεση
  #1076  
Παλιά 18-12-12, 13:20
Stamatina Ο χρήστης Stamatina δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-07-16 15:58
Η διαθεσή μου τώρα:
Καλημέρα σε όλους. Είμαι η Μαμα ενός 10 χρόνου που διαγνωστηκε λίγες μέρες πριν. Αισθάνομαι πολυ καλύτερα όταν είμαι εδώ μαζι σας και έχω να πω κάτι μικρο αλλά πολυ σημαντικό. Χαμογελαστε σε αυτά που δεν μπορούμε να αλλάξουμε. Που ξέρεις? μπορεί να γίνει κάτι.. Μαγικό! Δύναμη ψυχής, καλές γιορτές.
Απάντηση με παράθεση
  #1077  
Παλιά 18-12-12, 13:45
spiva74 Ο χρήστης spiva74 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-02-13 17:30
ΒΟΗΘΕΙΑ?

Αρχική Δημοσίευση από Gabriel_Knight Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους.
Είμαι 40 χρονών και έχω την crohn από τα 19.
Έχω περάσει πολλά και μπορώ να βοηθήσω και εγώ από την πλευρά μου όποιον θέλει.
Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνετε είναι να καταλάβετε ότι δεν είστε άρρωστοι.
Το δεύτερο και πιο δύσκολο είναι να καταλάβει και το περιβάλλον σας ότι δεν είστε άρρωστοι.
Η crohn είναι μία ευαισθησία που έχουμε και μας μαθαίνει πως πρέπει να είναι ο τρόπος ζωής μας.
Όχι άγχος, όχι στεναχώριες,όχι κρεπάλες. Δεν είναι αρρώστια ψυχολογική.
Όλα είναι στο μυαλό μας. Η <<νόσος>> αυτή χτυπάει άτομα με υψηλό δείκτη ευφυίας που αντιλαμβάνονται αλλιώς την ζωή.
Γι'αυτό και αποκαλείται <<νόσος των Εβραίων>>.
Επίσης χτυπάει άτομα που έχουν έντονη σεξουαλική ζωή, τις λεγόμενες μηχανές του σεξ (μην σας κακοφαίνεται αυτό που λέω, αργά ή γρήγορα θα το καταλάβετε).
Δεν χρειάζεται πανικός όταν έχετε έξαρση, απλώς ηρεμήστε και καταπολεμήστε τις κακές σκέψεις σας με εργασιοθεραπεία ή με κάτι άλλο που σας ευχαριστεί.
Ειδικά τα νέα παιδιά που δεν είναι εξοικιωμένα με την νόσο πρέπει να αρχίσουν να σκέφτονται πιο αισιόδοξα (όσο και αν αυτό φαίνεται δύσκολο)και να αλλάξουν τον τρόπο ζωής τους προς το καλύτερο.
Η θεραπεία η δική μου πέρασε από πολλά στάδια. Είχα φτάσει στα 19 πολλή κοντά στην κολεκτομή αλλά τελικά ανέκαμψα με το Immuran (αζαθειοπρίνη) την οποία είχα πάρει για δύο χρόνια. Από τότε έχω διαστήματα με εξάρσεις και παίρνω κορτιζόνη (τώρα τελευταία παίρνω την Budenofalk) και πάντα salofalk.
Η ζωή μου έχει φυσιολογίκή ροή (είμαι παντρεμένος 14 χρόνια και έχω δυο παιδιά,μία κόρη 9 χρονών και ένα γιο 6 χρονών). Όποιος θέλει βοήθεια και μπορώ ας μου γράψει.
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Διαγνώστηκα με νόσο του Crohn πριν από 2 εβδομάδες. Αυτό έδειξε η βιοψία της κολονοσκόπησης. Έχει προσβάλλει το λεπτό έντερο και το αριστερό μέρος του παχέως. Έχω χαμηλή φεριτίνη, απώλεια κιλών, οισοφαγίτιδα και όζους στο θυρεοειδή(που κανείς δε μου έχει πει αν οφείλονται στη νόσο) Διάρροιες μόνο όταν στενοχωριέμαι. Επειδή όμως δεν έχω τα υπόλοιπα συμπτώματα για τα οποία έχω διαβάσει, αναρωτιέμαι μήπως η βιοψία έκανε λάθος??? ή απλά μετά το αρχικό σοκ και κλάμμα, μπήκα στη φάση της άρνησης??????

Έχω ραντεβού στον Ευαγγελισμό με το Μάντζαρη που τον βρήκα σε sites που έψαχνα για τη νόσο. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτόν? Να του δείξω τυφλή εμπιστοσύνη ή να ψάξω και για άλλους έστω και σε ιδιωτικά νοσοκομεία? 9με καλύπτει η ιδιωτική ασφάλεια.Έχω ακούσει ότι το γαστρεντερολογικό του Ευαγγελισνού συνεργάζεται με το Ιατρικό Π. Φαλήρου (όπου μπορώ να κάνω όλα τα σχετικά)
Αν θέλει και μπορεί κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Απάντηση με παράθεση
  #1078  
Παλιά 18-12-12, 18:54
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από spiva74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα! Είμαι καινούργια και θα χρειαστώ τη βοήθειά σας. Διαγνώστηκα με νόσο του Crohn πριν από 2 εβδομάδες. Αυτό έδειξε η βιοψία της κολονοσκόπησης. Έχει προσβάλλει το λεπτό έντερο και το αριστερό μέρος του παχέως. Έχω χαμηλή φεριτίνη, απώλεια κιλών, οισοφαγίτιδα και όζους στο θυρεοειδή(που κανείς δε μου έχει πει αν οφείλονται στη νόσο) Διάρροιες μόνο όταν στενοχωριέμαι. Επειδή όμως δεν έχω τα υπόλοιπα συμπτώματα για τα οποία έχω διαβάσει, αναρωτιέμαι μήπως η βιοψία έκανε λάθος??? ή απλά μετά το αρχικό σοκ και κλάμμα, μπήκα στη φάση της άρνησης??????

Έχω ραντεβού στον Ευαγγελισμό με το Μάντζαρη που τον βρήκα σε sites που έψαχνα για τη νόσο. Ξέρει κανείς κάτι γι' αυτόν? Να του δείξω τυφλή εμπιστοσύνη ή να ψάξω και για άλλους έστω και σε ιδιωτικά νοσοκομεία? 9με καλύπτει η ιδιωτική σαφάλεια.
Αν θέλει και μπορεί κάποιος να απαντήσει ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Γεια σου spiva74, και καλώς ήλθες στην crohn-οπαρέα μας
Η βιοψία είναι συνήθως αυτή που αποκαλύπτει την αλήθεια, ενώ με τις αιματολογικές εξετάσεις δεν είσαι ποτέ σίγουρος/η.
Όσο για τα συμπτώματα, δεν είναι σε όλους ίδια ή δεν είναι ανάγκη να έχουμε όλα τα συμπτώματα της crohn.
Στον κάθε οργανισμό, έχει και τα ανάλογα συμπτώματα.

Όσο για την "φάσης της άρνησης" που λες, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι),έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο. Εγώ προσωπικά έκανα 1,5-2 χρόνια να αποδεχτώ όλη αυτή την "φάση". Τώρα έχω ηρεμήσει.
Απλά πρέπει να αποδεχτείς ότι θα παίρνεις φάρμακα και θα είσαι στα νοσοκομεία συχνά εφ' όρου ζωής. Δυστυχώς το κράτος δεν βοηθάει την κατάσταση μας, θεωρώ με αυτά που τραβάμε στα νοσοκομεία και τις κολονοσκοπήσεις κάθε χρόνο, θα 'πρεπε όλοι - ανεξαρτήτου ποσοστού αναπηρίας, να έχουμε τα δικαιώματα αυτών του 67%.

Τώρα αυτό για Ευαγγελισμό και τον συγκεκριμένο γιατρό που ανέφερες, δεν γνωρίζω, είμαι απο Θεσσαλονίκη.

Πραγματικά, σε ένα χρόνο, η "παρέα μας" έχει μεγαλώσει τρομακτικά!
Ήμασταν τόσο λίγοι εδώ που μιλούσαμε και ξαφνικά έχουμε γίνει παρα πολλοί!
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση!
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
spiva74 (18-12-12)
  #1079  
Παλιά 18-12-12, 18:57
Το avatar του χρήστη stathakis
stathakis Ο χρήστης stathakis δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 24-09-21 17:02
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Stamatina Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους. Είμαι η Μαμα ενός 10 χρόνου που διαγνωστηκε λίγες μέρες πριν. Αισθάνομαι πολυ καλύτερα όταν είμαι εδώ μαζι σας και έχω να πω κάτι μικρο αλλά πολυ σημαντικό. Χαμογελαστε σε αυτά που δεν μπορούμε να αλλάξουμε. Που ξέρεις? μπορεί να γίνει κάτι.. Μαγικό! Δύναμη ψυχής, καλές γιορτές.
Γεια σου Stamatina, να εμψυχώνεις τον γιο σου όσο πιο πολύ μπορείς, το ψυχολογικό σημείο σε τόσο νεαρές ηλικίες παίζει μεγάλο ρόλο.
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην stathakis για αυτό το μήνυμα:
Stamatina (27-12-12)
  #1080  
Παλιά 18-12-12, 19:53
spiva74 Ο χρήστης spiva74 δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 05-02-13 17:30
[QUOTE=stathakis;579916]Γεια σου spiva74, και καλώς ήλθες στην crohn-οπαρέα μας
Η βιοψία είναι συνήθως αυτή που αποκαλύπτει την αλήθεια, ενώ με τις αιματολογικές εξετάσεις δεν είσαι ποτέ σίγουρος/η.
Όσο για τα συμπτώματα, δεν είναι σε όλους ίδια ή δεν είναι ανάγκη να έχουμε όλα τα συμπτώματα της crohn.
Στον κάθε οργανισμό, έχει και τα ανάλογα συμπτώματα.

Όσο για την "φάσης της άρνησης" που λες, οι περισσότεροι (αν όχι όλοι),έχουμε περάσει απο αυτό το στάδιο. Εγώ προσωπικά έκανα 1,5-2 χρόνια να αποδεχτώ όλη αυτή την "φάση". Τώρα έχω ηρεμήσει.
Απλά πρέπει να αποδεχτείς ότι θα παίρνεις φάρμακα και θα είσαι στα νοσοκομεία συχνά εφ' όρου ζωής. Δυστυχώς το κράτος δεν βοηθάει την κατάσταση μας, θεωρώ με αυτά που τραβάμε στα νοσοκομεία και τις κολονοσκοπήσεις κάθε χρόνο, θα 'πρεπε όλοι - ανεξαρτήτου ποσοστού αναπηρίας, να έχουμε τα δικαιώματα αυτών του 67%.

Τώρα αυτό για Ευαγγελισμό και τον συγκεκριμένο γιατρό που ανέφερες, δεν γνωρίζω, είμαι απο Θεσσαλονίκη.

Πραγματικά, σε ένα χρόνο, η "παρέα μας" έχει μεγαλώσει τρομακτικά!
Ήμασταν τόσο λίγοι εδώ που μιλούσαμε και ξαφνικά έχουμε γίνει παρα πολλοί!
Μου κάνει μεγάλη εντύπωση![/QUOTE

Καλησπέρα και σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!
Μπορείς να με διαφωτίσεις λίγο σχετικά με το θέμα των νοσοκομείων? Κάθε πότε και για ποιούς λόγους απαιτείται νοσηλεία ή προσέλευση στο νοσοκομείο? (πέραν των κολονοσκοπήσεων που μου είπαν ότι γίνεται μία κάθε χρόνο) Και σχετικά με τα ποσοστά αναπηρίας. Για να περάσεις επιτροπή και να σου καθορίσουν το ποσοστό τι χαρτιά χρειάζεται να προσκομίσω?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 4 (0 μέλη και 4 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:26.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.