Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Φωτο-Ρεπορτάζ
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-06, 16:24
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
H πόλη μου στολίζεται για Χριστούγεννα

Η πόλη μας έχει αρχίσει να στολίζεται για τα Χριστούγεννα. Οι υπάλληλοι του δήμου Κυριακάτικα έχουν αρχίσει να στολίζουν τα λαμπιόνια με τα διάφορα αστέρια, αγγέλους, δέντρα και η πόλη αρχίζει και παίρνει μια γιορτινή ατμόσφαιρα.
Στείλτε μας και εσείς τους στολισμούς από την γειτονία σας, την πόλη σας, το χωριό σας να δημιουργήσουμε μια γιορτινη φωτογιορτή από κάθε γωνιά της Ελλάδας (ή του εξωτερικού)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg ?????????.jpg (36,8 KB, 14 εμφανίσεις)
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-12-06, 11:33
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Στον Περισσό τα πράγματα είναι πιό απλά.
Τα λαμπιόνια είναι μόνιμα στολισμένα, απλά τα ανάβουν.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-12-06, 20:23
Το avatar του χρήστη CORSAIR
CORSAIR Ο χρήστης CORSAIR δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-09-22 22:30
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Στον Περισσό τα πράγματα είναι πιό απλά.
Τα λαμπιόνια είναι μόνιμα στολισμένα, απλά τα ανάβουν.
Χαχα Πολύ καλό! Αφού σε 300+ μέρες πάλι τα Χριστούγεννα
θα ξεκινήσουμε να γιορτάζουμε!

Μην πάθουμε και καμιά ναυτία ή λουμπάγκο με το ανέβα κατέβα
τη σκάλα και αναγκαστούμε να πάρουμε αναρρωτική άδεια από την
υπηρεσία
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-12-06, 11:09
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μα, όχι...
Έχουν κρεμασμένα Χριστουγενιάτικα, Πασχαλινά, Αποκριάτικα, και απλά αλλάζουν μπρίζες. Οπότε το κενό δεν είναι 300 μέρες. Τα μεγάλα που πιάνουν από τον έναν στύλο στον άλλο είναι uni celebrational οπότε τα ανάβουν όποτε. Χριστούγεννα, πάσχα, σε πανηγύρια...

Πέρυσι τα Χριστούγεννα για παράδειγμα είχαν κάνει λάθος μία μπρίζα και σε έναν στύλο είχαν ανάψει ένα όμορφο κατά τα άλλα, άσχετο όμως πασχαλινό αυγό στην Βυζαντίου.
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-12-06, 23:18
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είμαι λίγο off topic αλλά δείτε τι παθαίνει ένας φουκαράς που θέλει να φωτογραφίσει το δέντρο του :-)

__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-06, 21:31
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
O δρόμος μου

Έχω την τύχη να μένω στον πιο όμορφο (κατά την αυστηρά προσωπική μου γνώμη) δρόμο της Αθήνας την Φωκ. Νέγρη, της οποίας είμαι γέννημα θρέμμα.

Τα τελευταία χρόνια ο Δήμος στολίζει τα φαναράκια της με φωτεινό σπιράλ σωλήνα και το θέαμα φαντάζει πανέμορφο, σχεδόν φαντασμαγορικό το βράδυ.

Για σήμερα σας έχω μερικές φωτογραφίες που ελπίζω να σας αρέσουν. Αν και είναι πλήρως manual οι ρυθμίσεις η ταχύτητα και το διάφραγμα οι φωτογραφίες δεν χρησιμοποίησα καν τρίποδο και σε μερικές ξεχωρίζει κανείς μια αδιόρατη κίνηση.
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07568.JPG (46,1 KB, 9 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07571.JPG (49,6 KB, 8 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07574.JPG (59,3 KB, 9 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg DSC07577.jpg (50,4 KB, 8 εμφανίσεις)
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-06, 22:45
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε πόσο όμορφα στολισμένο είναι το Σύνταγμα, η βασίλης Σοφίας και η Πανεπιστημίου. Τα φώτα όλα δημιουργούν μια πραγματικά μαγική ατμόσφαιρα.
Δυστυχώς κατά τη γνώμη μου όλη την μαγεία την χαλάνε τα επιληπτικα φωτάκια γνωστού πολυκαταστήματος που αναβοσβήνουν σαν τρελλά σε ένα απαίσιο υπόλευκό χρώμα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-06, 23:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε πόσο όμορφα στολισμένο είναι το Σύνταγμα, η βασίλης Σοφίας και η Πανεπιστημίου. Τα φώτα όλα δημιουργούν μια πραγματικά μαγική ατμόσφαιρα.
Είναι όμορφη όλη η Αθήνα αλλά και οι γειτονιές.

Η πιο όμορφη γωνιά πάντως είναι να είσαι στο πεζοδρόμιο της Μεγάλης Βρετανίας Γωνία Πανεπιστημίου με πλατεία, και να βλέπεις την Βασιλίσσης Σοφίας με τις φοβερές γιρλάντες, πραγματικά μοναδικό θέαμα που θέλω να το φωτογραφίσω.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-06, 19:36
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Βασ. Σοφίας

Κάμποσα χρόνια τώρα, η Β. Σοφίας από Ευαγγελισμό και κάτω, είναι νομίζω ο πιό όμορφος δρόμος της Αθήνας. Τις μέρες των γιορτών, τα βράδια μάλλον, αξίζει να την κατηφορίσει κανείς προς το Σύνταγμα χαλαρά και άνευ λόγου. Ο μόνος λόγος που θα άξιζε, είναι ακριβώς η εικόνα που εισπράττεις.
Σήμερα έδωσα άδεια στον εαυτό μου και κάναμε μια τεράστια βόλτα σε άσχετα μεταξύ τους σημεία της πόλης. Από το Ευγενίδειο βρέθηκα να χαζεύω τα μνημεία στο 1ο κοιμητήριο (καθόλου μακάβριο δεν είναι, ίσα-ίσα σε ηρεμεί και σου μαθαίνει), ύστερα μια μπυρίτσα στην λιακάδα της παραλιακής, και τέλος, ανηφόρισμα τη φωτισμένη Ερμού, με τους πλανόδιους μουσικούς και τον ανέμελο κόσμο, για να καταλήξω στην Β. Σοφίας, αφού πρώτα στάθηκα και στο αριστερό καφέ του Συντάγματος. Όλα αυτά σε κάμποσες ώρες βέβαια, αλλά ήταν τόσο ωραία η μέρα που όσες δουλειές και υποχρεώσεις κι αν τρέχουν, λες:χαλάλι.
Τελικά νομίζω πως δεν είναι η μεγαλούπολη που μας φταίει. Απόδειξη οι τόσοι τουρίστες που καταφθάνουν κατακαλόκαιρο στην Αθήνα, την ίδια στιγμή που εμείς την εγκαταλείπουμε αλλόφρονες. Σημασία έχει με τί μάτι θα τη δεις. Πόση καλή προαίρεση θα της αφιερώσεις. Όσο για τα Χριστούγεννα, μια χαρά μου φαίνονται εδω-πέρα. Στο κάτω-κάτω, η ατμόσφαιρα από την πόρτα μας και μέσα, είναι δική μας ευθύνη.
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-06, 20:03
Το avatar του χρήστη Liria
Liria Ο χρήστης Liria δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 04-06-17 23:47
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ανταλλαγή ...

Κι ακόμα, την ώρα που επιστρέφαμε, τηλεφωνηθήκαμε με έναν συγγενή. Θα πήγαινε τους μπόμπιρες -γιό και ανηψιό- να παρακολουθήσουν τον αγώνα και μάλλιστα από επίσημη σουίτα. Οι πιτσιρικάδες ενθουσιασμένοι βεβαίως. Τους άκουγα κι αναλογιζόμουν την αντιστροφή των ρόλων. Τα παιδιά στη σουίτα κι εμεις στά καραμελόσπιτα. Γαι κείνα δεν ξέρω πόσο θα νοιώθαν "μεγάλοι" απόψε αλλά το πόσο παιδί νοιώθω εγω ώρες-ώρες, δεν το αλλάζω με τίποτα!
__________________
Λέω να βγω για Τζόκερ!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-12-06, 00:02
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Οι χριστουγεννιάτικες ευχές βρίσκουν τη γειτονιά τους στην Πλατεία Κοτζιά!



Η Πλατεία Κοτζιά φιλοξενεί φέτος, εκτός από το Χριστουγεννιάτικο Παζάρι και το baby carrousel, τη «Γειτονιά των Ευχών». Ο πρώτος περίπατος στη νέα αυτή γειτονιά της Αθήνας γίνεται το Σάββατο 16 Δεκεμβρίου στη μία το μεσημέρι, όταν ο Δήμαρχος Αθηναίων Θεόδωρος Μπεχράκης θα εγκαινιάσει τα σπιτάκια και θα ανάψει το χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Στο «Εργαστήρι των Ευχών» τα παιδιά μπορούν να δημιουργήσουν τις κάρτες τους, να πάρουν ένα ειδικά τυπωμένο γιορτινό γραμματόσημο και να στείλουν τις ευχές τους μέσω του «Ταχυδρομείου των ευχών».Η αγορά με τα όμορφα, ξύλινα σπιτάκια επιστρέφει στην πλατεία Κοτζιά και φέρνει μαζί της όμορφες εκπλήξεις. Τα έντονα χριστουγεννιάτικα χρώματα και τα φωτεινά λαμπιόνια μας βάζουν στο γιορτινό κλίμα! Στα 36 ξύλινα μαγαζάκια που σχηματίζουν μια ολόκληρη πολιτεία, με γιορτινές μυρωδιές, θα ανακαλύψουμε ιδέες για τα δώρα των γιορτών και θα γευτούμε ζεστό γλυκό κρασί και νόστιμες λιχουδιές!

Επίσης, στην όμορφη πλατεία μπροστά από το Δημαρχείο θα παίξουμε με το καινούριο baby carrousel, που προσθέτει χρώμα και ζωντάνια και σκορπίζει χαμόγελα σε μικρούς και μεγάλους. Η ειδική κατασκευή 10 θέσεων που αποτελείται από μικρά αλογάκια θα ξετρελάνει τα παιδιά!

Ένα καταπράσινο χριστουγεννιάτικο δέντρο ύψους 11 μέτρων με περίτεχνα παραδοσιακά παιχνίδια θα στολίζει την πλατεία, ενώ η μικρή μουσική σκηνή που βρίσκεται μπροστά του θα φιλοξενεί, σχεδόν κάθε βράδυ συγκροτήματα, για όλα τα μουσικά γούστα.

Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων στην Πλατεία Κοτζιά έχει ως εξής:
Σάββατο 16/12/06
13.00: Εγκαίνια
18.00 Μουσικό Happening «Ο Άγιος Βασίλης στο πιάνο»
Κυριακή 17/12/06
18.00: Παιδική Ορχήστρα Τρίτου Προγράμματος
Τρίτη 19/12/06
13.00: Κάλαντα του Αιγαίου από το μουσικο-χορευτικό Συγκρότημα Κύθνου
Τετάρτη 20/12/06
17.30: Μουσικο-χορευτικό Συγκρότημα «Armonia» από τη Ρουμανία
Πέμπτη 21/12/06
19.00: Συναυλία από το Λαϊκό Εργαστήρι του Δήμου Αθηναίων
Παρασκευή 22/12/06
19.00: Συναυλία από το ελληνικό συγκροτήματα «Θέρος», σε σύγχρονα τραγούδια με παραδοσιακό ήχο
Σάββατο 23/12/06
19.00: Συναυλία από το ελληνικό συγκρότημα «Palyrria» & το αγγλικό Max Pashm featuring Merlin Shepherd
Κυριακή 24/12/06
19.00: Συναυλία από το ελληνικό γυναικείο rock (60’s) «The Meanie Geanies»
Δευτέρα 25/12/06
19.00: Συναυλία από το Κενυάτικο συγκρότημα μεταναστών Αθήνας «Jumbo Kenya»
Τρίτη 26/12/06
19.00: Συναυλία από το ελληνικό συγκρότημα «Anakata» σε ήχους World Jazz
Τετάρτη 27/12/06
19.00: Συναυλία της «Big Band» του Δήμου Αθηναίων
Πέμπτη 28/12/06
19.00: Συναυλία από το ελληνικό συγκρότημα «Τρίφωνο», λαϊκά & ρεμπέτικα τραγούδια
Παρασκευή 29/12/06
19.00: Συναυλία του Λάκη Χαλκιά σε παραδοσιακά & λαϊκά τραγούδια
Σάββατο 30/12/06
19.00: Συναυλία του Μπάμπη Τσέρτου, λαϊκά & ρεμπέτικα τραγούδια
Τετάρτη 3/01/07
19.00: Συναυλία «Roots & Routes International», μουσική και χορός από το ελληνικό τμήμα του διεθνούς πολιτιστικού οργανισμού
Πέμπτη 4/01/07
19.00: Συναυλία από τη Janet Capuya και το ελληνικό συγκρότημα «Μάριος Στρόφαλης Quartet» σε ήχους Latin & Τango
Παρασκευή 5/01/07
19.00: «Ρεμπέτικη παρέα», σε ρεμπέτικα και λαϊκά τραγούδια
Σάββατο 6/01/07
19.00: Συναυλία από το ελληνικό συγκρότημα «One finger snap», μουσική και τραγούδια από γνωστά musical
Κυριακή 7/01/07
19.00: Συναυλία από το ελληνικό συγκρότημα «Άνεμος», μπαλάντες
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-12-06, 10:38
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Πολιτιστικό «παζάρι» στην Κυψέλη

Το κτίριο της Δημοτικής Αγοράς στην Φωκ Νέγρη για μια εβδομάδα ξαναζωντανεύει και ενδύεται άλλο ρόλο. Η δημοτική κίνηση «Ανοιχτή Πόλη» πήρε την πρωτοβουλία, την άνοιξε, την καθάρισε και από χθες φιλοξενεί καφέ, μπαρ, πάγκους βιοκαλλιεργητών, μικρή αγορά με κοσμήματα, διακοσμητικά, βιτρό και κεραμικά, αλλά και πολλές πολιτιστικές εκδηλώσεις.

Μέχρι τις 24 Δεκεμβρίου, κάθε μέρα ηθοποιοί θα διαβάζουν παραμύθια, λογοτέχνες θα διαβάζουν λογοτεχνικά κείμενα (ανάμεσά τους οι Αλκη Ζέη, Π. Κοροβέσης, Μ. Κουμανταρέας, Θ. Κωσταβάρας, Ελ. Λιαροπούλου, Γ. Ξενάριος, Χρ. Χωμενίδης), ενώ οι εικαστικοί καλλιτέχνες θα έχουν μεγάλη παρουσία. Στη διάρκεια αυτής της εβδομαδας και ο κινηματογράφος θα έχει τη δική του ώρα με προβολές ταινιών μικρού μήκους και σλάιτ. Το σύνθημα - πρόσκληση της «Ανοιχτής Πόλης» είναι «Για να νιώσουμε ότι είμαστε μια παρέα».

Σχολιο :

Προσωπική μου άποψη είναι ότι θα έπρεπε να πάρει το θάρρος ο δήμος να γκρεμίσει την δημοτική αγορά και στην θέση της να κάνει γηπεδάκι 5Χ5 για τα παιδιά της περιοχής που παίζουν στις κοτρώνες του πεζόδρομου και δεν είναι λίγα τα ατυχήματα.

Δεν βλέπω τι το ωραίο έχει η Δημοτική Αγορά, ένα άχαρο κτίσμα είναι. Φυσικά οι θολοκουλτουριάριδες αντιδρούν ....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:34.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.