Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-07-13, 10:04
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Στο τέλος θα μας πουν και ρατσιστές

Οι ειδήσεις που δεν φτάνουν ποτέ στα μέσα ενημέρωσης ή καν στα δελτία τύπου της αστυνομίας, είναι πάρα πολλές, είναι καθημερινά χιλιάδες.

Να σας πω μόνο δυο τρεις ιστορίες. Δεν είναι ιστορίες πρωτοσέλιδων, όπως αυτή των Αλβανών δραπετών, που σκότωσαν μια κοπέλα και έναν αστυνομικό και ξεκίνησαν ένα απίστευτα μεγάλα ανθρωποκυνηγητό, για τον εντοπισμό τους.

Είναι καθημερινές ιστορίες, που πλέον τις περνάμε απαρατήρητες και δεν τραβάνε την προσοχή της δημοσιότητας.

Μια φίλη συνταξιούχος Κυψελιώτισα, που δυσκολεύεται πολύ να τα βγάλει πέρα. Πριν 50 μέρες περίπου, είχε πάρει την σύνταξη της, 650 ευρώ.
Τα είχε αφήσει σπίτι της και πήγε μέχρι το φαρμακείο, να πάρει τα φάρμακα της. Πόση ώρα χρειάζεται; 10; 15 λεπτά.
Όταν γύρισε το σπίτι της ήταν ανάστατο, της είχαν πάρει την σύνταξη της, είχαν ανοίξει συρτάρια και είχαν πάρει ότι είχε αξία... Ακόμα και ένα άψητο κοτόπουλο, που είχε στο ψυγείο....

Στις 4 Ιουλίου πήγε πάλι στην τράπεζα να πάρει μέρος της συντάξεως.... Μετά βγήκε για ψώνια. Όταν γύρισε ξαναβρήκε το σπίτι της άνω κάτω. Αυτή την φορά δεν βρήκαν λεφτά. Είναι όμως τόσο μεγάλο το σοκ της, που δεν θέλει να ξαναμείνει μόνη και προσωρινά μένει με τον αδελφό της και την κουνιάδα της....

Περίπτωση 2η. Γνωστός μας φίλος, έχει ένα εξοχικό σπιτάκι, που είναι το καταφύγιο του. Έχει έναν πολύ φροντισμένο κήπο και με ατομική φροντίδα, βρίσκει εκεί καταφύγιο.

Πριν μέρες, μια συμμορία, προσπάθησε να ανοίξει τα σπίτια στην περιοχή του.
Εκείνος όμως ένοιωθε ικανοποιημένος, γιατί με προσωπική του εργασία, είχε φροντίσει να ασφαλίσει το σπίτι του με σιδεριές σε όλα τα παράθυρα.

Πριν λίγες μέρες, μου είπε ότι σε γειτονικό του σπίτι, έκαναν νύχτα επίθεση, έδειραν αλύπητα δύο γεροντάκια, για να τους πάρουν μερικά μόλις ευρώ και το αυτοκίνητο τους.

Χθες γύρισε ανάστατος, είχαν καταφέρει αυτή την φορά, να μπουν στο σπίτι του και να το ρημάξουν. Μέχρι τα καζανάκια σπάσανε, μπας και έχει εκεί κρυμμένα λεφτά. Του πήραν ότι μπορούσαν, ακόμα και ολα τα τρόφιμα, που σαν νοικοκύρης, είχε μαζέψει. Ακόμα και το παγωτό που είχε φτιάξει του πήραν...

Η τρίτη περίπτωση είμαι εγώ. Δύο φορές προσπάθησαν να μπουν τον περασμένο καιρό, από την μπαλκονόπορτα.
Επειδή έχει ανοίξει ένα μαγαζί απέναντι μου, που μένει ανοικτό μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες και επειδή έχει μπει ένα πολύ δυνατό φως στον δρόμο, δεν το έχουν επιχειρήσει ξανά.
Προσπάθησαν όμως από τον φωταγωγό, δύο φορές. Την μία προσπάθησαν να μου σπάσουν την κλειδαριά, που είναι απλή. Έβαλαν τρυπάνι και το πρωί δεν μπόρεσα να ανοίξω.... Κάλεσα κλειδαρά και μου την άλλαξε....

Δύο μέρες μετά μου έριξαν μια πέτρα στο παράθυρο και μου έσπασαν το τζάμι, στις 3 τα ξημερώματα. Πετάχτηκα και άρχισα να φωνάζω... Εξαφανίστηκαν.
Φίλος αστυνομικός μου είπε, ότι ήθελαν να δουν αν είμαι μέσα....

Μερικοί άνθρωποι, έχουν χάσει την επαφή τους με την πραγματικότητα.

Αυτές τις περιπτώσεις, μπορεί να τις διανθίσω, με χιλιάδες άλλες αναφορές, με ληστείες και επιθέσεις, κατά πολλών άλλων φίλων γειτόνων και συγγενών.

Το πρόβλημα είναι τεράστιο και όσο κλείνουν μερικοί τα μάτια τους για να μην το βλέπουν, το χειροτερεύουν.

Το εύρος της εγκληματικότητας, που εγώ θα είμαι ο τελευταίος που θα πει, ότι δεν είχαμε και παλιά, μπουμπούκια ελληνοτραφή του υποκόσμου. Είχαμε και έχουμε.

Ώμος το σημερινό πρόβλημα, είναι η μεγάλη απίστευτη παρουσία, κυρίως λαθρομεταναστών. Άνθρωποι οι οποίοι δεν χωράνε στον τόπο αυτό.

Τι πιο απλό απ΄αυτό; Είναι ξενοφοβία και ρατσισμός αυτό; Σε καμιά περίπτωση!

Μην απορείτε για τα ποσοστά, του νεοναζιστικού κόμματος.

Συγχωρέστε με, αλλά κύριοι υπαίτιοι, είναι αυτοί που δεν το κατανοούν αυτό το πρόβλημα και απαιτούν κιόλας, να τους δεχόμαστε όλους...

Θα ζήσουμε άγριες καταστάσεις, δεν έχουμε δει τίποτα ακόμα.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
justin (21-07-13)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:00.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.