Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-07, 10:54
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Εθνογραφία της παραλίας

Η ελληνική κοινωνία νοσεί βαρέως. Πρωταρχική δε εστία της παθολογίας αυτής είναι η ελληνική οικογένεια. Και τούτο δεν το διαπιστώνει μόνον πλήθος διαπρεπών κοινωνικών επιστημόνων και έγκυρων αρθρογράφων. Το λέω και εγώ, που λιάζομαι στην παραλία.

Λίγο αρκεί να έχεις το απωθημένο του ανθρωπολόγου, και το πολυεθνικό περιβάλλον των ελληνικών τουριστικών προορισμών σου προσφέρει πρώτης τάξεως ευκαιρία για εθνογραφικές παρατηρήσεις εκ του προχείρου. Πρόκειται για μια άσκηση μεγάλης χρησιμότητας, διότι όχι μόνο βοηθά στο να διατηρήσεις, εν μέσω θερινής ραστώνης, κάτι που να μοιάζει με διανοητική λειτουργία, αλλά και διότι οδηγεί σε συμπεράσματα άμεσα αξιοποιήσιμα στον σχεδιασμό των διακοπών σου.

Μαθαίνεις λόγου χάρη να εκτιμάς την αυτάρκεια, την διακριτικότητα και το φιλέρευνο πνεύμα των Γερμανών, που θα τους συναντάς (χωρίς πάντως η παρουσία τους να σε βαραίνει) ακόμη και στις πιο μακρινές παραλίες ή ραχούλες. Μαθαίνεις να μην πλησιάζεις ούτε σε ακτίνα μερικών χιλιομέτρων τα κατεστραμμένα μέρη, όπου στρατωνίζεται το ακαλαίσθητο ροδοψημένο πλήθος των μεθοκοπούντων Εγγλέζων. Μαθαίνεις να συμπονάς τον ενοχικό Γιαπωνέζο με την κάμερα, που αισθάνεται υποχρεωμένος να διανύσει παραγωγικά ακόμη και την περίοδο των διακοπών, βγάζοντας όσο περισσότερη μπορεί "τουριστική ύλη".

Στέκεσαι με αμφιθυμία μπροστά στη φωνακλάδικη αλαζονεία των Ιταλών, αλλά και την στυλιστικώς άψογη πόζα τους ή κάνεις χάζι με τους ακατάβλητους παρδαλούς Αμερικάνους συνταξιούχους. Παρατηρείς δε με μεγάλη περιέργεια το νέο φρούτο των Ρώσων τουριστών, είτε αυτούς που ανήκουν καταφανώς στην κατηγορία του νεόπλουτου και συνοδεύονται από μπράβους, επιφορτισμένους μεταξύ άλλων με το καθήκον να διώχνουν τις αμετανόητες ελληνικές μύγες (!), είτε πλέον και τους άλλους, τους αναμφίβολα "μικρομεσαίους", οι οποίοι με τα παλαιομοδίτικα μαγιώ τους και το ταπεράκι στην παραλία παραπέμπουν στην προ εικοσαετίας Ελλάδα, που κάνουμε πως δεν θυμόμαστε. Και ούτω καθεξής.

Χονδροειδή στερεότυπα; Πράγματι, αλλά ας τολμήσει κανείς να αμφισβητήσει στην πράξη τα ψήγματα αληθείας που κρύβουν τα στερεότυπα…

Όμως ας μην ξεφεύγουμε από το κύριο θέμα μας, που είναι οι ομοεθνείς μας. Γιατί εδώ η σύγκριση είναι συντριπτική και η εμπειρία ανυπόφορη.

Δεν θα χρειασθεί να προσέξεις τι γλώσσα μιλούν οι γείτονες προκειμένου να αναγνωρίσεις αυτομάτως την ελληνική οικογένεια, αφού μόνο αυτή μπορεί να περιλαμβάνει παιδάκια υπέρβαρα από την ηλικία ακόμη και των έξι ετών. Συνήθως όμως δεν θα χρειασθεί καν να μπείς στον κόπο της οπτικής παρατήρησης, διότι η έλευση της ελληνικής οικογένειας προσημαίνεται από μέτρα μακριά, με ένα κύμα θορύβου, που εγκαθίσταται στην παραλία για ώρες.

Στο επίκεντρο αυτού του ηχητικού ζόφου, τοποθετείται το μικρό Ελληνόπουλο, διότι ως γνωστόν "το καλοκαίρι είναι για τα παιδιά" και διότι προφανώς το παραδιπλανό Γερμανάκι που ευχαριστιέται το μπάνιο του χωρίς υστερίες, δεν λογίζεται ακριβώς για παιδί.
Άλλωστε το Γερμανάκι, παίζει, κολυμπά ή σκάβει στην άμμο (μόνο του ή μαζί με άλλα παιδιά) αυτόνομα, για λογαριασμό του. Αντίθετα, το Ελληνόπουλο κάνει ό,τι κάνει με το νού και το βλέμμα στραμμένο στη μητέρα, εξ ού και η διαρκής κραυγή "Μαμά κοίτα! Μαμά κοίτα!". Αλλά και αν τυχόν το μικρό απορροφηθεί σε έναν καθαρά παιδικό κόσμο, είναι η μητέρα αυτή που θα εισβάλλει κάθε τρεις και λίγο υπενθυμίζοντάς του ότι είναι ώρα να φάει, να μπει στη θάλασσα, να βγει από τη θάλασσα, να πάψει να λερώνεται με την άμμο κτλ. Τότε, στις συγκρούσεις που αναπόφευκτα ξεσπούν, προβάλλει ξάφνου η προηγουμένως σιωπηλή φιγούρα του Έλληνα Πατέρα, ο οποίος αποφασιστικά απευθύνει στη μεν μητέρα την σύσταση "μάζεψέ τον / την!" στο δε σπλάχνο του την προειδοποίηση "Άντε μην έρθω μέσα!"...

Σε αυτό το σκηνικό όπου οι πάντες μέσα στην οικογένεια παραβιάζουν τον προσωπικό χώρο των πάντων, χωρίς να βρίσκουν τον τρόπο να είναι πραγματικά μαζί, και όπου ο καθένας προσπαθεί με φωνές να υπερασπισθεί τις επιθυμίες του απέναντι στους άλλους, περισσεύει προφανώς κάθε συζήτηση για σεβασμό των ορίων των μη μελών της οικογένειας. Η ζωντανή (και ηχηρή!) αναμετάδοση στους φίλους των τεκταινομένων μέσω κινητού μέσα στο αφτί του γείτονα, η "στοχοποίησή" του από τις ρακέτες, το "καβάτζωμα" με διάφορα συμπράγκαλα της μοναδικής σκιάς της παραλίας, όση ώρα η ελληνική οικογένεια απουσιάζει για το γεύμα της, οι γόπες και τα λοιπά σκουπίδια στην άμμο που μαρτυρούν το πέρασμά της, το καταδεικνύουν αυτό χαρακτηριστικά.

Όλοι στο ίδιο καζάνι: Η αίσθηση του δημόσιου χώρου απουσιάζει όσο απουσιάζει η αίσθηση μιας κάποιας ιδιωτικότητας. Ποιος θα το φανταζόταν ότι η ελληνική παραλία προσφέρει διδάγματα που βρίσκουν εφαρμογή μέχρι και στην ελληνική πολιτική ζωή;

Πηγή : SKAI.gr
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Xenios : 07-08-07 στις 10:57
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-08-07, 16:35
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
star

Όποιος τα έγραψε στον ΣΚΑΙ να του καεί το καζάνι...
αν θέλει να πάει για μπάνιο στις γερμανικές παραλίες....
εδώ είναι Elladistan και τα παιδιά τα αμολάμε.....
κάτι που εξάλου δεν είναι καινούργιο θα θυμίσω τον χαρι κλιν πριν από 30 χρόνια που έλεγε στην διαφήμιση ...μανωλάκη όχι στα βαθυά ...οπότε ο γραφών απλά το παίζει ευρωφίλος..........
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-08-07, 16:50
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
...
Άλλωστε το Γερμανάκι, παίζει, κολυμπά ή σκάβει στην άμμο (μόνο του ή μαζί με άλλα παιδιά) αυτόνομα, για λογαριασμό του. Αντίθετα, το Ελληνόπουλο κάνει ό,τι κάνει με το νού και το βλέμμα στραμμένο στη μητέρα, εξ ού και η διαρκής κραυγή "Μαμά κοίτα! Μαμά κοίτα!". Αλλά και αν τυχόν το μικρό απορροφηθεί σε έναν καθαρά παιδικό κόσμο, είναι η μητέρα αυτή που θα εισβάλλει κάθε τρεις και λίγο υπενθυμίζοντάς του ότι είναι ώρα να φάει, να μπει στη θάλασσα, να βγει από τη θάλασσα, να πάψει να λερώνεται με την άμμο κτλ.
Το γερμανάκι μέχρι να πεθάνει έτσι θα είναι ΜΟΝΟ ΤΟΥ και αν κάποια στιγμή στα 18 του έχει κάποιο πρόβλημα μόνο του θα βρει και την λύση για αυτό ...στον ΔΡΟΜΟ ΕΞΩ από το σπίτι ...
όποτε του τύπου στον ΣΚΑΙ να του καει και το video και αν δεν έχει to dvd ή το laptop.....
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-08-07, 17:15
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Εμένα προσωπικά με ενοχλούν τόσο ο θόρυβος όσο και η συνεχής παραβίαση των ορίων μεταξύ των μελών της "τυπικής ελληνικής οικογένειας".

Φυσικά πρόκειται για δύο όψεις του ίδιου νομίσματος, αλλά το θέμα ξεφεύγει πολύ από την εθνογραφία της παραλίας. Θα αρκεστώ να πω ότι τα τελευταία .. πολλά χρόνια απλά αποφεύγω όσο μπορώ αυτές τις παραλίες

Όσο για το τι θα πάθει το αμερικανάκι όταν μεγαλώσει, τι να πω. Όλο λέμε ότι θα πάθουν αυτό ή το άλλο, αλλά ξεχνάμε ότι πχ προχτές έστειλαν να ψάξουν για ζωή στον Άρη και σήμερα εκτοξεύουν το διαστημικό λεωφορείο. Ουδείς τέλειος. Εδώ είναι Ελλαδιστάν.
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-08-07, 21:05
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από mimo Εμφάνιση μηνυμάτων
εδώ είναι Elladistan και τα παιδιά τα αμολάμε.....
Όχι ρε φίλε δεν τα αμολάμε. Εσένα είναι δικά σου παιδιά εμένα απλά μου δημιουργούν φονικά ένστικτα.

Δεν μπορεί να κάθομαι και να διαβάζω ένα βιβλίο, και να έρχεται ο ανιψιός του Καλιγούλα και ο ξάδελφος του Νέρωνα, να κάνουν παιγνίδι να μου πετάνε χώματα και νερά και η Μάνα του να γελάει και να μου λεει είδατε το χρυσό μου είναι χαριτωμένο.....

Κακομαθημένο του κερατά είναι, γιατί αν γυρίσω και το φυτέψω στην αμμουδιά θα με πουν ότι βιαιοπραγώ κατά ανηλίκου....
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-08-07, 21:10
Το avatar του χρήστη pazo
pazo Ο χρήστης pazo δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: Χθες 15:05
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
............γιατί αν γυρίσω και το φυτέψω στην αμμουδιά θα με πουν ότι βιαιοπραγώ κατά ανηλίκου....
Θύμισε μου, να μην πάμε (ποτέ) μαζί για μπάνιο (οικογενειακώς)...
__________________
VmF Skisters of Mercy ©
An eye for an eye, will make us all blind... Mahatma Ghandi
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-08-07, 23:27
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι ρε φίλε δεν τα αμολάμε. Εσένα είναι δικά σου παιδιά εμένα απλά μου δημιουργούν φονικά ένστικτα.

Δεν μπορεί να κάθομαι και να διαβάζω ένα βιβλίο, και να έρχεται ο ανιψιός του Καλιγούλα και ο ξάδελφος του Νέρωνα, να κάνουν παιγνίδι να μου πετάνε χώματα και νερά και η Μάνα του να γελάει και να μου λεει είδατε το χρυσό μου είναι χαριτωμένο.....

Κακομαθημένο του κερατά είναι, γιατί αν γυρίσω και το φυτέψω στην αμμουδιά θα με πουν ότι βιαιοπραγώ κατά ανηλίκου....
Θυμαστε τον Ντενις τον Τρομερο. Εγω προτεινω να πάμε ολοι οικογενειακως για μπάνιο και να πάρουμε και τον Xenio μαζί μας μεχρι να .......ανανηψει.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-08-07, 01:36
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από pazo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θύμισε μου, να μην πάμε (ποτέ) μαζί για μπάνιο (οικογενειακώς)...
Όχι... να πάμε. Μαζί με όλα τα παιδιά της άκρο!
Εντάξει Στέλιο μου... είπαμε. Κι εμένα δεν μ' αρέσει να μου πετάν νερό και χώματα στα μούτρα και δεν κολλάω να κάνω παρατήρηση στην ηλίθια που χασκογελάει και απλαμβάνει τη θάλασσα αφήνοντας τα παιδιά της στο κεφάλι του κόσμου, αλλά τέλος πάντων παιδιά είναι. Δεν πάνε στην παραλία για να το μουγγώσουν και να κάθονται σε μια μεριά σαν τις κούκλες σαλονιού. Υπάρχει και μέση κατάσταση....
Κι αυτό το γερμανάκι πάλι... να παίζει μόνο του; Ας καθόταν στο διαμέρισμα με το nintendo! Πάντως, δεν ξέρω πού κάνει τα μπάνια του ο υπογράφων το άρθρο, αλλά εμείς όσα παιδάκια αλλοδαπά έχουμε γνωρίσει - μέσω των δημοσίων σχέσεων των βλασταριών μου - μόλις βρουν παρέα στη θάλασσα, ψοφάνε για βαβούρα. Τα παιδιά είναι παιδιά σε όλο τον κόσμο, κι επειδή είχα μαθητάκια από πολλές χώρες και θρησκείες, αυτά τα ακούω "βερεσέ"
Άσχετο, αλλά να μην τους θεωρούμε και υπεράνω: πριν κάποια χρόνια δέχτηκα παρατήρηση γιατί είχα το σκύλο μου στην παραλία (δίπλα μου) και ξέρεις ποιοι μου τη στείλαν; Μια παρέα Γερμανών! (άλλωστε δεν υπήρχε και κανένας άλλος εκεί, εκτός από αυτόν που είχε την καντίνα) Έπεσα από τα σύννεφα...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-08-07, 07:58
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Είμαι απ' αυτούς που το πιο πιθανό είναι να παίζω με τα παιδιά και να κτίζω κάστρα στην άμμο. Δεν είμαι γέρο γκρινιάρης.

Αυτό που κρίνω και κατακρίνω δεν είναι οι ενέργειες των παιδιών, παιδιά είναι και θα κάνουν ότι θέλουν, κρίνω και κατακρίνω την συμπεριφορά του νεοέλληνα. Την απάθεια τους και την έλλειψη αγωγής.

Άστε τα γερμανάκια στην ησυχία τους, το να σέβεσαι τους άλλους στον κοινωνικό περίβολο, δεν είναι πια και κατακριτέο.

Αυτά τα παιδιά σε λίγα χρόνια θα είναι ο απαράδεκτος μέσος νεοέλληνας, που θα πετάει το τσιγάρο από το αυτοκίνητο, που θα αδιαφορεί για τον άλλο και που θα πετάει το χαρτί από το σουβλάκι δίπλα ακριβώς από το καλάθι, στο έδαφος...

Για αγωγή μιλάμε και η αγωγή είναι ευθύνη των γονέων και κανενός άλλου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-08-07, 09:16
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από purple anemone Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι... να πάμε. Μαζί με όλα τα παιδιά της άκρο!
Βλέπω την εικόνα, και από τα μεγάγωνα να σταματάει η μουσική και να ακούγεται <<Ανακοίνωση: Ο μικρός στέλιος να αφήσει τα άλλα παιδάκια της acro και να έρθει με τους μεγάλους που τον περιμένουν για τσίπουρα στο μπαρ.......>>..
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mimo : 08-08-07 στις 09:19
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-08-07, 09:18
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι απ' αυτούς που το πιο πιθανό είναι να παίζω με τα παιδιά και να κτίζω κάστρα στην άμμο.
...Είναι επικύνδηνο να χτίζεις παλάτια στην άμμο ....λέει το άσμα..
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-08-07, 09:27
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Τα παιδάκια έχουν καιρό να μπουν σε κανόνες. Με αυτούς θα ζούνε όλη τους τη ζωή. Ας ζήσουν και ας παίξουν ελεύθερα όσο μπορούν.
Η γκρίνια μας κατά βάθος προκύπτει όχι γιατί μας ενοχλούνε αλλά επειδή ζηλεύουμε που δεν μπορούμε να κάνουμε τα ίδια .
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-08-07, 09:31
Το avatar του χρήστη mimo
mimo Ο χρήστης mimo δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-20 20:01
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η γκρίνια μας κατά βάθος προκύπτει όχι γιατί μας ενοχλούνε αλλά επειδή ζηλεύουμε που δεν μπορούμε να κάνουμε τα ίδια .
ξεχνάς τα ΜΕΓΑΛΑ παιδάκια που παίζουν ρακέτες στην παραλία...
__________________
Βρε βρε τα παιδιά......
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-08-07, 09:34
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα παιδάκια έχουν καιρό να μπουν σε κανόνες. Με αυτούς θα ζούνε όλη τους τη ζωή.
Η αγωγή δεν είναι θέμα κανόνων. Το παιδί θα παίξει, αλλά δεν θα γίνει το κέντρο του κόσμου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-08-07, 09:38
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
15.000 km παραλίες έχει η Ελλάδα (11.000 τα νησιά και 4.000 η ηπειρωτική) κάπου θα βρούμε να πάμε να μην μας 'ενοχλούνε' οι άλλοι.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:09.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.