Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολόγηση: Αξιολόγηση θέματος: 1 Ψήφοι, 5,00 κατά μέσο όρο. Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-07-11, 09:48
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Σαντορίνη: Το ομορφότερο νησί του κόσμου!



Μία ακόμη πρωτιά κατέκτησε το πανέμορφο νησί του έρωτα, η Σαντορίνη, η οποία ανακηρύχθηκε από το κορυφαίο αμερικανικό περιοδικό «Travel + Leisure» ως το ομορφότερο νησί του κόσμου!

Ο διαγωνισμός που διεξάγει το έγκριτο περιοδικό γίνεται για 16η φορά (πέρυσι η Σαντορίνη ήταν 6η) και εκτός του ομορφότερου νησιού ανακηρύττει και τις ομορφότερες πόλεις του κόσμου, όπου πρώτη είναι η πρωτεύουσα της Ταϋλάνδης, Μπανγκόκ.

Φυσικά το περιοδικό αναφέρεται στα μαγευτικά και χιλιοτραγουδισμένα ηλιοβασιλέματα στην Οία, στο βαθύ γαλάζιο της θάλασσας, τους φιλόξενους ανθρώπους αλλά και το όμορφα σοκάκια μέσα στα λευκά σπίτι με τις γαλάζιες στέγες.



Πηγή
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
The Following 4 Users Say Thank You to Naias For This Useful Post:
HelenA (10-07-11), Nikoscot (10-07-11), quantum (07-12-11), Xenios (11-07-11)
  #2  
Παλιά 10-07-11, 09:58
HelenA Ο χρήστης HelenA δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-02-13 14:12
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Να και μια καλή πρωτιά γιατί σε όλα τα άλλα ......
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-07-11, 10:03
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μπράβο για την Σαντορίνη αλλά δεν θέλω να κρίνω τα κριτήρια που ψηφίζουν οι Αμερικάνοι. Θα το καταλάβατε από τις πόλεις που διάλεξαν και την σειρά τους.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-07-11, 10:42
Το avatar του χρήστη Nelly
Nelly Ο χρήστης Nelly δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 09-05-12 11:04
Φύλο: Γυναίκα
Γαλάζιες στέγες, ηλιοβασιλέματα και βαθύ μπλε... και στα καλά τα γαϊδουράκια ούτε μία αναφορά!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-07-11, 15:11
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Και καμία αναφορά στην πολυκοσμία, στο στριμωξίδι και στη φασαρία. Γιατί πόσο μπορεί να σας συγκινήσει μια ομορφη θάλασσα όταν είστε εσείς και πλήθος άλλοι σε απόσταση αναπνοής; Όσο για το ηλιοβασίλεμα μπορώ να βρω το ίδιο χωρίς να μου το χαλάνε τα πλήθη που το παρακολουθούν σαν να βλέπουν ταινία σε θερινό σινεμα. Συγνώμη που σας το χάλασα, αλλά μη μου πείτε ότι δεν τα έχετε ζήσει και εσείς αυτά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-07-11, 15:50
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
...ηλιοβασίλεμα, έχει υπέροχο, κι είναι όλοι στημένοι για φωτο! ( http://www.diafragma.gr/album/show/santorini ) μόνο που αν είσαι έλληνας στις καφετερίες, εστιατόρια και άλλα μαγαζιά κάθονται από πάνω σου με πίεση, πότε θα φύγεις για να βάλουν ξένους, άσχετα αν η παραγγελία τους θα είναι λιγότερη (σε κόστος ΚΑΙ μπουρμπουάρ) και στο 1/10 της δικής σου. Διαφωνώ ως προς τον τίτλο ''νησί του έρωτα''. Της μοναξιάς, της μελαγχολίας, του απόμακρου (όσο και η θάλασσα από ψηλά) θάταν πιο εύστοχο. Δεκτό όμως, μόνο σαν κράχτης.

Παραλίες δεν έχει φοβερές, μόνο ιδιαίτερες με τις μαύρες ηφαιστειογενείς πέτρες του. Κρασί όμως κι αυτό υπέροχο. Κατά τα άλλα, μάχεται επάξια με άλλους προορισμούς.

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...Akrotiri_2.jpg

Πολύ καλή και η Οία!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mystakid : 10-07-11 στις 15:53
Απάντηση με παράθεση
The Following 2 Users Say Thank You to mystakid For This Useful Post:
Maria. (10-07-11), Nikoscot (11-07-11)
  #7  
Παλιά 10-07-11, 15:55
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Να διορθώσω και να πω ότι θα ξαναπήγαινα σέ άλλη εποχή του έτους και όχι Αύγουστο που είχα πάει. Παρατήρησα και τα βίντεο του Νίκου σε άλλο θέμα και θυμήθηκα και τις όμορφιές και μου έκανε εντύπωση ότι δεν υπάρχει η πολυκοσμία που έζησα εγώ.
Στην κορυφή του δρόμου προς το λιμάνι θυμάθηκα την πιο όμορφη και μυστήρια εικόνα που είχα δει. Όλος ο τόπος κάτω ήταν τυλισμένος σε μια μωβ ατμόσφαιρα με κάμποση καταχνιά. Δεν θυμάμαι αν ήταν πρωί ή ήλιοβασίλεμα. Έμοιαζε όμως να πετάω και να βλέπω όλα αυτά από ψηλά. Δεν θα το ξεχάσω!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-11, 17:21
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Αρχική Δημοσίευση από Maria. Εμφάνιση μηνυμάτων
Και καμία αναφορά στην πολυκοσμία, στο στριμωξίδι και στη φασαρία. Γιατί πόσο μπορεί να σας συγκινήσει μια ομορφη θάλασσα όταν είστε εσείς και πλήθος άλλοι σε απόσταση αναπνοής; Όσο για το ηλιοβασίλεμα μπορώ να βρω το ίδιο χωρίς να μου το χαλάνε τα πλήθη που το παρακολουθούν σαν να βλέπουν ταινία σε θερινό σινεμα. Συγνώμη που σας το χάλασα, αλλά μη μου πείτε ότι δεν τα έχετε ζήσει και εσείς αυτά;

Είναι η οπτική που θέλει κανείς να δει. Δηλαδή το "ποτήρι μισοάδειο", στην προκειμένη περίπτωση! Σίγουρα έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας (ΑΝ το καταφέρουμε ποτέ!) να αποκτήσουμε αυτοπεποίθηση ως λαός.

Σχετικά με το νησί...δε νομίζω να "φταίει" γιατί εγώ π.χ. επέλεξα να πάω Αύγουστο!

Αν θέλουμε ησυχία πηγαίνοντας στη Σαντορίνη, ας ρωτήσουμε τους Ασιάτες, αυτοί σίγουρα ξέρουν να μας πουν...!
__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Naias για αυτό το μήνυμα:
Xenios (10-07-11)
  #9  
Παλιά 10-07-11, 18:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Ο μέσος Έλληνας παραθεριστής κάνει διακοπές τον 15Αυγουστο.
Θα πληρώσει 2-3 φορές πάνω το δωμάτιο ή το ξενοδοχείο, θα ψάχνει να βρει ένα τετραγωνικό στην παραλία, θα τρώει ότι @@@@@ του σερβίρουν, αλλά θα έχει την βαθιά ικανοποίηση ότι έκανε διακοπές τον 15Αυγουστο.

Επίσης ο μέσος Έλληνας παραθεριστής, θα θέλει να φύγει 13 -14 Αυγούστου, θα πάει στριμωγμένος και υπεράριθμος και φυσικά θα έχει κλείσει θέση την τελευταία στιγμή.

Ωχ μη μέσος Έλληνας παραθεριστής, επειδή για πολλά συναπτά έτη, αυτόν τον καιρό δουλεύαμε 16ωρα, απόλαυσα τα νησιά, τον Μάιο, τον Ιούνιο τον Σεπτέμβριο και τον Οκτώβριο και έχω τις καλύτερες εικόνες της ζωής μου.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-07-11, 18:59
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Naias και Xenios μου λέτε αυτά που έγραψα στο δεύτερο μήνυμα, ότι τον Αύγουστο έχει πολυκοσμία (όπου και να πας) και όπως είπα δεν ξαναπάω Αύγουστο, θέλω να παω άλλη εποχή. Το ποτήρι εδώ δεν έχει γωνία μισοάδειο μισογεμάτο. Αν έχει κόσμο, έχει κόσμο! Δεν είπα πουθενά ότι φταίει το νησί! Διαβάσατε και τα δυό μηνύματά μου και απαντήσατε ή απαντάτε μόνο στο πρώτο.

Τώρα δεν ξέρω πως συνδέεις του ασιάτες με την ησυχία, όμως δεν έχω πρόβλημα και μιλώ με πολλούς έλληνες, αλβανούς, νιγηγιανούς, ινδούς, πακιστανούς, μόνο που δεν έχουν περιθώρια για διακοπές.

Μήπως είναι μύθος το τι κάνει ο μέσος έλληνας παραθεριστής; Τον δεκαπενταύγουστο δεν κλείνουν όλα τα εργοστάσια, όλες οι αποθήκες, όλα τα μαγαζιά; Εννοώ η πλειοψηφία τους. Αν πάρεις τηλέφωνο για παραγγελία σου λένε από 25 αυγούστου και μετά που θα ανοίξει η αποθήκη! Οπότε τότε έχουν οι πιο πολλοί άδεια, τότε πάνε διακοπές!

Τότε πήγα Αυγουστο αλλά όχι ως μέσος έλληνας παραθεριστής. Λίγο μετά το Λύκειο ήμουν και πήγαμε όλο το καλοκαίρι διακοπές παντού! Ούτε τότε μου άρεσε η κακοπέραση, το στριμωξίδι και η πολυκοσμία. Ευχαρίστως θα έλεγα ναι για διακοπές σε σουίτα, και δεν βαριέσαι ας ήταν και δεκαπενταύγουστο στη Σαντορίνη!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-07-11, 19:21
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Μαρία για περισσότερα από 25 χρόνια, διαχειριζόμουν ένα από τα μεγαλύτερα γραφεία ταξιδίων στην Ελλάδα.

Δυστυχώς δεν είναι μόνο ότι ο κόσμος που παίρνει άδεια τον 15Αυγουστο, το κάνει επειδή κλείνουν αναγκαστικά επιχειρήσεις. Είναι και αυτό ένα κομμάτι της πίτας, αλλά είναι αμελητέα ποσότητα.

Οι περισσότεροι Έλληνες δεν προγραμματίζουν τις διακοπές τους, θα το αποφασίσουν την τελευταία στιγμή και θα το χρυσοπληρώσουν.

Να σου εξηγήσω το γιατί.

Το Α γραφείο ταξιδίων, κλείνει δέκα δωμάτια σε ξενοδοχείο της Σαντορίνης για παράδειγμα, όλο τον χρόνο. Το παίρνει πχ σε 10 ευρώ το κρεββάτι και το πουλάει 15. Αν μου έρθεις τον Ιούνιο για να μου κλείσεις τον Αύγουστο, που είναι η υψηλή περίοδος, το δωμάτιο θα στο δώσω 25, γιατί θα βγάλω από εκεί την ζημιά, για όσες μέρες πλήρωνα δωμάτιο, πχ τον χειμώνα και δεν είχα πελάτη. Αν μου έρθεις τον Αύγουστο να μου ζητήσεις δωμάτιο για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο, δεν θα έχω κανέναν να σου δώσω και θα πάρω τηλέφωνο τον ξενοδόχο, να μου βρει αν έχει ένα ελεύθερο από τα δικά του..

Αυτό το δωμάτιο θα το αγοράσει το πρακτορείο 30 και θα στο πουλήσω 40.

25 με 40 είναι μεγάλη διαφορά.

Αν μου πήγαινες τον Μάρτιο, για να κλείσεις τον Αύγουστο, θα πλήρωνες το δωμάτιο 20.

Μερικοί πιο έξυπνοι ακόμα, πάνε επί τόπου και νοικιάζουν δωμάτιο με το room rate (τιμή δωματίου) και πληρώνουν 60. Μετά θα έρθουν να διαμαρτυρηθούν ότι ο Γερμανός δίπλα τους, είχε πληρώσει το δωμάτιο 15.

Όμως ο Γερμανός θα έχει βγάλει (όχι κρατήσει) το εισιτήριο του, τον Νοέμβριο του προηγούμενου χρόνου. Μαζί θα πετάξει σχεδόν τσάμπα με ένα Chartet που έχει προπληρωθεί 8 μήνες πριν και θα του κοστίζει λιγότερο, απ' όσο κόστισε στον Έλληνα, η τρίτη θέση στο πλοίο της γραμμής.

Φταίει ο Ξενοδόχος; Ο φουκαράς θα έχει κάλυψη 100% μόνο τον Αύγουστο, τις άλλες μέρες βαράει μύγες, γι αυτό προτιμάει να παίρνει ετήσια μίσθωση, όσο όσο από τα ξένα και Ελληνικά πρακτορεία.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-07-11, 14:19
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
Δεν ξέρω εργάτες ή υπαλλήλους που να ξέρουν από τον προηγούμενο Νοέμβριο πότε θα πάρουν άδεια το επόμενο καλοκαίρι. Ακόμη και τώρα μερικοί δεν ξέρουν.Με τη κρίση όμως δεν ξέρουμε αν θα έχουμε δουλειά και έτσι ποιος νοιάζεται για διακοπές! Χειροτερεύουν γρήγορα τα πράγματα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 11-07-11, 15:29
Το avatar του χρήστη Naias
Naias Ο χρήστης Naias δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-06-21 10:41
Φύλο: Γυναίκα
Για να επανέλθουμε, το θέμα μας είναι: "Σαντορίνη το ομορφότερο νησί του κόσμου...και με το ωραιότερο ηλιοβασίλεμα του κόσμου!"

__________________
«Όποιος έχει το πόδι του έξω από τη φωτιά, μπορεί εύκολα να δώσει συμβουλές σ' αυτούς που καίγονται» Αισχύλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 11-07-11, 15:32
dimitrios83 Ο χρήστης dimitrios83 δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 11-09-18 04:16
Φύλο: Άντρας
Άν και η γνώμη μου δεν έχει ιδιαίτερη βαρύτητα αφού η μοναδική εμπειρία μου είναι η Τήνος (και αυτό αυθημερόν) και η Σάμος όπου για 7,5 μήνες έκανα μέρος της θητείας μου, έχω την εξής απορία.

Έχω ακούσει για τη Σαντορίνη καλά λόγια (ότι είναι όμορφη, γραφική κλτ κτλ) αλλά και το ομορφότερο νησί στον κόσμο; Δηλαδή ξεπερνάει ας πούμε και τα νησιά στη Χαβάη;

Αρχική Δημοσίευση από mystakid Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραλίες δεν έχει φοβερές,..
Αυτό ακριβώς έχω ακούσει και εγώ απο συγγενείς, φίλους και γνωστούς που έχουν επισκεφτεί τη Σαντορίνη. Δηλαδή άν δεν είναι οι ωραίες παραλίες ένα απο τα κριτήρια (αν όχι το πρώτο) για να αναδειχτεί ένα νησί-πόσο μάλλον στο να φέρει τον υπερθετικό τίτλο του ομορφότερου νησιού στον κόσμο-τότε τι είναι;

Επίσης δεν κατάλαβα ποτέ μου τον παροξυσμό για το ηλιοβασίλεμα της Οίας. Δηλαδή τι το ιδιαίτερο έχει και εμφανίζεται εκεί το καλύτερο ηλιοβασίλεμα; Τι το καθιστά ώς "καλύτερο"; Το χωριό μου έχει εξίσου όμορφο ηλιοβασίλεμα και δεν μπορώ να διακρίνω διαφορές απο τις παραπάνω φωτό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrios83 : 11-07-11 στις 15:35
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 11-07-11, 16:24
Το avatar του χρήστη Maria.
Maria. Ο χρήστης Maria. δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 18-11-11 23:40
dimitrios83, Έχει ωραίο ηλιοβασίλεμα αλλά το κάδρο της φωτογραφίας μοιάζει άδειο από πλευράς σύνθεσης και μόνο τα χρώματα μπορούν να δώσουν κάποιο ενδιαφέρον. Μιλάω όχι για την παραπάνω φωτογραφία αλλά για το ηλιοβασιλεμα καθαυτό που βλέπει κάποιος μπροστά του. Δηλαδή μόνο θάλασσα, ουρανό και η Θηρασιά. Ειδικά στην Οια μπορείς να το δεις αγκαλιά με την καλή σου και με χιλιάδες άλλους κρεμασμένους στις στέγες των σπίτιών, στα δρομάκια και όπου αλλού μπορούν. Δε ξέρω αν αυτό σου φαίνεται ρομαντικό ή σου αρέσει, αλλά υπάρχουν πιο ωραία μέρη για κάτι τέτοιο.
Αν πας όμως στη Σαντορίνη θα θες να το δεις από εκεί, έτσι για την εμπειρία να το έχεις παρακολουθήσει Live και να χειροκροτήσεις μαζί με τους άλλους όταν χαθεί ο ήλιος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:22.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.