Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ελεύθερος Χρόνος και Ψυχαγωγία > Ταξίδια
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Αξιολογήστε το θέμα Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-08-12, 10:49
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Post Προτιμάτε τον Αύγουστο για διακοπές; Καλά να πάθετε...

Την σήμερον ημέραν, ο καθείς ένας δηλώνει εραστής του θέρους, για να θυμηθώ την εκφραστικότητα, του μεγάλου Νίκου Τσιφόρου.

Και εντάξει μωρ' αδελφάκι μου, αν έχεις παιδιά, καλά να πάθεις, δεν μπορείς να κάνεις και αλλέως (sic). Αλλά οι υπόλοιποι, τι λωλάδα σας έχει πιάσει, να πηγαίνετε διακοπές μέσα στο κατακαλόκαιρο, στις κατάμεστες παραλίες, γεμάτες από το λάδι της μανδάμ που για να την ντύσεις, θέλεις 20 πήχες ύφασμα ή που αντί να πατάς στην άμμο, πατάς στο σελοφάν με τα τσιπς, που μόλις έχει φάει ο Κωστάκης και φυσικά δεν του έμαθε κανείς ευγενής γονιός, ότι δεν πετάμε ότι δεν γουστάρουμε κάτω.

Θα πληρώσεις και την κάθε ντομάτα της χωριάτικης, σαν να τρως χαβιάρι beluga ή θα σου σερβίρουν προπέρσινο κατεψυγμένο mouzaka, με δέκα δάκτυλα μπεσαμέλ και ίχνος από κατεψυγμένο κιμά.

Θα έχεις και την μανδάμ, να προσπαθεί να ταΐσει τον Κωστάκη και όσο αυτή καταβροχθίζει τα πάντα, ο μικρός ξεφωνίζει υστερικά.

Θα πληρώσεις και τον ξενοδόχο του βρώμικου ξενοδοχείου, σαν να μένεις στο Waldorf Astoria και το πρωί θα πεις και ευχαριστώ που ο σερβιτόρος, με το νύχι σε πένθος, θα σου πετάξει ένα μαυροζούμι, με ένα πλαστικό κρουασάν και ολίγον από βούτυρο.

Θα γυρίσεις πίσω και θα υποκριθείς ότι ήταν τέλειες οι διακοπές, για να την βγεις στον συνάδελφο του γραφείου σου, που τον έριξες και ο φουκαράς θα πάει διακοπές τον Σεπτέμβριο.

Και θα πάει διακοπές ο ... φουκαράς, θα κάνει τα μπάνια του με όλη την παραλία δικιά του, θα πάει να φάει το μπαρμπουνάκι του, όσο εσύ ο ξύπνιος πλήρωνες τον μουζάκα σου, θα πληρώσει τα μισά λεφτά στο ξενοδοχείο και με χαμηλή τιμή στο πλοίο.

Εσύ όμως θα σχεδιάζεις πως και του χρόνου, θα ρίξεις τον τύπο και θα ξαναπάς διακοπές τον Αύγουστο, να ξαναφάς τον υπόλοιπο μουζάκα που ξέμεινε, να ανταμώσεις την μανδάμ με τον Κωστάκη....

Χρόνια στην ενασχόληση μου, με την τουριστική βιομηχανία, έχω κάνει τον ψυχισμό των νεοελλήνων, που στην μεγάλη πλειοψηφία, δεν ξέρουν τι διακοπές θέλουν, δεν τις σχεδιάζουν σωστά, είναι οι άνθρωποι της τελευταίας στιγμής. Βέβαια σ αυτό δεν φταίνε μόνο οι ίδιοι.
Φταίνε και οι εργασιακές σχέσεις, που ο εργοδότης, στις μικρές κυρίως εταιρείες, θα σου βγάλει το λάδι, μέχρι να σου ορίσει την άδεια σου.

Φυσικά υπάρχουν και οι πλέον οργανωμένοι, που όμως και οι ξένοι, σχεδιάζουν τις διακοπές τους, πολλούς μήνες πριν. Αυτοί είναι οι κερδισμένοι, θα πληρώσουν σίγουρα λιγότερα, θα ξέρουν τι θα βρουν και τι θα ζητήσουν.

Όσοι δεν εξαρτώνται από παιδιά σχολικής ηλικίας, χωρίς καμιά αμφισβήτηση, ο Σεπτέμβριος είναι ο ιδανικός μήνας.

Όμως δεν είναι μόνο ο Σεπτέμβριος, αν δεν αρέσει όμως σ' εμένα πια η θάλασσα. Η χώρα μας έχει ίσως πιο όμορφα ορεινά μέρη, απ' όσο παραλίες και δεν υπερβάλω σ' αυτό.
Χρόνια φωνάζω ότι η Ελλάδα έπρεπε να είχε ισόποσο τουρισμό, δώδεκα μήνες τον χρόνο. Ο Ελληνικός Οργανισμός Τουρισμού και το εκάστοτε υπουργείο, ποτέ δεν πρόβαλε σωστά, τους ορεινούς ή χειμερινούς προορισμούς της Ελλάδος.

Παλιά έκανα σκι και λόγω δουλειάς, έχω κάνει σκι σε Αυστρία και Ελβετία.
Το μόνο καλύτερο που έχω βρει, είναι οι υποδομές. Τα περισσότερα βουνά της κεντρικής Ευρώπης, έχουν ταλαιπωρηθεί αφάνταστα από την όξινη βροχή. Φουντωτό έλατο σαν αυτό των Ελληνικών βουνών, θα στεναχωρήσω τους ξενομανείς, δεν θα βρείτε πουθενά.

Αν οι Αυστριακοί είχαν το Σέλι του Βερμίου, να είστε σίγουροι, ότι αντί τεσσάρων αναβατήρων, θα είχαν 104, χωρίς υπερβολή. Αντί για τις 5-6 πίστες θα είχαν διαμορφώσει 40-50.
Έχω να πάω πολλά χρόνια στο Σέλι, τότε ήταν ακόμα χωματόδρομος και φαντάζεστε πόσο συχνά έκλεινε το χιονοδρομικό λόγω χιονιού.

Για να επανέλθω στο θέμα, ο Αύγουστος είναι ο χειρότερος μήνας διακοπών στην Ελλάδα. Καταλαβαίνω αυτούς που έχουν παιδιά σε σχολείο ή σε παιδικούς σταθμούς, οι υπόλοιποι δεν έχουν δικαιολογία.

Σ.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
The Following 3 Users Say Thank You to Xenios For This Useful Post:
HelenA (07-08-12), Nikoscot (07-08-12), vgiagias (07-08-12)
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης Αξιολογήστε αυτό το θέμα
Αξιολογήστε αυτό το θέμα:

Δικαιώματα - Επιλογές
You may post new threads
You may post replies
You may not post attachments
You may edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:37.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.