Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Ενημέρωση > Ελλάδα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 06-11-07, 22:51
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από elbereth Εμφάνιση μηνυμάτων
< είν.ααι αθώοι οι σημερινοί πενηντάρηδες. Είναι αυτοί που χωρίζουν λίγο πριν τα εξήντα για να ζήσουν τον έρωτα με κατά πολύ νεαρότερες Ουκρανές και Ρωσίδες..
Γιατι ρε παιδια, χάθηκαν οι Ελληνίδες...α πα πα πα πα

Που να μαθαίνω ρώσικα και ουκρανεζικα τωρα...

Ενω κατι ψευτορωμέϊκα , τα σκαμπάζω.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 06-11-07, 23:31
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
απλά Γεώργιε... έχει κυκλοφορήσει η φήμη ότι είναι πιο θέκθυ ...από την άλλη, είδες elbe πως είμαι 50άρης; οπότε και αξιοκατάκριτος για τις επιλογές μου; γενικώς και αορίστως;

Πρότεινα στην τεκνογονία την καλλιτεκνία παρά την πολυτεκνία και στην μεταξύ αγάπης και συννενόησης του ζευγαριού λογικής δράσης, όχι όμως ΜΟΝΟ συμφεροντολογικής και υπολογιστικής, δλδ τι ΥΛΙΚΑ ΕΦΟΔΙΑ θα δοθούν στα παιδιά, που ΔΕΝ είναι δα και η πρώτη αιτία ευτυχίας και ευλογίας (όπως τουλάχιστον εννοήθηκε ο όρος από την αρχή στο παρόν thread).

Περίμενα πάντως από τους διανοητές, να μην ισοπεδώνουν και εξαρτούν τόσο άγαρμπα την αγάπη μόνο στις υλικές παροχές.

Χωρίς να κατακρίνω τα παιδάκια (μοναχοπαίδια) που αργότερα σφυρηλατούν τον δικό τους χαρακτήρα, (ίσως διαφορετικό από την αφετηρία) συγκρινόμενα με τα των πολυτέκνων (2,3,4...) είναι πιο αγέλαστα, πιο αντικοινωνικά, πιο επιθετικά, με μεγαλύτερη αίσθηση της κτήσης και του εγώ... πιο απομονωμένα στα παιχνίδια τους, πιο γρήγορα μπασμένα στον (αρνητικό) χώρο των μεγάλων...

...επανερχόμενος στην παράμετρο ενοχοποίησης των σημερινών 50άρηδων, νομίζω πως σε κάποιες καμπές, όπως και η κλιμακτήριος, για να τηρηθούν αθώοι (όχι όμως ΜΟΝΟ οι 50άρηδες), θέλει κάποιες αντιστάσεις, κάποιες αρχές, υγιή θέληση για κάποια υπέρβαση ανεκπλήρωτων ερωτικών συμπλεγμάτων (ειδικά όσων έχουν καρδιά, πίεση κλπ...) θέκθυ κι όποιοθ αντέκθει... χαχαχαχα καημένες ουκρανορωσίδες προσέχτε με ποιους μπλέκετε

Σοβαρά τώρα όμως. Για χάριν παγκοσμίων στατιστικών θα αδιαφορήσουμε για την Ελλάδα; την χώρα μας; δυστυχώς αυτήν, των περισσότερων θανάτων απότι γεννήσεων;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 06-11-07, 23:42
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συχωρήστε μου αν η γνώμη μου είναι αιρετική απλά προσπαθώ να εντάξω τον άνθρωπο στους κανόνες της φύσης κάτι που έχουμε ξεχάσει γιατί απλά θεωρούμε ότι είμαστε ανώτεροι από την φύση και όχι κομμάτι της
Συγνωμη που απαντω αργά, τωρα ειδα τις ...απόψεις σου. Αγαπητή μου σου ξέφυγε ίσως ότι ο άνθρωπος είναι μεν θηλαστικό αλλα και κορωνίδα της δημιοργίας. Ισως δεν διάβασες την θέση του Μεγ.Βασιλείου για το ότι ο Θεός ενεφύσησε στον άνθρωπο "πνοήν ζώσαν¨δηλ. υπήρξε για το είδος άνθρωπος ιδιαίτερη μέριμνα. Σού ξεφυγε παράλληλα ότι κάπου διαφερουμε απο τα άλλα ζώα...οι περισσότεροι άνθρωποι δηλ., ελπίζω και εσύ το ίδιο. Ειναι το πνεύμα που τοποθετεί τον άνθρωπο σε κάποια διαφορετική θεση στην βιολογικη αλυσίδα.....Η μανα δεν σκοτώνει τα παιδια της...η σκύλα τα αδύνατα κουταβια , ναί.

Καλό θα ηταν να αποκτησουμε λιγο γενικότερη Παιδεία διότι η ανοησία της εξειδίκευσης κάνει το μυαλό μας ...μαλθακό Fachidiotie νομιζω το λέτε εσείς οι γερμανοτραφείς...

Και κατι ακόμα...ελπίζω να ειναι συμπτωματικό ότι αναφερόμενη στα παιδια αντι για ευλογία ...γράφεις ευλογιά. Αν δεν ξέρεις πως μπαίνουν οι τόνοι, μη τους βαζεις καθόλου., Αν θες όμως να μαθεις, βάζε πρώτασ τον τόνο και μετα το γραμμα....αντε θα συνηθισεις κι εσυ.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tertios : 06-11-07 στις 23:45
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 06-11-07, 23:55
Το avatar του χρήστη mystakid
mystakid Ο χρήστης mystakid δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 15-02-24 21:42
Φύλο: Άντρας
Εκκλησία - εκκλησιά, Παναγία - Παναγιά, ευλογία - ευλογιά... κανένα πρόβλημα... με τους τόνους... συγχωρεμένη αλλά όντως είναι αλήθεια αυτό που λέει ο Γεώργιος. Ο άνθρωπος, μπορεί να είναι ζώον στην γενική του έννοια... αλλά ευτυχώς είναι ζώον θεούμενο, παράμετρο και προοπτική και σκοπό, και εν δυνάμει χάρι και ελευθερία, που ξεφεύγει από πολλούς
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 07-11-07, 03:59
Το avatar του χρήστη Archmage
Archmage Ο χρήστης Archmage δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 14-03-18 00:30
Φύλο: Άντρας
Αγαπητοί φίλοι, δεν ξέρω αν διαβάσατε το άρθρο της Κ (στο οποίο βασίστηκε το πρώτο μήνυμα). Για να μείνουμε λοιπόν εντός θέματος, εκεί παρουσιάζεται η "μεγάλη οικογένεια" ως ικανή να φέρει την ευτυχία, με φράσεις όπως "η πολυπληθέστερη, και σίγουρα η πιο ευτυχισμένη, πολύτεκνη οικογένεια της Ελλάδος", "τα παιδιά είναι χαρά, όσα περισσότερα τόσο καλύτερα, αρκεί να υπάρχει αγάπη και συνεργασία μέσα στο σπιτικό", "Από αυτή την ευτυχή συνάντηση βγήκε μια είδηση «τα παιδιά είναι ευλογία»".

Η συγκεκριμένη μεγάλη οικογένεια μπορεί να ζει αρμονικά και ευτυχισμένα και μπράβο τους

Για το κατά πόσον όμως ο μεγάλος αριθμός των μελών είναι ικανός για την ευτυχία, εγώ προσωπικά αμφιβάλλω. Και με ενοχλεί ιδιαίτερα το γεγονός να παρασύρονται κάποιοι από αυτή την αυθαίρετη θέση, είτε επειδή δεν ξέρουν καλύτερα είτε επειδή άλλοι τους "πείθουν" για αυτό, με συνέπεια να διαλύονται μετά οικογένειες και να καταστρέφονται ζωές μεγάλων και μικρών.

Δηλαδή, για να το πω λιανά, πιστεύει κανείς ότι μια οικογένεια με 2000€ το μήνα και 5 παιδιά μπορεί να ζήσει ευτυχισμένη όταν απλά υπάρχει "αγάπη και συνεργασία"; Πώς; Το μαιευτήριο πόσα παίρνει για τη γέννα; Τα ρούχα θα τα ανακυκλώνουν; Τι θα τρώνε ακριβώς τα παιδιά; Τα φροντιστήρια μόνο παίρνουν 40€ την ώρα, όπως έγραφε η Ανεμώνη πριν λίγες μέρες, ενώ ένας φοιτητής έλεγε ότι χρειάζονται 1500€ το μήνα.

Είτε το θέλουμε είτε όχι, ο κόσμος έχει αλλάξει από την εποχή που διάβαζα το αλφαβητάριο του δημοτικού. Οι κότες, το περιβόλι και η γειτονιά έχουν δώσει τη θέση τους σε άλλες καταστάσεις, τελείως διαφορετικές. Αν κάποιος θέλει σοβαρά να προγραμματίσει τη ζωή της οικογένειας και (πολύ σημαντικότερο) να δώσει στα παιδιά του περισσότερες επιλογές, τότε θα πρέπει να λάβει υπόψη τι μπορεί να κάνει μέσα στο πλαίσιο που ζει και στο οποίο διαφαίνεται ότι αυτά θα ζήσουν.


υγ: Γιατί μπαίνει θρησκευτική διάσταση στο θέμα;
__________________
may you live in interesting times
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 07-11-07, 04:25
Το avatar του χρήστη purple anemone
purple anemone Ο χρήστης purple anemone δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Η αλήθεια όπως πάντα, είναι κάπου στη μέση.
Τα παιδιά είναι αδιαμφισβήτητα ευλογία, αυτό το καταλαβαίνει κανείς από την πρώτη στιγμή που ένα παιδί έρχεται στον κόσμο. Η πιο μεγαλειώδης εικόνα της φύσης, η ίδια η ύπαρξη του Θεού...
Και φυσικά είναι σωστό και λογικό να κάνει ένα ζευγάρι τόσα παιδιά όσα μπορεί να μεγαλώσει σωστά χωρίς να τους στερεί την αξιοπρέπεια, τη μόρφωση, και όλα τα αγαθά που χρειάζεται ο σημερινός άνθρωπος για να ζήσει καθώς πρέπει.
Αυτό που δε δέχομαι και δεν υποστηρίζω με κανένα τρόπο, είναι να θυσιάζεται η ύπαρξη ενός - ή ακόμα ενός - παιδιού στο βωμό περιτών και ανόητων πολυτελειών που επελέγησαν απαίδευτα για να καλύψουν ανούσιες καταναλωτικές ανάγκες που καμία τελικά αξία δεν έχουν μπροστά σε ένα παιδικό βλέμμα... κάποια στιγμή πρέπει να ξεχωρίσουμε τι είναι ζωή, τι είναι μέλλον, τι είναι ευτυχία...
__________________
Δε χάνεται η ελπίδα τελευταία... Τελευταία χάνεται η ψυχή όταν χάσει την ελπίδα της...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 07-11-07, 09:42
elbereth Ο χρήστης elbereth δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 19-10-12 17:14
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
<<από την άλλη, είδες elbe πως είμαι 50άρης; οπότε και αξιοκατάκριτος για τις επιλογές μου; γενικώς και αορίστως;>>

ε όχι δα. Δεν είπα <<'Ολοι οι 50ρηδες>>, ούτε καν <<οι περισσότεροι>>. Αλλά όπως όταν λέτε "οι νέοι σήμερα", "τα σημερινά παιδιά" κλπ...
Κάθε γενιά έχει και τα κουσούρια της. Πολλοί από τους 50ρηδες τρέπονται σε παλιμπαίδες, η δε δικιά μου γενιά απλώς αρνούμαστε να μεγαλώσουμε...

χαμογελλλλλαστά
Μαρκέλλλλλλλλλλλλα
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 07-11-07, 10:41
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μπορεί ο άνθρωπος να είναι το τελειότερο δημιούργημα του θεού, αλλά ο θεός τον έφτιαξε να είναι και αυτός μέρος του συνόλου όχι ανώτερος του. Μας έδωσε την νόηση για να χαρούμε όλο του τα δημιουργήματα, και αντί για αυτό εμείς θεωρήσαμε ότι είμαστε ανώτεροι και τι κάναμε? Λερώσαμε και βρωμίσαμε όλα αυτά που εκείνος έδωσε.

Εγώ απλά προσπάθησα να δώσω μια βιολογική εξήγηση γιατί στον δυτικό κόσμο έχουμε όλο και λιγότερες γεννήσεις εσείς το κάνατε μεσανατολικό. Γιατί αν δεν δέχεστε ότι ΚΑΙ ο άνθρωπος ακολουθεί τους βιολογικούς κανόνες ζείτε μια ψευδαίσθηση.

Όσο για τον τόνο εγώ ένα τόνο έκανα λάθος από ταχύτητα άλλοι κάνουν ολόκληρα γράμματα αλλά μιλάνε. Τόση σημασία έχει πια το πώς γράφουμε από το τι γράφουμε?
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 07-11-07, 10:42
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από tertios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνωμη που απαντω αργά, τωρα ειδα τις ...απόψεις σου. Αγαπητή μου σου ξέφυγε ίσως ότι ο άνθρωπος είναι μεν θηλαστικό αλλα και κορωνίδα της δημιοργίας. Ισως δεν διάβασες την θέση του Μεγ.Βασιλείου για το ότι ο Θεός ενεφύσησε στον άνθρωπο "πνοήν ζώσαν¨δηλ. υπήρξε για το είδος άνθρωπος ιδιαίτερη μέριμνα. Σού ξεφυγε παράλληλα ότι κάπου διαφερουμε απο τα άλλα ζώα...οι περισσότεροι άνθρωποι δηλ., ελπίζω και εσύ το ίδιο. Ειναι το πνεύμα που τοποθετεί τον άνθρωπο σε κάποια διαφορετική θεση στην βιολογικη αλυσίδα.....Η μανα δεν σκοτώνει τα παιδια της...η σκύλα τα αδύνατα κουταβια , ναί.

Καλό θα ηταν να αποκτησουμε λιγο γενικότερη Παιδεία διότι η ανοησία της εξειδίκευσης κάνει το μυαλό μας ...μαλθακό Fachidiotie νομιζω το λέτε εσείς οι γερμανοτραφείς...

Και κατι ακόμα...ελπίζω να ειναι συμπτωματικό ότι αναφερόμενη στα παιδια αντι για ευλογία ...γράφεις ευλογιά. Αν δεν ξέρεις πως μπαίνουν οι τόνοι, μη τους βαζεις καθόλου., Αν θες όμως να μαθεις, βάζε πρώτασ τον τόνο και μετα το γραμμα....αντε θα συνηθισεις κι εσυ.
Ποιος ειναι ο Μ.Βασιλειος?Πρεπει να τον δεχτούμε υποχρεωτικά ως σοβαρή πηγη ή μέρος της γενικής παιδείας των ελληνοτραφών?Τις πηγές θα πρέπει να τις αποδεχόμαστε όλοι και να ειναι και σοβαρες...
Η σκύλα δε σκοτώνει τα αδύναμα κουτάβια.Ειναι μηχανισμός της φύσης για την επιβίωση του είδους.Αν δεν ειναι δυνατό εχει πρόβλημα κατα τον θηλασμο..
Οσο για το πνευμα και το οινοπνευμα του ανθρώπου βλέπω που τον έχει φέρει αυτή η ανωτερώτητα του...
Οσο για τα λάθη εκ παραδρομής οποίος δεν έχει κανει ποτε κανενα όπως γράφει στο πληκτρολόγιο πρώτασ να βγει να το πει.

Κύριε πρόεδρε της Δημοκρατίας αν νομίζεις οτι τα πολλα παιδια ειναι ευτυχία και ευλογια (χωρις τονο) τοτε κραξε τις Κυβερνήσεις που δεν κανουν τίποτα για να μας βοηθήσουν να γίνουμε περισσοτεροι.Ασε τις γενικεύσεις και τα ευχολόγια.Δε σου πάνε.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 07-11-07, 12:55
Το avatar του χρήστη Fireseaker
Fireseaker Ο χρήστης Fireseaker δεν είναι συνδεδεμένος
Mέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-01-08 20:39
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
[QUOTE=tertios;113421]
Αρχική Δημοσίευση από Gildor Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον, δε λεγεται Μιχαλης[/quote

1.Απο το τραγούδι του Χατζηδάκη και μετα. (... άσπρισ η κούτρα σου ΜΙχαλη.....αλλα μυαλό δεν λεει να βαλει...).όλοι οι αλαφροίσκιωτοι * καλούνται απλά...ΜΙχάληδες

2.Η παρατηρηση για τις παρατηρησεις ειναι σωστη κι ευπρόσδεκτη

3.Ο Μιχάλης..εννοώ ο Firesaker, αλλά και ο κάθε ..Μιχάλης ανάμεσά μας, μπορούμε να ανακαλύψουμε στο εργο του Μεγαλου Βασιλείου, ιδιαίτερα στο περι Δημιουργίας του Κοσμου φοβερές γνώσεις, ιδέες αλλα και διαύγεια πνεύματος μοναδική. Μη ξεχνάμε ότι ήταν τότε η ακμή της ελληνικης παιδείας, ενός πολιτισμού που δεν ειχε αρχίσει ακόμα να φθίνει.

* ο όρος συναντάται συχνα στον Παπαδιαμάντη
και ειναι θετικα φορτισμένος
Οι γενικεύσεις θα μας φάνε...
Καλο το διαβασμα αλλα να βρισκει και εφαρμογη κάπου...
Ολοι εχουν ιδεες...τι ιδεες εχουν ειναι το θέμα...
Οσο για τη θετική φόρτιση αστο....

Οτι και να διαβάσεις τα χρόνια περνανε.ΧΑΣΜΑ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:23.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.