Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Άνθρωπος και Κοινωνία > Οικολογικά θέματα
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-02-08, 10:02
Fidel Ο χρήστης Fidel δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 26-05-08 08:40
Ταρατσόκηπος - Roof Garden

Σε πολλές πόλεις της Ευρώπης, μολονότι διαθέτουν ασύγκριτα περισσότερους αστικούς κήπους από εμάς, ενθαρρύνεται η δημιουργία κήπων και πράσινων εκτάσεων στις στέγες των σπιτιών.

Στη σύγχρονη εποχή, η Γερμανία είναι από τις πρώτες χώρες που τη δεκαετία του '60 έφτιαξαν κήπους στις στέγες. Εκτιμάται ότι σήμερα το 10% των στεγών στη Γερμανία είναι φυτεμένες. Τη Γερμανία ακολούθησαν η Ελβετία και η Αυστρία. Το παράδειγμά τους ακολούθησαν πολλές ευρωπαϊκές και βορειοαμερικανικές χώρες.

Στην Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Ενώσεων για Πράσινες Κατασκευές (EFB - Europaische Foderation der Bauwerksbegrunungsverbande) μετέχουν οι ενώσεις της Γερμανίας, Ιταλίας, Ολλανδίας, Αυστρίας, Ελβετίας, Ουγγαρίας, Σουηδίας και Αγγλίας.

Μερικά από τα οφέλη από την κατασκευή κήπων στις στέγες των πολυκατοικιών είναι:

- Οι κάτοικοι της πολυκατοικίας αποκτούν ένα μικρό χώρο αναψυχής. Τα παιδιά της πολυκατοικίας έχουν κάπου να παίξουν με ασφάλεια, σε επαφή με τη Φύση. Μπορούν να καλλιεργήσουν μερικά φυτά.

- Βελτιώνονται η ηχομόνωση και η θερμομόνωση. Τα διαμερίσματα στα ρετιρέ είναι πιο δροσερά το καλοκαίρι και πιο ζεστά τον χειμώνα με αποτέλεσμα την εξοικονόμηση ενέργειας.

- Η φύτευση των στεγών επιστρέφει στη Φύση ένα μέρος των επιφανειών που αφάνισε το κτίσιμο. Η Φύση θα το ανταποδώσει φέρνοντας πίσω τα πουλιά και τους ήχους τους.

- Εχει υπολογιστεί ότι η θερμοκρασία σε μια φυτεμένη στέγη είναι κατά 10 έως 15 °C δροσερότερη από μια τσιμεντένια στέγη. Η γενικευμένη φύτευση των στεγών των πολυκατοικιών θα μείωνε την καλοκαιρινή θερμοκρασία στην Αθήνα μέχρι και 3 °C.

- Οταν βρέχει, η φυτεμένη στέγη απορροφά μέρος της βροχής, με αποτέλεσμα τη μικρότερη επιβάρυνση του δικτύου αποχέτευσης ομβρίων και τον περιορισμό των πλημμυρών στους δρόμους.

- Η φυτεμένη στέγη απορροφά ένα μέρος των αιωρουμένων σωματιδίων και της σκόνης.

ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΝΑ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΤΕΙ ΣΕ ΕΠΙΔΟΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΑΡΑΤΣΟΚΗΠΩΝ?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-02-08, 11:22
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εδώ το κράτος προσπαθεί να μας πάρει λεφτά. Θα μας επιδοτήσει τους ταρατσόκηπους;
Άσε που οι περισσότεροι κατασκευαστές προσπαθούν να κάνουν οικονομία από τα πάντα! Θα αντέξουν οι κατασκευές τους τόσο χώμα, φυτά και νερό που θα πάει στην ταράτσα; Δεν νομίζω! Λίγο το έχεις να βρεθείς με καμιά γλάστρα στο κεφάλι στα καλά καθούμενα;
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-02-08, 12:25
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
Μοδα ειναι (καλη ελπιζω), θα έρθει και απο δω
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-02-08, 12:32
Το avatar του χρήστη NEBULOUS
NEBULOUS Ο χρήστης NEBULOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 22-05-11 01:20
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ναι καλά θα ήταν να το υιοθετούσαμε και εμείς.

Σε περίπτωση που δεν αντέχουν πολύ βάρος τα κτίρια μπορούν να δημιουργηθούν στις ταράτσες κήποι με χαμηλή ποώδη βλάστηση, όπου τα φυτά δεν έχουν ιδιαίτερο βάρος και το βάθος του χώματος είναι μικρότερο άρα και ελαφρύτερο.

Ένα λιβάδι στη σκεπή μας!!! Δεν θα ήταν και άσχημα!!!
__________________
Και είναι λέω ο παράδεισος για μας αγάπη μου μικρή να μοιραζόμαστε τούτη την κόλαση μαζί…
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-02-08, 12:45
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από NEBULOUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι καλά θα ήταν να το υιοθετούσαμε και εμείς.
Μην ξεχνάμε ότι μερικοί έχουμε κάνει κήπους τις βεράντες μαςμ ανεξαρτήτου μεγέθους.

Εμένα για παράδειγμα μου αρέσουν πολύ τα φυτά που ανθοφορούν και δίνω μπόλικο χρόνο σ' αυτά. Κλάδεμα λίπασμα, μεταφύτευση, είναι ασχολίες που με ηρεμούν αφάνταστα και όλα αυτά σε σχετικά μικρό χώρο.

Θα μου ήταν δύσκολο έως και αδύνατο να το κάνω αυτό σε μια ταράτσα, ίσως γιατί θα ήταν δύσκολο να συννενοηθώ με τους γείτονες.

Χρειάζονται ειδικές προδιαγραφές μόνωσης, διοχέτευσης και αποχέτευσης του νερού, πέργκολες για φυτά που δεν μπορούν να εκτεθούν πολύ ώρα στον ήλιο και κυρίως συννενόηση με τους ενοίκους, που είναι μια δύσκολη υπόθεση, μιας και συνήθως διαφωνούν σε άλλα πιο ασήμαντα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-08, 09:29
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Το μεράκι για λίγο πράσινο

Είδα ένα πανό στο κέντρο της Αθήνας, πριν από λίγες μέρες και πρόλαβα να διαβάσω κάτι για πράσινες ταράτσες και μπαλκόνια. Επειδή δεν είδα κανένα άλλο, φοβάμαι μήπως έχει ξεμείνει από καμιά παλαιότερη «εκστρατεία» του Δήμου Αθηναίων. Εψαξα και στο site του Δήμου, αλλά δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Πρωτομαγιά χθες και καθώς διέσχιζα καθέτως την άδεια Πανεπιστημίου είχα την ευκαιρία και τη δυνατότητα να χαζεύω. Την πόλη, τα κτίρια, την τσιμεντένια όψη της πρωτεύουσας. Στην πλατεία Κοτζιά, στο Δημαρχείο, βλέπω κάτι κακόμοιρα δεντράκια, που πασχίζουν να παραστήσουν την «πράσινη ταράτσα». Στην Αθήνα τα ανθισμένα και λουλουδιασμένα μπαλκόνια εξακολουθούν να παραμένουν φωτεινές εξαιρέσεις. Κι ας φωνάζουν οι επιστήμονες ότι η φύτευση στις τσιμεντένιες επιφάνειες των πόλεων καθαρίζει τον αέρα και μειώνει την ηλιακή ακτινοβολία.

Στη δική μας πόλη όλα είναι events. Ολα είναι εκδηλώσεις, εντυπωσιασμός, χορηγίες, διαφήμιση, προβολή. Των ανθρώπων, όχι των δράσεων.

Διαβάζω σε παλαιότερα δημοσιεύματα της «Κ» ότι: «στη Γερμανία μία στις δέκα οροφές κτιρίων είναι πράσινη, ενώ περισσότερες από 80 δημοτικές αρχές παρέχουν κίνητρα για την υιοθέτηση του μέτρου από τους δημότες και περίπου 13 εκατομμύρια τ.μ. ταρατσών έχουν γίνει πράσινο. Στο Τόκιο της Ιαπωνίας, τα κτίρια που η οροφή τους είναι μεγαλύτερη των 1.000 τ.μ. υποχρεώνονται να καλύψουν με πράσινο το 20%. Στο Πόρτλαντ των ΗΠΑ ο δήμος προωθεί την επέκταση των πράσινων ταρατσών για ν’ αντιμετωπίσει τις πλημμύρες. Στην Κύπρο επιδοτείται κατά 30% κάθε προσπάθεια εξοικονόμησης ενέργειας (βελτίωση των εγκαταστάσεων του κτιρίου ή φύτευση οροφών)».

Στην Ελλάδα απλώς δεν λαμβάνουμε κανένα μέτρο. Αν κάποιος με δικό του μεράκι, με δικό του κόπο και, φυσικά, με δικά του έξοδα θελήσει να πρασινίσει τα μπαλκόνια ή την ταράτσα του, έχει καλώς. Αν δεν έχει μάθει ν’ αφιερώνει χρόνο στις γλάστρες του, απλώς έχουμε απέναντί μας και γύρω μας τσιμεντένια μπαλκόνια. Η μόνη περίπτωση οικονομικής ενίσχυσης από το Δημόσιο για πράσινη κάλυψη της ταράτσας είναι όταν αυτό αποτελεί επαγγελματική επένδυση.

Οι επιστήμονες είναι σαφείς: «Η φύτευση συμβάλλει στη μείωση της θερμοκρασίας του κτιρίου κατά τους θερινούς μήνες, στη μείωση του ενεργειακού κόστους αλλά και στη λύση περιβαλλοντικών προβλημάτων, όπως το φαινόμενο της αστικής θερμικής νησίδας». Αφού κανείς δεν αμφισβητεί την όξυνση του προβλήματος, αφού όλοι κόπτονται για το περιβάλλον, μήπως το καλύτερο παράδειγμα, η καλύτερη «καμπάνια» θα ήταν η κάλυψη των οροφών στα δημόσια κτίρια με πράσινο; Αντί να προσθέτουμε κλιματιστικά, ας δοκιμάσουμε να προσθέσουμε φυτά.

Πάντως, Πρωτομαγιά χθες, είδα πολλούς ανθρώπους στο τρένο να παίζουν με τα κινητά τους και μόνο έναν να κρατάει δύο τσάντες με φυτά από την ανθοκομική της Κηφισιάς. Προφανώς ήταν ένας από τους λίγους με μεράκι, και πράσινους κήπους.

Καθημερινή

Σχόλιο :

Συμφωνώ με το δημοσίευμα. Αν και έχω στενή βεράντα που μόλις σε μερικά σημεία χωράω να περάσω, χρησιμοποιώ κρεμαστες ζαρντινιέρες, από την εξωτερική μεριά του μπαλκονιού και καταφέρνω να έχω με ελάχιστε έξοδα, αλλά με μπόλικη δουλειά και αγάπη, μια ικανοποιητική ποικιλία ανθοφόρων φυτών.
Όσα δεν είναι πολυετή, τα αντικαθιστώ κάθε χρόνο, από μικρά γλαστράκια που κοστίζουν από 50 λεπτά έως 2 ευρώ. Επίσης φυτεύω διάφορους σπόρους ή βολβούς.

Το αποτέλεσμα είναι πολύ εντυπωσιακό.

Με μία ώρα απασχόληση στην βεράντα σας την εβδομάδα, να είστε σίγουροι ότι θα έχετε όμορφα αποτελέσματα. Μην περιμένετε τι θα κάνουν οι άλλοι για εσάς.
Για όση βοήθεια και προτάσεις είμαι στην διάθεση σας
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-05-08, 08:20
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Έκθεση για την ενίσχυση των πράσινων ταρατσών

Στην έκθεση που διοργανώνεται από τις 6 έως και 12 Μαΐου στην πλατεία Κοτζιά, θα παρέχεται δωρεάν τεχνογνωσία ως ένα ακόμη βήμα για την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση των Αθηναίων για το περιβάλλον στην πόλη και στις γειτονιές της.

Η έκθεση φιλοδοξεί να αλλάξει το γκρίζο τοπίο της πόλης μας τόνισε στους δημοσιογράφους ο Δήμαρχος Αθηναίων.


"Αποτελεί ανάσα δροσιάς και άνοιξης για όλες τις Αθηναίες και όλους τους Αθηναίους. Μπορεί το χρώμα και το άρωμα των λουλουδιών να ομορφαίνουν την καθημερινότητά μας, αλλά ταυτόχρονα μας υπενθυμίζουν και τις υποχρεώσεις μας απέναντι στο περιβάλλον. Και επειδή, όπως γνωρίζετε, ο Δήμος Αθηναίων έχει εντάξει τον παράγοντα περιβάλλον δομικά σε όλες του τις πολιτικές από φέτος σας καλώ να δείτε την έκθεση αυτή σαν ένα μικρό σχολείο από το οποίο ξεκινά η περιβαλλοντική μας εκπαίδευση".


Σκοπός μας είπε χαρακτηριστικά ο Νικήτας Κακλαμάνης, δεν είναι μόνο να φέρουμε τον δημότη κοντά στο πράσινο για λίγες μόνο ημέρες, επιδιώκουμε να φέρουμε το πράσινο στα σπίτια μας και πρόσθεσε :

"Για να γίνει ωστόσο αυτό πραγματικότητα οφείλουμε να τηρήσουμε συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις ώστε να μην βλάψουμε τη στατικότητα του κτιρίου, αλλά και να μην έχουμε προβλήματα υγρασίας. Για το λόγο αυτό παρέχουμε δωρεάν την τεχνογνωσία έτσι ώστε να μπορέσουμε όλοι να κάνουμε τα σπίτια μας οάσεις δροσιάς και πνεύμονες οξυγόνου. Για να μπορούμε όχι μόνο να κοιτάμε ψηλά και να χαιρόμαστε το πράσινο αλλά και για να μπορούμε να βλέπουμε το μέλλον του πλανήτη με αισιοδοξία, ας φροντίσουμε να κάνουμε το δικό μας περιβάλλον πιο πράσινο, πιο οικολογικό, πιο ανθρώπινο".



Στόχος, λοιπόν, είναι περισσότερο πράσινο. Αυτό υλοποιείται και με τη Χάρτα Πρασίνου και με το μακροχρόνιο σχεδιασμό που υπάρχει και με τις απαλλοτριώσεις που έχουν δρομολογηθεί και με τις πράσινες ταράτσες και με τα μπαλκόνια και με τους ακάλυπτους και με κάθε σημείο της Αθήνας που μπορεί να αξιοποιηθεί για πράσινο. Υπάρχουν 40.000 ακάλυπτοι χώροι και λέμε ότι εάν πετύχουμε να φτιάξουμε το 20% είναι 8.000 δένδρα στην πόλη. Στη χάρτα πρασίνου είχε αναγγείλει ο Δήμαρχος τη δημιουργία Πρασινοδομίας. Η Πρασινοδομία χρειάζεται για να δει, να εγκρίνει, να επιδιώξει όλα αυτά.


Διότι η πολεοδομία γνωρίζει το κτίριο, το στατικό. Η άλλη υπηρεσία θα βοηθήσει, θα εγκρίνει, θα προσέξει, για να μη γίνουν ζημιές, πώς θα γίνουν οι ταράτσες. Προχωράμε με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα, πάνω στο οποίο αυξάνουμε το πράσινο της πόλης.

Υπολογίζεται ότι υπάρχουν 400 χιλιάδες διαμερίσματα στην πόλη. Σκεφτείτε τι δυνατότητες πρασίνου υπάρχουν στα μπαλκόνια τους. Δίνουμε τη δυνατότητα σε κάθε περίπτωση να μπορεί να χρησιμοποιηθεί διαφορετικά η ταράτσα. Θέλουμε ταράτσες που αντί να αντανακλούν τη ζέστη του καλοκαιριού, να αντανακλούν και να βγάζουν οξυγόνο το καλοκαίρι. Μπορούμε με αυτό τον τρόπο να διαφοροποιήσουμε κατά πολύ το μικροκλίμα της πόλης".

Τα εγκαίνια της έκθεσης θα γίνουν αύριο Τρίτη 6 Μαΐου και ώρα 7:00 μμ από τον Δήμαρχο Αθηναίων κ. Νικήτα Κακλαμάνη. Αμέσως μετά θα ακολουθήσει Ανοιξιάτικη Συναυλία με λαϊκή μουσική και τραγούδια από το Εργαστήρι Ελληνικής Μουσικής των Μουσικών Συνόλων του Δήμου Αθηναίων. Την Ορχήστρα θα διευθύνει ο Χρήστος Χαλκιάς ενώ τα τραγούδια θα ερμηνεύσουν ο Λάκης Χαλκιάς και η Θεοδ. Στίγκα.
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-05-08, 08:22
Το avatar του χρήστη amigos
amigos Ο χρήστης amigos δεν είναι συνδεδεμένος
Επιζών SysOp
 

Τελευταία φορά Online: 15-03-24 22:58
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:


Δείτε και ένα σχετικό Ελληνικό site
__________________
Αν περιμένεις από το σύμπαν...περίμενε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-05-08, 09:15
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Αρχική Δημοσίευση από amigos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δείτε και ένα σχετικό Ελληνικό site
Δεν βλέπω κανένα κήπο στην φωτογραφία. Μερικοί το έχουν κάνει πραγματικό παράδεισο και όχι με ξενόφερτο πλαστικό ίσως, γκαζόν.

Απέναντι μου στην Φωκ Νέγρη, μια ταράτσα έχει γίνει όαση, με μεγάλα δέντρα σε μεγάλες γλάστρες, πέργκολες και αναριχώμενα φυτά. Μεράκι να υπάρχει και από ιδέες πολλές.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-05-08, 10:20
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
εχωντας μεγαλωσει και ζησει σε κηπο με γκαζον σε διαβεβαιω ειναι γνησιο γκαζον και ο εχων φαινεται να εχει πραγματικο μερακι μια και το ημιτελες "κτισμα" στην ακρη σαφως προοριζεται για θερμοκηπιο..

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-05-08, 11:15
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Με πρόλαβε ο Παπίτο...
Αυτό είναι κανονικότατο γκαζόν.
Τώρα για το κτίσμα, δεν νομίζω να είναι θερμοκήπιο γιατί θα είχε και οροφή από γυαλί...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-05-08, 11:24
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
αν προσεξεις την κατασκευη ειναι μαναμ...μεχρι διπλη πορτα εχει να μην χανει την υγρασια του..και δεν ειναι ολα τα θερμοκηπια με γυαλι απο πανω..δεν φυτευουν ολοι ντοματες στα θερμοκηπια μερικοι βαζουν και καλωπιστικα και δει τροπικα οποτε ασε καλυτερα...

τωρα αν αποφασισε το παιδι να το κανει πχ μπαρακι δεν καταλαβαινω τι νοημα εχει η διπλη πορτα
__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-05-08, 11:25
Το avatar του χρήστη tertios
tertios Ο χρήστης tertios δεν είναι συνδεδεμένος
Μέλος
 

Τελευταία φορά Online: 15-01-17 11:47
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Diamond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα για το κτίσμα, δεν νομίζω να είναι θερμοκήπιο γιατί θα είχε και οροφή από γυαλί...
Σωστα, προκειται για χειμωνιατικο κήπο, όπως λέμε, δηλ. παροχή δυνατοτητας να λιαζεσαι το χειμωνα, ενω απ εξω "λυσσομανα ο άνεμος και το κυμα αφρίζει..."

Εν Εσπερία γνωστό και ως Wintergarten.

Και το γκαζόν φρεσκότατο και ανανεώσιμο.Οπως στο Καραισκακη.
__________________
Omnes ad Forum ΟΛΟΙ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-05-08, 11:28
Το avatar του χρήστη Diamond
Diamond Ο χρήστης Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Mika Vyko's Vozht
 

Τελευταία φορά Online: 19-01-21 20:02
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από papa Εμφάνιση μηνυμάτων
αν προσεξεις την κατασκευη ειναι μαναμ...
Την κατασκευή πρόσεξα παπιτούλημ...
Ως γνωστόν(?) έχω τελειώσει και "Ανθοκόμος - Κηποτέχνης" οπότε γνωρίζω από κατασκευή θερμοκηπίου...
__________________
Για λόγους οικονομίας έσβησε το φως στο τούνελ...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-05-08, 11:36
Το avatar του χρήστη papa
papa Ο χρήστης papa δεν είναι συνδεδεμένος
Administratore Symphoroso (Ιταλιστι)
 

Τελευταία φορά Online: 17-10-14 00:05
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
ρε παιδακιμ τι αλλο εχεις τελειωσει ως γνωστον;;

οινολογος.κομπιουτερολογο θερμοκηπολογος μποξερ;;;
καποιον μου θυμιζεις αλλα μου διαφευγει...

__________________
μιαπαπιαμαποιαπαπια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:17.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.