Acrobase  

Καλώς ήρθατε στην AcroBase.
Δείτε εδώ τα πιο πρόσφατα μηνύματα από όλες τις περιοχές συζητήσεων, καθώς και όλες τις υπηρεσίες της AcroBase.
H εγγραφή σας είναι γρήγορη και εύκολη.

Επιστροφή   Acrobase > Επιστήμη & Εκπαίδευση > Εκπαίδευση
Ομάδες (Groups) Τοίχος Άρθρα acrobase.org Ημερολόγιο Φωτογραφίες Στατιστικά

Notices

Δεν έχετε δημιουργήσει όνομα χρήστη στην Acrobase.
Μπορείτε να το δημιουργήσετε εδώ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-01-10, 16:20
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Εννοιολογικoί χάρτες στο σχολείο

Ένας ημιδομημένος χάρτης εννοιών για την Πείνα στον Κόσμο βρίσκεται στη δραστηριότητα 5.2 στη σελίδα http://www.env-edu.gr/packs/peinasto...iriotites.html

Οι εκπαιδευτικοί Α' Βάθμιας θα βρείτε άλλες 60 έτοιμες (για εκτύπωση και βουρ στην τάξη) δραστηριότητες σχετικά με το θέμα (αλλά και για να τις προσαρμόσετε στα δικά σας θέματα) στην ίδια διεύθυνση. Για τυχόν απορίες ρωτήστε με ό,τι θέλετε.


Η χαρτογράφηση εννοιών είναι μια στρατηγική κατά την οποία ο μαθητής δομεί με σταδιακά βήματα ένα ολοκληρωμένο σχήμα, στο οποίο απεικονίζονται οι κύριες έννοιες που εμπλέκονται σ’ ένα θέμα και οι μεταξύ τους σχέσεις. Εντάσσεται στην ευρύτερη κατηγορία των στρατηγικών που «μαθαίνουν το μαθητή πώς να μαθαίνει». Οι μαθητές συμμετέχουν σε μια νοητικά ενεργό διαδικασία, καθώς απαιτείται εκ μέρους τους συγκέντρωση, ικανότητα ανάλυσης, αξιολόγησης και σύνθεσης των διαθέσιμων πληροφοριακών στοιχείων. Ο δάσκαλος :
- εξηγεί στους μαθητές με παραδείγματα τι είναι οι έννοιες και ποια είναι η σημασία τους στο γραπτό και προφορικό λόγο.
- θέτει ερωτήματα προκειμένου να τους βοηθήσει να επισημάνουν τις κομβικές έννοιες του θέματος, δηλαδή τις έννοιες – κλειδιά
- θέτει ερωτήματα που αποσκοπούν στην ανάδειξη των ουσιαστικών σχέσεων μεταξύ των εννοιών.
- συμβουλεύει τους μαθητές να προσπαθήσουν αρχικά να συνδέσουν νοερά τις κατάλληλες έννοιες και κατόπιν να αποτυπώσουν σε χάρτη εννοιών αυτά που έχουν στο νου τους
- υπενθυμίζει διαρκώς ότι πρέπει να χρησιμοποιούν απλές λέξεις και να είναι όσο το δυνατόν πιο σύντομοι και σαφείς

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 19-01-10 στις 03:08 Αιτία: διαγραφή quote
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-01-10, 02:58
Το avatar του χρήστη christi
christi Ο χρήστης christi δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 12-12-17 20:48
Φύλο: Γυναίκα
Εννοιολογικοί χάρτες

Ενδιαφέρον το θέμα με τους εννοιολογικούς χάρτες! Να ανεβάσουμε κάποιους για να πάρουμε μια ιδέα.

Δίνω πολύ γρήγορα μια εικόνα και έναν σχετικό εννοιολογικό χάρτη για πληροφορική στο Δημοτικό ή και στην Α΄ Γυμνασίου.






Οι εικόνες είναι από το νέο βιβλίο του οργανισμού εκπαιδευτικών βιβλίων που υπάρχουν στο site του παιδαγωγικού Ινστιτούτου εδώ απ' όπου γονείς εκπαιδευτικοί και μαθητές μπορούν να το κατεβάσουν
__________________
.
Safeline / Saferinternet
γραμμή βοήθειας 210 600 7686

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη christi : 19-01-10 στις 03:02
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-01-10, 03:44
Το avatar του χρήστη Gildor
Gildor Ο χρήστης Gildor δεν είναι συνδεδεμένος
High Elf
 

Τελευταία φορά Online: 08-05-17 14:17
Φύλο: Δεν έχω αποφασίσει ακόμα
Η διαθεσή μου τώρα:
__________________
Υπάρχουν σε όλα δύο απόψεις...
Αυτή που λέω εγώ, και η σωστή!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-01-10, 06:34
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
πιστεύω ότι ο χάρτης σου είναι παλιός... youtube και facebook έχουν μεγαλώσει πολύ απ' το 2007!

(επιπλέον δεν είδα πουθενά την Acro αλλά δεν το λέω δυνατά για να μη σε καρφώσω...!)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-01-10, 10:20
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Αυτό εμείς των Αγγλικών το λέμε spidergram, και το χρησιμοποιούμε με πολλούς τρόπους.





......


__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-01-10, 14:13
Το avatar του χρήστη maralin
maralin Ο χρήστης maralin δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 25-03-24 17:33
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
οι εννοιολογικοι χαρτες ειναι εργαλειο πολυ χρησιμο κ πραγματικα αρεσουν στα παιδια...
μαλιστα υπαρχει κ ειδικο προγραμμα κατασκευης εννοιολογικων χαρτων πολυ ευχρηστο..
__________________
Ειναι η ζωη πολυ μικρη....μη το ξεχνας......
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-01-10, 16:28
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μεταξύ μας, τα περισσότερα από τα σχήματα που αναφέρονται πιο πάνω (Gildorα θα σε στείλω δεμένο στους νάνους) δεν είναι αυτό που ακριβώς εννοούμε εννοιολογικοί χάρτες. Δεν πρόκειται για ζωγραφιές αλλά για διαγράμματα και η ίδια η έννοια της χαρτογράφησης δεν συναντάται ως spidergram αλλά ως Concept Mapping ή Mind Mapping. Με δυο λόγια πρόκειται για κανονική τεχνική δουλειάς μέσα στην τάξη πάνω σε θεωρητικά αντικείμενα.

ένα παράδειγμα για το πώς δουλεύονται είναι αυτό



και ένα παράδειγμα απλού εννοιολογικού χάρτη θα μπορούσε να είναι αυτό



Προγράμματα με τα οποία δουλεύουμε τέτοιους χάρτες μπορεί να είναι το Word (με το οποίο έφτιαξα κι εγώ τον παρακάτω χάρτη), το Powerpoint, το Inspiration, Smartdraw, ή ό,τι βολεύει τον καθέναν. (υπάρχει πάντα και το παραδοσιακό χαρτονάκι)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Peina.jpg (60,2 KB, 5 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Wallace για αυτό το μήνυμα:
maralin (20-01-10)
  #8  
Παλιά 19-01-10, 19:22
Το avatar του χρήστη Chressida
Chressida Ο χρήστης Chressida δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 18-07-14 10:45
Φύλο: Γυναίκα
Η διαθεσή μου τώρα:
Ωραία, πάντως ......
Μαζευτήκαμε και λέμε τα δικά μας

Wallace, spidergrams και mind mapping τα είχα σαν ένα και το αυτό στο μυαλό μου. Προσπαθώ τώρα να καταλάβω ποια ακριβώς είναι η διαφορά.

Ίσως και να μην την καταλάβω ποτέ, αλλά δεν έχει σημασία. Μήπως στα παιδιά λέμε "ας φτιάξουμε τώρα ένα spidergram";
__________________
Vis Imaginativa
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-01-10, 20:50
Το avatar του χρήστη Xenios
Xenios Ο χρήστης Xenios δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 

Τελευταία φορά Online: 12-11-16 11:12
Φύλο: Άντρας
Συγνώμη που επεμβαίνω.

Βρήκα μια πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα, με εκπαιδετικό λογισμικό ανοικτού κώδικα εδώ.

Θα βρείτε πολλα ενδιαφέροντα προγράμματα.
__________________
όταν γράφεται η ιστορία της ζωής σου,
μην αφήνεις κανέναν να κρατάει την πένα
Απάντηση με παράθεση
Οι παρακάτω χρήστες έχουν πει 'Ευχαριστώ' στον/στην Xenios για αυτό το μήνυμα:
Wallace (19-01-10)
  #10  
Παλιά 19-01-10, 23:34
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Αρχική Δημοσίευση από Xenios Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη που επεμβαίνω.

Βρήκα μια πολύ ενδιαφέρουσα σελίδα, με εκπαιδετικό λογισμικό ανοικτού κώδικα εδώ.

Θα βρείτε πολλα ενδιαφέροντα προγράμματα.
Ντροπή μου που έπρεπε να μου προτείνουν την homepage του υπολογιστή του σχολείου για να ασχοληθώ μαζί της...

Τσέκαρα τα πρώτα 100 λογισμικά που προσφέρονται... σχετικό με το θέμα του site είναι το Cmap tools το οποίο μόλις εγκαθιστώ και θα σας πω σύντομα αν μου αρέσει ή όχι και γιατί. Ευχαριστούμε!

α... η διαφορά ενός spidergram με έναν εννοιολογικό χάρτη.... πρόκειται για δύο διαφορετικά πράγματα. Το πρώτο μπορείς να πεις ότι αποδίδει γραφικά μια "ιδεοθύελλα" (ας πούμε) γύρω από ένα κεντρικό θέμα π.χ. μέλισσα -> πόδια, στήθος, μάτια, κεραίες, κεφάλι, κεντρί, φτερά, κλπ κλπ.
Το δεύτερο είναι μέθοδος εργασίας που συνδέει την κεντρική έννοια με άλλες αλλά αναφέρεται και στις σχέσεις που τις συνδέουν. παραδείγματα δώσαμε ήδη πολλά.
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-01-10, 11:00
mhtsos2007
Guest
 

καλημέρα και από μένα ..
είναι ένα θέμα που ασχολούμαι εδώ και κάποια χρόνια και κυρίως με την εκπαίδευση συναδέλφων για την εφαρμογή της απλής μεθόδου στη καθημερινή διδασκαλία...αλλά συγχωρέστε με είμαι πολύ απασχολημένος αυτή την εβδομάδα στο γραφείο και θα επανέλθω πρώτα ο θεός την επόμενη εβδομάδα με τη δουλειά μου...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-01-10, 11:07
Το avatar του χρήστη Wallace
Wallace Ο χρήστης Wallace δεν είναι συνδεδεμένος
Οργανωτής Club
 

Τελευταία φορά Online: 13-09-20 19:50
Φύλο: Άντρας
Η διαθεσή μου τώρα:
Μέχρι να μας δώσει ο mhtsos2007 τα φώτα του, να σας ενημερώσω ότι δοκίμασα το Cmap tools και είναι αρκετά ελαφρύ και εύχρηστο. Παίρνει και ελληνικά, που ήταν από τα βασικά ελαττώματα του Inspiration.

Ιδού ένα προσχέδιο για την ατμοσφαιρική ρύπανση (τα βελάκια αλλάζουν και σε καμπύλες και σε αμφίδρομα βελάκια βεβαίως βεβαίως)
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg Ρύπανση Ατμόσφαιρας.jpg (49,5 KB, 9 εμφανίσεις)
__________________
Zu Risiken und Nebenwirkungen fragen Sie Ihren Arzt oder Apotheker.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι σε λειτουργία

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:38.



Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.2
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.